O mnie

Cześć!

Nazywam się Hania Sobczuk i jestem autorką bloga Plecak i walizka, który tworzę już od 10 lat! Pomaga mi on realizować moje największe marzenie – żeby podróże i pisanie były moim sposobem na życie.

fot. Kinga Madro

Kiedyś jednak ten pomysł wydawał mi się nieosiągalny (te wszystkie „życzliwe” głosy z zewnątrz, że to tylko dla wybranych travelbrytów…), więc początkowo wybrałam bezpieczniejszą ścieżkę. Pracowałam w dużym biurze podróży (tam zrozumiałam, że etat i sztywne godziny pracy nie są dla mnie), a także jako pilot wycieczek. W przypływie zdrowego rozsądku poszłam nawet na studia na… prawo.

Choć podróży i przygód mi nie brakowało (ach, te kilka tysięcy kilometrów autostopem po Laponii czy z Gruzji i Armenii przez Turcję do Polski!), to przełomem był mój pierwszy solo trip z plecakiem poza Europę – na Sri Lankę w 2014 roku. Do tej pory pamiętam stres, bo przecież pierwszy raz to zawsze pierwszy raz!

Ale zakochałam się w Cejlonie tak bardzo, że chciałam tę wyspę pokazać całemu światu! A dzięki temu wyjazdowi przełamałam swoje lęki i powiedziałam sobie, że MOGĘ WSZYSTKO i w tym momencie postanowiłam żyć tak, jak JA chcę.

Zaczęłam też się zastanawiać, jak blog może mi pomóc w osiągnięciu mojego wymarzonego stylu życia – opartego na podróżach i pisaniu.

Przez kolejne lata podróżowałam więcej (w tym przez 2 miesiące po Izraelu i Jordanii!), ale związałam się głównie ze Sri Lanką. Pisałam o niej jak szalona (nawet pracę dyplomową o niej obroniłam, bo w końcu rzuciłam to prawo dla turystyki), a także zorganizowałam tam kilka kobiecych wyjazdów!

Wtedy pojawiły się też moje pierwsze drukowane teksty.

Ale to ciągle było za mało. Czułam, że się duszę, chcę pobyć z dala od tego, co mi znane i wygodne, żeby po prostu usłyszeć swój własny głos, bez złotych, bezpiecznych rad.

Więc w lipcu 2016 roku z biletem w jedną stronę i tysiącem dolarów w kieszeni wsiadłam w samolot i poleciałam do Azji.

w Wietnamie 🙂

Po raz kolejny trafiłam na Sri Lankę – wtedy też napisałam o niej przewodnik dla dużego wydawnictwa. Potem poleciałam na Filipiny, do Malezji, Singapuru, Laosu i Nepalu. Na przemian podróżowałam i pracowałam w hostelach, a przy okazji rozwijałam blog. Po 8 miesiącach tułaczki zamieszkałam w Wietnamie, w Sajgonie, gdzie przez rok uczyłam angielskiego. W tym czasie zjechałam Wietnam wzdłuż i wszerz, i zostawiłam tam również kawałek serca. Jak się domyślacie, Wietnam też szczegółowo opisuję na blogu!

W Wietnamie zrozumiałam, że lubię powolne podróżowanie, najlepiej z mieszkaniem na miejscu. Mam wtedy wystarczająco dużo czasu, żeby lepiej poznać dany kraj i jego kulturę (oraz lokalne smaczki, które można poznać dzięki życiu w innej rzeczywistości). 🙂

W marcu 2018, po 19 miesiącach w Azji wróciłam do Polski. Nie zagrzałam jednak długo miejsca w kraju i przeprowadziłam się do Granady w Hiszpanii, gdzie mieszkam już 1,5 roku!

Co tu robię? Dalej realizuję moje marzenie o łączeniu podróży z pisaniem. Przede wszystkim pomagam Czytelnikom bloga odkrywać miejsca, które znam najlepiej – Sri Lankę, Wietnam i Andaluzję. Na blogu znajdziecie między innymi mój autorski praktyczny przewodnik po Sri Lance – pierwszy większy projekt, który zrealizowałam zupełnie sama! Pomagam również w organizacji indywidualnych wyjazdów na Sri Lankę i do Wietnamu.

I przede wszystkim odkrywam Granadę i Andaluzję! 🙂

A poza podróżami również piszę o życiu w Hiszpanii i od czasu do czasu pogrywam sobie na ukulele. 🙂 Lubię spędzać czas kreatywnie!

Chcesz mi towarzyszyć w moich podróżach i wspólnie się pośmiać z realiów życia na emigracji? Obserwuj mnie na:

fot. Kinga Madro

 

32 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *