Zwiedzanie Warszawy w 48 godzin

Aktualizacja

Nie będę mówiła Wam, że dobre poznanie Warszawy wymaga więcej czasu niż 48 godzin, bo to można powiedzieć o każdym mieście. Ale jeśli macie tylko 2 dni i szukacie praktycznych informacji albo inspiracji, to świetnie trafiliście.

Sama pochodzę z okolic Warszawy i któregoś dnia po prostu postanowiłam zacząć to miasto zwiedzać. I co się okazało? Że Warszawa jest spoko! Mnóstwo tutaj atrakcji, eventów, muzeów i galerii (tutaj sprawdzicie w jakie dni wstęp jest do nich za darmo!), parków, punktów widokowych itd. itd. Naprawdę, Warszawa nie jest nudna.

Zwiedzając Warszawę po swojemu, zrobiłam porządne notatki co dokładnie można zwiedzić w dwa dni, czyli na przykład w weekend. Przetestowałam też dla Was miejsca noclegowe w różnych cenach.

Na samym dole wpisu znajdziecie mapkę, na której zaznaczyłam odwiedzane miejsca – żeby było Wam łatwiej planować. Powodzenia i udanego zwiedzania! 🙂

I jeszcze wspomnę, że w podróży oraz przy płatnościach internetowych zawsze używam karty Revolut. Głównie ze względów ekonomicznych. Revolut obsługuje ponad 140 walut i pozwala na bezpłatne wypłaty z bankomatów na całym świecie i transakcje online bez ponoszenia kosztów przewalutowania. Do tego karta działa na zasadzie pre-paid, co cenię sobie ze względów bezpieczeństwa. Po prostu doładowujecie ze swojego głównego konta przez aplikację na telefonie tylko taką kwotę, jaką akurat potrzebujecie. Kartę możecie zamówić przez ten link i za kilka dni przyjdzie do Was pocztą.

Warszawa – gdzie spać?

Podróżujecie solo lub ze znajomymi? Cena jest dla Was priorytetem? Szukacie fajnego hostelu w centrum? Jeśli tak, to polecam Dream Hostel Warsaw. Położony jest w samym centrum w niewielkiej odległości od Pałacu Prezydenckiego. obsługa jest miła, a sam hostel przytulnie urządzony. Tutaj możecie sprawdzić ceny i dostępność oraz dokonać rezerwacji.

Jeśli natomiast szukacie czegoś bardziej intymnego to dla 2 osób świetnie sprawdzi się bardzo fajnie urządzony apartament Studio Plac Narutowicza (ceny, dostępność i rezerwacje tutaj) położony niedaleko Politechniki Warszawskiej, Filtrów i zaledwie 3 przystanki od Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dla 2-4 osób natomiast polecam coś bliżej Starego Miasta – Top Ten Stare Miasto (tu dostępność i rezerwacje). Z okna widać mury okalające Starówkę, więc chyba nie muszę mówić, że lokalizacja jest idealna? 😉

Szukacie innych apartamentów? Tańszych, na więcej osób? Nie jest dla Was ważna lokalizacja? Zajrzyjcie na booking.com – tam są dosłownie setki ofert innych mieszkań do wynajęcia!

Chcecie coś z wyższej półki? Tutaj moim faworytem jest Hotel Polonia Palace****. W pięknym przedwojennym budynku, idealna lokalizacja zaraz naprzeciwko Pałacu Kultury i Nauki, pyszne śniadania, profesjonalna obsługa. Uwielbiam ten hotel, chociaż zwykle nie jestem wielkim miłośnikiem hoteli. Tutaj sprawdzicie dostępność i dokonacie rezerwacji.

Zwiedzanie Warszawy w 48 godzin – film

A jeśli komuś nie chce się czytać, proponuję obejrzeć film (mój pierwszy – wiem, co muszę poprawić, więc proszę nie krytykować 😉 ). Polskie napisy można włączyć w prawym dolnym rogu.

Zwiedzanie Warszawy. Dzień 1.

Uwaga: jeśli swój pobyt w Warszawie zaczynacie od wieczora (np. w piątek wieczorem), polecam na początek rzucić okiem na miasto z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Latem jest on otwarty nawet do godziny 23 (piątek i sobota), na co dzień do 20, a poza sezonem do godziny 18:00.

11:00 [czas: 3h] – zwiedzanie Warszawy proponuję zacząć od Kolumny Zygmunta przy Zamku Królewskim. Codziennie przez cały rok właśnie tutaj o godzinie 11:00 można spotkać przewodnika miejskiego z pomarańczową parasolką. Zwiedzanie (w języku angielskim) organizowanie przez np. Orange Umbrella Free Tour Warsaw jest darmowe (później można wręczyć napiwek) i trwa 3 godziny. Można powiedzieć, że jest to historia miasta w pigułce i bardzo dobrze jest rozpocząć swoją przygodę z Warszawą właśnie od szybkiego poznania jej przeszłości.
Jako historyk amator i pilot wycieczek zawodowiec stwierdzam, że wiedza, jaką posiadała nasza przewodniczka Gosia była na dość wysokim poziomie, a ona sama mówiła w bardzo interesujący i zrozumiały sposób. Dodatkowo przedstawiane przez przewodników zdjęcia Warszawy w czasie wojny są świetną pomocą dla turystów, którzy nie zdają sobie sprawy ze skali zniszczeń.

No, i jako zwolenniczka krzewienia w świecie polskiej kultury i wielka fanka naszych tradycji – szczególnie tych kulinarnych – byłam zachwycona, że na koniec zwiedzania cała grupa dostała po kanapce ze smalcem i ogórkiem (jeden z lepszych smalców jakie jadłam!) oraz kieliszek idealnie zmrożonej wódki. 😉

14:00 [czas: 1-2h] – po zwiedzaniu z przewodnikiem można zostać jeszcze na Starym Mieście i np. zwiedzić Piwnice Staromiejskie otwarte niedawno pod kamienicami, w których do tej pory mieściło się Muzeum Historyczne m.st. Warszawy (teraz jest ono zamknięte do 2016/2017 roku i przechodzi gruntowną modernizację, po której będzie nazywać się po prostu Muzeum Warszawy – a ja nie mogę już się doczekać, żeby zobaczyć je w nowej odsłonie!). Można też zwiedzić Zamek Królewski albo po prostu zjeść tani obiad w barze mlecznym Barbakan przy – jak sama nazwa wskazuje – Barbakanie. 😉

Na chwilę można jeszcze raz wejść do Katedry św. Jana Chrzciciela („jeszcze raz”, ponieważ w jej wnętrzu przewodnik też co nieco opowiada) i zajrzeć do barokowej Kaplicy Baryczków po lewej stronie od ołtarza głównego. Jest ona najlepiej zachowanym fragmentem zniszczonej w 1944 roku świątyni, w którym można zobaczyć gotycki krucyfiks z ludzkimi włosami z początku XVI wieku. Został on ukryty przed Powstaniem Warszawskim i dzisiaj jest najważniejszym dla warszawiaków miejsc kultu.

zwiedzanie warszawy w 48 godzin

15:00 / 16:00 [czas: 1h] – następnie warto pójść w dół ulicą Krakowskie Przedmieście – jedną z najbardziej zabytkowych ulic Warszawy. Po drodze można zajrzeć do kościoła św. Anny z pięknym barokowym wnętrzem (ten akurat kościół polecam KAŻDEMU – jest naprawdę piękny!).

No i uwaga – idąc Krakowskim Przedmieściem warto rozglądać się za czarnymi ławeczkami grającymi muzykę Chopina. Jestem ich ogromną entuzjastką, bo to naprawdę pomysłowa atrakcja turystyczna, która nie tylko nadaje Krakowskiemu Przedmieściu jeszcze bardziej unikalnego charakteru, ale także pozwala przechodniom dowiedzieć się, jaki ma związek miejsce, w którym ustawiona została ławeczka, z Fryderykiem Chopinem. Ławeczki porozstawiane są od początku Przedmieścia do Łazienek Królewskich. (W momencie tworzenia tego materiału akurat zostały zabrane do remontu na 2 miesiące, ale w grudniu powinny już wrócić na miejsce.)

Przy pomniku Mickiewicza warto skręcić w prawo do Teatru Wielkiego (będziemy na jego tyłach, więc trzeba go obejść, żeby zobaczyć fasadę), a następnie do Ogrodu Saskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Stąd można wrócić prosto na Krakowskie Przedmieście.

Wyjdziemy gdzieś na prawo od Hotelu Bristol, najdroższego i najbardziej luksusowego hotelu w Warszawie. Z jego lewej strony znajduje się Pałac Prezydencki z kopią pomnika Księcia Józefa Poniatowskiego autorstwa Duńczyka Bertela Thorvaldsena z XIX wieku – oryginał został wysadzony w powietrze przez hitlerowców w 1944 i jego fragmenty można dzisiaj oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego, a kopię po wojnie podarowało Warszawie Królestwo Danii.

Idąc na prawo od Hotelu Bristol mijamy po drodze Uniwersytet Warszawski oraz pomnik Mikołaja Kopernika, również autorstwa Thorvaldsena, oryginalny, chociaż zniszczony w czasie wojny i odrestaurowany później.

Następnie Krakowskie Przedmieście przechodzi w ulicę Nowy Świat. Na skrzyżowaniu z ulicą Świętokrzyską można pójść w lewo i za kilkaset metrów dojdziemy do Muzeum Fryderyka Chopina, natomiast jeśli pójdziemy prosto do końca ulicy (i ronda z palmą), zakończymy spacer tuż przy Muzeum Narodowym. Chcąc zwiedzić muzeum pamiętajmy, że kasy biletowe zamykane są o 17:15 od wtorku do niedzieli, a w czwartki o 20:15.

od 18:00 – pierwszego dnia wieczorem najlepiej jest poznać Warszawę o zmroku, np. okolice metra Centrum, plac Konstytucji, Stare i Nowe Miasto. A latem wybrać się nad Wisłę do Multimedialnego Parku Fontann, gdzie w piątki i soboty od maja do września o 21:00 (czerwiec-sierpień 21:30) można obejrzeć pokaz woda-światło-dźwięk.

visit warsaw zwiedzanie warszawa
źródło: Alberto Carrasco Casado, flickr.com

Zwiedzanie Warszawy. Dzień 2.

10:30 [czas: 3h] – zwiedzanie drugiego dnia można zacząć od Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Zdecydowanie jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków w Warszawie, a nawet w całej Polsce.

Pałac w Wilanowie miał szczęście przetrwać wojnę w stanie prawie nienaruszonym i dzisiaj można oglądać tu piękne królewskie wnętrza i podziwiać architekturę, która łączy w sobie europejską sztukę barokową z polskimi tradycjami budowniczymi.

Alternatywną opcją jest odwiedzenie nowoczesnego Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie urządzono ekspozycję, która oddziałuje na wszystkie zmysły widza (np. w głośnikach można usłyszeć dźwięki miasta z 1944 roku). [czas zwiedzania: 2h]

14:00 [czas: 1h] – jeśli pogoda dopisze, zachęcam do odwiedzenia Łazienek Królewskich – parku z licznymi zabytkami klasycystycznymi założonego w XVIII wieku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Szczególnie oczywiście polecam zwiedzenie Pałacu na Wyspie (Pałac na Wodzie), czyli letniej rezydencji Stanisława Augusta, i Białego Domku, w którym przebywał przez pewien czas późniejszy król Francji Ludwik XVIII.

Obok Pałacu na Wyspie znajduje się jeden z najstarszych teatrów dworskich w Europie – Teatr na Wyspie z 1790 roku (latem ciągle w użyciu!). [Chociaż kiedy byłam w Łazienkach na początku października, słyszałam jak jakaś dziewczyna oprowadzając swojego kolegę po parku dziwiła się głośno, że bardzo szybko zbudowali tę dekorację, bo wcześniej jej nie było. Ech…]

Pałac na Wyspie został spalony w czasie II wojny światowej i odbudowany od razu po niej. Natomiast Teatr na Wyspie jest oryginalny, gdyż Niemcy stwierdzili, że skoro i tak już dekoracja jest zniszczona (nie była – specjalnie zaprojektowano ją na wzór antycznych ruin), to nie ma sensu marnować energii na ponowne niszczenie Teatru. Także Biały Domek, pierwszy budynek w Łazienkach wybudowany na życzenie ostatniego króla Polski, uniknął dewastacji i dzisiaj można podziwiać wnętrza z XVIII wieku, które zachowały swój pierwotny wystrój.

Zwiedzanie Warszawy w 48 godzin

16:00 [czas: 30 minut] – na koniec można wybrać się na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd widać całą Warszawę. Panorama może i nie jest zbyt powalająca, ale latem taras widokowy otwarty jest dłużej i można podziwiać miasto o zmroku, kiedy jest pięknie rozświetlone.

Jeśli widok z PKiNu macie już za sobą, proponuję wizytę w którymś z muzeów, np. Muzeum Fryderyka Chopina czy Muzeum Historii Żydów Polskich, albo na zabytkowym cmentarzu na Powązkach.

Co poza tym?

Warszawa to tak naprawdę dużo więcej niż opisane miejsca.

Zapewne wielu z Was myśli o odwiedzeniu POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich – pamiętajcie, żeby przeznaczyć na to miejsce dwie godziny, a najlepiej nawet trzy. Łatwo tutaj stracić poczucie czasu!

Warto np. zwiedzić dzielnicę Praga z przedwojenną zabudową i zobaczyć cerkiew św. Marii Magdaleny (zwiedzanie do godz. 16:00), również oryginalną architekturą mogą pochwalić się rejony Politechniki Warszawskiej.

Godne polecenia jest też Nowe Miasto z ulicą Freta, czy położone niedaleko ulica Bonifraterską i Miodową.

Zainteresowani historią XX wieku, a szczególnie okresem II wojny światowej mogą też udać się na teren byłego getta czy do Muzeum Więzienia Pawiak.

A jeśli szukacie czegoś bardziej rozrywkowego, to polecam Escape Game przy Starym Mieście, czyli grę typu escape room, gdzie jesteście zamknięci i w ciągu 60 minut musicie rozwiązać zagadki, które doprowadzą Was do klucza. Tylko dzięki niemu wydostaniecie się z pokoju. A jeśli nie zdążycie, zostaniecie w nim już na zawsze… huehuehue 😉

[googlemaps https://www.google.pl/maps/ms?msa=0&msid=216700288150528656298.0005060ffe009c7d0ee4e&hl=pl&ie=UTF8&t=m&ll=52.206134,21.035728&spn=0.10099,0.219727&z=12&output=embed&w=640&h=480]

Doszłam do wniosku, że im więcej czytam o Warszawie i ją zwiedzam, tym bardziej zakochuję się w tym mieście. 🙂 Mam nadzieję, że uda mi się Was do niego przekonać i sami będziecie z pasją je poznawać coraz bardziej. No, i może przyjedziecie tutaj na dłużej niż 48 godzin?

Partner: 

zwiedzanie warszawy

37 odpowiedzi

 1. Plan idealny! 🙂 Następnym razem, gdy ktoś nas odwiedzi odpalamy plecakiwalizka.com i ruszamy w miasto! Świetnie zebrałaś wszystko w jedną pigułkę. I niech ktoś teraz odważy się powiedzieć, że w Warszawie jest nudno! No way! 🙂

  • Dzięki! 🙂 Zamierzam tak zrobić też z innymi polskimi miastami 🙂
   No i fajne w Warszawie jest to, że ten plan można sobie dostosować do swoich zainteresowań, bo naprawdę jest sporo do zobaczenia w tym mieście! 🙂

 2. Świetna propozycja na Warszawę w pigułce. Miasto, chociaż rozległe, ma wiele zabytków i ciekawych miejsc skoncentrowanych blisko siebie. Dlatego ja na krótki wypad wybieram powolny spacer po Krakowskim Przedmieściu oraz Starym i Nowym Mieście. Ze swojej strony zapraszam w Beskid Śląski. Jest tu jeszcze wiele do odkrycia. Pozdrawiam!

 3. Bardzo ciekawy wpis! Fajnie, że wspomniałaś o rozrywce 🙂 Osobiście bardzo polecam escape roomy, jako alternatywną formę spędzania czasu wolnego. Zawsze to coś innego, a w Warszawie dużo jest takich miejsc, które mogą zachwycić, a czas w nich spędzony zostanie w pamięci na dłużej 🙂 Pozdrawiam!

 4. Witaj Haniu świetny pomysł na weekendowe zwiedzanie stolicy, tak mnie zainspirował twój blog, że zamówiłam lot i z rodzinką 2+2 wybieramy się na podbój Warszawy. Powiedz proszę czy poza panią Przewodnik z pomarańczowym parasolem, można też pod kolumną Zygmunta kogoś kto oprowadzi nas po polsku?? Będziemy 3 dni jeśli masz pomysł na atrakcje dla młodszego pokolenia (2 i 10 lat) to z chęcią skorzystam. 🙂
  Pozdrawiam i dziękuję za inspirację 🙂

  • Hej! Niestety, nie wiem czy są tam przewodnicy w języku polskim, ale jest ich dość sporo, więc trzeba sprawdzić 🙂 jeśli chodzi o atrakcje dla dzieciaków to nie ma ich niestety zbyt wiele, ale oczywiście powinniście odwiedzić Centrum Nauki Kopernik 🙂

 5. Dziękuję bardzo 🙂 najwyżej będę rodzince tłumaczyć 🙂 syn już nie może się doczekać Kopernikus myślę, że mu się spodoba, podobnie jak muzeum powstania mimo młodego wieku interesuje go historia przede wszystkim II wojny 🙂 czeka nas niezwykła przygoda

 6. W Warszawie byłam bardzo dawno temu i utarło się w moim przekonaniu że jest brzydka i nieciekawa. Patrząc na zdj i czytając Twoją relacje zmieniam zdanie i na pewno wybiorę się w któryś weekend odkryć to miasto na nowo 🙂 Pozdrawiam

 7. Naprawdę świetna robota! To niesamowicie praktyczny przewodnik z mnóstwem pomocnych informacji. Można by jeszcze dodać parę słów o tym jak dostać się z jednego punktu do drugiego (pomiędzy dzielnicami) za pomocą komunikacji miejskiej lub metra. A do pełni szczęścia jakieś polecane miejsca na obiad by się przydały. Kończąc, po przeczytaniu wpisu, nic tylko zaplanować weekend w naszej pięknej Stolicy, tym bardziej, że weszliśmy w wyjątkowy dla nas wszystkich rok 2018 i obchodzimy 100 lecie niepodległości – czy może być ku temu lepsza okazja? 😉

 8. A byliście już w Muzeum Wódki? Zupełnie nowe miejsce na turystycznej mapie Warszawy 🙂 Znajduje si ę bliziutko centrum, tuż przy Teatrze Wielkim. Rewelacja! I bardzo nietypowe muzeum 🙂

 9. Ja to nie lubię tak pędzić, ale plan całkiem niezły. Ja bym dorzuciła jeszcze Muzeum Chleba, Modniarstwa i Naparstków oraz Muzeum Wódki- bo nietypowe i fajne wrażenia zostają 🙂

  • Ja też nie lubię tak pędzić, ale jednak niektórzy nie mają więcej czasu – z myślą o nich stworzyłam tę trasę. Dzięki za polecone muzea! Byłam teraz 19 miesięcy w Azji, więc wiele nowych rzeczy powstało i chętnie je odwiedzę po powrocie! 🙂

 10. Warto jeszcze odwiedzić kilka restauracji, których nie ma w innych miastach i coś nowego 😀 jak ktoś z leszna to też tunel ma.

 11. Super przewodnik! Jak dla mnie obowiązkowym punktem jest zawsze Starówka – mam wrażenie, że z każdą wizytą odkrywam ją na nowo 🙂 Jednym z moich ulubionych miejsc w okolicy Starego Miasta jest bar Bubbles – bardzo sympatyczne przytulne miejsce z jedzeniem i szampanami z całego świata. Klimat w środku jest niepowtarzalny a obsługa bardzo miła, aż się nie chce stamtąd wychodzić 😀

 12. Wybieram się w maju 4-5 na zwiedzanie Warszawy. Czy do zwiedzania miasta dostępni są także przewodnicy w języku polskim ? Jeśli tak to o której ?

  • Hallo
   Warszawę widziałam w latach siedemdziesiątych, brzydka, ponura, deszczowa…
   Twój opis zachęcił mnie do przylotu po czterdziestu latach, jestem pełna oczekiwania ..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *