Sri Lanka to niewielki kraj, który ma do zaoferowania więcej niż większość z nas się spodziewa. Wracam tam regularnie od ponad dekady i ciągle jestem zachwycona tą przepiękną wyspą. W tym poście zebrałam dla was informacje o atrakcjach, bezpieczeństwie i wizie, a także przykładowe ceny i noclegi. Zapraszam do lektury!
Hej! Nazywam się Hania Sobczuk i od 2014 roku regularnie jeżdżę na Sri Lankę. Miałam też okazję trochę tam pomieszkać i zwiedzić kraj od południa do północy. Wracam tam prywatnie oraz zawodowo – głównie jako pilot wycieczek. Dodatkowo pomagam turystom w organizacji ich prywatnych wyjazdów na Sri Lankę, a także napisałam bardzo praktyczny przewodnik po Sri Lance.
Mam nadzieję, że moje doświadczenie będzie dla Was pomocne w organizacji swojego wyjazdu! 🙂
Spis treści
- 1. Czy warto jechać na Sri Lankę? Co zobaczyć lub robić na Sri Lance? Główne atrakcje Sri Lanki
- 2. Bezpieczeństwo na Sri Lance
- 3. Sri Lanka informacje praktyczne: kiedy jechać? Jaka jest pogoda na Sri Lance?
- 4. Jak się dostać na Sri Lankę?
- 5. Wiza na Sri Lankę 2025: cena i instrukcja jak wyrobić
- 6. Informacje praktyczne: szczepienia i zdrowie w Sri Lance
- 7. Jak ubierać się na Sri Lance?
- 8. Lankijski savoir vivre, czyli co wypada, a czego nie wypada
- 9. Łączność, internet, poczta, elektryczność na Sri Lance
- 10. Sri Lanka informacje praktyczne: pieniądze, waluta w 2025
- 11. Sri Lanka: noclegi, gdzie spać w 2025
- 12. Sri Lanka: transport, ceny przejazdów 2025
- 13. Sri Lanka: jedzenie, przykładowe ceny 2025
- 14. Sri Lanka: zwiedzanie, ceny wstępów do największych atrakcji w 2025
1. Czy warto jechać na Sri Lankę? Co zobaczyć lub robić na Sri Lance? Główne atrakcje Sri Lanki
Oczywiście, że warto, bo to po prostu cudowny kraj! Wyspa Cejlon, na której leży Sri Lanka, zajmuje zaledwie 1/5 powierzchni Polski, a ma wszystko, czego dusza zapragnie. I nie, nie jest to utarty slogan. Naprawdę, Sri Lanka ma cały wachlarz atrakcji i aktywności do zaoferowania – od gór po ocean, przez kulturę, religię, zabytki historyczne i jedzenie, a do tego wszystko to w przepięknej, soczyście zielonej scenerii. Sprawdźcie tutaj wszystkie atrakcje na Sri Lance, które warto zobaczyć!
Jeśli macie na wyspę ponad 10 dni to poznawanie wyspy warto zacząć od jednego dnia w Colombo. Jeden dzień zdecydowanie tu wystarczy. Colombo jest dość chaotyczne i męczące, ale ma swój specyficzny klimat. No i jazda tuk tukiem po tym mieście to przygoda sama w sobie! 🙂 Inne miasteczka, mniejsze, bardziej poukładane i po prostu przytulniejsze to np. Kandy czy Galle ze swoim fortem (u-wiel-biam!).

Park Viharamahadevi w Kolombo
Jeśli natomiast interesuje nas historia wyspy i chcemy trochę pozwiedzać, to warto skupić się na jej północnym centrum, gdzie znajduje się słynna Sigiriya – ruiny kompleksu pałacowego na wielkiej wulkanicznej skale, a także ruiny miasta w Polonnaruwie (to jedna z moich ulubionych atrakcji, niektórzy nazywają ją lankijskim Angkor Wat) i Anuradhapurze.
Wybierając zabytki i atrakcje religijne na pewno nie powinniśmy pominąć Świątyni Zęba w Kandy i świątyń Rangiri w jaskiniach w Dambulli (obie buddyjskie), a w Dżafnie, Kataragamie i Matale znajdziemy jedne z najważniejszych na wyspie świątyń hinduistycznych. Jeśli szukamy czegoś mniej turystycznego to polecam antyczną świątynię Buduruwagala (buddyjska, choć ciężko nazwać ją świątynią – to po prostu wyrzeźbione w skale ogromne posągi Buddy ukryte w dżungli).
Jeśli natomiast chcemy się skupić wyłącznie na naturze i aktywnym wypoczynku, to możemy np. spędzić dzień na safari w takich parkach narodowych jak Yala i Wilpattu (w obu znajdziemy najwięcej gatunków zwierząt), Uda Walawe czy Minneriya (oba słyną ze słoni!). Na górskie wędrówki warto wybrać się na Szczyt Adama (Adam’s Peak, Sri Pada), do Horton Plains i w okolice Elli.
I nie zapomnijcie o wspaniałych plażach Sri Lanki. Mają one mnóstwo atrakcji, palmu i piasku do zaoferowania i na pewno każdy znajdzie swoją ulubioną. Ja wciąż mam sentyment do Unawatuny, ale wiele plaż Sri Lanki skradło moje serce!
Wreszcie też warto przyjechać tu dla jedzenia! Może i nie jest ono tak zróżnicowane jak kuchnia indyjska, ale ja lankijskie potrawy i przekąski uwielbiam. Jestem po prostu wielką miłośniczką curry oraz herbaty! A do tego wszystko jedzenie jest śmiesznie tanie (jeśli jemy w lokalnych, tanich knajpkach)! Ceny wstępów i jedzenia podaję kilka akapitów niżej.

słonie w PN Yala
2. Bezpieczeństwo na Sri Lance
Sri Lanka ogólnie jest bardzo bezpiecznym krajem – przynajmniej według mnie samej, a byłam tam już kilka razy, prawie zawsze sama. Turyści, którzy odwiedzili ze mną Sri Lankę też nie narzekali na bezpieczeństwo. Oczywiście, należy pamiętać o zachowaniu podstawowych środków ostrożności, szczególnie uważać na kieszonkowców i naciąganie, ale o tym za chwilę napiszę więcej.
Inni blogerzy również dzielą się swoimi poradami na temat bezpieczeństwa i podróżowania na Sri Lance. Tutaj możecie sprawdzić post Łukasza Kędzierskiego, który na Sri Lankę pojechał z całą rodziną!
W 2009 roku zakończyła się wojna domowa na Sri Lance. Od tego czasu podróżowanie na północ kraju stało się bezpieczne, a oferta noclegowa w tamtych rejonach z roku na rok rośnie. Jednak nie rozmawiałabym z Tamilami na temat wojny i na pewno nie nazywała Tamilskich Tygrysów terrorystami w obecności Tamilów. Wojna domowa na Sri Lance to temat rzeka, którym swojego czasu bardzo się interesowałam, ale nie jest to czarno-białe. Ogólnie rzecz biorąc, postulaty Tamilów nie zostały spełnione, są oni dalej dyskryminowani i nie dane im było zadośćuczynienie, więc poruszając te tematy możecie kogoś urazić albo i zdenerwować.
Mimo to, ogólnie można powiedzieć, że praktycznie standardy bezpieczeństwa na całej wyspie są dość wysokie.
Kobiety podróżujące samotnie po Sri Lance również mogą się tutaj czuć bezpiecznie. Sri Lanka była pierwszym krajem poza Europą, który odwiedziłam sama z plecakiem i byłam zachwycona! Szczególnie, że przydarzyła mi się spontaniczna przygoda w dżungli! 😀 Zawsze czułam się bezpiecznie, a podróżowanie po Sri Lance było dość łatwe. Jako była kolonia brytyjska Sri Lanka ciągle kładzie nacisk na naukę języka angielskiego, więc niemal każdy w turystyce będzie się nim posługiwał. Do tego kraj komunikacyjnie jest dobrze rozwinięty i przygotowany na turystów. Prawie zawsze szukałam noclegu z marszu, bez wcześniejszej rezerwacji i nigdy nie miałam problemu ze znalezieniem go.

sprzedawca biletów posadził mnie na miejscu VIP w autobusie, żeby zapewnić mi bezpieczeństwo… 😀
Widziałam też mnóstwo rodzin podróżujących z malutkimi dziećmi, których przyciągnęła Sri Lanka. Nawet tak małymi, że same jeszcze nie chodzą. 🙂 Z niektórymi rodzicami rozmawiałam o bezpieczeństwie ich pociech na wyspie – zwykle wypowiadali się o nim pozytywnie. Więc tak, jest to możliwe!
Jedyne co mnie wkurzało to to, że Lankijczycy mimo że są bardzo mili, to jednak biały to biały, co dla nich równoznaczne jest z milionerem. Trzeba szczególnie uważać na kierowców tuk tuków czy taksówek, a także przewodników, którzy często chcą nas naciągnąć. O naciąganiu więcej pisałam w tym poście. Zachęcam do przeczytania.
3. Sri Lanka informacje praktyczne: kiedy jechać? Jaka jest pogoda na Sri Lance?
Kiedy najlepiej jechać na Sri Lankę? Choć szczyt sezonu wyjazdowego wypada naszą zimą, to latem również jest dobra pora na wizytę na Cejlonie! Tutaj znajdziecie mój post na temat pogody na Sri Lance i kiedy najlepiej tam jechać. Zachęcam do lektury, bo zawiera on więcej informacji niż ten paragraf!
Oba sezony nieco się od siebie różnią. Zimą najlepiej wypoczywać na południowym wybrzeżu, latem – na wschodnim. Spowodowane jest to dziwnym klimatem Sri Lanki, która tak naprawdę ma dwie pory deszczowe. Raz tu, raz tam.
Jeśli planujecie wyjazd w góry, to zdecydowanie jedźcie na Sri Lankę zimą. Zwykle powinna być wtedy piękna pogoda, ale Kraina Herbaty to region wilgotny, więc bądźcie przygotowani na przlotne opady. Latem będzie tam dużo bardziej pochmurno i deszczowo, przez co wiele atrakcji, np. Szczyt Adama czy Park Narodowy Równiny Hortona, będzie niedostępnych. Na szczęście wciąż można oglądać plantacje herbaty.
We wrześniu również park Yala jest zamknięty, ze względu na porę godową lampartów. Za to w parku Minneriya trwa sezon migracji słoni i można zobaczyć ich tam nawet kilkaset!
Lato jednak to okres festiwali na wyspie. W Kandy na przełomie lipca i sierpnia trwa buddyjski festiwal Kandy Esala Perahera. Można zobaczyć wtedy procesje tancerzy i słoni. W sierpniu również zaczyna się Nallur Festival, święto, które trwa 23 dni. To hinduistyczne wydarzenie odbywa się w pięknej świątyni Nallur Kovil w Jaffnie na północy Sri Lanki.

pociąg przez plantacje herbaty
4. Jak się dostać na Sri Lankę?
Samolotem, oczywiście. 😉
Przez cały rok natomiast polecicie na Sri Lankę liniami Emirates i Qatar Airways. Połączenia są z przesiadką w Dubaju i Doha, więc czasowo wyjdą dłużej niż lot LOTem, ale standard obu tych linii jest nie do pobicia. Często też wychodzi taniej niż lot bezpośredni.
Zwykle ceny lotów na Sri Lankę kształtują się w granicach 3000-4500 zł bez promocji. Różnica ta zależy od sezonu. Z jakiegoś powodu loty w sezonie letnim (czerwiec-wrzesień) są droższe niż zimą, kiedy trwa najbardziej turystyczny sezon. Jeśli dobrze poszukacie, znajdziecie loty poniżej 2500 zł, np. czarterowe.

Ganesha, detal świątyni hinduistycznej
5. Wiza na Sri Lankę 2025: cena i instrukcja jak wyrobić
Aby wjechać na Sri Lankę, obywatele Polski potrzebują wyrobić wizę turystyczną (ETA).
Są dwie możliwości wyrobienia wizy na Sri Lankę. Można to zrobić przed wyjazdem przez system ETA, czyli oficjalną stronę rządową lub na lotnisku po przylocie. Wiza ważna jest 30 dni i jest dwukrotnego wjazdu. Jeśli więc planujecie także wypad na Malediwy, to możecie wrócić na Sri Lankę na tej samej wizie.
O wizę na Sri Lankę można aplikować na 90 dni przed wyjazdem.
Uwaga, aby otrzymać wizę, paszport musi być ważny 6 miesięcy od daty wjazdu na Sri Lankę podanego w aplikacji.
Cena turystycznej wizy na Sri Lankę w 2025
Turystyczna wiza na Sri Lankę wyrabiana online przez stronę podlinkowaną wyżej kosztuje 50 USD + 2 usd za płatność kartą.
Cena wizy wyrabianej po przylocie na lotnisku jest wyższa i wynosi 60 USD. Warto mieć odliczone dolary. Jeśli jednak będziecie mieć większy banknot, to resztę wydadzą Wam w rupiach.
Oczywiście można też skorzystać z usług pośrednika, za co jest oczywiście jeszcze wyższa cena. Ale po co, skoro wyrobienie wizy jest banalnie proste?
Jak wyrobić wizę na Sri Lankę – instrukcja
Aby uzyskać wizę na Sri Lankę należy wypełnić formularz. Taki sam dokument wypełniacie przy wizie online oraz wizie na lotnisku. Jest to banalnie proste i poniżej przedstawiam, jak to zrobić.
Dla dzieci należy wypełnić formularz osobno i też płacą one pełną cenę za ETA.
Na koniec należy zaznaczyć okienko z potwierdzeniem poprawności danych. W kolejnym kroku upewnijcie się ponownie czy wszystko się zgadza. W internecie często czytałam o drobnych błędach przy aplikacji, np. literówkach, i mimo że wiza online została przyznana, to na lotnisku kazali wykupić nową. Potem oczywiście opłacacie wizę i otrzymujecie specjalny kod jej do potwierdzenia.
Wiza na Sri Lankę – czas oczekiwania
I to wszystko! W ciągu 3 dni roboczych powinniście otrzymać swoją wizę na Sri Lankę mailem.
Gdyby jednak tak się nie stało, wróćcie na podlinkowaną stronę i wybierzcie zakładkę Check Status. Wpiszcie otrzymany kod, numer paszportu i narodowość i możecie sprawdzić, czy wiza została przyznana. Na lotnisku Wasza wiza będzie już widoczna w systemie, więc nie trzeba drukować potwierdzenia uzyskania wizy. Możecie to jednak zrobić na wszelki wypadek.
Wasza wiza będzie ważna przez 6 miesięcy od otrzymania jej. To znaczy, że nie musicie wjeżdżać na Sri Lankę od razu. Natomiast jak już wjedziecie na Sri Lankę, to wiza będzie ważna przez 30 dni od pierwszego wjazdu. Jeśli wyskoczycie w międzyczasie na Malediwy, to wiza się nie resetuje.

w 2. klasie lankijskiego pociągu
6. Informacje praktyczne: szczepienia i zdrowie w Sri Lance
Przed podróżą na Sri Lankę warto zaszczepić się przeciwko WZW typu A, czyli tzw. chorobie brudnych rąk. Jest to szczepienie zalecane przy podróży do wszystkich krajów, gdzie standardy higieny są niższe niż u nas. Inne zalecane szczepienia to te przeciwko błonicy i tężcowi oraz WZW typu B (w PL obowiązkowe). Niektórzy zalecają też przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu, jednak ta choroba na Sri Lance już praktycznie nie występuje.
Komary są dość uciążliwe (szczególnie wieczorami). Owady, które są aktywne za dnia mogą przenosić dengę. Nie ma jednak na nią ani szczepienia, ani leków profilaktycznych (leczenie dengi polega na leczeniu objawów). Malaria na Sri Lance już nie występuje – ostatnie przypadki tej choroby zanotowano w 2013 roku. Niemniej jednak przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w środki przeciw komarom (DEET 20%, ja osobiście używam preparatu Mugga). Warto także mieć coś na ugryzienia (maść antyhistaminową). Poza tym dobrze jest spać pod moskitierą – większość pensjonatów i hoteli ją posiada, a jak nie to serio, nie umrzecie od jej braku. Trzeba się po prostu na wieczór spryskać repelentem. 😉
Jeśli chodzi o jedzenie i ekscesy żołądkowe to jeśli zamierzamy jeść rękoma (tak jak lokalni… i ja), to warto mieć przy sobie żel antybakteryjny do rąk. Należy też pamiętać o podstawowych zasadach: pić tylko wodę butelkowaną, jeść gorące potrawy, często myć ręce. Osobiście nigdy nie stosowałam leków wzmacniających żołądek.
Przypominam jednak, że ja nie jestem lekarzem i dzielę się z wami osobistymi spostrzeżeniami. Nie biorę odpowiedzialności za konsekwencje podejmowanych przez was decyzji.
7. Jak ubierać się na Sri Lance?
Na Sri Lance nie panuje jakiś ścisły dress code, którego trzeba się trzymać. Szorty i topy są wszędzie widoczne, również u pań, i nie budzą zgorszenia. Jednak do światyń nie wpuszczą nas z odsłoniętymi ramionami i nogami, więc należy mieć ze sobą luźne długie spodnie bądź spódnicę, a także chustę. Mężczyźni również muszą zakryć kolana, wystarczy do tego sama chusta.
Pamiętajmy też, że na nieturystycznych plażach (choć takich jest już bardzo niewiele) kobieta w bikini będzie ściągała na siebie uwagę miejscowych. Raczej nie będzie zaczepiana, ale może to wywołać uczucie dyskomfortu. Na turystycznych plażach nie będzie to problemem, jednak nie przebierajmy się w bikini na widoku. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, jak to jest podróżować po Sri Lance samotnie jako kobieta, to zapraszam do wpisu o kobietach podróżujących solo na Sri Lance.
I jeszcze na koniec informacja dla wszystkich, niezależnie od płci. Weźcie wygodne obuwie, coś od słońca i od deszczu, a także jakąś ciepłą bluzę. Nawet w porze suchej w Krainie Herbaty może być chłodniej i czasem będzie padać.

kolonialny fort w Galle
8. Lankijski savoir vivre, czyli co wypada, a czego nie wypada
Sri Lanka to kraj w Azji Południowej, nie spodziewajmy się więc tam etykiety i ogólnych zasad dobrego wychowania, które panują w Europie. A najlepiej w ogóle zostawmy europejskie nastawienie w domu.
Normalne będzie, że mężczyzna nie przepuści nas w drzwiach ani nie ustąpi miejsca w lokalnym autobusie. Poza tym wychodzący wcale nie mają pierwszeństwa 😉
Jednak my ze swojej strony też powinniśmy pamiętać o niektórych lokalnych zasadach, żeby nie zrazić do siebie miejscowych. Na przykład powinniśmy jeść wyłącznie prawą ręką, ponieważ lewa uchodzi za nieczystą. Będąc w stupie (buddyjskiej świątyni) powinniśmy obchodzić ją dookoła tak, żeby prawa ręka była po stronie świątyni. Nie muszę chyba przypominać, że w świątyniach powinniśmy zachowywać się cicho i spokojnie.
Poza tym należy pamiętać, że nie można robić sobie zdjęć z Buddą będąc odwróconym do niego plecami. To największe faux pas jakie możemy popełnić. Gdy ktoś to zobaczy to może zacząć drzeć się na was na ulicy i zażądać skasowania zdjęcia. Dość nieprzyjemnie może być, jeśli akurat będzie to policja albo pracownicy danego zabytku.
Jeśli chodzi o latanie dronem to trzeba się wcześniej zorientować w konkretnych miejscach lub przy najważniejszych atrakcjach czy można. Często bowiem się to zmienia z dnia na dzień, bo akurat coś się stało i władze nagle zabroniły latać. Takie sytuacje niestety nie należą do rzadkości.
9. Łączność, internet, poczta, elektryczność na Sri Lance
Chyba nikt już sobie nie wyobraża nie mieć dzisiaj dostępu do internetu. Jeśli więc chcecie / musicie pozostawać w kontakcie ze światem, to po przylocie na lotnisku kupcie turystyczną kartę SIM. Osobiście zawsze korzystam z sieci Mobitel. Pakiet turystyczny obejmuje internet (15 GB lub 30 GB) oraz nielimitowane połączenia międzynarodowe i lokalne. Cena wynosi 1500-3000 Rs, w zależności od pakietu.
Poza tym w większości pensjonatów i hoteli internet jest dostępny. Czasem co prawda może być nieco powolny.
Wysyłanie pocztówek do Polski jest ogólnie tanie i znalezienie urzędu pocztowego nie powinno być problemem. W każdym większym mieście jest co najmniej jeden.
Na Sri Lance spotkamy się z 2 typami gniazdek: potrójnym kwadratowym (jak w Wielkiej Brytanii) i potrójnym okrągłym.
Adapter warto mieć ze sobą, ale można też go kupić na miejscu. Poszukajcie po prostu sklepu z elektroniką, który bardziej przypomina garaż majsterkowicza. Taki adapter nie powinien kosztować więcej niż 1000 Rs.

dwa adaptery na pierwszym planie – takich będziemy potrzebować w Sri Lance
10. Sri Lanka informacje praktyczne: pieniądze, waluta w 2025
Walutą obowiązującą na Sri Lance jest rupia lankijska (LKR, Rs). W momencie aktualizowania tego wpisu kurs wynosił 100 Rs = 1,40 zł

rupie lankijskie, źródło: internet
Po przyjeździe walutę (euro lub dolary) warto wymienić na lotnisku, bo kurs jest praktycznie taki sam jak w bankach. Poza tym w każdym mieście bez problemu znajdziemy bankomaty. Nie nastawiajcie się jednak na możliwość płacenia kartą, chyba że w bardziej turystycznych restauracjach i hotelach.
Warto jest też mieć przy sobie sporo małych banknotów np. na płacenie za jedzenie czy kierowcy tuk tuka. Uważajcie też na naciąganie
Jeśli tak jak ja poruszacie się lokalnym transportem, śpicie w najtańszych pensjonatach i jadacie w lokalnych knajpach to raczej zamkniecie się w 3000-3500 Rs na dzień na osobę (bez biletów wstępów, kosztów atrakcji itp.) Szczegóły poniżej.
11. Sri Lanka: noclegi, gdzie spać w 2025
Sri Lanka ma do zaoferowania całą gamę przeróżnych miejsc noclegowych, praktycznie w każdej części kraju. Odpowiedni standard i cenę znajdą tu dla siebie zarówno osoby podróżujące niskobudżetowo, jak i te poszukujące odrobiny luksusu. Nie ważne czy potrzebujecie noclegu dla jednej czy dla dwóch osób, a może nawet dla grupy znajomych czy swojej rodziny. Sri Lanka has it all. 🙂
Ceny noclegów na Sri Lance
Sri Lanka oferuje noclegi na każdą kieszeń. Oczywiście, im bardziej turystyczna miejscowość, tym większa konkurencja, a tym samym oferta cenowa. Ile kosztują noclegi na Sri Lance?
- Rodzinne pensjonaty – tutaj ceny zaczynają się nawet od 50 zł za noc w pokoju dwuosobowym. Średnia cena, jaką bym jednak zakładała na wyjazd, to około 80-90 zł za noc.
- Hostele – podobnie jak w pensjonatach, ceny noclegów zaczynają się od 50 zł. Jeśli podróżujecie solo i chcecie poznać innych podróżników, to idealna opcja dla Was!
- Hotele 3* – rozstrzał cenowy noclegów o nieco wyższym standardzie jest już dość spory. Spodziewajcie się cen pomiędzy 80 a 230 zł za noc w pokoju dwuosobowym.
- Bungalowy – ceny bungalowów zaczynają się od 250 zł za noc, choć czasem da się znaleźć coś tańszego.
Portal booking.com jest pełen różnych opcji noclegowych, jednak nie wszystkie są takie fajne, jak się wydają na pierwszy rzut oka. Poniżej mam dla Was kilka porad, które pomogą Wam znaleźć ten wymarzony nocleg.
Lokalizacja noclegów
Przede wszystkim, nie kierujcie się tylko ceną, ale też zwróćcie uwagę na lokalizację. Niektóre noclegi prezentują się pięknie i są w bardzo atrakcyjnej cenie, ale często położenie jest bardzo niefortunne. Może przykładowo być kilka kilometrów za miastem. Jeśli chcemy przenocować akurat na lankijskiej wsi, to nie ma problemu. Jeśli jednak ważna jest dla nas bliskość centrum, to może być gorzej.
Z drugiej strony, uważałabym właśnie na samo położenie w centrum w większych miastach. Chodzi mi tu głównie o Kolombo, Kandy, a nawet popularne miejscowości na wybrzeżu, np. Hikkaduwa. Często w centrum noclegi są stare i od dawna wymagają porządnego liftingu. Sama miałam też przypadki występowania robactwa. Oczywiście na zdjęciach wszystko wygląda pięknie. Dlatego zawsze czytajcie opinie na temat danego hotelu/pensjonatu, a nawet pokoju!
W bardziej turystycznych miejscowościach na wybrzeżu i w Krainie Herbaty (np. w Elli) problemem może być hałas w centrum, szczególnie w nocy. W tych miejscach noclegi położone na obrzeżach miejscowości mogą być dużo lepsze (i tańsze!), niż w zatłoczonym centrum.

świątynia Nallur Kovil – główna atrakcja Jaffny na północy Sri Lanki
Brak okna w noclegach
Kolejnym często występującym problemem, jeśli chodzi o noclegi na Sri Lance, jest brak okna w pokojach. Zawsze czytajcie opinie oraz sprawdzajcie zdjęcia pokoju, który chcecie zarezerwować. Jeśli okno nie jest pokazane na zdjęciu, poszukałabym raczej czegoś innego. Może być tak, że kadr po prostu tego okna nie obejmuje, ale własne doświadczenie podpowiada mi, że tego okna po prostu tam nie ma.
Podwójne łóżka
Jeśli podróżujecie większą grupą, niekoniecznie w parach, i szukacie pokoi dla dwóch osób, zwracajcie uwagę na łóżka. Często noclegi na Sri Lance są przemyślane tak, jakby każdy miał tam jechać na miesiąc miodowy. Po prostu łóżka są ze sobą złączone w 90% pensjonatów. Szukając noclegu upewnijcie się, że da się je rozsunąć.

okolica Elli
12. Sri Lanka: transport, ceny przejazdów 2025
Po Sri Lance można podróżować z prywatnym kierowcą lub transportem publicznym.
Jeśli interesują Was ceny transportu z kierowcą, to zachęcam do nabycia mojego praktycznego przewodnika po Sri Lance. Znajdziecie w nim nie tylko przykładowe ceny i trasy podróży po Sri Lance, ale także kontakt do moich sprawdzonych kierowców!
Kiedy podróżuję po Sri Lance sama, to zawsze wybieram transport publiczny. Po pierwsze dlatego, że lubię obserwować lokalnych ludzi. Po drugie, jest on po prostu śmiesznie tani.
Poniżej przedstawiam w miarę aktualne ceny.
Pociągi
- Kolombo – Kandy: 190 Rs (3 klasa)
- Kolombo – Dżafna: 540 Rs (3 klasa)
- Kandy – Ella: 240 Rs / 130 Rs (2/3 klasa)
- Galle – Kolombo: 240 Rs (2 klasa)
Autobusy
- Kandy – Dambulla: 250 Rs
- Dambulla – Sigiriya: 40 Rs
- Dambulla – Polonnaruwa: 150 Rs
- Kataragama – Unawatuna: 400 Rs
- Unawatuna – Galle: 50 Rs
- Galle – Kolombo: ok. 400-500 Rs lub
Tuk-tuki
- w Kolombo zawsze bierzcie tuk-tuka z meter taxi (licznikiem) i upewnijcie się, że kierowca go włączy! Zapłacicie wtedy za przejazd dużo mniej!
- Dambulla – Sigiriya: ok. 2000 Rs
Można założyć, że przejechanie kilometra tuk tukiem kosztuje ok. 100 Rs, ale tak naprawdę ciężko jest to wyliczyć. Pamiętajcie więc, żeby zawsze się targować, jeśli ceny podane przez kierowców wydają Wam się za wysokie!
Dodam też, że na Sri Lance w Colombo działa już Uber, więc możecie korzystać z tej aplikacji, jeśli boicie się, że ktoś was naciągnie.
Transport z prywatnym kierowcą
Ceny prywatnego transportu zależą głównie od standardu pojazdu. Można jednak założyć, że cena transportu na dzień wynosi 50-80 usd. W tym powinny być wliczone już wszystkie usługi, typu parkingi, paliwo, opłaty drogowe itp.
Dojazd z lotniska do Kolombo
- autobusem: ok. 400 Rs
- taxi: ok. 4000 Rs

dzieci wracające ze szkoły w Krainie Herbaty
13. Sri Lanka: jedzenie, przykładowe ceny 2025
Kuchnia Sri Lanki nie jest tak zróżnicowana jak kuchnia Indii czy krajów Azji Południowo-Wschodniej. Mimo to uważam, że jest naprawdę smaczna. Poniżej podaję ceny potraw w lokalnych knajpach oraz przekąsek na straganach, w pociągach i w piekarniach.
Ceny w restauracjach i knajpkach
Dania i przekąski
- dania obiadowe (np. ryż z curry, kottu, string hoppers z curry, smażony ryż z jajkiem i warzywami): ok. 800-1500 Rs – w zależności od standardu restauracji
- rotti (bułki lub placki zawijane z farszem curry veggie + czasem jajkiem): 150-200 Rs
- paczka obranych owoców (np. mango lub ananas): 150-200 Rs
- danie obiadowe z owocami morza (np. krewetkami, kalmarami): 1800-5000 Rs [z rybą/krabem są droższe – ceny zależą od wielkości porcji]
Ceny napojów
- butelka wody 1,5 l: 100 Rs
- coca-cola w restauracji: ok. 200 Rs
- piwo Lion / Anchor (w sklepie alkoholowym/restauracji i barze): 500 Rs
- świeżo wyciskane soki: 700-1200 Rs
- woda z kokosa na targu: ok. 200 Rs
- milkshake i lassi: 500-1000 Rs
Ceny owoców na targu
Kupowanie owoców na targu czyni z nas łatwy kąsek dla sprzedawców, którzy czasem mają swoich „pomagierów”. Są to np. kierowcy tuk tuków. Jeśli ktoś nachalnie chce wam pomóc kupić owoce, lepiej mu podziękować i odmówić. Można powiedzieć, że to nie jest wasz pierwszy raz na Sri Lance i znacie ceny. Inaczej sprzedawca doliczy wam nawet 1000 rupii i podzieli się nimi ze swoim naganiaczem.
Poniższe ceny są orientacyjne. Mogą się one wahać w zależności od sezonu o kilkadziesiąt rupii, więc nie trzymajcie się ich kurczowo.
- mango: ok. 100 Rs
- papaja: 2kg – ok. 200 Rs
- czerwony banan: 2 szt. – 150 Rs
- małe żółte banany: 1 kg – 100 Rs
- marakuja: 1 szt. – 60 Rs
- ananas: 1 średni – 160 Rs
- wood apple (sinhali: diul; pl: feronia): 1 kg – 70 Rs
- melon: 1 kg – 100 Rs
- guawa: 1 szt. – 50 Rs
14. Sri Lanka: zwiedzanie, ceny wstępów do największych atrakcji w 2025
Na sam koniec podaję ceny wstępów do najważniejszych i najbardziej popularnych atrakcji na Sri Lance.
Uwaga! Cena za wstęp do kilku atrakcji podana jest w dolarach. Na miejscu jednak wpłaty za wejście do nich przyjmowane są tylko w rupiach! Pamiętajcie o tym i zawsze miejcie przy sobie rupie!
- świątynie w jaskiniach w Dambulli: 2000 Rs
- ruiny miasta w Polonnaruwie lub Anuradhapurze: 30 usd (płatne w rupiach)
- kompleks pałacowy w Sigirii: 36 usd (płatne w rupiach)
- Świątynia Zęba w Kandy: 2000 Rs
- fabryka herbaty, w zależności od lokalizacji: 1000-2000 Rs (czasem degustacja herbaty jest dodatkowo płatna)
- całodniowe safari w parku Yala dla czterech osób z wyżywieniem: ok. 80 usd / os. (jeep wliczony)
- safari w parku Minneriya (ze słoniami): ok. 40 usd/os. (safari trwa ok. 3 godziny, bez wyżywienia)
- godzinny masaż ajurwedyjski całego ciała 😉 : 4500-7000 Rs (zależy gdzie i jaki rodzaj masażu)
Poza tym ceny wstępów do różnych muzeów i innych atrakcji mogą wynosić od 500 Rs do 2000 Rs. Wszystko zależy od tego, co to jest dokładnie za muzeum.
Wybieracie się na Sri Lankę? Macie dodatkowe pytania? A może już odwiedziliście ten kraj i chcielibyście coś dodać od siebie? Wszystkie wątpliwości i uwagi piszcie w komentarzach!

samiec słonia na Sri Lance
Od niedzieli sprawdzamy czy przypadkiem nie wypisujesz tutaj głupot 😉 Rady przeczytane. Pozdrawiamy Renata i Jarek
😀
Hej Alicjo! Dzięki za zapytanie – jeśli już, to aktualizacja będzie dopiero na 2025, bo wracam na Sri Lankę dopiero jesienią. Gdybyś miała jeszcze jakieś pytania zapraszam na maila: hanna@plecakiwalizka.com 🙂
Dzień dobry, mam pytanie o wizę. Czy jeśli nie dostanę potwierdzenia na maila, ale wiza będzie widoczna w systemie, lub znajdzie się jakiś drobny błąd to i tak będę musiała drugi raz opłacać wizę na miejscu?
Czy można się upierać, że wniosek wizowy został złożony i wiza została przyznana?
Pozdrawiam????
Jeśli widoczna w systemie to nie ma problemu – można na wszelki wypadek wydrukować, ale oni i tak to u siebie widzą. Co do błędu to wszystko zależy jaki to błąd konkretnie.
Dzień dobry,
W listopadzie jedziemy z Mężem na Sri Lanke i jako osoba lekko przewrażliwiona na punkcie chorób i zatruć pokarmowych chciałabym zapytać jak Pani ocenia bezpieczeństwo zdrowotne na Sri Lance ? Czy zdarzyło się Pani rozchorować po zjedzeniu czegoś w street foodzie czy lokalnej restauracji? Planujemy udać się do lekarza chorób tropikalnych i wykonać zalecane szczepienia ale informacje w internecie nastraszyły mnie dengą, WZW A i B i durem brzusznym. Jedziemy na wycieczkę objazdową i będziemy zmuszeni jeść ,,na mieście ” a nie chciałabym się zastanawiać i niepokoić przy każdym posiłku czy każdym komarze którego zobaczę. Czy ktoś z Pani znajomych zaraził się dengą mimo używania repelentów ? Czy raczej są to kwestie, które przy odpowiednim przygotowaniu wymagałyby sporego pecha aby nam się przytrafiły?
Tak, podczas mojego pierwszego pobytu na Sri Lance dopadło mnie bardzo silne zatrucie pokarmowe, więc jeśli Państwa organizmy nie są przyzwyczajone do azjatyckiej flory bakteryjnej, można się nastawiać na zatrucie. Wielu moich znajomych miało dengę lub malarię, ale wątpię żeby używali oni jakichkolwiek repelentów – nikomu nie chce się codziennie tego aplikować podczas kilkumiesięcznego pobytu w Azji. Ja sama stosuję repelenty tylko wtedy, kiedy komary są naprawdę irytujące i nieraz byłam pogryziona, ale nie miałam nigdy dengi czy malarii.
Szczerze mówiąc informacje w necie są mniej straszne niż to, co mówią lekarze. Może w takim razie warto wybrać mniej stresujący kierunek?
Dziękuję za wyczerpujące informacje dot. wizy. za Twoją radą wykupiliśmy ją online, na naszych skrzynkach była w ciągu kilku minut, UWAGA! czasami wpada do spamu, warto sprawdzić skrzynkę ???? wylatujemy za kilka dni – ależ ekscytacja ???? Pozdrawiam
Dzięki za komentarz 🙂
Dzień dobry, Przewodnik przeczytany, jest świetny. Dziękuję. Wybieramy się z przyjaciółmi na przełomie stycznia i lutego na dwa tygodnie. myślimy nad ramowym programem. Tajlandie i Wietnam odwiedzaliśmy na spontanie i niestety dużo dni spędziliśmy w podroży. Teraz plan był : noclegi w jednym miejscu i wypady na zwiedzanie. Po przeczytaniu Pani przewodnika już wiemy , że ta opcja odpada. Proszę o Pani opinie : czy po przylocie do Negombo (18;30 przylot- tu spać) najlepiej od razu udać się do Trójkąta Kulturalnego, następnie plantacje herbaty i plażowanie na południu w okolicach _ właśnie w jakich ? i stamtąd wypady jednodniowe np , safari w Parku Yala? Proszę o opinie czy jest to realny plan i w Pani ocenie ile dni potrzebujemy na to? Drugie ważne pytanie : czy może nam Pani podpowiedzieć namiary na kierowcę i przewodnika niemieckojęzycznego ? My niestety pokolenie , które dobrze sobie radzi z niemieckim i rosyjskim 🙂 dużo słabiej z angielskim. Pozdrawiam Ela
Cześć Elu, raczej Yala lepiej zobaczyć zanim pojedziecie na plażę, bo po pierwsze jest po drodze, a po drugie, lepiej nocować w okolicy, bo safari zaczyna się ok. 6 rano. Dojazd zajmie Wam dużo czasu.
Niestety nie znam przewodników niemieckojęzycznych na Sri Lance. 🙁
Właśnie jestem na Sri Lance i bilety wstępu podrożały od 15-25%. Na przykład wstęp do Sigiriya to już 36 USD, a Dambulla 2000 RS. Weźcie zatem pod uwagę nieco większy budżet na bilety wstępu.
Dzięki za info!
Pani Haniu, dziękuję za ten blog i poradnik. Nasz pobyt na Sri Lance to tylko cztery dni przerwy w podróży do Indii, ale dzięki Pani poradom jak najbardziej udany. Postaramy się wrócić tam w przyszłym roku na dłużej.
Witam Haniu,
Wybieram się na Sri Lankę w kwietniu i nie wiem, jak to jest z tymi 30 dolarami na osobę na, na każdy dzień pobytu? Czy musi być gotówka?
Drugie pytanie, myślę o tym, aby wybrać się z Sri Lanki na Malediwy na parę dni. Jak najlepiej to załatwić? Na miejscu? Czy może są jakieś stronki internetowe, żeby zarezerwować sobie już z Polski. Nie chciałabym przepłacać 🙂
Pozdrawiam serdecznie
Elwira
Hej! Nikt nie sprawdza czy masz przy sobie 30 usd na dzień pobytu, to martwy przepis. W internecie jest kilka blogów, które pisały jak zorganizować wypad na Malediwy ze Sri Lanki na własną rękę, na pewno w Google znajdziesz 🙂 Pozdrawiam!
Fantastyczny wpis, świetnie się czyta. Bardzo się cieszę, że informacje są aktualizowane na bieżąco. Planuje moją podróż aktualnie i już się nie mogę doczekać, będzie to pierwsza podróż w 2020 ! 🙂 Pozdrawiam!
Super info na temat Sri lanki pomocne w przygotowaniu wyprawy dzięki za cenne rady 😉
Ja wylatuje już na początku listopada wiec lada moment – przygotowania trwają 🏖 pozdrawiam
Dziki podróżnik
Hej Haniu-swietny blog.Mam do Ciebie kilka pytan.Wybieramy sie z zona w okresie 18.11-07.12 2019 indywidualnie.Wstepnie na booking zarezerwowalem 1 tydzien w Kalutarze a nastepne 2 tyg. w Negombo.Jestesmy 70 latkami i nie mozemy sie pisac na zbyt intensywne zwiedzanie.Jednak po poczytaniu twego bloga mysle ze odwolam wstepna rezerwacje i czesc pobytu spedzilibysmy w trojkacie kulturowym a potem na 9 dni do Trincomalee a ostatnie 6 dni w Negombo zeby obejrzec Colombo.Co o tym sadzisz?Ktory wariant lepszy?!) lat temu bylismy z Itaka 14 dni w Beruwali i stamtad robilismy 1 dniowe wycieczkinp.Kandy,Pennawala.Martwie sie troche jaka pogode mozemy zastac w Sigiriya,Trincomalee i na koniec w Negombo?Marian
Hej! W Tricomalee o tej porze roku zaczyna się już pora monsunowa, chyba lepiej planować pobyt w Tangalle – tam pogoda będzie najbardziej pewna, ale z drugiej strony daleko wszędzie. 🙁 Idealnym rozwiązaniem jednak właśnie kilka dni w centrum wyspy, a na koniec wypoczynek w jednym miejscu. Pozdrawiam!
Witaj Haniu, jadę w lutym na Lankę. Zastanawia mnie zniesienie wiz. Czy to oznacza, że jak ktoś chce zostać tam dłużej niż pół roku to będzie potrzebował wizy czy, że znoszą wizy tymczasowo na pół roku? 🤔 Informacje na stronie msz można zrozumieć dwojako. Jeżeli ta druga opcja to czy mogę złożyć wniosek o wizę w styczniu pojechać w lutym(08.02-22.02) i będzie ona aktualna? Wiadomo szukanie oszczędności 😉 Super ciekawy blog, pozdrawiam
Hej Aniu. Wizy nie zostały zniesione – normalnie trzeba o nie aplikować online. Darmowa wiza przysługuje tylko, jeśli wjeżdżasz na teren Sri Lanki przed 31.01.2020, więc niestety, Wasz wyjazd już się na to nie łapie. 🙁 Pozdrawiam również!
Dziękuję za informację 😊
Witaj, bardzo ciekawy blog. Wybieram się z mężem na Sri Lankę na przełomie listopada i grudnia na tydzień. Z różnych względów zdecydowałam się na pobyt w Colombo i wypady stamtąd, chociaż wiem że nie jest to idealne rozwiązanie. Tak naprawdę chciałabym zobaczyć słonie, wieloryby i herbatę;) Czy można to ogarnąć samodzielnie (wykorzystując transport lokalny) czy muszę szukać wycieczek z lokalnymi przewodnikami/ biurami podróży? A może samochód z kierowcą byłby najlepszy?
Hej Moniko! Transport publiczny będzie bardzo wolny, do tego lepiej, żeby sobie zorganizować nocleg na miejscu – obserwacje wielorybów zaczynają się od 5 rano, do Krainy Herbaty też jedzie się dość długo (ok. 5h do Nuwara Elii). W moim autorskim przewodniku na blogu znajdziesz propozycje na jednodniowe wycieczki z Colombo oraz jak zorganizować zwiedzanie wyspy, żeby było taniej i szybciej. Jest też kontakt do mojego sprawdzonego kierowcy – możesz się z nim skontaktować i zapytać o wycenę takich wypadów z Colombo, bo wiem że są możliwe. Z prywatnym kierowcą będzie też szybciej, więc nawet jednodniówki do Krainy Herbaty są możliwe! Przewodnik znajdziesz tutaj: Pozdrawiam! 🙂
Cześć. Mam pytanie odnośnie „podatku za białą skórę”, czy można dać lokalnemu mieszkańcowi „parę groszy”, żeby nam kupił bilety w normalnej cenie i czy później na bramce nie ma problemów z takim biletem?
Mogą być problemy, ponieważ raczej sprawdzą Wam paszporty – przecież widać, że nie wyglądacie jak Lankijczycy… Żeby płacić za wstępy takie same ceny jak lokalni musicie mieć resident visa, a to zupełnie inny proces aplikacji (przez ambasadę) i jest ona dużo droższa. Niestety, często tego „podatku” nie da się uniknąć…
Witam Haniu, musze przyznać, że bardzo przydał nam sie Twój blog do zaplanowania wycieczki na Sri Lanke. WIELKIE DZIEKI ZA TO. Poszliśmy w Twoje ślady i pierwsza noc będziemy spędzać w „The Colombo Hotel”. Czy możesz nam podpowiedzieć jak najlepiej (najtaniej) dostać się z lotniska Colombo do hotelu?
Pozdrawiam,
Greg
Hej! Myślę, że najlepiej po prostu zamówić transport z hotelu, jeśli przejazd jest w nocy. Jeśli w ciągu dnia to do Colombo kursują z lotniska busy (ok. 120 rupii), a potem dojechać tuk tukiem. 🙂
Mały update dot. cen (marzec 2019)
Polonnaruwa- można płacić w USD
Świątynia Zęba w Kandy – 1500 rupii
Cola w sklepie – 100 rupii / restuaracji – 150 rupii
Rozkład jazdy pociągów można sprawdzić tutaj:
https://eservices.railway.gov.lk/schedule/homeAction.action?lang=en
Witaj Hanno
Niedawno kupiłam Twój przewodni, zabieram go ze sobą w podróż.Obowiazkowo, a wylatujemy 28 lutego
Chcialam się podzielić jedną sprawą z Wami zwiazaną z wyrabianiem wizy on line
Otóz na stronie rzadowej(ktorej adres podalas) ceny sa takie jakie są, wszystko się zgadza, natomiast przy finalizacji pojawia się oplata za wizę turystyczna dla 1 osoby na 30 dni -79 dolarów.Napisalam do nich na wskazany adres do kontaktu i zapytalam dlaczego takie rozbieżnosci w cenie i otrzymalam odpowiedz ze wszystko jest w porzadku bo to załatwia agencja.Coś tu chyba nie fair!.Strona rzadowa i ageencja i taka prowizja ?Zrezygnuję i kupię na lotnisku.Ciekawa jestem czy ktoś wie,ze tak jest..wypelnialam formularz tego roku 21 lutego.
Pozdrawiam
Lucyna
Lucyno, bardzo Ci dziękuję za ten komentarz – nie dostałam wcześniej od nikogo takiej informacji ani sama nigdy tak nie miałam, popytam jeszcze czy komuś się coś podobnego przydarzyło i uzupełnię to w przewodniku oraz na blogu! Dzięki jeszcze raz i udanego wyjazdu życzę 🙂 Pozdrawiam!
Dziękuję bardzo, będę wdzieczna za jakąsinformację i uwagi.Nie wiem czy zmieniły się zasady czy ja mialaam takiego pecha , czy to jakiś fortel służący aby naciągnać na wiekszą kasę.Przyznam,ze zaniepokoiło mnie to
Pozdrawiam 🙂
Wyrabialiśmy wizy online w marcu 2019 i cena wyniosła 35 USD za osobę. Być może korzystasz ze strony pośrednika? Właściwa strona to: https://www.eta.gov.lk/slvisa/visainfo/center.jsp?locale=en_US
Hej,
jak myślisz, ile pieniążków wymienić na 2 tygodnie? Komunikacja, jedzenie, pamiątki, może jakieś tamtejsze ciuszki 🙂
Cóż, nasze wydatki to bardzo indywidualna kwestia, nie wiem jaki standard podróżowania Ci odpowiada, ale ja przez 3 tygodnie backpackingu i spania w dość tanim zakwaterowaniu wydałam ok. 3000 zł. Myślę, że to może być jakiś punkt odniesienia 🙂
Dziękuję! Bardzo mi pomogłaś 🙂
Pozdrawiam!
Hania, mam pytanie (raczej głupie 😉
Mówiąc 'za pokój dwuosobowy tyle i tyle rupii masz na myśli cenę za osobę? Czy za pokój?
Za pokój! 🙂
Hej, ja lecę za dwa tygodnie na zachodnie wybrzeże do hotelu Riu. Czy stamtąd można samemu zorganizować sobie jakieś wycieczki czy trzeba liczyć na biuro podróży? Jak dostać się np. na Górę Adama czy do Kandy?
Ania
Możecie transportem publicznym, jeśli jego standard będzie wam odpowiadał. No i na pewno z noclegiem…
o jeny, ja jade jutro, listopad! zachecona opinimi z moego ulubionego organizatora czyli Exodus travels z Wielkiej Brytanii- bede na południu. No nic…
Cześć Haniu, napisz proszę czy organizujesz też wyjazdy w inne zakątki świata? do tej pory korzystaliśmy tylko z biur podrózy , nigdy na własną rękę. W listopadzie lecimy na Sri Lankę ale w 2019 chcielibyśmy ominąć biura.
pozdrawiam Ania
Zależy jakie miejsca Was interesują, ale znam kilka krajów i myślę, że nie byłoby problemu 🙂 Pozdrawiam!
Dzięki za odpowiedź. Najbardziej interesowała mnie pogoda w tych miejscach w lipcu, na to jednak nie odpowiedziałaś. Dlaczego nie polecasz sierocinca w Pinnawala? Przecież to jedna z atrakcji którą chyba warto zobaczyć, zdaję sobie sprawę że jest dużo do zobaczenia, właśnie o to mi chodzi żeby razem z żoną zobaczyć jak najwięcej. Chcę pojechać raz, zobaczyć możliwie jak najwięcej, w kolejnych latach pojechać gdzieś indziej jeśli zdrowie i fundusze pozwolą. Jest tyle ciekawych miejsc do zobaczenia że nie chcę marnować czasu i pieniędzy aby jeździć kilka razy do tego samego kraju tym bardziej jeśli nie jest duży. Jeśli bym chciał skorzystać z Pani usług to jakby to wyglądało, zorganizowałaby Pani tylko dla mnie i dla żony jakiś objazd po wyspie z polskim przewodnikiem? Byłoby taniej niż z biura podroży ale z zachowaniem tych samych ilości miejsc? Jak to mówią coś za coś, albo płacę mniej i jest mniej do zobaczenia, program nie jest tak napięty, albo płacę więcej i jest więcej do zobaczenia. Najbardziej interesuje mnie pogoda w lipcu w tych miejscach i na tym wypoczynku na zachodnim wybrzeżu. Pozdrawiam
Pogoda to jest wróżenie z fusów, teoretycznie w Trójkącie Kulturalnym będzie upalnie (duszno i nawet 35 stopni, ale mogą zdarzać się burze), a w Krainie Herbaty chłodniej, może być nawet 10 stopni. Na zachodnim wybrzeżu w lipcu wieje monsun (może padać lub może być tylko pochmurno – tego też nie da się przewidzieć) – w tym terminie ładna pogoda jest na wschodnim wybrzeżu. To wszystko jest opisane w powyższym tekście.
Pinnawala nie polecam ze względów etycznych (zajmuję się tematem słoni na Sri Lance już dość długo i po prostu byłoby to sprzeczne z etyką mojej pracy polecać miejsce, które niektóre słonie sprzedawało ponownie do pracy w niewoli) i nie znam osoby, która wróciłaby stamtąd zadowolona – ot, spęd turystów oglądających spęd słoni w łańcuchach. Pisałam o tym na blogu, tak jak i o pogodzie już kilka razy, więc zachęcam do uważnej lektury innych wpisów, jestem pewna, że znajdziecie też wiele innych przydatnych informacji na temat Sri Lanki: https://plecakiwalizka.com/category/azja/sri-lanka/
Pomagam w organizacji wyjazdów indywidualnych z prywatnym anglojęzycznym kierowcą-przewodnikiem (bez polskiego przewodnika, niestety) – wy ustalacie termin, miejsca, które chcecie zobaczyć, ja pomagam to zorganizować, doradzam co warto zamienić, żeby wrażenia były lepsze, a co na pewno warto odwiedzić o jakiej porze dnia. Cena mojej usługi jest stała, natomiast koszt wyjazdu zależy od różnych części składowych – standardu zakwaterowania, długości objazdówki z kierowcą, ilości zwiedzanych atrakcji itd. Tutaj możecie poznać szczegóły: https://plecakiwalizka.com/sri-lanka-pomoc-organizacji-wyjazdu/ Pozdrawiam!
Witam.
Mam pytanie, co sądzisz o tej wycieczce i cenie w lipcu? Zobacz mapkę, jest tam też 3 dni wypoczynku, z tego co patrzyłem gdzie są hotele to wychodzi że w okolicach Colombo. Czy w tym okresie pogoda będzie ok?
Link do wycieczki:
https://m.r.pl/sri-lanka-lza-z-policzka-indii-lato/zakwaterowanie-sll?dataWKodzieProduktu=20190721&dataPierwszegoTerminuZajawki=20190407
Hej! Zupełnie nie polecam takiego pobytu jaki oferują biura podróży – szczególnie z sierocińcem Pinnawala – bo są to po prostu męczące masówy. Jeśli jesteście zainteresowani bardziej zorganizowaną objazdówką to napiszcie maila, zajmuję się układaniem indywidualnych programów wyjazdów z prywatnym sprawdzonym kierowcą. Zapraszam! 🙂
Witam mam pytanie czy na Sri Lance są lokalne biura które organizują wycieczki i czy mają polskojęzycznych przewodników.
Lokalne biura są, ale może być problem z polskojęzycznymi przewodnikami. Raczej tylko po angielsku. :/
Fajny artykuł!
Jak oceniasz w PLN całkowity koszt 2 i 3 tygodniowego pobytu na Sri Lance ze zwiedzaniem interesujących miejsc i atrakcji?
Zauważyłem, że w biurach oscyluje ok 10000 zł z przelotami.
Bardzo ciężko określić taki koszt na oko, bo to zależy też gdzie się stołujesz, a także czym poruszasz się po wyspie i gdzie śpisz. Mój wyjazd solo, który trwał 3 tygodnie z przelotami, ubezpieczeniem i intensywnym zwiedzaniem kosztował mnie 5200 zł, a zdarza się, że układam też programy i pomagam w organizacji wyjazdów dla par – wtedy z przelotami może to być nawet 16 000 zł za parę. Wszystko zależy od standardu. Jednak wiem, że biura mają wysokie ceny, szczególnie jeśli oferują tygodniowy pobyt na wybrzeżu i tylko wycieczki fakultatywne, które będą na Sri Lance dość drogie. :/
Hanna
Dziękuję za ciekawe info i porady o podrózowaniu po Sri Lance.Czy termin poczatek marca koniec lutego byłby kompromisowym jesli chodzi o pogodę na objazd wyspy.?
Wybieramy się w tym okresie na trzy tygodnie .Nie jestesmy typami plażowiczek, a jednak chcialoby się zobaczyc i takie miejsca-nie mam na myśli tych bardzo „resortowych „.Podrózujemy z plecakami i jakoś dajemy radę chociąz jestesmy kobietami 50 +.My dwie :)Czy mozna byłoby się z Tobą skontaktowac w sprawie ogólnego zarysu i pomocy w jako takim zaplanowaniu takiej trzytygodniówki ?
Hej Lucyno! Luty-marzec to idealny czas na podróżowanie po Sri Lance, więc polecam ten okres gorąco. 🙂 Pomagam też w organizacji wyjazdów na Sri Lankę, tutaj możesz poznać szczegóły: https://plecakiwalizka.com/sri-lanka-pomoc-organizacji-wyjazdu/ Zapraszam 🙂
Super post! Można się dowiedzieć wielu rzeczy w z jednego „artykułu” 🙂 planujemy z mężem jechać na Sri Lankę w listopadzie… jak mamy się przygotować, oprócz przygotowania finansowego i szczepień?? o czymś szczególnym musimy pamiętać, coś zrobić?? z góry dziękujemy za wskazówki !!!
Wziąć coś od deszczu i przeciw komarom, a także mieć otwartą głowę i nie spodziewać się niczego, bo Sri Lanka potrafi zaskoczyć! 🙂
Cześć,
z ciekawością przeczytałem Twoje porady i informacje. Miłe, że chcesz się nimi dzielić. Mam natomiast pytanie. Chciałbym wybrać się z żoną w drugiej połowie lutego na Sri Lankę i zwiedzić ją na własną rękę. Dzielisz pogodę na wyspie na dwie pory roku. Jak na południu jest w miarę dobra pogoda to na północy gorsza i odwrotnie. Czy termin lutego to kompromisowy okres aby zwiedzić całą wyspę przy w miarę dobrej pogodzie? I drugie mam 50 lat – czy podróżowanie po Sri Lance wydaje Ci się w miarę spokojnym, czy zbyt ekstremalnym pod względem wysiłku „wypadem”? Aha i jeszcze – czy możliwości dogadania się w języku angielskim sprawiają duże trudności? Serdecznie pozdrawiam
Moja mama w wieku 55 lat dała radę z plecakiem podróżować po Sri Lance i bardzo jej się podobało, cały kraj i ogólnie przygoda 😉 Angielski jest w ciągłym użyciu, bo to była kolonia brytyjska. Ciężko stwierdzić z tą pogodą, może do Jaffny na północy możecie wyskoczyć, ale raczej odradzam wschodnie wybrzeże w lutym.
Cześć, świetny opis, wspaniała baza wiedzy dla „nowicjuszy” na Sri Lance 🙂
Ja też myślę o wypadzie na Sri Lankę w lutym/marcu 2019 r. tak na 3-4 tygodnie. Jestem w podobnym wieku jak Marek 🙂 i … , jak na tę chwilę w mojej grupie wyjazdowej jestem tylko ja :-). Może ktoś czytające tego bloga albo Ty Haniu wybiera się w tym czasie a ja mogłabym dołączyć. Pozdrawiam wszystkich kochających podróże na własną rękę.
Ps. ostatnio trafiłam na bilety po ok 1600 zł ( w dwie strony ) z Pragi
Agnieszka
Hej, bardzo dziękuję za ten wpis – bardzo fajnie opisana możliwość podróży! Jestem tu, ponieważ planuję podróż poślubną na przełomie września i października. Gwoździem programu ma być wypoczynek na Malediwach, który jest spełnieniem moich marzeń, ale ponieważ bardzo lubię (lubimy) poznawać nowe miejsca, zastanawiamy się nad tygodniową wycieczką objazdową po Sri Lance. Ponieważ wcześniej nie byliśmy w Azji, a chcielibyśmy przynajmniej tę część podróży zorganizować sami, mogłabym prosić o jakąś poradę ogarnięcia podróży? Bardzo dziękuję! 🙂
Hej Gosiu! Osobiście polecam połączenie Malediwów z objazdówką po Sri Lance. Takie zwiedzanie wyspy najlepiej organizować na własną rękę z prywatnym kierowcą. Jeśli potrzebujesz pomocy w organizacji wyjazdu, chętnie Wam pomogę. Tutaj możesz znaleźć szczegóły: https://plecakiwalizka.com/sri-lanka-pomoc-organizacji-wyjazdu/ Gdybyście mieli pytania, pisz na maila. Pozdrawiam! 🙂
Haniu, wspaniały blog. Dużo praktycznych rad, co dla osób, które same coś organizują jest bezcenne!
Jesteśmy z koleżanką paniami 50+ i własnie same sobie jesteśmy biurem podróży. Azję znamy przez pryzmat Tajlandii, Myanmar, Wietnamu i Kambodży. Teraz przyszedł czas na ok.10 dni w Indiach i ok. 3 tygodnie właśnie na Sri Lance – będziemy tam do 22 lipca. Zastanawiam się, czy pora deszczowa ze znanych nam regionów to to samo co pora monsunowa na Sri Lance. jakich regionów nie polecasz w tej porze?
Pora monsunowa o tej porze roku na Sri Lance jest na południowym wybrzeżu, ale na wschodnim można spokojnie wypoczywać. 🙂 Jeśli jednak chciałybyście jechać na południe, to wiatr może głowę urwać i może padać. Centrum wyspy natomiast normalnie nadaje się do zwiedzania. Pozdrawiam!
Bardzo dziękuję za odpowiedź :* zastanawia mnie tylko sformułowanie „w miarę ok”, czy chodzi o to, że może padać ale raczej niekoniecznie, czy, że będzie padać ale może pojawiać się też słońce? Przepraszam, że tak męczę. Może po prostu wybrać inny region Sri Lanki, gdzie będzie słońce?
Aleksandro, jedziecie pod koniec pory suchej na południu. To znaczy, że na południu dopiero zaczyna się monsun, a na wschodzie ciągle trwa. Nie wiem jaka będzie pogoda na 100%, możer być tak, że może padać, ale niekoniecznie, a może być słońce. Pogoda to nie jest coś, co mogę zagwarantować…
Witaj Haniu,
Z przyjemnością czyta się twój blog o Sri Lance.
Razem z żona i synem planujemy wybrać się w okolice Negombo w okresie 30 kwietnia do 10 maja. Jak wyglada sytuacja z monsumem w tym okresie ? Czy już na dobre „leje” czy jest to dopiero początek ? Wiem ze pogody nie da się przewidzieć ale proszę poradź nam coś. Czy może lepiej przełożyć wyjazd np na grudzień – styczeń ?
Hej Pawle, niestety nie wiem jaka będzie pogoda. Okres, w którym jedziecie to przełom dwóch pór roku, więc może być naprawdę różnie. Teoretycznie grudzień-styczeń to lepsza opcja, ale pogoda to nie jest coś, co można zagwarantować na 100%. Pozdrawiam!
Czy mogłabyś doradzić odnośnie terminu wyjazdu- myślimy lecieć 20 kwietnia do hotelu oddalonego od Kolombo 40km na południe , czy jest to dobry wybór terminu jeżeli chodzi o plażowanie ? Czy rzeczywiście wtedy jest bardzo deszczowo i raczej nie skorzystamy z plaży?
Nie, 20 kwietnia powinno być jeszcze w miarę ok. Na pewno deszczowo byłoby w lipcu. 😉 Ale wiadomo – pogody nie da się zaplanować.
Hanna cudownie się czyta Twój blog. Podziwiam za odwagę, chęć pomocy innym i sporą wiedzę. Syn chce zabrać mnie na Sri Lankę pod koniec kwietnia na tydzień. Mam spore obawy, komary, węże, zapalenie wątroby, ale cóż planujemy. Powiedz, czy ta podróż pociągiem na wschodnie wybrzeże jest do zniesienia, czy damy radę wszystko ogarnąć na własną rękę? Gdzie najlepiej się zatrzymać na kilka dni, szukać na miejscu, czy rezerwować wcześniej ? I na co przede wszystkim mam się zaszczepić koniecznie, różnie ludzie piszą i czy to coś da, jak m-c przed wyjazdem? Czas mamy ograniczony, dlatego takie wątpliwości. Pozdrawiam
Hej Liliano! Nie ma co się obawiać – Sri Lanka to bezpieczny i łatwy w podróżowaniu kraj. Dacie radę ogarnąć wszystko sami, noclegów często szukam na miejscu, bo jest ich pełno. Jeśli szczepienie to przeciwko WZW A, pierwsza dawka na miesiąc przed wyjazdem, a kolejna pół roku później. Pociąg polecam, ale to dość długa podróż i dojeżdża do Elli. W kwietniu nie ma dobrej pogody na wschodnim wybrzeżu – najlepiej wypoczywać na południu. Pozdrawiam!
Bajkowo! Przepiękne zdjęcia. Marzy mi się taka podróż.
Cześć SUPER blog bardzo dobrze się go czytam.
Chciałabym podpytać czy grudzień to dobry czas, żeby jechać na Sri lankę? Zacząć zwiedzać od zachodniego wybrzeża (Kolombo) później kierując się bardziej w głąb dalej do Yala Strict Nature Reserve i kończąc na Galle?
Grudzień ogólnie to dobry czas, ale już bardzo turystyczny, więc i ceny będą wyższe…
Cześć Haniu 🙂
Świetny blog bardzo dobrze się go czyta – wiele przydatnych informacji.
We wrześniu mamy zamiar z chłopakiem wybrać się na wycieczkę objazdową po Sri Lance 18-29.09 powiedz czy to dobry termin czy lepiej wybrać się w sierpniu (14-25.08)?
Niestety nie możemy sami zorganizować takiego wyjazdu więc korzystamy z biura – miejsca, które mamy odwiedzić to:
KOLOMBO – PINNAWALA – DAMBULLA – AUKANA – MIHINTALE – ANURADHAPURA – POLONNARUWA – SIGIRIYA – MATALE – KANDY – PERADENIYA – NUWARA ELIYA – YALA – GALLE – KOLOMBO.
Co sądzisz o terminie i może masz jeszcze jakieś dodatkowe rady dla nas?
z góry bardzo dziękuję za pomoc
Pozdrawiam Lena
Dzień dobry Leno, ciężko mi cokolwiek powiedzieć na temat Waszego programu… Według mnie wygląda na przeładowany. :/ We wrześniu Yala jest zamknięty za to w Minneriya schodzą się słonie z całej wyspy… No i Pinnawala to żart, bardzo nie polecam tego miejsca.
Czy na pewno musicie jechać z takiego biura? Ten program wygląda tak sobie… 🙁 Może… chcecie jechać z nami? 🙂 Ja też organizuję w sierpniu wyjazd na Sri Lankę – będziemy brać udział w dwóch bardzo ważnych religijnych festiwalach, będziemy zwiedzać wyspę trochę lepiej niż zza szyby klimatyzowanego autokaru itp. Teoretycznie jest to wyjazd dla kobiet, ale myślę, że nie będzie problemu zabrać jakiegoś rodzynka. 😉 Daj znać, jeśli jesteście zainteresowani – podeślę szczegóły! 🙂
hej! super blog – tytułem wstępu;) Czy można się do Ciebie zgłosić z tematem zaplanowania wyjazdu rodzinnego? Dwie, trzy rodziny z dziećmi – wiek 5 – 12 lat? Pewnie okres naszych (wielkopolskich) ferii zimowych lub wakacji letnich. Głównie byczenie się przy plaży plus parę wypadów kulturo i krajoznawczych. pozdrowienia!
Wysłałam maila. 🙂
Fantastyczny blog i masa przydatnych informacji 🙂 Planuję z dwoma przyjaciółkami wyjazd na Sri Lankę 1-16.09 plus 4 dni na Malediwach. W związku z tym mam pytanie – jak z pogodą w tym okresie? Podejrzewam, że w kratkę i tak jak Pani pisała klimat się zmienia. Może lepszy byłby listopad?
I druga sprawa chcemy przemieszczać się po wyspie i zastanawiamy się czy damy radę z walizkami (zamiast z plecakami turystycznymi)?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie! 🙂
Walizki to zły pomysł, jeśli chcecie transport publiczny. Listopad dla mnie zawsze był najbardziej beznadziejny na Sri Lance. Wrzesień jest dobry na Park Narodowy Minneriya, bo słonie się schodzą z całej wyspy, a wypoczynek na plaży jest lepszy na wschodzie, bo na południu pada. O Malediwach niestety nie umiem nic powiedzieć więcej. Pozdrawiam!
Kobieta + 10-latek w styczniu na tydzień…Czy wg Ciebie to dobry pomysł?
Oczywiście! 🙂
Super strona, super post!
Lece na Sri Lankę w lutym na 2 tygodnie z mamą, która pierwszy raz będzie w Azji.
Mogłabyś polecić mi obowiązkowe punkty do zwiedzenia? Chcę połączyć trochę zwiedzania i plażowania (jaka plaża będzie najlepsza w tym okresie czasu) 🙂
Serdecznie pozdrawiam!
Aga
Ago, wszystko znajdziesz na blogu. 🙂 Jeśli potrzebujesz pomocy w organizacji swojego wyjazdu, bardzo proszę o kontakt mailowy. 🙂
Cześć Haniu,
uwielbiam Twój blog! Na Sri Lankę lecę już za tydzień 🙂 Planuję podróż pociągiem na trasie Kandy – Ella, czy można gdzieś zabookować bilet? Czytałam, że może być ciężko z miejscami siedzącymi, a warto byłoby przysiąść przez te 7 godzin 😉
Hej Olu! Niestety, nie ma możliwości rezerwacji online wcześniej, chyba że przez pośredników, ale to jest bardzo drogie w porównaniu z biletami kupowanymi na miejscu. Ja zawsze siadam w przejściu. Jest fun. 🙂
Hej Hanna,
Za parę dni wyjeżdżamy na Srin Lankę – przeczytaliśmy całego bloga (nie wiesz jak bardzo nam pomógł), nie znaleźliśmy tylko odpowiedzi na 1 pytanie – mianowicie, zostawiałaś gdzieś plecak, czy cały czas podróżowałaś z całym bagażem? 😉 Zastanawiamy się, czy można je zostawiać w guesthousach i zabierać popołudniem?
Na czas zwiedzania plecak oczywiście był w pensjonacie… 🙂 Poza tym jak zmieniałam miejscowość, to plecak zawsze jechał ze mną. 🙂
Hej , super post. Do parku Yala wybrać się na cały dzień , czy wystarczy na połowę dnia , jak doradzasz ?
Ja polecam na cały dzień, bo jest czas pojechać w różne miejsca parku i zobaczyć więcej zwierząt. 🙂
Super post, bardzo przydatny! Wspomniałaś o wrześniu i słoniach – pytanie jednak, czy II połowa września jest dobrym pomysłem na wyjazd właśnie na Sri Lankę? Dziwna ta wyspa pod względem pogodowym 🙂
Pogoda na południu jest kiepska, a na wschodzie ok. Poza tym może być trochę chłodniej i bardziej deszczowo w Krainie Herbaty. Trójkąt Kulturalny jak zawsze – bardzo gorąco 😉 Ach, no i park Yala jest zamknięty na safari, ale sąsiedni Kumana jest otwarty. Polecam i do tego pobyt w Arugam Bay albo Trincomalee! 🙂
No fakt, dziwna tam jest pogoda 😀
Hej, znakomity blog, czyta się z ogromną przyjemnością 🙂
dzien dobry Hanno:),
Ruszamy z mezem za 2 dni na Sri Lankę pozniej Malediwy. Zastanawiamy sie gdzie zostawic mozna w Kolombo bagaz na druga część podróży. Ciekawa jestem czy w wiekszosci hosteli lub guesthousow jest taka mozliwiwosc ?? Bede wdzieczna z odpowiedz jesli posiadasz wiedzę na ten temat
Najlepiej jeśli zapytacie w hotelu lub pensjonacie, bo to zależy od indywidualnych przypadków. W Colombo jest na stacji kolejowej przechowalnia, ale nie wiem czy zostawiałabym tam bagaż na kilka dni…
Widzę że włożyłaś sporo pracy w przygotowanie tego bloga.
Świetna robota. Wszystkie informacje w jednym miejscu.
Dziękuję.
Cześć Haniu! Dziękuję za wszystkie wpisy/rady. dzięki takim jak Ty nam lecącym pierwszy raz jest łatwiej :).
Gdzie w Kandy jest pokaz tańców ludowych? Trzeba z wyprzedzeniem kupować bilety?
Czy znasz może jakąś godna polecenia wypożyczalnię samochodów w Negombo?
Pozdrawiam! Edyta.
Hej Edyto! Jak wypożyczać samochód to tylko z kierowcą. Jeśli chodzi o tańce to polecam Kandy Lake Club, bilet można kupić na kilka godzin wcześniej. 🙂
My +2 córki ( 3 i7 lat) + dziadkowie (60) co polecasz bardziej Mirissa czy okolice Hikkaduwa? Jesli w ogóle warto tam zostać? Raczej nie sądze żeby udało nam się dużo zobaczyć ze wzgledu na wiek dziewczynek ale moe uda się wybrać do choć 2-3.
Chyba raczej Mirissa. Jest mniej turystyczna. 🙂
Niekorzystny kurs wymiany w polskich bankach przy oplacie za wizy można obejść zakładając konto dolarowe np w kantorze internetowym Aliora
Witam, zastanawiam się na miesięcznym wypadem na Sri Lankę (może z tygodniową przerwą na Malediwach) czy to nie zbyt długo, czy Sri Lanka zapewni mi atrakcję na tak długi czas:):) chciałbym zarówno zdobyć szczyty jak i poleniuchować na plaży :))) Będę wdzięczny za opinie!
Jeśli już to polecam najpierw Sri Lankę, a potem Malediwy – żeby 2x nie płacić za wizę na SL. Przez miesiąc w tym kraju spokojnie wszystko zobaczysz, od północy do południa. 🙂 Wielkich szczytów do zdobywania tam raczej nie ma… ale jest trochę szlaków do połażenia, np. w Knuckles Range i w Horton Plains. 🙂
Hej Haniu.
Super blog – mega duzo przydatnych informacji. My lecimy juz za tydzien na 7 dni. Na dodatek na wesele. Jeden z przyjaciol pochodzi z Kandy i bedzie sie zenil wiec jestem bardzo podekscytowana wizja lokalnego egzotycznego wesela. Dal mnie to pierwsza podroz do Azji a dla mojego partnera ktoras kolejna ale pierwsza nie biznesowa. Jakies porady? Bedziemy w Colombo 3 dni i w Kandy 4 dni. Jakis pomysl na takie obowiazkowe punkty co zobaczyc, zjesc, doswiadczyc? 2 dni sa juz zajete (wesele i home coming) ale co z reszta?
Pozdrawiam serdecznie i przepraszam za brak polskich liter.
Joanna
Hej Joanno! Colombo jest na 1 dzień, ale za to w Kandy znajdziecie więcej atrakcji – świątynię Zęba, lokalne tańce, muzea, poza tym akurat trwa festiwal Kandy Esala Parahera, zróbcie też sobie wycieczkę na plantację herbaty. A z jedzenia polecam street food 🙂 Pozdrawiam i życzę udanego pobytu na Sri Lance!
Cześć 🙂 Mam takie pytanie bo czytam i nie chce mi się aż wierzyć… Piszesz ,że koszt safari w Yale to ok 20 000 LKR, co daje w przybliżeniu około 480 PLN. Dla porównania takie samo safari w Uda Walawe to koszt około 180-200 PLN. Na prawdę jest taka dysproporcja cen czy to jakiś błąd?
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Safari w UW to ok. 3-4h, w Yala cały dzień z lunchem. 😉
Hej Haniu 🙂 Na wstępie powiem, że zakochałam się w Twoim blogu!
I mam nietypowe pytanie – czy tam jest dużo pająków? W szczególności tych olbrzymich?
Pozdrawiam!
Hej Żaneto, dziękuję! 🙂 Co do pająków – są, ale nigdy żadnego wielkiego nie widziałam, a byłam tam w sumie 6 miesięcy. 🙂
Dziękuję za przydatny wpis, na pewno wykorzystam informacje w nim zawarte 🙂 piszesz, że w październiku na plażowanie to tylko wschód ale czy mogłabyś podać jakieś ulubione/sprawdzone plaże/miejscowości? chciałabym kilka dni spędzić nad morzem z piękną piaszczystą plażą – nie wiem tylko czy w tym okresie i w tej części wyspy moje wyobrażenia o idealnym „plażingu” mają rację bytu. o ile deszcz przy zwiedzaniu jakoś mi nie przeszkadza to jednak jakby miało lać nad morzem to średnio ma to sens. czy w tym okresie, bez rezerwacji znajdę bez problemu jakieś przyjemne i niedrogi nocleg? mam tylko porównanie jak to w Tajlandii wyglądało na wyspach, czyli bezproblemowo.
Hej, na wschodzie to tylko Arugam Bay i Trincomalee, z noclegami w październiku nie będzie problemów. 🙂
Cześć-świetne informacje i bardzo praktyczne:-)Czy w październiku to wschód i południe wyspy jest ok?Zależy mi na zwiedzaniu,ale też trochę poleżeniu.
Hej, dzięki 🙂 W październiku to jeszcze raczej wschód na plażowanie 🙂
Hej Haniu,
wspaniały i bardzo przydatny post!
Wszystko wydrukuję i zabiorę ze sobą. Lecę na sri lankę 29 kwietnia na dwa tygodnie do Marawila. Mam nadzieję że pogoda będzie ok.
Pozdrawiam serdecznie
Twoja imienniczka
Hanka
Dzień dobry Hanna ,
Nie potrafię nigdzie znaleźć informacji dotyczących przekroczenia granicy . Chodzi mi o wyjazd łodzią lub promem tzw mostem Adama. Z wyspy Mannar ze Sri Lanki do Rameswaram do Indii ( na dwa dni ).
Oczywiście pomijam kwestie wizy indyjskiej . Czy jest taka możliwość ?
Bardzo prosiłbym o odpowiedz .
Pozdrowienia
Z tego co pamiętam trzeba mieć pozwolenie wojska, żeby w ogóle dotrzeć w te tereny, nie mówiąc o przekroczeniu granicy.
Świetny blog! Gratuluję autorce!
Jesli chodzi o przekroczenie granicy indyjsko – lankijskiej ja szukając w lipcu 2017r. otrzymałem informację, że jedyny legalny sposób to przeprawa wykorzystując port… lotniczy. Najtańsze regularne loty jakie znalazłem to Cennaj (znane jako indyjskie tanie lotnisko na północy Tamilnadu) – Colombo, ok. 80min., cena ok. 350 PLN.
Pewnie da się czasem trafić jakieś tańsze okazje, ale nie jest to takie proste jeśli ograniczają Cię terminy.
Hej! Jejku, tyle przydatnych informacji na jednym blogu to jeszcze nie spotkałam 😀 Będę na Sri Lance 06-13.04 (później 3 dni w Dubaju) sama i po przeczytaniu Twojej relacji póki co jestem spokojna 😉 Mam dylemat co do rozłożenia czacu (bo jest go mało ;/). I tak: zastnawiam się czy po 2dniowej podróży warto zostać w Negombo na jeden dzień i odpocząć, połazić czy pod razu ruszać w stronę Kandy? Czytałam gdzies, ze Negombo jest takie troche turystyczne, ze wszysy uderzaja tam od razu z lotniska, a mi xzalezy na takich nieco unikatowych miejsach. Chce tez zdobyc Szczyt Adama na wschód i odwiedzic Udawalawe/Yala, moglabys mi podpowiedziec z jakich miejscowosci najlepiej ruszac w te dwa punkty? Chce sie udac tez na Pidurangale, czy uda mi sie to zrobic w jeden dzien w sensie np rano pociag z Negombo do Kandy i tam Pidurangala + Kandy i jeden nocleg tam i nastepnego dnia z rana na poludnie? Czy rzeczywiscie nie warto bookowac noclegow z gory? Troche sie boje, ze zostane w jakiejs wiosce wieczorem bez hostelu..;/ a chcialabym codziennie wieczorem dac jakis znak zycia rodzinie (22latka, troche swirują :D) I pytanie odnosnie Muggi: jak stosowac i czy warto codziennie? Chcialabym tez miec ze soba cos czym moglabym np poczestowac ludzi w hostelach, czy slodycze beda ok? Mam tez jeden typowo babski dylemat co do butów, zastanawiam sie czy buty sportowe + sandaly (srednio wygodne, plaskie, zwykle, nie trekkingowe) + japonki wystarcza? Z gory dzieki wielkie za odpowiedz! I oczywiscie mega szacunek za podróze!
Hej, uderzaj od razu do Kandy. Żeby wybrać się na Pidurangale wygodniej będzie Ci nocować w Sigirii, bo z Kandy jedzie się tam 3h-4h w jedną stronę. Na Adam’s Peak najlepiej uderzać z Dalhousie, do Yala z Katagaramy, a do Uda Walawe z wioski Uda Walawe. Ja uważam, że w sezonie kiedy jedziesz nie warto rezerwować noclegów z góry. Jeśli boisz się, że zostaniesz wieczorem bez zakwaterowania – to rezerwuj tylko w przypadkach kiedy wiesz, że będziesz gdzieś dopiero wieczorem. Muggę stosuję tylko, kiedy wieczorem nie da się wytrzymać z komarami. Słodycze się pewnie szybko roztopią, ale możesz próbować. Te 3 pary butów wystarczą, ale mimo wszystko zaopatrzyłabym się w wygodne sandały. 😉 Pozdrawiam!
Witam
Lecimy na południe Sri Lanki na początku czerwca. Jakiej pogody możemy się spodziewać?
Hej, na południu Sri Lanki o tej porze roku zaczyna się już pora deszczowa, ale nie oznacza to, że musi padać codziennie. Mimo wszystko coś od deszczu trzeba zabrać 🙂
Hanna. Przeczytałam Wszystkie Twoje wpisy na temat Sri Lanki. I kilka innych, bardzo fajnie się czyta Twoj blog, skupilam się na SriLance bo tam jedziemy, ale przeczytam w wolnej chwili inne 😀
Mocno zastanawiam się nad zatrzymaniem się u Saduna, jednak cena podana przez Ciebie jest inna niż na stronie. https://www.airbnb.pl/rooms/2594851 Czy ja coś zle interpretuje ?
Nie, po prostu wpis był niezaktualizowany 🙂
Hanna. Przeczytałam Wszystkie Twoje wpisy na temat Sri Lanki. I kilka innych, bardzo fajnie się czyta Twoj blog, skupilam się na SriLance bo tam jedziemy, ale przeczytam w wolnej chwili inne 😀
Mocno zastanawiam się nad zatrzymaniem się u Saduna, jednak cena podana przez Ciebie jest inna niż na stronie. https://www.airbnb.pl/rooms/2594851 Czy ja coś zle interpretuje ?
Już jest taka sama cena, zaktualizowałam wpis 😉 dzięki!
Witaj. Czy masz jakies doswiadczenia z nurkowaniem. Czy znasz jakies bazy nurkowe lokalne. Nie koniecznie zachodnie. No i ewentualnie jakie miejsce bardziej polecasz ? Dziekuje 🙂
Hej, niestety sama nie nurkuję, ale nurkowanie jest możliwe w okolicach Unawatuny i Trincomalee 🙂
With Hanno!Bardzo ciekawy blog. Chcialabym prosic Cie o podpowiedz.. Wybieramy. sie z mezem i potoraroczna corka na Sri Lanke w marcu na dwatygodnie. Chcialabym zaplanowac wyprawe, zeby spedzic fajny rodzinny czas bez strasznej gonitwy. Interesowaloby nas plazowanie, safari (Uda Walave lub Yala National Park), plantacje herbaty (moze Pedro Tea Estate / Lipton seat) i moze jakies trekingi plus swiatynie buddyjskie. Chcialam zapytac czy polecilabys cos szczegolnego co warto zobaczyc z dzieckiem / gdzie zostac dluzej zeby corka mogla poszalec bez problemu?
Dziekuje z gory! Beata
Hej, myślę, że dla dziecka najlepszy będzie rejon plaż na południu, bo może poszaleć na piasku i są żółwie. Trudno mi doradzić coś innego bo sama dzieci nie posiadam, więc nie myślę tymi kategoriami…
Wspaniały blog Hanno!!! Dużo przydatnych informacji, które ułatwiły pobyt na Sri Lance. Dziękuję 🙂
Bardzo dziękuję! 🙂
A kobieta może tam poleciec sama? Będzie to jakoś trudne?
Magdo, pisałam już o tym na blogu, ja polecam Sri Lankę solo właśnie 🙂 przeszukaj posty z tego kraju 🙂
Hej Hanna!Super piszesz wybieram się z mężem pod koniec stycznia na Sri Lanke ale krótko bo tylko cztery noce ;( bardzo nad tym ubolewam,ale chciałabym jak najwiecej zobaczyć czy polecasz wynajem auta i samemu się przemieszczać po wyspie ?? Co polecasz w pierwszej kolejności zwiedzić ? Londujemy o 00.40 w nocy i co począć?Pozdrawiam Szczęśliwego Nowego Roku!!
Hej! Jeśli już to auto polecam tylko z kierowcą, bo jazda po Sri Lance to wyzwanie 😉 jak tylko na 4 noce to proponowałabym Kandy, krainę herbaty, Dambullę i Sigiriyę 🙂 pozdrawiam!
A czy w lutym warto zabezpieczyć się czymś przed malarią, np. malaronem?
Na Sri Lance nie występuje już malaria 😉
A gdybym jednak się uparł i chciał wejść do świątyni w krótkich spodenkach ale !!! owiniety na czas tej wizyty w świątyni w biodrach duża bawełnianą chustą zasłaniającą kolana czy będzie ok? Nie ukrywam ze ciężko będzie podróżować w długich spodniach autokarem cały dzień choćby nie wiem jakie były one przewiewne, a ta chusta zarzucona na nogi wydaje mi się dobrym rozwiązaniem. W Kenii na czas kolacji osobom w krótkich spodenkach kazano owijać się taką chustą stąd mój pomysł 🙂 wiem, że męczę ale to dla nas ważne
Tak, będzie ok. Po prostu mają być zakryte kolana, nie ma znaczenia czym.
Witam serdecznie. Po długich namyslach postanowiłem wybrać się na Sri Lanke ze znajomymi. Najbardziej przeraża mnie ta dzikość natury i masa węży. Ale cóż raz się żyje. Chciałbym zapytać jakie ubrania najlepiej zabrać planując zwiedzanie świątyń i nie tylko (wycieczka objazdowa zorganizowana). Czy zostanę wpuszczony do świątyni w koszulce na ramiączkach i krótkich spodenkach, czy jednak wymogiem są długie przewiewne spodnie i koszulka zakrywająca ramiona. Mówimy o grupie mężczyzn. A może dobrym pomysłem będą krótkie spodenki i chusta do przewiązania w biodrach zakrywająca kolana na czas zwiedzania świątyni, która będę mogl zdjąć po wyjściu ze świątyni. Z góry dziękuje za odp
Byłam kilka razy na Sri Lance i nie widziałam jeszcze ani jednego węża 🙂 chyba nie jest tak źle 😉 do świątyni trzeba mieć zakryte kolana i ramiona, więc proponuję długie przewiewne spodnie i koszulkę / luźną koszulę 🙂
Cześć! Świetna relacja! Pod koniec marca także planuje wyjazd na sri lanke liniami flydubai z przesiadką w Dubaju. Mam dwie opcje do wyboru, 2h lub 21h postój w Dubaju. Zastanawiam się jak wygląda sprawa z biletami, odprawą i bagażem, jeżeli chciałbym opuścić terminal na te 21h? Nie ma żadnego problemu? Byłbym wdzięczny za pomoc! 🙂
Witam, wybieram się na Sri Lankę z Dubaju na Święta Bożego Narodzenia. Na której części wyspy najlepiej się zatrzymać na pobyt kilkudniowy, aby było blisko do plaży, ale też zwiedzania? Pozdrawiam
W Unawatunie – niedaleko jest fort w Galle wpisany na listę UNESCO. A pozostałe zabytki niestety ale są w centrum wyspy, to dość daleko od jakichkolwiek plaż…
Naprawdę świetny blog i fachowe porady.
Dlatego ja też wtrącę swoje trzy grosze. Od 7 grudnia będziemy 10 dni w Unawatunie.
1/Jak najlepiej zorganizować stamtąd wycieczkę do Sigiriya? Czy damy radę w jeden dzień, czy raczej nastawiać się na nocleg?
2/ Czy w Unawatunie jest możliwość snurkowania z plaży czy konieczne są wyprawy łodziowe?
3/ W ostatni dzień chcemy pociągiem dostać się do Colombo (jeśli to możliwe np. z Galle), zwiedzić miasto i w nocy jechać na lotnisko poczekać na poranny wylot. Co sądzisz o takim planie?
Z Unawatuny do Sigirii to co najmniej 5-7 godzin drogi, więc nocleg is a must.
Unawatuna nie jest najlepsza na snorkeling, trzeba wynająć łódkę.
Jeśli chodzi o przejazd pociągiem do Galle z Colombo, zwiedzanie, a potem przejazd nocą na lotnisko to myślę, że da się to zrobić 🙂
Hej,
mam pytanie. Czy na Sri Lance trzeba obawiać się węży? Jak często i gdzie można je spotkać? Czy w przypadku potencjalnego ugryzienia łatwo o kontakt z lekarzem?
Pozdrawiam
Justyna
Hej, jadowite są głównie żmije, ale jak dotąd żadnej nie spotkałam, chyba że w dżungli. W miastach raczej są lekarze, w mniejszych miejscowościach trochę gorzej, szczególnie w regionach wiejskich. Pozdrawiam!
..Polecasz Millennium elephant..Przyznam,że to dobre dla idiotów ,ktorzy nie pacząc na cierpienie zwierząt będą chcieli przewiezć sie na grzbiecie..Przyznam,że lata temu sam byłem takim idiota odkrywając Tajlandię,ale spedzając tam mnóstwo czasu przekonałem sie jak na serio jest.Czy mozesz polecic jakies miejsce gdzie faktycznie pomaga sie słoniom a nie traktuje sie ich jako formy rozrywki dla białasów?!Przepraszam,że tak ostro,ale przeraża mnie nadal to co widziałem w Taj wiec mam nadzieje,ze na Sri lance aż tak nie jest.
Ciężko mi odpowiedzieć na ten komentarz, bo już napisałam w tekście, dlaczego polecam właśnie MEF. Sri Lanka może nie jest idealna, ale na pewno świadomość jazdy na słoniach czy ogólnie praw zwierząt jest tam dużo wyższa niż w Tajlandii (chociaż i tak pozostawia wiele do życzenia). Myślę, że skoro przekonałeś się jak jest na serio i nie chcesz znowu być „idiotą”, jak to sam określiłeś, najlepsze dla Ciebie będzie po prostu safari i obserwacja słoni w ich naturalnym środowisku. A, i pamiętaj, że w Udawalawe słonie nie są dzikie, to są słonie wykupione z niewoli i przygotowywane do wypuszczenia na wolność. Taki obóz przejściowy, chociaż nie wiadomo czy kiedykolwiek go opuszczą.
Witam.Jak jest w kwietniu na Sri lance jesli chodzi o pogode oraz interesuje mnie przemieszczanie sie miedzy miastami..Chodzi mi gdzie moge wykupic jakis przejazd np z Colombo do innego miasta..Pytanie moze smieszne,ale podróżuje samemu wiec chcialbym wiedziec aby nie miec jakis zbednych obaw.Z góry dziękuję i pozdrawiam
W kwietniu powinno być jeszcze dobrze, może czasami padać deszcz, głównie wieczorem. Jeśli chodzi o bilety na autobusy lokalne to sprzedaje je konduktor w autobusie, a pociągi to tylko na dworcach.
Super post! Bardzo rzeczowy.
Możesz dać znać coś więcej na temat dengi? komarów? Znasz kogoś kto złapał to choróbsko? Przyznam, że troche strach przed tą dengą mnie hamuje.
Pozdrawiam
Hej, dzięki! Mam 2 koleżanki, które mieszkają w Sri Lance i złapały dengę. Znam też tu setkę innych osób, które jak dotąd jeszcze jej nie złapały. Szanse, że dostaniesz dengi podczas 2 tygodni na Sri Lance są bardzo nikłe, więc nie rezygnowałabym z wyjazdu tutaj przez tę chorobę 😉
Znam kilka osób, które miały dengę. Wszystkie z gorączką poszły do szpitala, poprosiły o test na dengę, zostały wyleczone, żyją dalej i mają się dobrze. 🙂
Hej,
mam pytanie. jade w drugiej połowie października. czytałam różne opinie na temat pogody. w ktorej części na pewno będzie bardzo deszczowo? ktora część najbardziej słoneczna?
Hej! Niestety, nie da się przewidzieć pogody, klimat się zmienił i tam, gdzie obecnie powinna być pora deszczowa nie widziano deszczu od miesiąca. W drugiej połowie października zwykle wschód wyspy się jeszcze nadaje do wypoczynku, a południe wyspy już powoli zaczyna się nadawać 😉
Cześć,
świetny blog, dzięki Tobie mamy plan podróży już tak bogaty, że boję się, że by nam pół roku nie starczyło, a mamy tylko 2 tygodnie:)Mam pytanie o możliwość robienia prania na miejscu. Z naszej podróży do Tajlandii pamiętam, że właściwie w każdym miejscu można było oddać brudne rzeczy do pralni. To bardzo zmniejsza ilośc zabieranych ciuchów na wyjazd i przy okazji mniej człowiek na plecach dźwiga:). Z góry dzięki za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Piotr
Hej! Jeśli w Waszym miejscu zakwaterowania nie będzie takiej możliwości to w miejscowości już raczej tak. Jak dotąd robiłam pranie w Elli, Kandy, Dambulli i Unawatunie, więc nie było problemu 🙂
Pozdrawiam! 🙂
Cześć!
Świetny blog – dzięki za wszystkie wskazówki 🙂
Zastanawiam się jak zaplanować moją podróż – może będziesz w stanie podpowiedzieć?
5 listopada ok. 22 ląduję w Kolombo, lot powrotny mam 20 listopada ok. północy z Kolombo. Mam zatem pełne 14 dni na zwiedzanie z których 4-5 dni chciałbym poświęcić na plażowanie (w tym snorkeling jeżeli to możliwe), 3-4 dni na obserwację przyrody/trekking itp. i 3-4 na typowe zwiedzanie atrakcji turystycznych.
Jak ułożyć trasę? Czy na zwiedzanie Kolombo poświęcić tylko wieczór 19 listopada i dzień (do około 18:00) 20 listopada?
Jeżeli tak to rozumiem, że lepiej spać gdzieś w okolicach lotniska i prosto stamtąd transportem publicznym jechać dalej – czy jest stacja kolejowa koło lotniska?
Które rejony Sri Lanki polecasz na snorkeling?
Będę wdzięczny za komentarz, pozdrawiam serdecznie!
Kuba
Hej! 🙂 Zapraszam tutaj: https://plecakiwalizka.com/sri-lanka-pomoc-organizacji-wyjazdu/
Witam, wybieram się na Sri Lankę w drugiej połowie września.
Czy w tym terminie wciąż jest deszczowo na południu?
Jakiej pogody można się spodziewać w Elli, parku Yala?
Pozdrawiam
Hej, tak – pogoda jest bardzo w kratkę, bo pora deszczowa kończy się dopiero na początku grudnia. W Elli pada zawsze, w porze suchej od 17:00, w porze deszczowej od 13… 😉
Cześć Haniu. wybieramy się na Sri Lankę w terminie 17.09-03.10.
Z tego co się dowiedziałam na północy i wschodzie kończy się pora sucha a na południu zaczyna.
Jak to wygląda w praktyce.
Chciałabym pojechać do Parku Yala, Sinharaja, Tangalla. Czy jest sens w tym terminie zapuszczać się w te rejony?
Jakiej pogody można się spodziewać w Ella?
Pozdrawiam:)
W praktyce to wygląda tak, że pogoda może być w kratkę, ale obecnie jest to nie do przewidzenia 😉 W Ella pada codziennie popołudniu, rano jest ładnie. 🙂
Świetny blog ! pisz dalej,bo każdy z nas – mniejszych lub większych podróżników potrzebuje słowa,które Ty nam dajesz!Stety-niestety rozwazam wyjazd na listopad.Sri lub Filipiny.Kojarzysz może pogodę jaka panuje na Sri w listopadzie?Planuje zachód i poludnie..kilka dni ostrego zwiedzania i byczenie sie na rajskiej plazy – takich chyba nie brakuje?:)masz jakieś swoje typy z błękitną wodą,palmami i beach barami?
Pozdrawiam gorąco i życzę dalszych głęboko inspirujących wpisów 🙂
Dzięki! 🙂 W listopadzie na południu czasem może popadać, bo to koniec pory deszczowej, ale powinno być już nieźle 🙂 Byłam w listopadzie, w deszczu nie utonęłam, chociaż nie było idealnie bezchmurne niebo 🙂 Moja ulubiona plaża to Unawatuna, może nie jest najpiękniejsza, ale jest tam pełno knajp i restauracji, a tuż obok jest rajska Talawella i jest blisko do Galle, więc macie tam 3w1 🙂 Pozdrawiam!
Witaj, jak jest z pogodą w drugiej połowie sierpnia?
Taka jak napisałam w punkcie 3 tego tekstu 🙂 Na południu pada, na wschodzie i północy nie. Pozdrawiam! 🙂
Hej, zastanawiamy się nad 2 tygodniami we wrześniu, myślisz, że w tym okresie może lać codziennie?
Hej, zależy gdzie jedziecie 🙂 północ o tej porze roku jest sucha, na południu cały czas jest deszczowo 🙂
Hej, Twój blog bardzo pomógł nam przy planowaniu podróży! Chciałbym zapytać jeszcze o jedną rzecz. Czy podróżowanie po wyspie autobusami i pociągami z walizkami jest możliwe? 🙂
Hej! Dzięki za komentarz 🙂 Pociągami z walizkami jeszcze dalibyście radę, ale autobusami jest to często niemożliwe, bo są one strasznie zatłoczone, ciasne i nie mają bagażników 🙁
Wiecie moze czy wystarczy godzinna przesiadka w Doha? czy to przypadkiem nie za krotko?
Hej, wystarczy, ale musicie od razu spieszyć się na drugi samolot, bez żadnych przerw na toaletę itp.
hej,bylas moze w lipcu? Bardzo chcialabym jechac na Sri Lanke a tak przypada moj urlop. Planowalam 11-20 lipca dol Kalutary. Orientujesz sie jak mniej wiecej stamtad odleglosc do zwiedzania?
Hej! W lipcu na zachodnim wybrzeżu jest monsun, czyli pada praktycznie codziennie od rana do wieczora… Poza tym jeśli chodzi o zwiedzanie – co konkretnie chciałabyś zwiedzać? Jeśli centrum wyspy, czyli tam gdzie są zabytki UNESCO to polecam zakwaterowanie w ich okolicy, bo tam jest ok. 200 km, czyli w lankijskich warunkach pół dnia jazdy własnym samochodem…
Świetny wpis i dużo pożytecznych informacji. Z żoną wybieramy się na dwutygodniowy urlop na Sri Lankę na przełomie kwietnia i maja i już bardzo nam pomogłaś. Z lotniska chcemy jechać na północ zobaczyć słynną Sigiryię, później do Millenium Elephant Foindation, na Adam’s Peak, pociągiem przez plantacje herbaty aż do Haputale i Elle. Później, za Twoją rekomendacją, planujemy udać się na safari do Yala (wcześniej myśleliśmy o Uwadala) i na koniec ze 3 dni relaksu nad oceanem. Nie wiem jak do końca zaplanować podróż z Sigiryia do Millenium Elephant F. Z tego co się orientowałem to czeka nas 4-5 przesiadek. Wiesz może, czy jest jakieś ciekawsze połączenie – mam na myśli głownie autobusy. Będziemy wdzięczni za każdą radę odnośnie naszego planu. Z góry dziękujemy i pozdrawiamy. Kasia i Karol
Hej! Dzięki za komentarz! Jeśli chodzi o podróż z Sigirii do Fundacji to najlepiej jeśli przenocujecie w Kandy. Z Kandy do Fundacji autobus jedzie godzinę (+ 5 minut tuk tuk), to będzie najwygodniejsza opcja. 🙂
Pozdrawiam!
Gratuluje Haniu pomyslu na blog. Czyta sie go bardzo przyjemnie i z zainteresowaniem. Moje pytanie: wybieramy sie w dwie pary na Sri lanke na przelomie maj/czerwiec bo akurat w tym terminie kupilismy tanie bilety ( 800pln) na krotko bo na 7 dni. Latamy na krotko ale czesto i tylko tam gdzie sie trafiaja super okazje biletowe 🙂 Làdujemy pozno bo o 8pm w Colombo. Lubimy piekne plaze i chcemy zobaczec jakàś nature. (Moze przejazdzka pociagiem i slonie)
1.W jakim regionie najlepiej szukac nam hotelu (kwater itp)?
2. Co polecasz zobaczec w tak krotkim czasie? Tzw. (Zelazne punkty)
Z gory dziekujemy.
Hej Tomku! Na tydzień proponuję skupić się na Krainie Herbaty i ewentualnie wyskoczyć do Sigirii. Szukajcie noclegu w Kandy, jest to najwygodniejsze miejsce jeśli chodzi o połączenia z Kolombo 🙂
Hej! Jedziemy w lipcu we trzy, trzy dziewczyny 😉 Dokladnie 26.06. mamy wylot, wracamy 10.07. Ma to byc nasza najwieksza przygoda, pierwszy taz tak daleko, ale jest jeden problem. Plan byl taki, ze po przylocie nocujemy dwie trzy noce w Colombo i ten nocleg rezerwujemy przed wyjazdem, wiadomo, dla pewnosci,a potem jedziemy tam gdzie warto jechac i szukamy noclegow na miejscu (jak przygoda to przygoda;))Niestety jedna z nas wyczytala jakze przydatna informacje, ze o 18 robi sie ciemno i trzeba sie spieszyc z szukaniem noclegu i teraz probuje zrobic z tego wyjazdu bardzo zaplanowane wakacje. Jej argumenty sa logiczne, do ciemnosci dodaje takze podejrzenie, ze w wakacje moze byc ciezej z noclegiem i zrobia nas na kase na miejscu. Mam wiec pytanie: czy w tym terminie na prawde moze byc ciezko z noclegiem, bo beda na Sri Lance hordy turystow? (Chcemy oczywiscie spac w miejscach tanszych, ale rownoczesnie bezpiecznych)Bo ja na prawde nie wiem co poczuje tam bedac, moze bede chciala w jakims miejscu zostac nieco dluzej, albo zmienic kierunek pod namowa spotkanych ludzi. Doradz, czy bukowac noclegi i planowac sztywno podroz? Tego chce ba prawde unikac. Pozdrawiam! Ps. Informacje bardzo ladnie podane 😉
Hej! To prawda, że o 18 jest już praktycznie ciemno, a o 18:30 już macie noc, w końcu jesteście prawie na równiku 😉 Ale na Sri Lance mimo hord turystów (chociaż tu bym nie przesadzała) zawsze znajdzie się coś wolnego. Tam nie ma 100% obłożenia w żadnym mieście i w żadnym hotelu. Uważam, że po prostu jak będziecie gdzieś jechać to upewnijcie się, że na miejsce przyjedziecie przed zmrokiem (google maps przecież pokazuje czas przejazdu, doliczcie 1 godzinę na wszelki wypadek), a jeśli nie przyjedziecie to zarezerwujcie coś dzień wcześniej przez booking lub agodę. 🙂 Dacie radę, po Sri Lance dość łatwo się podróżuje na spontanie 🙂 Tak więc moja rada brzmi – nie, nie bukować i nie planować sztywno 😉
Pozdrawiam!
PS. Dzięki 😀
Dzieki wielkie, to chcialam uslyszec 😉
Dopiero co wrocilismy ze Sri. Cu-do-wnie! Niczego nie rezerwowalismy, guesthousow jest duzo, mozna sobie wybrac to co sie spodoba i wynegocjowac cene. Polecam zamiast hotelow pokoje goscinne – zawsze pani domu cos pysznego ugotuje. A podrozowanie po sri jest mega! Autobusow mnostwo, kazdy podpowie gdzie wsiasc i wysiasc, mozna dostac sie w kazde miejsce bez problemu. Nic tylko podrozowac 🙂
Ja się wybieram pierwszy raz na Sri Lankę i cenne są dla mnie wszelkie rady, może jakieś sprawdzone adresy noclegów i podpowiedź co naprawdę warto zobaczyć?
Anina, polecam wszystkie moje wpisy ze Sri Lanki, tam znajdziesz dużo porad i rekomendacji 🙂
super opis.. właśnie z mężem marzymy o wyjeździe na Sri Lankę ale koniec kwietnia początek maja.. myślisz, że to dobry termin? co najlepiej wtedy zobaczyć? masz może jakieś sprawdzone miejsce na odpoczynek na plaży we wschodniej części Sri Lanki?
Pozdrawiam serdecznie
Ola
Hej! Początek maja nie powinien być jeszcze taki zły. Jeśli chodzi o wypoczynek to sprawdźcie Trincomalee, tam są ładne plaże 🙂 pozdrawiam!
Ola mam pytanie, czy byliscie na Sri Lance? Proszę o odpowiedź.
Liliana
Za 3 tygodnie będziemy na Sri Lance. Zastanawiam się dalej jak zorganizować transport z lotniska, bo następnego dnia chcemy jechać pociągiem w kierunku Kandy. Lądujemy o 22:00 i nie wiemy czy brać nocleg przy lotnisku, a rano do Colombo i pociąg do Kandy, czy może od razu w nocy do Colombo. Bardzo prosimy o małe wskazówki. Z góry dziękujemy 🙂
Hej Aga! Pociąg do Kandy jest rano (ok. 9:00, 10:00 lub 11:00), a przejazd z lotniska do Kolombo trwa ok. 30-60 minut (zależy czy jedziecie taksówką czy lokalnym autobusem, co jest dużo tańsze). W sumie nie ma znaczenia gdzie będziecie nocować, bo na ten późniejszy pociąg też się wyrobicie, jeśli z Negombo wyjedziecie np. o 8 rano (jeszcze później pociągi są koło 14.00 chyba). Jak zostaniecie na noc w Kolombo, możecie sobie zostawić bagaże na dworcu w przechowali i np. pójść połazić po Pettah, akurat też trochę Kolombo zobaczycie. Pozdrawiam! 🙂
OK! Dziękujemy 🙂
Przede wszystkim dzięki za bloga i info 🙂
Szukamy miejsca gdzie można by się wybrać rodziną (4 osoby, dzieciaki już duże) w lipcu/sierpniu żeby skosztować egzotyki ale żeby nie zbankrutować (dlatego odpadła Islandia 😉 ) i żeby jednak był ślad cywilizacji 😉 człowiek już stary jest… no i tak wyszło ze może na Sri Lankę…
Trochę już czytałem i szukałem ale możesz mi powiedzieć czy faktycznie podróż w tym terminie (na 2 tygodnie) nas mocno nie ograniczy i ma sens ? Planuję głownie zwiedzanie z nastawieniem na przyrodę ale też chcielibyśmy złapać ze 2-3 dni byczenia się na plaży + nurki.
pozdrawiam 🙂
Hej Robercie! Jasne, że ma sens. Tylko nie jedźcie na plaże na południu tylko na wschodzie 🙂 No i w tym okresie polecam też odwiedzić północ wyspy, cudowna jest! 🙂 Pozdrawiam również!
Cześć Haniu, dziękuję za tak ciekawie i precyzyjnie napisany blog. Wreszcie wszystko w jednym miejscu i to tak fajnie opisane :). Za miesiąc jadę po raz drugi na Sri Lankę. Tym razem bez biura podróży i z rodziną. Jedziemy na 3 dni do Kandy, potem 4 dni Mirissa i Galle. Mam pytanie odnośnie transportu z lotniska w Kolombo do Kandy. Hotel proponuje mi taxi dla nas ( 3 osoby) za 10000 RS. Lądujemy o godz. 16. Czy to jeszcze jest dobra pora aby jechać może autokarem lub pociągiem? Podobno jest autokar z lotniska do Kandy. Ile może kosztować? Z drugiej strony bardzo nam zależy aby przejechać tę trasę pociągiem, bo jest podobno piękna, ale wtedy chyba dojedziemy na miejsce w nocy… Co radzisz? Do Mirissy zamierzamy jechać pociągiem z Kandy do Colombo i dalej na południe. Przepraszam, że tak rozbudowane pytanie, ale chciałbym abyś miała pełny obraz:)
pozdrawiam!
Hej! Pamiętaj, że o godzinie 18 na Sri Lance jest już ciemna noc, więc jeśli lądujecie o 16, a myślicie o pociągu to nie wiem czy w ogóle jeszcze jakiś będzie, a nawet jeśli będzie to godzinę zajmie Wam dojazd z lotniska do Kolombo (nie wiem czy jest pociąg bezpośrednio z Negombo, gdzie jest lotnisko). Nie mam pojęcia natomiast ile może kosztować autokar z lotniska do Kandy, ale na pewno nie więcej niż 500 Rs (ok. 12 zł), bo może to być lux, a jeśli zwykły to taniej. Jeśli chcecie piękną trasę pociągiem to polecam z Kandy do Nuwara Eliya (3. klasa ok. 100 Rs; stacja Nanu Oya) – ok. 4h przez góry i plantacje herbaty, a wrócić możecie do Kandy taksówką (1h, nie więcej niż 6000 Rs).
Na taką trasę weźcie coś cieplejszego do pociągu, bo w styczniu w okolicach Nuwara Eliyi może być dość chłodno.
Pozdrawiam również 🙂
Haniu a jakie są koszty safari i sierocińca słoni ?
Hej Jacku! Dokładny opis razem z kosztami safari w Yala znajdziesz tutaj: https://plecakiwalizka.com/safari-w-parku-narodowym-yala/ natomiast nie wiem jeśli chodzi o koszty sierocińca w Pinnawala, bo ja jeżdżę zawsze do Millenium Elephant Fundation – mniejszej, ale i mniej komercyjnej opcji przebywania ze słoniami. Cena wstępu zależy od długości przejażdżki na słoniu, ale można powiedzieć, że jest to ok. 3000 rupii.
Super post – krótki i rzeczowy. Wybieram się w przyszłym roku i szukam wszelkich informacji. Dziękuję.
Polecam się na przyszłość! 🙂
Wow!wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu. Wiele cennych wskazówek. Dziękuje i skrzętnie z nich skorzystam.
Polecam się 🙂
3000rupii za jaką odleglosc jest ta kwota ? my bedziemy miec hotel na poludniu .
A widzisz, nie określiłaś, że hotel jest na południu, więc założyłam, że chcecie najpierw dostać się do Colombo. Nie wiem gdzie dokładnie macie hotel (południowe wybrzeże liczy prawie 200 km), ale w takim razie będzie to dużo więcej niż 3000 Rs. Najlepiej kontaktować się bezpośrednio z hotelem, żeby zorganizował Wam transport i zapytać ich o cenę.
powiedz czy trudno jest sie dostac w nocy z lotniska do hotelu? czy caly czas jezdza tam autobusy prywatne zeby troche szybciej ale nie drogo dostac sie do hotelu?
W nocy raczej korzystałabym z taksówki, która kosztuje ok. 3000 rupii. Jeśli masz już rezerwację w hotelu (albo planujesz) napisz do nich czy organizują prywatny transport.
Świetny, konkretny, ciekawy post, jeden z lepszych z które czytałam 🙂
Wybieram się na Sri Lankę i przeszukując sieć chciałam się dowiedzieć czy to bezpieczne wybrać się tam samemu na własną rękę. Dzięki Tobie wiem już prawie wszystko 🙂
Dziękuję ! ! !
Ps. Mam nadzieję, że wrócę równie zadowolona jak Ty 🙂 Pozdrawiam Kaśka 🙂
Cieszę się, że post był pomocny! I myślę, że Sri Lanka Ci się spodoba! 🙂
Pozdrawiam!
Świetny post – bardzo mega przydatny – planuje podróż w listopadzie 🙂
to będzie mój pierwszy wyjazd z plecakiem tak daleko.
Z innej beczki …. jakiej wielkości miałaś bagaż ? mam plecak 70l ale obawiam się, że może być za cięzki 🙁
Dzięki 🙂
mój chyba też jest 70l, może troszkę mniejszy, ale spakowałam się w 7-8 kg 😉 mimo tego, że były i buty trekkingowe i polar i kurtka przeciwdeszczowa… spokojnie, da się! 🙂 jak chcesz to przypomnij mi się na mailu i napiszę Ci szczegóły co miałam 😉
Wybieram się na Sri Lankę – co zabrać z tych naprawdę potrzebnych rzeczy?