Sri Lanka to tropikalny kraj położony zaledwie kilka stopni nad równikiem. Kiedy jechać na Sri Lankę? Jaki klimat panuje na Sri Lance? Jaka pogoda występuje w styczniu, jaka pogoda w lipcu, a jaka w innych miesiącach? Co to jest pora monsunowa (pora deszczowa) i czym się charakteryzuje? Odpowiedzi na te wszystkie pytania, a także wiele innych, znajdziecie w tym poście!
Hej! Jestem Hanka i jeżdżę na Sri Lankę regularnie już od 2014 roku. Piszę o niej przewodniki, pilotuję wycieczki, pomagam również turystom organizować ich indywidualne wyjazdy. Na moim blogu dzielę się swoim doświadczeniem na temat Sri Lanki, żeby Wasza podróż była jak najbardziej udana. 🙂
Czytelnicy często pytają mnie, kiedy najlepiej jechać na Sri Lankę. Jaka jest pogoda w miesiącu XYZ (czyli praktycznie każdym)? Kiedy jest pora deszczowa na Sri Lance i jak wygląda? I czy na pewno będzie padać jak akurat tam będziecie?
Na Sri Lance bywam dość często i zwiedziłam różne jej regiony w różnych porach roku. Niestety, nie mogę wam dać gwarancji, że pogoda będzie idealna, kiedy akurat tam będziecie (tak, kiedyś poproszono mnie właśnie o gwarancję pogody…). Jednak dzięki temu pogodowemu mini-przewodnikowi lepiej przygotujecie się do wyjazdu. A jeśli dopiero zastanawiacie się nad wakacjami na Sri Lance, to łatwiej będzie wam wybrać termin, kiedy jechać na Sri Lankę. 🙂
Pamiętajcie, żeby przed wyjazdem przeczytać post pełen cen, noclegów i informacji praktycznych dotyczących podróży po Sri Lance. Sprawdźcie też atrakcje Sri Lanki, które warto zobaczyć. Ostatnio napisałam też post o bezpieczeństwie na Sri Lance po zamachach – przeczytajcie go koniecznie!
Spis treści
Geografia Sri Lanki
Zdarza się, że dostaję pytania dlaczego właśnie zimą najlepiej wypoczywać na południowym wybrzeżu. I co by było, gdyby jednak jechać na południowe wybrzeże w lipcu albo sierpniu? Postanowiłam więc na początek krótko opisać wygląd i położenie Sri Lanki, bo ma to wpływ na jej klimat.
Sri Lanka leży na wyspie Cejlon, tuż pod Półwyspem Indyjskim, pomiędzy 5 a 10 równoleżnikiem na północ od Równika. Jej położenie na kuli ziemskiej sprawia, że przez cały rok dzień trwa tu równe 12 godzin – słońce wschodzi ok. godz. 6 i zachodzi ok. godz. 18, co ogranicza wieczorne zwiedzanie. Warto o tym pamiętać planując odkrywanie Sri Lanki dzień po dniu.
Wyspa powierzchniowo jest równa 1/5 Polski. Mierzy 432 km długości oraz 220 km szerokości. Niziny zajmują 80% kraju – głównie przy linii brzegowej oraz na północy, natomiast część południowo-centralna wyspy to góry o średniej wysokości 1500 m n.p.m. Najwyższy szczyt Sri Lanki, Pidurutalagala (Mt Pedro) liczy 2524 m n.p.m.
Klimat Sri Lanki
Choć Sri Lanka leży w strefie klimatu podrównikowego to jej położenie i kształt sprawiają, że pogoda na tej wyspie nie jest typowa dla danej strefy klimatycznej. Przede wszystkim nie występuje jedna pora sucha dla całego kraju.
Sri Lankę nawiedzają dwa monsuny, czyli wiatry przynoszące dużą ilość opadów. Zimowy monsun wieje od wschodu (od listopada do kwietnia, wtedy najlepszy czas na wypoczynek jest na południowym wybrzeżu). Letni monsun natomiast od południa (od maja do października, wtedy sezon na plażowanie jest na wschodzie wyspy). Dodatkowo bardzo deszczowy jest też okres pomiędzy monsunami – europejską wiosną i jesienią, czyli w maju i listopadzie.
Średnia roczna temperatura na Sri Lance jest stała i wynosi 25-35 stopni Celsjusza. Ponieważ jednak klimat tutaj jest bardzo wilgotny, jest duszno i powietrze jest dość ciężkie. Na stronie AccuWeathers możecie zobaczyć aktualną prognozę i temperatury.
Natomiast Kraina Herbaty to region górski i wahania temperatur są tu większe. Ogólnie jest chłodniej. Naszą zimą, czyli od grudnia do marca temperatura w ciągu dnia może wynosić 23-27 stopni, a w ciągu nocy spaść do 15-20 stopni. Pogoda jest wtedy zwykle piękna i słoneczna, choć zdarzają się i deszczowe dni. Latem natomiast, czyli od czerwca do września jest dużo chłodniej i bardziej deszczowo. Temperatura w ciągu dnia spada zwykle poniżej 25 stopni (czasem nawet poniżej 20), a w nocy wynosi ok. 10 stopni.
W Trójkącie Kulturalnym (na północ od Krainy Herbaty) może być przez cały rok bardzo gorąco (nawet ponad 35 stopni) i duszno. Zwykle pada tu mniej, ale zdarzają się też burze. Dzieje się tak gdyż na pogodę tego regionu ma wpływ suche kontynentalne powietrze z Indii. Jednak nie brałabym pod uwagę pogody w Trójkącie Kulturalnym, jeśli dopiero rozważacie kiedy jechać na Sri Lankę. Po prostu to tutaj ruletka. Spokojnie możecie wybrać się na zwiedzanie Sigirii, świątyń w jaskiniach Dambulli czy ruin miasta w Polonnaruwie.
Monsun, czyli pora deszczowa na Sri Lance
Monsun, tak jak wcześniej wspomniałam, to wiatr niosący tropikalne ulewy. Na jego kierunek, siłę i stopień opadów mają wpływ prądy morskie, które zmieniają się w różnych sezonach.
Pora deszczowa (monsunowa) na Sri Lance jest szczególna, ponieważ nie pada tam cały dzień, jak w wielu innych krajach Azji. Pogoda może być bardzo w kratkę, jeden dzień może padać (albo nawet kilka dni pod rząd), a potem jeden dzień, albo kilka, może być ładne słońce. Dlatego w internecie możecie trafić na komentarze typu „a my byliśmy na południowym wybrzeżu w lipcu i była świetna pogoda!”
Tak, tak się może zdarzyć. Pamiętajcie jednak, że pora deszczowa (monsunowa) to nie tylko wiatr i deszcz. To również silne prądy morskie, które sprawiają, że ocean może być wzburzony, a wejście do wody bardzo niebezpieczne. Niestety, we wrześniu 2023 roku młoda Polka właśnie w ten sposób utonęła – silna fala porwała ją w głąb oceanu. Wypadek, o którym pisały lankijskie media, wydarzył się w Tangalle na południowym wybrzeżu, które we wrześniu nie jest odpowiednim miejscem na plażowanie.
Poza tym z zimnym prądem często migrują meduzy – niektóre gatunki (np. żeglarz portugalski) mogą być bardzo niebezpieczne. Za to wieloryby odpływają na inne wybrzeże. 🙂 Jeśli więc mieliście w planach tę atrakcję, to tym bardziej wybierzcie wybrzeże odpowiednie do pory roku. 🙂
Jeśli zastanawiacie się dopiero kiedy jechać na Sri Lankę, to wybierzcie odpowiednią plażę.. Nie liczcie cudem na idealny plażing w miejscu, gdzie będzie pora deszczowa! Jeśli jedziecie naszą zimą – najlepsza pogoda na wypoczynek na plaży będzie na południu. Jeśli natomiast naszym latem – wtedy na relaks wybierzcie plaże na wschodnim wybrzeżu. Więcej informacji o konkretnych miesiącach znajdziecie poniżej.
I jeszcze raz podkreślam, że pora deszczowa na Sri Lance nie oznacza, że na pewno trafimy na huraganowe wiatry i ogromne ulewy. Może się zdarzyć, że akurat podczas pory monsunowej będzie okno pogodowe i będziecie mieć piękne słońce, nie jest to jednak reguła. Tak samo może być z piękną pogodą – mimo, że to szczyt sezonu, może trafić się deszcz.
Dlaczego prognoza pogody pokazuje burze
Mnóstwo jest w internecie pełnych paniki pytań o prognozę pogody. Dlaczego pokazuje ona deszcz czy burze, kiedy akurat jedziecie w szczycie sezonu i przecież pogoda powinna być idealna?
Jest to po prostu błąd pomiarowy. Na Sri Lance wilgotność powietrza jest bardzo wysoka i zwykle wynosi 60-80% (w Krainie Herbaty nawet więcej). W efekcie systemy wskazują na burze, choć w rzeczywistości pogoda raczej będzie piękna.
Kiedy spędzałam w Colombo na Sri Lance ciągiem dwa miesiące, pogoda codziennie wskazywała deszcze i burze. W rzeczywistości padało może trzy razy, głównie przez kilka godzin wieczorem.
Dlatego nie przejmowałabym się prognozami, ale na wszelki wypadek warto zabrać coś od deszczu. 😉
Kiedy jechać na Sri Lankę
Jeśli więc ciągle zastanawiacie się, kiedy jechać na Sri Lankę, to można powiedzieć, że najlepszy czas wypada dwa razy w roku. Od połowy grudnia do końca kwietnia oraz od czerwca do października.
Oczywiście pamiętajcie, że to nie jest tak, że jeśli pojedziecie w listopadzie czy maju to na 100% będzie lało. Niektóre regiony mogą być bardziej słoneczne i upalne. Znam historie, kiedy na południowym wybrzeżu w listopadzie była piękna pogoda na plażowanie, ale na przykład ja sama w tym okresie jej nie doświadczyłam.
Tak jak napisałam już wcześniej – nie kierujcie się pogodą w Trójkącie Kulturalnym, bo tam przeważnie jest gorąco i duszno. W Krainie Herbaty natomiast będzie chłodniej, bo na pogodę tutaj ma wpływ powietrze z południa. Naszym latem, czyli od czerwca do października, będzie tu dość zimno, wilgotno i deszczowo. Koniecznie weźcie coś cieplejszego (np. spodnie z długimi nogawkami i jakąś bluzę) i przeciwdeszczowego!
Pogoda na Sri Lance: grudzień – kwiecień
To najlepszy okres na plażowanie, oglądanie wielorybów i surfing na południowym wybrzeżu. Także w Krainie Herbaty będzie cieplej i bardziej słonecznie, choć deszczu też można się spodziewać. W najbardziej deszczowej na wyspie miejscowości – Elli na wschodzie Krainy Herbaty – może padać mniej, zwykle od późnego popołudnia do rana. Jest to też najlepszy okres na safari w PN Yala, kiedy busz po porze suchej jest rzadszy i łatwiej wypatrzeć zwierzęta.
Od połowy grudnia do końca lutego można spodziewać się wielu turystów i wyższych cen. Szczególnie w nadmorskich miejscowościach jak Tangalle, Unawatuna czy Hikkaduwa.
Pogoda: czerwiec – październik
To najlepszy czas na plażowanie na wschodnim wybrzeżu (najlepiej w okolicach Trincomalee), a także obserwację wielorybów z Batticaloa. Jeśli chcecie surfować, to polecam Arugam Bay, głównie w lipcu i sierpniu, kiedy są największe fale.
W Krainie Herbaty natomiast będzie chłodniej i bardziej deszczowo, szczególnie w Elli – może zaczynać padać wczesnym popołudniem i nie przestawać aż do rana następnego dnia. W tym sezonie nie da się oglądać wschodu słońca ze Szczytu Adama koło Hatton, ponieważ gęste chmury zasłaniają widoki. Może też padać, więc raczej nie planowałabym nocnych wyjść w góry.
W PN Yala jest bardziej deszczowo (park ten we wrześniu jest zupełnie zamknięty), więc najlepiej na safari udać się do PN Wilpattu, a jeśli interesują nas słonie to we wrześniu trwa sezon migracji i zwierzęta te zbierają się w PN Minneriya / Kaudulla – można wtedy zobaczyć tam nawet setki osobników.
Do tego na przełomie lipca i sierpnia trwa w Kandy festiwal Kandy Esala Perahera (to najbardziej turystyczny moment lata). Natomiast w sierpniu w Jaffnie na północy wyspy zaczyna się 25-dniowy Nallur Festival, święto hinduistyczne.
Pogoda na Sri Lance w maju i listopadzie
W tych miesiącach będzie na wyspie najbardziej niepewna pogoda, nie ważne czy jedziecie plażować na południu czy na wschodzie. Nie jest jednak wykluczone, że jadąc w tym terminie traficie na piękne słońce.
Jeśli zastanawiacie się kiedy jechać na safari, to pamiętajcie, że w Yala w listopadzie jest bardziej deszczowo, a busz jest gęsty co utrudnia wypatrywanie zwierząt, które również mniej przemieszczają się w poszukiwaniu wody. W maju powinno jeszcze być tam bardziej sucho. W PN Wilpattu natomiast odwrotnie.
Dodatkowo maj to w Krainie Herbaty okres bardzo deszczowy. Często w tym miesiącu zdarzają się podtopienia i błotne lawiny, które może nie występują na turystycznych szlakach, ale informują o ilości opadów. Na poniższym filmiku możecie zobaczyć jak wyglądają skutki takich ekstremalnych opadów. Przedstawia on rejon Ratnapury, gdzie znajdują się kopalnie kamieni szlachetnych, w maju:
Mam nadzieję, że ten krótki przewodnik pomoże wam wybrać odpowiedni termin, kiedy jechać na Sri Lankę. A nawet jeśli wiecie, kiedy jechać, i wasz termin wypada w porze przejściowej, to przynajmniej odpowiednio przygotujecie się do wyjazdu!
Hej
Wspaniały opis. Latem 2025 (lipiec) prawdopodobnie zawitamy do tego pięknego kraju. Chcemy najpierw jeden dzień zatrzymać się w Colombo a później zrobić taką 8 dniową objazdówkę i na koniec zatrzymac się na parodniowy odpoczynek. Generalnie z Twojego bloga o pogodzie wyczytałem prawie wszystko :). Z tego co piszesz to w lipcu na odpoczynek proponujesz wschodnie wybrzeże. My mamy w planach zakończyć etap zwiedzania w okolicy Unawatuny proszę napisz mi czy to dobry pomysł . Oczywiście zakładam jakiś deszcz , ale nie ciągłe opady 🙂
Pozdrawiam
Jacek
Hej! Tak jak piszę we wpisie – deszcz wcale może nie być problemem, ale ocean może być wtedy BARDZO niebezpieczny. Jeśli bierzecie pod uwagę opcję, że wejście do wody może być niemożliwe i zostanie Wam basen, to nie widzę problemu. Pozdrawiam! 🙂
Cześć 🙂 dziękuję za fajne podpowiedzi i Twoją pracę 🙂 chciałam zapytać o wyprawy na obserwowanie wielorybów. Sprawdzamy z koleżankami masę różnych miejsc i w wielu niestety natykamy się na negatywne komentarze i opinie, że to wyprawy „widmo”, a nawet że oszustwo… Lecimy na przełomie listopada i początek grudnia, marzyła nam się taka wyprawa,a le troszkę zwątpiłyśmy, bo to sporo czasu i dodatkowych kosztów… wiem, że nikt nie zagwarantuje nam 100 procent, że zobaczymy,a le czy rzeczywiście jest taka szansa??
Cóż, to tak samo jak z lampartem w Yala – jedni zobaczą, inni nie zobaczą. Ja widziałam 5 razy, ale spotkałam też ludzi, którzy nie widzieli. Pytanie czego się spodziewasz. Jeśli chcesz, żeby ten wieloryb skakał nad wodą, to raczej tego nie zobaczysz. A jeśli pokaże ogon – cóż, ogon to już wieloryb. Zwrot pieniędzy jest tylko, jeśli wielorybów nie będzie w ogóle, ale to też trzeba znaleźć uczciwą firmę.
Hej. Planuję wyjazd na Sri Lankę w pojedynkę. Jak to wygląda na Sri Lance: jest to bezpieczne, czy raczej darować sobie ten region?
Sri Lanka to był mój pierwszy pozaeuropejski kierunek solo i zawsze wracam tam sama. 🙂 Czuję się bardzo bezpiecznie, choć trzeba np. uważać na naciąganie. Ja Sri Lankę solo bardzo polecam, nawet napisałam o tym cały wpis na blogu! 🙂
Piekny opis!!!
Spontanicznie zakupiony lot na Sri Lankę. We wspomnianym listopadzie, czy są miejsca, których powinniśmy unikać? Planujemy wziąć tuktuka żeby być bardziej niezależni od pogody, ale może jesteś w stanie polecić jakaś prognozę pogody bardziej lokalną, albo miejsca, które i tak warto odwiedzić.
Raczej nie ma takich miejsc, ale w Elli będzie deszczowo. 🙂 Miłego wyjazdu!
Bardzo dziękujemy za przekazane informacje. Wybieramy się w lipcu na Sri Lankę. To już nasze drugie podejście do wyjazdu w lipcu. W 2023 musieliśmy zrezygnować z powodu problemów ze zdrowiem. Będziemy głównie zwiedzać. Możemy w lipcu albo wcale. Po przeczytaniu opisu wreszcie przestałem się obawiać o pogodę. Musimy się przygotować mentalnie i w kwestii wyposażenia na każdą opcję pogodową. Chcemy bardzo zobaczyć ten kraj.
Hej, jesteśmy na etapie szukania wakacji 2+1 (córka w momencie wylotu 3,5 roku) napisałam, że w momencie wylotu ponieważ mamy ściśle określony czas wakacji, tj. Od 2 do 14 kwietnia lub od 1 do 17 maja. Pytanie z mojej strony, czy jest szansa żeby znaleźć bezpośredni lot na Sri lanke i cieszyć się pogodą? Bardzo kusi oferta na maj w Ahungalla. Co sądzicie na temat wakacji w maju w tym rejonie?
Niestety, nie mam pojęcia czy będą w tym okresie bezpośrednie loty na Sri Lankę. W maju zaczyna się z tej strony wyspy pora deszczowa, więc pogoda może być dość nieprzewidywalna.
Witam wszystkich :), znalazłem korzystną cenowo ofertę na objazdówkę po Sri Lance w grudniu tj. 14-25 grudnia br.
Proszę o informację jaka wówczas może być pogoda mając na uwadze doświadczenia z lat ubiegłych ? Nie chcę ryzykować wyjazdu i zwiedzania jeżeli przez połowę czasu będzie padać.
Pytanie z cyklu „jaka pogoda będzie w styczniu, mając na uwadze doświadczenia z lat ubiegłych”. W ubiegłych latach był i śnieg, i wiatr, i temperatury -5 stopni, i +10. Co mamy odpowiedzieć? Ja na Sri Lance widziałam w grudniu zarówno tygodniowe deszcze, jak i upały.
Dzień dobry, czy po powrocie z wakacji na Sri Lance (ok. 2 tygodnie) muszę się liczyć z jet-lagiem? Czy jest bardzo dokuczliwy? Czy należy przewidzieć dodatkowy dzień na wypoczynek już w domu?
To jest kwestia indywidualna, ja nigdy nie miałam jet lagu, więc nie umiem odpowiedzieć, aczkolwiek psychologowie zalecają taki dzień buforowy pomiędzy powrotem z wakacji a powrotem do pracy. 😉 Lepiej wtedy się znosi powrót 🙂
Hej! Chcielibyśmy wybrać się na Sri Lanke w przyszłym lipcu lub sierpniu – zgodnie z tym co piszesz, powinnismy się wybrać na wschodnią cześć wyspy, żeby mieć ładną pogodę. Jednak nigdzie nie możemy znaleźć ofert hotelowych (w biurach podróży) na wschodnim wybrzeżu, są dostępne tylko na zachodzie (gdzie w tych miesiącu jest monsun). Czy mogłabyś podpowiedzieć dlaczego tak jest? Czy uda się nam poleciec w tych miesiącach na wschodnie wybrzeże? Pozdrawiam!
Biura podróży nie sprzedają ofert na wschodnim wybrzeżu, bo trzeba wtedy lecieć ok. 14 godzin samolotem + jakieś 6-8 godzin w autobusie z lotniska do hotelu, czyli znając takie warunki nikt takiej wycieczki nie kupi. Poza tym w porze monsunowej hotele na południu są tańsze.
Monsun nie oznacza, że będzie padać deszcz, jednak warto pamiętać, że ocean jest wtedy wzburzony i są silne prądy morskie. Kąpiel w oceanie jest wtedy po prostu niebezpieczna i bardzo ją odradzam – już we wrześniu jedna Polka utonęła w Tangalle, bo fala ją nakryła, więc z tym naprawdę nie ma żartów.
Jeśli chcecie jechać na wschód, to pomagam w indywidualnej organizacji wyjazdów na Sri Lankę, więc zapraszam do kontaktu. 🙂
Cześć Hanna. Też zastanawiam się nad wakacjami w lipcu i również zauważyłem, że cześć północno -wschodnia nie jest oferowana w biurach podróży. Zauważyłem również, że miejscowe agencje „drajwerów” też nie mają w swojej ofercie tej części. Przynajmniej w standardzie. Czy to znaczy, że jest ona po prostu miej ciekawa? Jeśli miałabyś do polecenia kierowcę, z którym można taką objazdówkę ogarnąć dla 4-osobowej rodziny, byłbym wdzięczny za kontakt.
PS znajomy był na południowo zachodniej części w okresie naszej zimy i w tym czasie też były takie fale, że bał się wchodzić do wody, więc to chyba standard na Sri Lance niezależnie od miesiąca 🙂
Cześć Tomaszu! Nie jest mniej ciekawa, tam również są piękne plaże. Po prostu nie ma tam typowej infrastruktury „all inclusive”, dlatego ta część jest mniej popularna wśród turystów – ale oczywiście mniejsze pensjonaty i bungalowy są dostępne. 🙂 Poza tym również przejazd zajmuje więcej czasu.
Kontakty do sprawdzonych kierowców umieściłam w moim autorskim przewodniku po Sri Lance, więc zachęcam do nabycia – https://plecakiwalizka.com/produkt/sri-lanka-przewodnik-bardzo-praktyczny/
Nie wiem na jakiej konkretnie plaży był Twój znajomy, więc nie mogę się wypowiedzieć – niektóre faktycznie nie są „family-friendly”, tylko bardziej do surfowania. Inne są całkiem przyjemne 🙂
Hej, jedziemy z mężem na początku września na Sri Lanke do miejscowości Kalutara na południowo-zachodniej części wyspy. Była to spontaniczna decyzja i nie zrobiliśmy odpowiedniego researchu. Czy przez cały czas będzie lało i nici z odpoczynku?
Hej, ciężko powiedzieć, czy będzie cały czas padać, bo to tak jakby ktoś powiedział, że jedzie do Polski w styczniu i czy cały czas będzie padać śnieg 🙂 w porze deszczowej nie musi padać bez przerwy, ale raczej nie popływacie w oceanie ze względu na prądy morskie. W pozostałej części Sri Lanki natomiast zwiedzanie będzie możliwe raczej bez problemu. 🙂 Pozdrawiam!
Dzień dobry
Wybieramy się na spóźnione wakacje w październiku. Wybraliśmy Sri Lankę ze względu na naturę, piękne lasy i rezerwaty przyrody. Pierwszy raz chcielibyśmy polecieć z mężem z biura podróży. Jednak większość ofert znajduje się w okolicy Kolombo, obawiamy się deszczowej pory. Czy powinniśmy zrezygnować?
Nie. Raczej nastawić się na różne okoliczności pogodowe. 🙂 Albo zorganizować sobie wyjazd z prywatnym kierowcą po wyspie, żeby wszystko zobaczyć w odpowiednim sezonie – w tym celu proszę napisać do mnie na hanna@plecakiwalizka.com 🙂
Witam! 🙂 A czy w połowie sierpnia można liczyć na dobrą pogodę na trasie Kandy – Elli?
Hej, ciężko powiedzieć, bo są regiony gdzie bywa ładnie i słonecznie, a w innych deszczowo. Wszystko zależy od planu podróży 🙂
Planuję wyjazd na Sri Lankę i zwiedzanie czego kraju. Czy lipiec to dobry czas na wyjazd, dużo pada w tym miesiącu?
Wszystko jest w poście. 🙂
Odwiedziliśmy Sri Lankę w styczniu, spędzając tam prawie 3 tygodnie
Niesamowite wrażenie zrobiła na nas dzikość, natura i oczywiście jedzenie
Zwiedziliśmy wiele miejsc 'must see’ ale również dzikie miejsca.
Czy na Sri Lance jest aktualnie bezpiecznie? Czy to dobry pomysł jechać z 3-letnim dzieckiem luty/marzec 2023? Z góry dziękuję.
Hej! Tak, jak najbardziej, na Sri Lance jest już spokój i można śmiało jechać, co sama planuję tej zimy. 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry,
Planujemy wyjazd z początkiem października, które rejony wybrać, aby mieć większe szanse na dobrą pogodę?
Z góry dziękuję
Ten czas to tak naprawdę ruletka jeśli chodzi o pogodę, ale chyba jednak obstawiałabym wschodnie wybrzeże na plażowanie.
Super wpis! Ja planuję wyjazd na Sri Lankę teraz zimą na wyjazd kitesurfingowy z polską firmą. Sama trochę bałabym się jechać do tak egzotycznego kraju.
Hmm no i mam mętlik bo znalazłem fajną ofertę cenowa na objazdówkę po Sri Lance w lipcu od 12 do 21. Trochę bez sensu ryzykować zwiedzanie kiedy pogoda jest nieodpowiednia.
Pogoda na zwiedzanie raczej będzie odpowiednia, tylko wypoczynek na plaży o tej porze roku jest lepszy na wschodzie wyspy, nie na południu.
Dzień dobry, a czy w czerwcu warto próbować zwiedzić Sinharaja? To okres monsunowy, ale ponoć wtedy jest tam najpiękniej. 🙂
Skoro może być wtedy najpiękniej, to pewnie warto, choć będzie ciągle padać 🙂 Niestety, nie wiem, nie byłam w Sinharaja o tej porze roku.
Najlepszy opis destynacji z jakim kiedykolwiek się spotkałam. Praktyczne, logiczne i rozsądne rady, które przebijają wszystkie wpisy o zachwytach i kwieciste opisy. Bardzo dziękuje, jak do tej pory nie byłam zdecydowana – tak teraz planuje już zimę 22/23 !
Bardzo dziękuję za tak miły komentarz i cieszę się, że przekonałam Cię do wyjazdu na Sri Lankę! 🙂 pozdrawiam serdecznie!
cześć, szukam info o rejonach z dużą transmisją dengue na Sri Lance. Chorowałam już raz na tą chorobę w Brazylii i nie chciałabym powtórzyć scenariusza. W necie piszą ze regiony z najwiekszya transmisja to Baddegama. Masz jakieś info w tym temacie?
Hej, nie, niestety, nie posiadam najnowszych informacji co do dokładnych regionów. Denga zdarza się niestety wszędzie, głównie na przełomie maja-czerwca i października-listopada. Może bardziej dokładne informacje uzyskasz jak napiszesz do jakiegoś instytutu zdrowia na miejscu?
dzień dobry! ostatnio zaczęłam myśleć o Sri Lance jako o kolejnym celu podróży i bardzo się cieszę, że tu trafiłam 😊 już wiem gdzie będę szukać informacji jeśli się zdecyduję/zdecydujemy 💚 no i właśnie – mój partner obawia się upałów i dużej wilgotności… jeśli chodzi o pierwsze to widzę po wpisie, że temperatury nie są zabójczo wysokie ale nie wiem czy ta wysoka wilgotność powietrza może być przytłaczająca dla osoby z naszej strefy klimatycznej? jak Pani, czy inni turyści, z którymi miała Pani do czynienia, czuła/li się w tych warunkach? będę wdzięczna za opinię, pozdrawiam serdecznie!
Ja sama nigdy nie miałam problemów związanych z upałami czy dużą wilgotnością powietrza na Sri Lance, ale niektórzy moi turyści już tak – szczególnie ci z nadwagą, dla których ten klimat był po prostu bardziej męczący (pomijam fakt, że niektórzy jeszcze dodatkowo umęczali się wieczornym drinkiem zamiast dać organizmowi odpocząć po całym dniu zwiedzania…).
Ogólnie w każdym klimacie jesteśmy w stanie wytrzymać, o ile jesteśmy odpowiednio nawodnieni i ubrani. 🙂
Bardzo pomocny wpis! Wybieramy się z mężem w spóźniona podróż poślubna na Sri lanie we wrześniu i planuje zakup e-booka. Mam jednak ważne i poważne pytanie: co pani sądzi o wyjeździe (objazdowo-wypoczynkowym) podczas 2go trymestru ciąży? Czytam i czytam i ryzyko jest zawsze, nawet w europie. Proszę jednak o szczera odpowiedz czy lepiej zmienić destynacje czy może jest to możliwe i wystarczy odpowiednio się przygotować, unikać jakiś miejsc i zachować (oczywiście szczególna) ostrożność
Hej! Widziałam podróżujące po Sri Lance panie w ciąży, więc wydaje mi się, że jest to możliwe. Na Sri Lance jest obecnie bezpiecznie, zawsze było i jeden incydent tego nie zmieni, są zwiększone kontrole bezpieczeństwa, więc można jechać i po prostu zachować ostrożność, np. unikać zgromadzeń na ulicach. Pozdrawiam! 🙂
1 połowa pazdziernika jest raczej słoneczna czy w kratkę? Oczywiscie czytajac wpis, lepiej wybrać wschód wyspy?
A w pierwszej połowie stycznia pada w Polsce śnieg czy nie? 😉 Tak, lepiej wybrać wschód.