Wiza do Wietnamu 2020: cena, jak wyrobić i inne informacje

Aktualizacja

Wiza do Wietnamu sprawia wiele kłopotów. Którą wizę wybrać? Ile ona kosztuje? Jak aplikować o wizę krok po kroku? Ten wpis pomoże Wam podjąć decyzję, o którą wizę najlepiej aplikować, żeby było to opłacalne.

Wiza do Wietnamu sprawiała mi również problemy, kiedy jechałam do tego kraju po raz pierwszy. Okazało się, że Czytelnicy mojego bloga mają z wizą podobne zagwozdki. O jaką wizę aplikować? Ile to kosztuje? Czy na granicy jeszcze są jakieś opłaty? Co ze zdjęciem? I tak dalej. Przygotowałam więc taki mini-poradnik ze wskazówkami na temat wyrabiania wizy do Wietnamu.

W ciągu roku, kiedy mieszkałam w Sajgonie, miałam okazję wyrobić w sumie 5 wiz do Wietnamu. Miałam wizy zarówno na miesiąc, jak i na trzy miesiące, jednokrotnego i wielokrotnego wjazdu. Aplikowałam o  e-visę, a także o wizę on arrival na lotnisku oraz na przejściu lądowym (bo to inny proces aplikacji!). Doświadczenie więc mam dość spore. 😉

Na podstawie zebranego w Wietnamie doświadczenia, stworzyłam na blogu wpis Wietnam: informacje praktyczne, ceny, noclegi. Post ocieka w praktyczne wskazówki, więc zapraszam do lektury!

Spędziłam nad postem o wizie do Wietnamu bardzo dużo czasu i regularnie go aktualizuję. Bardzo proszę o uważne czytanie posta – wszystkie odpowiedzi na Wasze pytania są w nim zawarte. 🙂 

Jeśli szukasz pomysłu na wyjazd do Wietnamu, chcesz jak najlepiej wykorzystać swój czas w tym kraju, zamiast tracić nerwy i pieniądze to skorzystaj z mojego doświadczenia w organizacji wyjazdów. Zaoszczędź godziny poszukiwań, zdobądź przydatne wskazówki i rekomendacje oraz omiń turystyczne pułapki!

wiza do wietnamu
wiza do Wietnamu jednokrotnego wjazdu na 3 miesiące

Wiza do Wietnamu – jaką wizę turystyczną wybrać?

Faktycznie, wybranie wizy do Wietnamu i aplikowanie o nią może być nieco przytłaczającym i dziwnym procesem. Po to właśnie jestem, żeby pomóc Wam przez niego przejść. 🙂

Pamiętajcie, że podane tu ceny i informacje dotyczą tylko Polaków. Inne narodowości mogą mieć różną długość ważności wizy, wysokości opłat, etc.

Najlepiej, jeśli przed wyjazdem odpowiecie sobie na dwa pytania:

 • na jak długo przyjeżdżacie do Wietnamu?
 • czy chcecie być tylko w Wietnamie czy również odwiedzicie Laos i/lub Kambodżę, a następnie tu wrócicie?

Inna wiza będzie potrzebna, jeśli przylatujecie do Wietnamu na 2 tygodnie. I inna, kiedy przyjeżdżacie na 2 miesiące, z czego jeden spędzicie w Wietnamie, potem pojedziecie do Kambodży, a potem wrócicie na samolot do Polski.

Mamy więc do wyboru następujące rodzaje wiz turystycznych, które możemy wyrobić przez internet (opisuję je bardziej szczegółowo w tekście):

 • e-visa – jednokrotnego wjazdu, na miesiąc, jedna opłata 25 USD, tylko aplikacja online;
 • visa on arrival (VOA) – jedno- lub wielokrotnego wjazdu, na 30 lub 90 dni, żeby otrzymać wizę należy najpierw wyrobić approval letter (za opłatą), czyli promesę wizową, którą pokażemy na przejściu granicznym (i uiścimy kolejną opłatę). Uwaga, wjazd do Wietnamu na tej wizie jest możliwy tylko drogą powietrzną! Jeśli chcecie wjechać do Wietnamu z Kambodży na 90 dni, musicie wyrobić wizę w ambasadzie wietnamskiej w Phnom Penh.

Żeby wyrobić approval letter, polecam Wam tę agencję turystyczną. Jestem z nimi w regularnym kontakcie i wiem, że działają rzetelnie (kontakt z innymi firmami urywał mi się po jakimś czasie).

Okres, na jaki Polacy mogą wyrobić turystyczną wizę do Wietnamu, to 30-90 dni. Krótsze wizy na 15 dni nie są dla nas dostępne. Wizy na rok są dostępne tylko dla obywateli USA.

UWAGA!!! Uściślę, bo pojawiają się o to pytania: żeby dostać wizę, trzeba o nią WCZEŚNIEJ APLIKOWAĆ. Nie można po prostu pojawić się na granicy, tak jak w przypadku Tajlandii czy Kambodży, i dostać wizę z marszu do paszportu. Aplikujecie wcześniej online albo w ambasadzie, dostajecie odpowiedni dokument i z nim zjawiacie się na przejściu granicznym. Pamiętajcie jednak, żeby nie aplikować w ostatnim momencie, szczególnie w okresie świątecznym. Zdarzają się opóźnienia i Wasza wiza może nie zostać wyrobiona na czas.

zabytkowe Hoi An – niedaleko lotniska w Da Nang

Co warto wiedzieć przed wyrobieniem wizy do Wietnamu?

 • Już podczas aplikowania o wizę lub wyrabiania promesy wizowej, ważność paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy od zakończenia pobytu w Wietnamie. Jeśli ważność paszportu będzie krótsza, wniosek o wizę może zostać odrzucony.
 • Podczas wyrabiania e-wizy lub approval letter musicie podać datę wjazdu do Wietnamu. Ale uwaga, do Socjalistycznej Republiki Wietnamu nie trzeba wjechać konkretnie tego dnia! Trzeba wjechać w tym przedziale czasowym, który podało się we wniosku, czyli do końca ważności wizy. Jedynie wyjechać trzeba przed końcem ważności wizy.

Przykładowo: jeśli aplikujecie o e-visę od 1. marca (ważna miesiąc czyli do 1. kwietnia), to możecie wjechać nawet 20. marca, ale musicie wyjechać przed 1. kwietnia. Analogicznie jest z wizą do Wietnamu na 3 miesiące.

 • Podczas aplikowania o e-visę lub promesę trzeba podać konkretne przejście graniczne, którym wjedziecie do Wietnamu (do wyboru z listy podczas aplikowania). Niestety, musicie się później trzymać zadeklarowanego miejsca, bo jest ono wpisane w dokumenty!

Wyjechać można każdym, nawet jeśli podacie jakieś konkretne we wniosku o wizę do Wietnamu – potem tego nie ma na wizie w paszporcie. Wjechać – tylko tym zadeklarowanym w aplikacji. Przejścia graniczne podaję pod koniec tego wpisu.

 • Czytelnicy bloga często pytają o zdjęcia paszportowe. Jeśli aplikujecie o e-visę, musicie wgrać online zdjęcie paszportowe dobrej jakości, ale nie potrzebujecie go na granicy.

Odwrotnie, jeśli aplikujecie o wizę on arrival. W tym przypadku nie musicie przesyłać agencji wyrabiającej promesę żadnego zdjęcia, ale za to musicie je okazać na granicy. Powinniście mieć ze sobą dwa zdjęcia biometryczne (czyli takie, które spełniają wymogi zdjęć do paszportu) wielkości 4×6 cm. Uwaga! W Polsce zdjęcia paszportowe są wielkości 35mm x 45mm, czyli potrzebujecie większego formatu!!! Jeśli jesteście właśnie w podróży po Azji, to takie zdjęcie zrobicie w każdym większym mieście albo turystycznym miasteczku.

 • Przy e-visa do paszportu dostaniecie pieczątkę. Przy wjeździe na 3 miesiące – naklejkę na całą stronę + pieczątki. Musicie mieć więc wystarczająco dużo miejsca w paszporcie!
wietnam wiza cena
ile kosztuje wiza do Wietnamu?

Wietnam wiza cena

Wspomnę na początek, że w podróży oraz przy płatnościach internetowych w innej walucie zawsze używam karty Revolut. Ze względów ekonomicznych, ale też bezpieczeństwa. Revolut obsługuje ponad 140 walut i pozwala na bezpłatne wypłaty z bankomatów na całym świecie bez ponoszenia kosztów przewalutowania. Do tego karta działa na zasadzie pre-paid, czyli doładowujecie ze swojego głównego konta przez aplikację na telefonie tylko taką kwotę, jaką akurat potrzebujecie. Kartę możecie zamówić przez ten link i za kilka dni przyjdzie do Was pocztą. 🙂

Cena wizy turystycznej do Wietnamu i sposób aplikacji będą zależały od tego czy jest to:
– wiza na 30 dni czy na 90 dni;
– wiza jednokrotnego czy wielokrotnego wjazdu;
– e-visa (aplikacja tylko online) czy visa on arrival (trzeba mieć approval letter – promesę).

Najtańsza jest e-visa, ponieważ uiszcza się jednorazowo opłatę 25 USD podczas aplikacji online. Jeśli planujecie zostać w Wietnamie maksymalnie miesiąc i nie zamierzacie jechać do Kambodży czy Laosu – ta opcja będzie dla Was najodpowiedniejsza.

Cena wizy on arrival jest nieco bardziej skomplikowana. Najpierw musicie wykupić w agencji promesę, a potem uiścić dodatkową opłatę na przejściu granicznym (stamping fee). Oczywiście, nie może być za prosto, więc każdy rodzaj wizy ma inną opłatę.

W polecanej przeze mnie w tym wpisie agencji (link do nich znajdziecie niżej i wyżej w tekście) aktualne (na dzień 22.01.2020) ceny wyrobienia promesy wizowej to:
– 30 dni jednokrotnego wjazdu – 9,99 USD;
– 30 dni wielokrotnego wjazdu – 24 USD;
– 90 dni jednokrotnego wjazdu – 33 USD;
– 90 dni wielokrotnego wjazdu – 47 USD.

Wysokość stamping fee zależy od ilości wjazdów na wizie:
– wiza jednokrotnego wjazdu: 25 USD;
– wiza wielokrotnego wjazdu: 50 USD.

Pamiętajcie, że stamping fee na granicy musicie opłacić w gotówce.

Jeśli przyjeżdżacie do Wietnamu na 24 dni, a w środku pobytu chcecie wyjechać na tydzień do Kambodży, to koszt wizy do Wietnamu wyniesie Was 74 USD (24 USD + 50 USD). W tym wypadku bardziej opłaca się 2x aplikować o e-visę na każdy wjazd do Wietnamu!

Gdy natomiast chcecie zrobić grand tour po samym Wietnamie w 2-3 miesiące to wiza będzie kosztować Was 58 USD (33 USD + 25 USD). A jeśli w międzyczasie chcecie odwiedzić np. Laos – 97 USD (47 USD + 50 USD).

wiza do Wietnamu na 3 miesiące wydana na lotnisku w Sajgonie

Wiza na lotnisku

Tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak wiza na lotnisku w przypadku Wietnamu. To nie jest Laos ani Kambodża. 😉 Nie ma tak, że na granicy podchodzisz do okienka, wypełniasz wniosek, płacisz i dostajesz wizę z marszu. Jak już wspominałam – o każdą wizę musicie aplikować wcześniej online.

Jedyna opcja, kiedy nie trzeba wcześniej aplikować o wizę, to 30-dniowe Phu Quoc Visa Exemption, czyli zwolnienie z wizy w przypadku wizyty TYLKO na Phu Quoc. Ale TYLKO I WYŁĄCZNIE na Phu Quoc. Bez odwiedzania innej części Wietnamu, a nawet bez przesiadki w Sajgonie (w tym przypadku potrzebna jest regularna wiza do Wietnamu). Wtedy pojawiacie się na międzynarodowym lotnisku na Phu Quoc i dostajecie z marszu pieczątkę do paszportu. Ale o tym przypadku piszę więcej poniżej.

E-visa do Wietnamu

E-visa, czyli elektroniczna wiza do Wietnamu, została wprowadzona 1 lutego 2017. Jest to najszybsza, najtańsza i najwygodniejsza wiza do Wietnamu.

Trzy najważniejsze rzeczy o e-visie:

 • jest ważna tylko miesiąc (około 30 dni)*;
 • jest jednokrotnego wjazdu;
 • uiszcza się jednorazowo opłatę 25 USD.

*Uwaga! E-visa ważna jest tak naprawdę nie 30 dni, a do tego samego dnia, w którym była wystawiona wiza, ale w kolejnym miesiącu. Czyli jeśli aplikujecie o wizę 3. lutego, to będzie ona ważna do 3. marca. De facto jest to nie 30 dni, a 29. Podobnie jeśli miesiąc ma 31 dni (powiedzmy 10.07-10.08).

Przed aplikacją zastanówcie się czy na pewno chcecie zostać w Wietnamie maksymalnie miesiąc. Nie da się przedłużyć e-wizy! Jeśli jesteście w podróży po Azji dłużej i podejrzewacie, że zasiedzicie się w Wietnamie, polecam od razu wyrobić wizę na 3 miesiące. Bardziej się opłaca! 😉

E-visa: przejścia graniczne

Kiedy przyjeżdżałam do Wietnamu po raz pierwszy, mogłam wjechać do Wietnamu na e-visie tylko przez kilka lotnisk. Obecnie możliwość wjazdu na e-visie jest dużo bardziej rozbudowana. Praktycznie nieograniczona!

Posiadając e-wizę można wjechać do Wietnamu przez:

 • 8 lotnisk międzynarodowych,
 • 16 przejść lądowych,
 • 8 portów morskich.

Najważniejsze przejścia opisane są niżej w tekście.

Aplikacja o e-visę do Wietnamu krok po kroku

O e-visę aplikujecie konkretnie przez TĘ OFICJALNĄ STRONĘ. (UWAGA: jeśli strona się nie otwiera to spróbujcie w innej przeglądarce.) Jest to strona rządowa, jedyna jaką znam i jedyna z jakiej korzystałam – działała.

Uwaga! Możecie aplikować o dwie e-visy na inne terminy. Np. jeśli lecicie do Wietnamu, potem jedziecie do Kambodży i znowu do Wietnamu. W takim przypadku możecie aplikować o drugą wizę wietnamską zanim jeszcze wykorzystacie pierwszą.

Podczas aplikacji trzeba wgrać na stronę zeskanowaną stronę paszportu i zdjęcie paszportowe, a także wypełnić formularz. Zdjęcie musi być w kolorze, natomiast skan paszportu może być czarno-biały. (Zmniejszcie format pliku, jeśli się nie wgrywa.)

Kolejna uwaga. 😉 Pojawiają się pytania o kolejność wpisywania imiona i nazwiska we wnioskach, bo w aplikacji podane są dwie różne informacje. Nie panikujcie i nie piszcie od razu do supportu. To jest kosmetyczny szczegół i najprawdopodobniej Wam nie odpiszą. Mam jednak potwierdzenie od Czytelników, że wizy są przyznawane i przy wjeździe nie ma z nimi problemu. 🙂

wiza do wietnamu cena

Ja robiłam zdjęcie zdjęcia, bo akurat byłam w Nepalu i nie miałam możliwości skanowania. Mimo, że zdjęcie wyszło nieco nieostre to nikt nie robił problemów – ciągle można było rozpoznać twarz na zdjęciu. Nie bierzcie jednak mojego przykładu za pewniaka i lepiej postarajcie się o wyraźne zdjęcie. Nigdy nie wiadomo, kto akurat będzie rozważał Waszą aplikację!

Pamiętajcie też, żeby 10 razy sprawdzić czy na pewno wszystkie dane się zgadzają. Jeśli się pomylicie i wniosek zostanie odrzucony, opłata nie jest zwracana!

Miałam też taki przypadek, że moi rodzice źle zaznaczyli płeć mamy 😛 i wizy nie dostali. Skontaktowałam się z działem wsparcia (zakładka e-visa support u góry strony) i napisałam o tym błędzie. Jeszcze tego samego dnia przysłali na maila informację, że zostało to poprawione i mama dostała wizę bez dodatkowych opłat. Wydaje mi się mimo wszystko, że płeć to błąd jedynie kosmetyczny. Raczej by to nie przeszło ze złym numerem paszportu itp. Mimo wszystko, warto próbować i pisać do supportu!

Po przesłaniu wniosku dostaniecie specjalny numer z kodem kraju – wygląda to mniej więcej tak: 384693846POLXX123454321. Czas oczekiwania na wizę to ok. 3-5 dni (ja miałam już następnego dnia). Powinniście dostać e-mail z wiadomością czy wiza została przyznana. Gdyby jednak taki e-mail się nie pojawił, wejdźcie sami ponownie na stronę i w zakładce SEARCH podajcie wspomniany numer i pozostałe dane. Tam sprawdzicie czy wiza do Wietnamu została przyznana (granted). Jeśli tak, to musicie pobrać PDF zatytułowany ELECTRONIC VISA. Należy go wydrukować i pokazać na granicy.

Na przejściu granicznym:

 •  omijacie kolejkę do okienka VISA ON ARRIVAL / LANDING VISA i idziecie prosto do kontroli paszportowej;
 • trzeba mieć ze sobą wydrukowany PDF z e-visą;
 • nie trzeba mieć zdjęcia paszportowego;
 • do paszportu dostaniecie pieczątki, nie naklejkę.

To wszystko, jesteście w Wietnamie! 🙂

e-wiza do wietnamu
e-visa do Wietnamu – pieczątka w paszporcie

Wiza do Wietnamu on arrival (VOA)

Miesiąc w Wietnamie to dla Was za krótko? Albo sam Wietnam to za mało? W takim wypadku musicie aplikować o wizę on arrival (visa on arrival – VOA), czyli z promesą. Polecam wyrobienie promesy przez konkretnie tę agencję. Jestem z nimi w stałym kontakcie i wiem, że działają. Na wszystkie moje pytania zawsze odpowiadają bezzwłocznie (pamiętajcie o różnicy czasu!!!).

Trzy najważniejsze rzeczy o wizie on arrival:

 • może być wystawiona na 30 lub 90 dni
 • może uprawniać do jedno- lub wielokrotnego wjazdu do Wietnamu;
 • opłata (approval letter + stamping fee) zależy od długości wizy i krotności wjazdu do Wietnamu.

Do  Wietnamu na tej wizie możecie wjechać tylko drogą powietrzną! Jeśli przyjeżdżacie do Wietnamu na 90 dni drogą lądową z Kambodży, musicie wyrobić wizę w ambasadzie wietnamskiej w Phnom Penh. Będzie o niej dalej w tekście.

O opłacie za VOA pisałam już w tym poście powyżej. Pozwólcie, że nie będę ponownie tego przepisywać. 😉

Visa on arrival: przejścia graniczne

Aplikując o wizę on arrival, również musimy podać w formularzu miejsce wjazdu do Wietnamu. W przypadku wizy z approval letter możemy dostać się do Wietnamu TYLKO drogą powietrzną. Wiza on arrival bowiem jest akceptowana tylko w 8 międzynarodowych portach lotniczych. Czytajcie dalej, bo piszę o nich niżej.

Uwaga! Pojawiają się pytania jakie przejście graniczne należy podać, jeśli zaraz po przylocie do Wietnamu z Polski (lub innego kraju), macie kolejny lot, ale wewnętrzny, czyli do innego miasta w Wietnamie. Powiedzmy, że przylatujecie do Hanoi o godz. 10, a potem o godz. 14 macie lot z Hanoi do Da Nang lub Sajgonu, lub na Phu Quoc, lub gdziekolwiek indziej w Wietnamie.

W takim przypadku musicie podać miejsce LĄDOWANIA na terytorium Wietnamu po raz pierwszy, czyli zza granicy. Po prostu wszystkie lotniska w Wietnamie mają dwa odrębne terminale: międzynarodowy i krajowy, ale nie są one ze sobą połączone. Żeby przejść z terminalu międzynarodowego na krajowy, musicie najpierw wyjść na teren Wietnamu. Czyli potrzebujecie wizy. 😉

W przypadku wizy z promesą, w formularzu nie trzeba podawać portu wylotu z Wietnamu. Ani w ogóle żadnego przejścia granicznego na wyjazd. Oczywiście można opuścić Wietnam drogą lądową.

Pojawiają się również pytania o wizę wielokrotnego wjazdu, czyli multiple entry. Tutaj podajecie tylko lotnisko, którym wkraczacie na teren Wietnamu po raz pierwszy. Wasza wiza jest ważna przez 90 dni i w tym okresie możecie sobie wyjeżdżać z Wietnamu nawet co tydzień i co tydzień wracać innym przejściem. Również lądowym. Nigdzie nie jest to wpisane, poza tym właśnie o to chodzi w tej wizie. Żeby sobie wyjeżdżać i wjeżdżać dowoli. 😉

wiza do wietnamu na lotnisku
wiza do Wietnamu na 3 miesiące – do paszportu dostaniemy naklejkę i pieczątki

Aplikacja o wizę on arrival krok po kroku

Wiza do Wietnamu on arrival polega na tym, że najpierw musicie otrzymać promesę (approval letter), czyli list z pozwoleniem na wjazd do Wietnamu. Wyrobicie ją w tej sprawdzonej agencji – pamiętajcie, żeby na ich stronie upewnić się dwa razy czy poprawnie wpisaliście wszystkie dane – szczególnie imię i nazwisko muszą być takie same jak w paszporcie!!!

Za approval letter płacicie online podczas aplikacji. Na tym etapie nie trzeba przesyłać skanu zdjęcia ani paszportu.

Następnie w ciągu kilku dni roboczych dostaniecie email z promesą. Co Was pewnie zdziwi to nazwiska i numery paszportów innych osób na Waszej promesie. Cóż, według wietnamskiego urzędu imigracji jest to zupełnie normalne. Jeśli chcecie mieć prywatną promesę, bez Waszego nazwiska pośród innych, to kosztuje to dodatkowo 9 USD. Ja jednak nigdy nie miałam problemów z takimi zbiorowymi promesami.

Approval letter trzeba okazać już na lotnisku, podczas odprawy na lot do Wietnamu. Pamiętajcie, że bez promesy albo z błędnie wypełnioną promesą, linie lotniczne mogą odmówić wzięcia Was na pokład!

Na przejściu granicznym:

 •  idziecie do okienka VISA ON ARRIVAL / LANDING VISA – czas oczekiwania może być kilka minut, a może być 2-3 godziny (zależy od tłumu), choć ja sama nigdy nie czekałam dłużej niż pół godziny; na pewno nie powinno być dłużej niż 3h;
 • trzeba mieć ze sobą wydrukowaną promesę;
 • należy mieć 2x zdjęcie paszportowe w wymiarach 4x6cm;
 • trzeba uiścić stamping fee – 25 USD single entry lub 50 USD multiple entry;
 • do paszportu dostaniecie naklejkę na całą stronę – przed wyjazdem upewnijcie się, że macie jeszcze miejsce w paszporcie.

Tadaam! Witamy w Wietnamie. 🙂

Wiza do Wietnamu w ambasadzie

Jeśli nie jesteście akurat w podróży po Azji, to wyrobienie wizy w ambasadzie Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Warszawie raczej nie ma sensu. Po prostu jest drogie i czasochłonne w porównaniu z opcjami online.

Wyrabianie wizy w ambasadzie Wietnamu w Azji również zajmuje sporo czasu, a do tego jest dość kosztowne. Jeśli jednak chcecie zostać w Wietnamie do 3 miesięcy, to może być to dla Was jedyna opcja. Wyrobienie wizy w ambasadzie Wietnamu w Kambodży kosztowało mnie 80 USD (3 months multiple entry) + stamping fee na granicy. I 3 dni oczekiwania. Razem wyszło 110 dolarów, bo pograniczni oficjele musieli sobie przyjąć 5 USD łapówki. Podobne wspomnienia mają znajomi z konsulatu Wietnamu w Luang Prabang w Laosie.

wiza do wietnamu cena
wiza do Wietnamu wielokrotnego wjazdu na 3 miesiące wystawiona w ambasadzie w Kambodży

Wiza dla nauczycieli angielskiego, wiza biznesowa

Jeśli zamierzacie podjąć pracę w większej firmie, potrzebna Wam będzie wiza biznesowa. Podobnie, jeśli chcecie uczyć angielskiego legalnie, choć przyznaję, że ja uczyłam na turystycznej wizie. Jeśli chcecie poznać moje doświadczenia, to tutaj przeczytacie o moim uczeniu angielskiego w Sajgonie.

Żeby otrzymać wizę biznesową, będziecie znowu potrzebowali pomocy agencji turystycznej. Poza tym musicie mieć zaproszenie z firmy w Wietnamie, która Was zatrudnia. Zaproszenie nie musi być oryginałem, ale kopia powinna być dobrej jakości i w kolorze. Dokument musi być napisany w języku wietnamskim.

Jest też kilka innych wymogów, które musi spełniać zaproszenie. Nie znam ich, bo nigdy o tę wizę nie aplikowałam. Szczegóły poznacie u pośrednika, którego polecam w tym wpisie.

Jeśli macie wizę biznesową, to Wasz pracodawca powinien martwić się jej przedłużeniem i opłaceniem. 🙂

Darmowa 30-dniowa wiza na Phu Quoc

Istnieje możliwość otrzymania tzw. Phu Quoc Visa Exemption, czyli zwolnienia z wizy odwiedzając wyspę Phu Quoc. Visa Exemption dostępna jest dla wszystkich narodowości. Żeby otrzymać takie zwolnienie, trzeba spełnić kilka warunków.

Po pierwsze i najważniejsze, Wasz pobyt w Wietnamie musi ograniczać się do 30 dnitylko do archipelagu Phu Quoc. Jeśli następnie planujecie zwiedzać inne części Wietnamu (nawet wybrać się na zwiedzanie Ho Chi Minh City w 1 dzień czy żeby zobaczyć tunele Cu Chi), musicie przed przyjazdem na Phu Quoc aplikować o regularną turystyczną wizę do Wietnamu. Nie da się przedłużyć zwolnienia ani zamienić go na turystyczną wizę. 

Po drugie, żeby dostać Phu Quoc Visa Exemption, Wasz paszport musi być ważny 6 miesięcy od wjazdu na Phu Quoc. Należy też okazać dowód wyjazdu (bilet lotniczy lub bilet na prom) w ciągu 30 dni z Phu Quoc.

typowy widok na Phu Quoc 😉

I ostatecznie kwestia wjazdu na Phu Quoc. Musicie wylądować na Phu Quoc International Airport z innego kraju niż Wietnam. Wasz pobyt na Phu Quoc może być tylko kilkudniową przesiadką przed dalszym lotem międzynarodowym, ale zwolnienie wciąż Wam przysługuje.

Inną opcją jest przypłynięcie promem z innego kraju. Jeśli jesteście w Kambodży, to niestety, ale na Phu Quoc możecie przypłynąć tylko w ramach wycieczki zorganizowanej przez lokalnego touroperatora. Inaczej musicie jechać przez granicę lądową Ha Tien–Prek Chek, czyli potrzebujecie regularnej wizy turystycznej. Z każdego innego kraju zadokujecie w porcie w An Thoi lub w Duong Dong i tam otrzymacie zwolnienie.

Nie trzeba wcześniej aplikować o Phu Quoc Visa Exemption. Wystarczy pojawić się w porcie lub na lotnisku i załatwić zwolnienie na miejscu. Do paszportu dostaniecie tylko pieczątkę.

Jak przedłużyć wizę do Wietnamu?

Powiem od razu: przedłużenie jakiejkolwiek turystycznej wizy do Wietnamu jest albo niemożliwe dla wielu narodowości, albo nieopłacalne. Już lepiej opuścić Wietnam i wrócić na nowej wizie. Lub po prostu od razu wyrobić wizę na 3 miesiące.

Przedłużenie e-visy jest niemożliwe. Koniec tematu. Urząd imigracyjny nie daje takiej opcji.

Z wizą on arrival jest to możliwe, ale nieco zagmatwane. I drogie. I chyba nikt tego nie robi przy wizach turystycznych.

Po pierwsze, jeśli macie wizę na miesiąc to przedłużycie ją tylko o miesiąc. Jeśli natomiast macie wizę na 3 miesiące, to przedłużycie ją albo o miesiąc, albo o 3 miesiące. Nie da się przedłużyć wizy o 3 miesiące, jeśli Wasza aktualna wiza jest na miesiąc.

przejście graniczne wietnam kambodża
wizy w paszporcie – pieczątki z Wietnamu i naklejka z Kambodży

Przedłużenie wizy do Wietnamu cena

Jednak przedłużenie wizy jest drogie i nieopłacalne. Nie wiem dokładnie ile wynoszą ceny dla Polaków, ale wiem, że przedłużenie wizy na miesiąc kosztuje dla różnych narodowości od 60 USD do 155 USD.

Jeśli chodzi o wizę na 3 miesiące to opłata za przedłużenie wynosi 180-310 USD. Dlatego gdy mieszkałam w Sajgonie, co 3 miesiące wybierałam się na tzw. visa run do Kambodży. Było to po prostu bardziej opłacalne niż przedłużenie wizy w Wietnamie.

Dlatego jeśli planujecie dłuższą podróż po Wietnamie, to zastanówcie się czy miesiąc Wam wystarczy. Bez sensu, jeśli chcecie wyskoczyć na dzień do Kambodży (bez zwiedzania) tylko po wizę. Wtedy dochodzi Wam przecież jeszcze koszt wizy do Kambodży! Wiza jednokrotnego wjazdu na 3 miesiące do Wietnamu kosztuje 33 USD (promesa) + 25 USD (stamping fee). Opcja z Kambodżą wyniesie ponad 80 USD (jeśli 2x wjedziecie do Wietnamu na e-wizie).

Jeśli natomiast macie wizę biznesową, to Wasz pracodawca na miejscu powinien martwić się przedłużeniem Waszej wizy i opłaceniem jej.

Przekroczenie terminu ważności wizy

Załóżmy że, z jakiegoś powodu przekroczycie termin ważności wizy, czyli zostaniecie w Wietnamie dłużej niż pozwala wiza. W takim wypadku wszystko zależy od tego, ile dni po terminie wyjedziecie.

Nie ma większego problemu, jeśli zostaniecie do 3 dni po terminie ważności wizy. Wtedy jedziecie prosto na lotnisko (czy inne przejście) i uiszczacie opłatę karną w immigration office. Wynosi ona ok. 23 USD za dzień po terminie wizy.

Jeśli zostaniecie w Wietnamie 3-30 dni po terminie, opłata wynosi ok. 175 USD. Nie da się opuścić Wietnamu bez uiszczenia tej opłaty, bo nie dostaniecie tzw. exit visa, czyli wizy upoważniającej do wyjazdu z Wietnamu. Jeśli więc macie zbyt mało czasu na odprawę, możecie nie zdążyć na samolot.

lotnisko w Hanoi nazywa się Noi Bai Airport

Visa run z Ho Chi Minh City i z Hanoi

Jak już wspomniałam wcześniej, przedłużenie wizy jest niemożliwe lub nieopłacalne. Gdy mieszkałam w Ho Chi Minh City, zawsze co 3 miesiące robiłam wypad na tzw. visa run.

Visa run to nic innego jak opuszczenie Wietnamu na dzień lub dwa w celu wyrobienia nowej wizy. No i oczywiście przedłużenia swojego pobytu tutaj.

Są dwie opcje takiego visa run. Pierwsza to: wsiadacie w autobus, jedziecie do najbliższej granicy, dostajecie nową wizę, wracacie do Wietnamu następnym autobusem.

Druga opcja to po prostu szukacie najtańszych lotów i wyskakujecie z Wietnamu na azjatycki city break. Możliwości jest wiele: Tajlandia, Kambodża (do Angkor Wat najszybciej dolecieć), Mjanma, Malezja, Singapur, Indonezja, Filipiny, Tajwan, Hong Kong…

Jeśli mieszkacie w Hanoi, to najbardziej popularną opcją tutaj jest właśnie ta druga. Przede wszystkim dlatego, że autobus do granicy z Laosem jedzie 8 godzin w jedną stronę. Jeśli będzie kolejka na granicy, to cała eskapada może zając nawet 20 godzin. Komu się chce? Dlatego niemal wszyscy ekspaci z Hanoi po prostu wyskakują na visa run w inne części Azji Południowo-Wschodniej. Poza tym jest to mniej problematyczne, bo promesa przychodzi na maila.

Inaczej jest, jeśli mieszkacie w Sajgonie. Oczywiście część osób decyduje się na zwiedzanie Azji, tak jak ekspaci z Hanoi. Część też wybiera się na visa run autobusem do granicy z Kambodżą.

Żeby dostać wizę na 3 miesiące na przejściu lądowym, musicie okazać przedstawicielom kontroli ruchu granicznego oryginał promesy wizowej z oryginalną pieczątką. Taki oryginalny approval letter otrzymacie w niemal każdej agencji turystycznej w Sajgonie. Aplikujecie online, ale dokument musicie odebrać w agencji osobiście.

Autobus #703 do Moc Bai odjeżdża z dworca autobusowego przy ulicy Pham Ngu Lao w centrum Ho Chi Minh City. Autobusy kursują co godzinę, a podróż w jedną stronę kosztuje 50.000 dong i trwa 3 godziny. Pamiętajcie, żeby wyjechać wystarczająco wcześnie, bo ostatni autobus z granicy do Sajgonu odjeżdża o godz. 17!!! Ja swoje visa run zawsze zaczynałam ok. 8 rano, bo chciałam wrócić do Sajgonu wcześniej.

W sumie całość (approval letter + stamping fee + wiza do Kambodży + dojazd) kosztowało mnie ok. 100 USD.

wiza do Wietnamu jednokrotnego wjazdu na 3 miesiące wydana na przejściu granicznym w Moc Bai

Przejścia graniczne w Wietnamie

Poniżej podaję listę przejść granicznych między Wietnamem a pozostałymi państwami, żebyście sprawniej znaleźli je podczas wypełniania wizowego formularza. 😉 Tak naprawdę w Wietnamie jest więcej przejść granicznych, ale dla obcokrajowców otwarto tylko wymienione.

Międzynarodowe lotniska

wjazd: e-visa oraz visa on arrival

Przejścia lądowe

wiza: e-visa LUB wiza w ambasadzie LUB visa on arrival z promesą z oryginalną pieczątką

Przejścia graniczne z Kambodżą

Przejść między Wietnamem a Kambodżą jest sześć. Wymieniam je od lewej do prawej patrząc na mapę, czyli od wyspy Phu Quoc do granicy z Laosem. W nawiasach podaję również najbardziej popularne wśród turystów trasy autobusów, które przechodzą przez te przejścia.

 • Ha Tien (Xa Xia) – Prek Chek (Phu Quoc – prom z wyspy do Ha Tien – Kampot w Kambodży)
 • Tinh Bien – Phnom Den (z Delty Mekongu do Kampot, ale mało używane przejście ze słabym transportem publicznym lub drogimi taksówkami)
 • Song Tien (Ving Xuong) – Kaam Samnor (przejście graniczne na Mekongu, jeśli planujecie dostać się do Phnom Penh z Chau Doc rzeką)
 • Moc Bai – Bavet (autobus Ho Chi Minh City – Phnom Penh)
 • Xa Mat – Trapeang Phlong (autobus Ho Chi Minh City – Kampong Cham)
 • Le Thanh – O’Yadao crossing (z Banlung w Kambodży do Pleiku w centralnym Wietnamie) uwaga! nie da się przekroczyć tego przejścia na e-visie, jedynie wiza z ambasady
lotnisko w Ho Chi Minh City nazywa się Than Son Nhat Airport

Przejścia graniczne z Laosem

Przejść pomiędzy Wietnamem a Laosem jest osiem. W tym przypadku na wszystkich przejściach akceptowana jest e-visa i wiza do Wietnamu z ambasady. Punkty graniczne podaję od góry do dołu, czyli od granicy z Chinami do granicy z Kambodżą. W nawiasach podaję popularne trasy autobusów.

 • Tay Trang – Sop Hun (z północnego Laosu do Dien Bien Phu)
 • Na Meo (Na Maew) – Nam Xoi (z Sam Neua do Thanh Hoa/Ninh Binh)
 • Nam Can – Nam Khan (z Luang Prabang do Hanoi)
 • Cau Treo – Nam Phao (z Vientiane do Vinh/Hanoi)
 • Cha Lo – Napao (ze środkowego Laosu do Dong Hoi i PN Phong Nha-Ke Bang)
 • Lao Bao – Dansavanh (z Savannakhet do Hue)
 • La Lay – Lalay (z Pakse do Hue lub Da Nang)
 • Bo Y – Ngoc Hoi (z Pakse do Pleiku)

Przejścia graniczne z Chinami

Przejścia graniczne pomiędzy Wietnamem a Chinami są trzy. W tym przypadku również jest tu akceptowana jest e-visa i wiza z ambasady. Punkty graniczne podaję od lewej do prawej, czyli od granicy z Laosem do morza. W nawiasach podaję trasy autobusów.

 • Lao Cai – Hekou (z Hanoi/Lao Cai do Kunmig)
 • Huu Nghi (Dong Dang) – Ping Xian (z Hanoi do Nanning)
 • Mong Cai – Dong Xing (przejście przy wybrzeżu)

Morskie przejścia graniczne

Jeśli jesteście w podróży po Azji, która uzwględnia przeprawy promowe, to zazdroszczę Wam jak cholera! 😀 Sama nie miałam jeszcze okazji, ale marzy mi się takie podróżowanie poza utartymi szlakami. Poniżej wymieniam osiem morskich przejść granicznych, którymi wjedziecie do Wietnamu. Porty podaję w kolejności od lewej do prawej, czyli od Phu Quoc do Chin. Oczywiście portów jest więcej, ale tu skupiałam się tylko na najważniejszych.

wiza: e-visa lub wiza w ambasadzie

 • Duong Dong (Phu Quoc)
 • Vung Tau (1h jazdy od Ho Chi Minh City)
 • Ho Chi Minh City (TYLKO wiza z ambasady)
 • Nha Trang
 • Quy Nhon (niedaleko Pleiku)
 • Da Nang
 • Chan May (Hue)
 • Hon Gai (Ha Long)
 • Hai Phong

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten praktyczny wpis o wizie do Wietnamu był dla Was pomocny! Starałam się przygotować go rzetelnie, żebyście bez problemu przeszli proces aplikacji. Jeśli macie dodatkowe informacje lub pytania, piszcie je w komentarzach pod spodem! 🙂

wietnam blog wiza
pozdrowienia z Wietnamu! 🙂

205 odpowiedzi

 1. Będąc w Kambodży. Wizę wyrabialismy w jednoosobowej firmie. Po odwiedzenia tuzin podobnych. Że średnia obawa. Gdyz zaproponowano nam połowę ceny oficjalnej rządowej… Wizę na 90 dni. Jak sobie życzylismy dostaliśmy w jeden dzień. Kilka miesięcy później w Laosie odsunął moje wydruki rezerwacji hotelowych biletów.. Człowiek wziął tylko paszport…. W obu przypadkach ominelismy czas dojazdu do konsulatu. Ambasady. Kolejki i drugi wyjazd po wizy. Jak oni to robią. Uzyskując wizy w trymiga za pół ceny nie wnikam. Tylko już szukam lokalnych biur załatwiania wszystkiego w jeden dzien

  • W Kambodży też nie jeździłam sama do ambasady, tylko w hostelu mi załatwili. A robią to normalnie – to są kraje jadące na łapówkach. Wiele rzeczy jest niemożliwych do momentu jak się opłaci odpowiednią osobę. 😉

 2. Wyjazd do Wietnamu to moje małe marzenie 🙂 Z pewnością jeszcze wielokrotnie odwiedzę Twojego bloga, a już w szczególności, jeśli moje marzenie będzie miało się urzeczywistnić. Dziękuję za tak szczegółowe opisy. Ta wiedza jest inspirująca! 🙂

 3. Haniu ! Dziękuję za taką przydatną wiedzę, wraz ze znajomymi lecimy do Wietnamu we wrześniu. Chcemy spędzić tam około miesiąca. Czytając Twój wpis zastanawiam się nad wyborem wizy on arrival na lotnisku. To chyba najrozsądniejsze rozwiązanie bo własnie chcemy sąsiedzie kraje też zobaczyć. Mam też pytanie bo w przypadku tej wizy liczy się pierwszy przylot do Wietnamu (lotnisko) czy każdy kolejny ? Czy możemy ten tym wizy wybrać, a potem przejechać Kambodże i Laos i lądem wrócić do Wietnamu ? Czy tylko znowu samolotem ? Z góry dziękuję za pomoc !
  Pozdrawiam Toamsz Kurczaba

  • Jeśli wyrabiacie wizę z multiple entry to na promesie liczy się tylko pierwszy wjazd do Wietnamu, potem możecie już do woli korzystać z innych przejsć granicznych. 🙂 Pozdrawiam!

 4. Hej, wspaniały blog! Planujemy lecieć do Ho Chai Mingh pod koniec sierpnia na 2 tygodnie. W zwiazku z tym mam pytanku, czy jeśli podczas pobytu w Ho Chai Mingh planujemy również przelot do Da Nang i z powrotem – to czy e-visa wystarczy? Czy potrzeba załawiać tę multiwjazdową? 🙂
  Serdecznie dziekuje!
  Karolina

  • Hej, tak, wizę wyrabiacie na jeden kraj, a już jak będziecie się po nim poruszać – samolotem, pociągiem czy autobusem to nie ma różnicy. Loty krajowe to loty krajowe. 🙂

 5. Dziekuje za dawke praktycznych informacji:-) Czy orientuje sie Pani moze jak wyglada kwestia waznosci paszportu przy ubieganiu sie o e-wize? Na stronie Min. spraw Zagr.znalazlam info, ze paszport musi byc w chwili wyjazdu z Wietnamu wazny jeszcze 6 miesiecy. Paszport mojego dziecka w chwili planowanego wyjazdu z Wietnamu bedzie wazny jeszcze ok. 5 miesiecy (paszporty dzieci sa wazne przez 5 lat). Zastanawiamy sie czy musimy wyrabiac juz nowy paszport…

  • Jadąc gdziekolwiek zwykle paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od zakończenia pobytu. Wniosek o wizę przy ważności paszportu krótszej niż 6 miesięcy może być odrzucony, więc raczej wyrobiłabym nowy paszport.

 6. witam

  Widziałem na jednej ze stron ze po przylocie trzeba długo czekać w kolejkach do kontroli paszportowej. czy taka sytuacja odnosi się do wszystkich rodzajów wiz czy tylko do promesy (on arrival) ??
  Mam zarezerwowany kolejny lot wewnętrzny po przylocie do Sajgonu i boje się ze spóźnię.

  • Ciężko mi powiedzieć – mi raz zdarzyło się przylecieć i czekać dłużej w kolejkach (e-visa), bo na lotnisku było dużo ludzi. Jak wyrabiałam wizę z promesą to na lotnisku nie było prawie nikogo i przeszłam przez kontrolę w 5 minut…

 7. Cześć! Pomóż w rozwiązaniu naszego problemu!!! Lecimy do Wietnamu 16 marca na około 10 dni, potem jedziemy do Kambodży i Laosu. 6 kwietnia wracamy do Wietnamu. Czy mogę w takim wypadku załatwić dwie e-wizy? Czy konieczna jest wiza wielokrotna? Dwie e-wizy wychodzą taniej, bo nie potrzeba promesy. Zastanawiam się jednak czy jest możliwość w tak krótkim odstępie załatwić dwie wizy. Dodatkowo druga załatwiana byłaby przed końcem ważności pierwszej.
  Z góry dzięki za pomoc!
  Pozdrawiam

  • Hej! Myślę, że nie byłoby problemu, żeby drugą wizę załatwić z Kambodży – raczej wątpię, żeby można było obie wizy załatwić z wyprzedzeniem przed wyjazdem lub zanim pierwsza wiza straci ważność… Pozdrawiam!

  • Witam serdecznie mam podobne pytanie chcialbym sie dowiedziec czy rozwiazalas ta zagadke z tymi e visa czy pozostaje jednak tylko promessa

    • My właśnie się przekonaliśmy, bo udało nam się uzyskać 2 wizy single entry (wnioskowaliśmy o nie jedna po drugiej jednego dnia): 1. wjazd do kraju przez lotnisko w HCM (Than Son Nhat) ważna do 13.10.2019 (zostajemy tylko 1 dzień i przejeżdżamy do Kambodży) i 2. po powrocie z dwudniowego pobytu w Kambodży wjazd przez Moc Bai – Bavet) ważna do 15.10.2019

  • Cześć Justyna!Ja jestem w podobnej sytuacji.Lecę Wietnamu na miesiąc,a potem chcemy wyjechać prawdopodobnie do Laosu i z powrotem wjechać do Wietnamu.Ty już z pewnością masz to za sobą mogłabyś mi napisać czy udało wam się dwa razy załatwić tą E-wizę.Bylabym bardzo wdzięczna.
   Pozdrawiam serdecznie Aneta.

 8. Witam Panią, mam pytanie. Czy wypełniając wniosek o e vizę przez stronę internetową do Wietnamu na 30 dni jednokrotnego wjazdu -jak mogę zapłacić 25 USD- czy muszę mieć konto walutowe- Czy wystarczy złotówkowe i złotówki zostaną przeliczone na dolary. Drugie pytanie – planuje wizę do Wietnamu w terminie 10 luty 19 do 10 marzec 19- system e wiza działa do 1 luty 19, czy apilkując o wizę wcześniej na mój termin system to uwzgledni?pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

  • Nie, normalne konto w złotówkach i bank przewalutuje. Trudno mi powiedzieć czy system uwzględni aplikację, jeśli sam działa na razie do 1 lutego. Tam w systemie jest kontakt do supportu – myślę, że oni będą lepiej poinformowani w tym temacie, polecam do nich napisać. 🙂 Pozdrawiam!

 9. Dzień dobry, Czy aplikując o e-vizę trzeba mieć zdjęcie pdf i wydrukowane w formacie 4x6cm? Czy zdjęcie może być inne niż to co mamy w paszporcie? U nas nie jest to standardowy rozmiar zdjęć paszportowych a gdzieś się natknęłam na tą informację.
  Z góry dziękuję za informację.

 10. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie , mianowicie czy mogę uzyskać wizę na przejściu lądowym z Laosu do Wietnamu w okolicy Pahang(w Google map miejscowość Truong Tieu Hoc Suoi Sap -prawdopodobnie jest to przejście graniczne) na północno-wschodniej granicy Laosu, czy muszę w ambasadzie Wietnamu w Luang Prabang bo tam zamierzam lądować i przemieszczać się do Hanoi przez przejście opisane jak wyżej w nawiasie . Zaznaczam, że interesuje mnie pobyt w Wietnamie do 30 dni. Proszę o pomoc , ponieważ szukam w necie, sprawdzam przejście graniczne , które mnie interesuje i nie mogę znaleźć odpowiedzi. Drugie pytanie, czy istnieje możliwość krótkiej rozmowy telefonicznej po wcześniejszym umówieniu się mailowym? Pozdrawiam i czekam na pomoc.

 11. Mam pytanie. Aplikowałem o E-visę i przylecę do Ho Chi Minh. Czy z wydrukowanym dokumentem (evisą na którą właśnie czekam) idę do okienka wizowego czy prosto do kontroli paszportowej?

 12. Hej,genialny wpis:)) Z tym przewodnikiem ogarnęłam temat i zlożyłam dziś wniosek..Jest tylko jeden szkopuł..Było trzeba wpisać punkt wjazdu i punkt wyjazdu..w obu wpisałam Hanoi..Ale jest olbrzymie prawdopodobieństwo że wylot będzie z Sajgonu.Wprawdzie pisałaś że wyjazd może być z dowolnego miejsca ale trochę mnie martwi fakt że mają odnotowaną moją deklaracje wyjazdu i będzie problem.

 13. Hej:) Dziękuję za szczegółowe informacje! Mam pytanie odnośnie zdjęcia – czy można wyciąć po prostu ze skanu paszportu czy zdecydowanie nie najlepszy pomysł? 😉 Będę wdzięczna za informacje

 14. Serdecznie Witam. chcę aplikować o e-visę z oficjalnej strony ambasady, nie można tam oznaczyć jaką chce się visę jednokrotnego czy wielokrotnego wjazdu. Dobrze rozumiem, że na lotnisku przy odprawie podaję jaką chcę mieć. Gorąco pozdrawiam Romek M

 15. Mam bardzo ważne pytanie odnośnie wizy, bardzo proszę o szybką odpowiedź:(
  dostałam e-visę dzisiaj rano, wylatuję w sobotę, w niedzielę zauwazyłąm, że zamiast Airport Ho Chi Mihn, zaznaczyłam Ho Chi Mihn Seaport. Dzisiaj ponownie napisałam do Support, jako, że zwracałam się z problemem 2 dni temu, jeszcze przed wyrobieniem wizy. Czy to będzie duży problem, że Entry mam na lotnisku, pomimo innego miejsca wpisanego na wizie? W końcu to samo miasto, a support nie odpowiada..
  Bardzo proszę o pomoc!

  • Hej! Sorki za późną odpowiedź, ale może komuś innemu się przyda. Teoretycznie to może być problem, bo nawet jeśli jest to samo miasto to inne przejście graniczne, ale Wietnam to kraj bardzo teoretyczny i w praktyce wcale nie muszą robić problemów. Ale lepiej być przygotowanym, że będą. Pozdrawiam!

 16. Cześć, mam pytanie, razem z koleżankami jedziemy na miesiąc do Azji i musimy wjechać dwukrotnie do Wietnamu. Czy mogłybyśmy kupić 2 wizy jednokrotnego wejścia? Te do kupienia internetowo? Czy to jest niemożliwe? Dzięki za odpowiedź:)))

  • Tak, można tak zrobić, ale czy nie taniej wyjdzie Was zamówienie jednej wizy wielokrotnego wjazdu? Jeśli nie, no to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby aplikować o dwie wizy na inne terminy.

 17. Witaj Hanno, super blog:)
  Mam pytanie,czy przed ubieganiem sie o wize/promese musze znac dokladna date wyjazdu z Wietnamu i miec bilet na ten wyjazd? Jade na miesiac na workaway a potem chce troche popodrozowac po wietnamie i nie wiem jeszcze jak dlugo zostane i w ktorym kierunku sie odbedzie moja dalsza podroz.
  Bede wdzieczna za opowiedz,
  Pozdrawiam

 18. Cześć, dziękuje za zebranie i udostępnienie informacji.
  Na stronie FAQ e-wizy zauważyłem ciekawą informację na temat ważności paszportu przy aplikacji o e-wizę, wynika z niej że jest to 30 dni (nie 6 miesięcy) od daty końca ważności e-wizy

  https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/web/guest/faq stan z 2018-07-06:
  {quote}
  4. What is the minimum passport expiry date required to apply for an e-Visa?
  According to Vietnam Law, the visa expiry date must be at least 30 days before the passport expiry date. Therefore, an e-Visa expiry date must also be at least 30 days before the passport expiry date.
  {quote}

 19. Witam,
  mam może głupie pytanie. Czy z Wietnamu mogę wylecieć np. do Hong Kongu czy tylko Laos i Cambodia wchodzą w grę i później wrócić (przy wizie wielokrotnego użytku)?
  dziękki

  • Każdy kraj wchodzi w grę, nawet do Australii możesz sobie polecieć. Po prostu chodzi o opuszczenie Wietnamu, nie jakiś konkretny kierunek. 🙂

 20. Wypełniałam wniosek o e-vise i trafiłam na pole, w którym trzeba wpisać swój adres w Wietnamie. Czy mam wpisać adres hostelu, w którym się zatrzymam? Zostanę w nim tylko 2 dni, ale to chyba nie jest problem…?

  • Dokładnie tak jak mówisz – wystarczy podać adres pierwszego miejsca, gdzie się zatrzymasz. Ja podałam pierwszy lepszy hostel z bookingu, bo jak przyleciałam do Wietnamu to nie miałam jeszcze nic zabukowane.

   • Dzięki wielkie za informację i pomoc 🙂 Odkryłam Twojego bloga dopiero niedawno, ale jesteś dla mnie wielką inspiracją! Zyskałaś nowego, stałego czytelnika :)) Pozdrowienia!

 21. Witaj Haniu,
  Bardzo dziekuję za tego bloga jest świetny 🙂
  Moje pytanie dotyczy biletu w jedną stronę. Lecimy z Sydney do Hanoi liniami AirAsia, a kilka dni temu natknęłam się na taki wpis http://www.swiatzbliska.pl/posty/161/bilet-w-jedna-strone
  Fakt, opisana sytuacja miała miejsce w 2013 roku ale wolałabym miećpewność, że wszystko gra i nie musimy kupować biletów wylotówych z Wietnamu jak tamta para.
  Kontaktowałam sie z AirAsia support jednak nie potrafili odpowiedzieć na pytanie i skierowali mnie do ambasady – powinni takie rzeczy wiedzieć tym bardziej, że tamtą parę cofnięto podczas odprawy. Czy w razie czego pomogą nam bilety powrotne do Europy, konkretnie z Bangkoku do Londynu????

 22. Czesc, jestesmy aktualnie w PP w kambodzy. Chcemy wziac nocnego busa do ho chi minh. Chcemy wyrobic e-vise online, ale w hotelu mowia mi, ze skasuja mnie dodatkowo na przejsciu granicznym. Czy to prawda? Planujemy wjechac z kambodzy i wyjechac tylko raz do Laosu. Dzieki za odpowiedz.

  • Hej! Jeśli będziecie musieli coś płacić na granicy to raczej będzie to typowy scam, bo w e-visa właśnie chodzi o to, żeby płacić tylko raz, online. Oficjalnie nic więcej nie powinniście płacić mając e-visę.

 23. Dodam wątek, który spowodował w naszym przypadku dużo stresu, wylatując z Kambodży do Da Nang z przesiadką transferową w Ho Chi Minh mieliśmy na E-visa wskazanie, że jako pierwsze wejście na teren Wietnamu nastąpi w Da Nang, wydawało się to właściwe ponieważ był to jeden bilet lotniczy jedynie z przesiadką transferową, niestety podczas odprawy na lotnisku w Kambodży stwierdzono, że mamy niepoprawną wizę ponieważ po wylądowaniu w Ho Chi Minh będziemy musieli przejść z lotniska international na domestic, aby kontynuować podróż do Da Nang, zatem fizycznie pierwsze wejście na teren Wietnamu nastąpi w Ho Chi Minh…, na tym lotnisku nie ma połączeń transferowych, nie mogliśmy nadać bagażu od razu do portu docelowego.
  Nie mam pojęcia, dlaczego było to takie ważne dla urzędników w Kambodży, ale tak długo próbowali ustalić co z tym fantem można zrobić, że mało brakowało a nie zdążylibyśmy się odprawić dopiero po kolejnej już bardzo głośnej interwencji przyjęto bagaże i polecieliśmy mając nadzieję, że na miejscu to uda się jakoś wyjaśnić.
  Finalnie celnik w Wietnamie nawet nie poruszył tematu i obyło się tylko na nerwach, udało się odebrać bagaż oraz faktycznie będąc już na terenie Wietnamu przejść do drugiego terminalu lotów wewnętrznych, aby kontynuować podróż, jeśli planujecie podróż w podobnej konfiguracji trzeba mieć na uwadze, że loty już wewnątrz Wietnamu odbywają się z terminali domestic, które nie są połączone korytarzem transferowym więc pierwsze wejście na teren Wietnamu nastąpi w porcie przesiadkowym i tak należy wskazać w E-visa.

 24. Haniu, zaglądam i czytam, bo nie dość że ciekawie, to jeszcze pomocnie.

  Dwie sprawy:

  1. Żaden z linków (ani na stronę rządową, ani do pośrednika) nie działa, niestety.

  2. Z jakim wyprzedzeniem mogę wnioskować o e-visę? Lecimy na początku lutego 2019, więc nie chcę czekać do ostatniej chwili na informację, czy możliwość wnioskowania o e-visa będzie przedłużona na kolejne lata. W najgorszym wypadku wykupię promessę.

  Czy jeśli np. zwnioskuję o wizę 15 stycznia na okres 7-27 luty, to jej ważność będzie liczona od terminu wskazanego we wniosku, tj. 7 lutego?

  • Hej Żaneto! Linki działają, sprawdzałam kilka razy z różnych przeglądarek. Wyrobienie wizy trwa 3 dni, więc możecie o nią wnioskować np. na początku stycznia, jeśli nie chcesz czekać. Tak, wiza jest ważna od dnia Waszego wjazdu do Wietnamu.

 25. Cześć, świetny blog! Jestem przeszczęśliwa, że znalazłam go przed wyjazdem do Wietnamu 🙂
  Mam małą wątpliwość dot. zdjęcia potrzebnego do e-visy, może będziesz mogła mi pomóc… Czy składając wniosek o e-visę potrzebuję w ogóle zdjęcie 4×6 w formie wydrukowanej? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat, ale dziwny wydaje mi się wymóg dot. wymiarów fotografii skoro nie byłaby ona potrzebna fizycznie na lotnisku. A jeżeli jest ono potrzebne, to czy musi być to ta sama fotografia, którą ładujemy na stronie?

  • Hej! Teoretycznie nie potrzebujesz tego zdjęcia, ale po prostu warto mieć ze sobą jakiekolwiek zdjęcie paszportowe – nigdy nie wiesz czy się przyda czy nie. Pozdrawiam! 🙂

 26. Wspaniały blog i mnóstwo przydatnych informacji, które lubię najbardziej :). Mam tylko pytanie, ile tych zdjęć przy e-wizie trzeba mieć na granicy?

 27. Hej, ja trochę z innej beczki pytanie, orientujesz się jak wygląda sprawa samotnego rodzica wjeżdżającego z dzieckiem do Wietnamu? Czy potrzebna jest zgoda ojca?

 28. Witam serdecznie.
  W grudniu wybieram sie do Wietnamu.
  Przyjazd dragą lądową. Wyjazd dragą lotniczą.
  Do Wietnamu przyjade autobusem z Kambodży z Phnom Penh do Sajgonu.
  Natomiast wyjazd drogą lotniczą z Hanoi na Filipiny.
  Jak bedzie lepiej? Abym załatwiała wizę na granicy ? podczas podróży ? Czy mam mam wykupić e-wizę przez internet ?

 29. hej Hania,
  wiele pomocnych informacji u Ciebie, dziękuję 🙂
  szybkie pytanie…przylatuje do Wietnamu HOo Chi Minh potem jade do Kambożdzy i Tajlandii, wracam do Ho Chi Minh drogą lotniczą (wszsytko w ciągu miesiąca) czy wszystkie sprawy wizowe mogę załatwić na lotnisku (zdjęcie, wiza)? czy lepiej jest zacząć to wszystko załatwiać wcześniej, drogą elektroniczną? mam tu na myśli promesę na stronie którą wspakazał powyżej (wietnam-wiza.com), potem cała reszta na lotnisku?
  będę wdzięczna za info 🙂
  pozdrawaim

 30. Tak, wiem, juz przeczytałam, tylko sie upewniam. Natłok informacji i emocji związanych z wyjazdem sprawia ze czasami musze piec razy to samo przeczytać zeby do mnie dotarło. 😊

 31. Hej Haniu,
  Dziękuję za gro pomocnych informacji! Blog niesamowity, na pewno będę korzystać w przyszłości przy okazji innych podróży :-))
  Za miesiąc wyjeżdżamy do Wietnamu (przylot do Ho Chi Min), potem Kambodża i Tajlandia. Przeczytałam wszystkie Twoje informacje dot. e-vizy i promesy. Teoretycznie wystarczyła by nam e-viza za 25$ p.p., bo nie planujemy powrotów do Wietnamu w trakcie podróży, ALE wypełniając wniosek, trzeba określić „Exit through checkpoint”. Planujemy opuścić Wietnam Mekongiem, slow/speed boatem. Miejscowość Chau Doc, z której się ponoć wypływa, nie istnieje na liście e-vizy jako exit checkpoint.

  Czy wybrać jakikolwiek inny exit point i nie będzie problemu, czy problem może być i powinniśmy rozważyć promesę z multiple entry, która będzie bezpieczną, chociaż drogą opcją (24 $ za promesę + 50 $ za vize on arrival, p.p.) ?

  Z góry dziękuję za podpowiedź i pozdrawiam,
  Ewa

  • Nawet jak wpiszecie jakąś inną miejscowość to Was wypuszczą, bo na wizie w paszporcie nie ma napisane gdzie macie wyjechać z Wietnamu – to jest tylko dla tych za biurkiem co rozważają Waszą aplikację 🙂 to jest Wietnam, tam wszystko jest inaczej w teorii, a inaczej w praktyce, więc spokojnie 🙂 pozdrawiam!

   • E-visa to pieczątka w paszporcie z tego, co u Ciebie przeczytałam. Czy oni nie mają podglądu w komputerze co do naszego „Exit through checkpoint”? Zmieniłam plany i jednak chciałabym wylecieć samolotem, a nie drogą lądową. Czy słyszałaś historie osób, które tak zrobiły – miały inny Exit niż podany przy aplikacji? Dziękuję za wszelkie info 🙂

 32. Witaj. Przeczytałam wszystkie instrukcje i komentarze i prawdę mówiąc zamotałam się:). Mam bilety lotnicze w terminie 18.01.2019 r. wlot do Sajgonu i 12.02.2019 wylot. Pierwszy tydzień chce trochę posiedzieć w Wietnamie a potem udać się do Kambodży (samolot lub pociąg) i potem wracam na lotnisko HOo Chi Minh w Witnamie. Czy dobrze rozumiem że muszę wybrać wizę multi??? I jak o nią aplikować?? Czy mogę złożyć wniosek on line i dostanę ją pocztą czy jak? odbieram w ambasadzie czy na lotnisku?? Sorry ale zupełnie się zamotałam. Z góry dziękuję za pomoc. Magda.

 33. Witam ponownie.

  Widzę Ewa,że planujesz z Wietnamu do Kambodży przekroczyć granice wodną, rzeczną- Mekongiem. Rownież biorę pod uwagę ten środek transportu ale w odwrotnej kolejności. Z Kambodży go Wietnamu. A dokładnie z Phnom Penh do Can Tho. Wstępnie myślałam ze bede musiała jechać autobusem z Phnom Penh do Ho Chi Minh City a z tamtąd do Can Tho. Ale doszłam do wniosku ze wolałabym bezpośrednio do Can Tho ale nie wiem gdzie szukać. Cos w necie czy lepiej na miejscu.
  Masz może namiary gdzie i jak moge sobie zorganizować cos takiego ?
  A może ty Haniu wiesz coś w tym temacie ?
  Pozdrawiam serdecznie.

 34. W jakiej kolejnosci wpisywalas IMIE DRUGIEIMIE NAZIWSKO w e-visie ?

  Wpisalem tak jak wyzej i dostalem e-vise, mam pdfa ale czytalem ze ludzie sie stresuja ze na jednym z obrazkow jest pierwsze nazwisko. Wiec jak mialas ?:)

 35. Hej, czy przerabiałaś temat wizy tranzytowej 48h?
  Czy podlegamy pod taką wizę jeśli po wylądowaniu w Sajgonie opuszczamy Wietnam drogą lądową lub powietrzną przed upływem 48h?

  Pozdrawiam
  Piotr.

 36. Cześć!
  Na początku chciałbym Ci bardzo podziękować za pracę jaką wkładasz w pisanie bloga. Osobiście bardzo mocno się na nim opieram planując swoją pierwszą przygodę z Wietnamem 🙂 moje pytanie z pozoru może błahe jednak nastręcza mi trochę trudności, mianowicie czy zeskanowane zdjęcie i strona paszportu muszą zostać powiększone na skanerze (zdjęcia tracą na jakości) czy zostawić je w mniejszej (lepszej jakościowo) formie i po prostu tak wgrać na platformę ambasady Wietnamu? Możesz podpowiedzieć jak sama robiłaś? Być może niepotrzebnie się tym martwię, ale obawiam się dokonać płatności i możliwości odrzucenia aplikacji. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia we wszystkim 🙂

  • Hej! Moje zdjęcie w ogóle było lekko rozmazane, ale strona paszportu normalna. Wydaje mi się, że lepiej żeby było ostre i czytelne, ale mniejsze niż powiększone ale nieczytelne. Pozdrawiam i powodzenia! 🙂

 37. Cześć Haniu.

  Wybieram się do Wietnamu na miesiąc, mam w planie zahaczyć o Kambodżę i Laos.
  Zdecydowałem się na Wizę arrival na lotnisku z opcją wielokrotnego wjazdu, za pośrednictwem wietnam-wiza.com . Otrzymałem już promesę, lecz nie wiem na jakim etapie mam zeskanować pierwszą stronę paszportu oraz zdjęcie ?

  • Skan zdjęcia i strony paszportu jest potrzebny tylko do otrzymania promesy lub wizy jednokrotnego wjazdu na miesiąc (wysyła się to online zanim jeszcze otrzymacie potwierdzenie otrzymania promesy/wizy), więc później już nie trzeba tego wysyłać nigdzie. Tylko musicie mieć ze sobą na lotnisku promesę.

 38. Hej. Świetny blog. Dawno już takiego nie znalazłem. Mam tylko jedno pytanie. Zależy mi aby wiza była wklejona do paszportu. Po prostu cieszą mnie takie żeczy. Czy w każdym przypadku wkleją mi na lotnisku wizę, czy dostanę tylko stempel? O jaki rodzaj wizy musiał bym się ewentualnie ubiegać aby dostać ładną naklejkę?😊

 39. Czesc, pytanie. Plan – ho chi minth samolotem potem lot do malezji i spowrotem do ho chi minth. Juz zamowilem promese. Rozumiem iz jak ja dostane to juz mam wszytsko co potrzebuje plus na lotnisku jak dolece musze zaplacic na wize tak ?

 40. Czesc Haniu, po pierwsze – wielkie dzieki za mega przydatny artykul! W najblizszym mieciacu wybieramy sie do Wietnamu korzystajac z e-wizy jednokrotnego wjazdu. W trakcie pobytu chcemy skorzystac z krajowych polaczen lotniczych obslugiwanych przez VietJet/Jetstar na odcinku Ho Chi Minh -> Phu Quoc i z powrotem. Czy w zwiazku z faktem, ze nie bedziemy opuszczac kraju, takie loty wewnetrzne moga byc zrealizowane bez problemu? Dziekuje i pozdrawiam cieplo!

 41. Cześć Hania!

  Przeczytałam uważnie cały wpis i piszę z prośbą o radę.

  Jedziemy do Wietnamu na 2 tyg. i moim marzeniem zawsze było pojechać do Kambodży.. ale wyszedł w końcu Wietnam (z czego bardzo się cieszę) tylko bije się z myślami – czy na spokojnie wykorzystać te 2 tyg na Wietnam czy jednak przyspieszyć tempo i pojechać do Kambodży? Czy jest po prostu sens?

  Pozdrawiam!!

 42. Czy potwierdził już ktoś empirycznie, czy można od razu dwukrotnie aplikować o jednokrotną e-visę przed wylotem, w sytuacji, jeśli zamierzam opuścić Wietnam na kilka dni i potem wrócić (bo lot powrotny mam też z Wietnamu). To byłaby nieco tańsza opcja 2×25 USD, niż 50 za multiple entry plus pośrednictwo przy promesie..

 43. Witaj Haniu,
  na wstępie chciałam Ci podziękować za pomoc, dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem, świetna praca👌.
  Mam! 🤗 Szybko i sprawnie uzyskałam vizę.
  Pozdrawiam,

 44. Witam Pani Haniu,
  W marcu wybieramy się na rejs statkiem po Azji. Jedną z naszych stacji jest Wietnam. Chciałabym wyrobić e-wizę, nie jestem jednak pewna jednej rzeczy. Mianowicie, pierwszy port do którego dopływamy to Ho-Chi-Minh (Phu My), po dwóch dniach wypływamy i dopływamy bezpośrednio do kolejnego portu w Wietnamie, Da Nang. Jak to wygląda ze strony prawnej? Wraz z wypłynięciem statku z portu w Phu My opuszczamy ląd i ponownie wchodzimy na teren Wietnamu dzień później w Da Nang. czy w tym przypadku wystarczy mi jedna wiza, czy potrzebuję innej wizy, ponieważ opuszczam w między czasie Wietnam?
  Pozdrawiam

  • Niestety, nie umiem odpowiedzieć dokładnie na to pytanie. Wydaje mi się, że powinniście mieć wizę wielokrotnego wjazdu na wszelki wypadek, ale nie jestem pewna. Może lepiej zapytać w firmie organizującej rejs?

 45. Cudowny blog Hanniu!
  Mam jedno małe pytanie 😉
  Lecimy z dwulatkiem, rozumiem ze wyrabiamy zatem i wizę dla dziecka?
  W formularzu e-viza pojawia się pole czy mamy dziecko ponizej 14yo wpisane w paszporcie. Dziecko mamy ale w PL nie jest rejestrowany w paszporcie. Wiec zakładam ze tego nie wypelniam?
  Może potrafisz pomoc 😉

 46. Dzień dobry, czy aby uzyskać wizę muszę mieć kupiony bilet wyjazdowy z Wietnamu jak np. w przypadku Tajlandii? Pozdrawiam, Tomasz.

 47. Cześć,
  Wspominasz, ze e-visa to program pilotażowy od 1 lutego 2017 + 2 lata czyli w teorii do 31 stycznia 2019.
  Wszedłem na stronkę i jak wybieram luty 2019 to żadnych błędów nie wywala (może, chociaż może za dużo oczekuję)), więc zakładam, że dalej to działa. Jest jakieś oficjalne info, że jest już to na stałe?
  Pozdrawiam

 48. Witam
  Mam pytanie
  Przy składaniu wniosku e-wiza muszę podać dokładną datę wjazdu do Wietnamu ? Czy zrobić to w widełkach? W Wietnamie będę 2tyg

 49. Witam. Mam pytanie? Czy lecąc do Hanoi i nie opuszczając terenu lotniska potrzebna jest wiza? Kupiłem tani lot do Hanoi a z tamtąd planuje zakupić jak najszybciej lot na Filipiny. Z góry dziekuje za odp. Pozdrawiam

  • Jeśli nie opuszczasz terminalu lotniska międzynarodowego i tylko masz tam przesiadkę, to wiza nie jest być potrzebna. Trzeba ją wyrobić jeśli kolejny lot jest krajowy, bo loty krajowe są z innego terminalu i wtedy jesteś już na terytorium Wietnamu. Więc jeśli nie zamierzasz opuszczać lotniska i lecisz prosto na Filipiny, to wiza do Wietnamu nie jest konieczna. Pozdrawiam!

 50. Cześć! Z Wietnamu chcemy wybrać się na kilka dni do Kambodży. Czy możemy kupić dwie e-wizy jednorazowego wjazdu: jedną na lotnisko w Danang, a drugą na przejście lądowe z Kambodży zamiast jednej wizy wielokrotnego wjazdu?

 51. Słowem uzupełnienia-Właśnie jestem w ambasadzie Wietnamu w Warszawie. Wiza wielokrotna na 30 dni kosztuje 300zl. Za przyspieszony tryb dodatkowo zaplacilam 100zl, ale wyrobią mi ją na poczekaniu. Wymagane dokumenty to wniosek ze zdjeciem i paszport, które trzeba zlożyć do 12:00. Na okienku jest tez info, ze musisz miec kopię biletu lotniczego, jednak wystarczy, że pokażesz w telefonie. Z tego co wiem wyrobienie dla Polaka wizy do Wietnamu w Tajlandii tez kosztuje 400zl, ale bez przyspieszenia.

 52. Haniu, ratuj, bo sprawa banalna, a ja głupieję. Będę wnioskowała o e-visa na stronie rządowej, opłata 25 dolarów i kropka. Formularz wymaga podania FULL NAME (First name, Middle name, Last name) *use international character as in ICAO line). Pokazany jest screen z przykłądem i tam każą wpisywać od nazwiska.
  To jest nielogiczne. Formularz wyraźnie wymaga imion i nazwiska, a przykład każe się trzymać najpierw nazwiska (tak mamy w tej dolnej linijce w paszportach).

  To jak mam w końcu zawnioskować?

 53. Witam. Moje pytanie. Z Wietnamu lecę do Malezji,na powrocie mam przesiadkę ale nie opuszczam lotniska w Sajgonie. Czy jednokrotnego przekroczenia wiza starczy? Wydaje mi się że powinna.

 54. Cześć. Mam pytanko, wnioskowałam (nie do końca świadoma) o promese na wjazd do Wietnamu, którą po 3 dniach otrzymałam. Czy mimo ze mam ta promese z opcją wiza po przylocie, czy mogę ubiegać się o e-wizę? Dzieki z górt. Pozdrawiam

 55. Witam.
  Czy promesa jest to co Visa on Arrival?
  Mam w nazwisku „ń”, czy we wniosku mam wpisać ń czy n? W paszporcie jest „ń”.
  Pozdrawiamy.

 56. Mam pytanie na które nigdzie nie znalazłem odpowiedzi z jakim wyprzedzeniem można wnioskować o e-wizę. W różnych krajach różnie to wygląda stąd moje pytanie. Z góry dziękuję za info 🙂

 57. Dzień dobry!
  Jedziemy z Kambodży do Wietnamu drogą lądowa. Chcemy kupić e-wize na miesiąc ale w razie czego gdyby nam się spodobało tu , jest możliwość przedłużenia wizy? Jak tak to na ile i za ile? Nie chcemy wyjeżdżać do Laosu i potem wracać ponieważ po Wietnamie chcemy się udać tam a następnie do Tajlandii.

  Mam nadzieję że wszystko zrozumiale napisałem i pozdrawiam z Siem Reap!

 58. Dzien dobry. Super blog oraz mnostwo informacji. Niestety nigdzie nie moge znalezc informacji o przejsciu granicy droga wodna z Chau Doc do Phnom Penh – prawdopodobnie Vinh Xuonng. Tego przejscia nie ma na liscie dopuszczonych przejsc granicznych. Co mozna zrobic w takim przypadku? Stresowac sie czy po prostu zaplacic na granicy lapowke i cieszyc sie wjazdem do Vietnamu? Zauwazylem, ze praktycznie nie ma strony na ktorej taka informacja sie pojawia. Moze jest to niezbyt czesto wybierana droga aby przekroczyc granice. Pozdrawiam serdecznie i zycze milej niedzieli!

 59. Dzień dobry,
  Lecę na Phu Quoc z Singapuru przez Ho Chi Minh. Przesiadka na tym samym lotnisku. Czy we wniosku do e-wizy jako przejście graniczne wskazuję Ho Chi Minh czy docelowy Phu Quoc. Proszę o pomoc

  • HCMC, bo lądujesz na terminalu międzynarodowym, a na Phu Quoc lecisz z krajowego. Te terminale nie są połączone, więc najpierw musisz wejść na teren Wietnamu, żeby potem lecieć na Phu Quoc!

 60. Wystąpiłem o promesę przez polecaną stronę i przykra niespodzianka – dostałem list na inną osobę! Jutro rano mam lot, nie ma numerów telefonu na tej stronie, piszę maile ale nie docierają, wysyłam wiadomości przez stronę. Nie wiem co robić. Czy wpuszczą mnie do samolotu bez promesy? Co potem? Mam nadzieję, że w godzinach funkcjonowania poprawią błąd:(

  • Skontaktowałam się z nimi, mam nadzieję, że wysłali odpowiednią promesę przed czasem. Moja mama miała dość podobną sytuację, ale z e-visą, udało się wszystko załatwić zanim doleciała do Sajgonu. 😉 Powodzenia!

 61. Cześć. Wyrobiłam wize wietnamską przez tą oficjalną stronę i mam fraud na karcie kredytowej. Od razu po transakcji wizowej miałam 4 obce transakcje na karcie. Polecam płacić kartą prepaid z małą ilością środków,…….

  • Dzięki za komentarz! I przykro mi, że coś takiego miało miejsce… 🙁 Ja nigdy nie używam karty kredytowej i podróżuję z kartą prepaid, na którą zawsze przelewam tyle środków, ile obecnie potrzebuję, ale Twój komentarz bardzo dużo wnosi! Zaraz edytuję post i dodam tę uwagę!

 62. Dobrze rozumiem z komentarzy? lecac do Ho Chi Minh z przesiadka na inym lotnisku w Wietnamie wpisuje we wniosku miejsce do ktorego dolatuje, czy przesiadke podczas ktorej moja stopapierwszy raz staje na terenie wietnamu?

  • Wpisujesz miejsce, gdzie po raz pierwszy wkraczasz na terytorium Wietnamu – nie wiem dokąd masz przesiadkę, ale domyślam się, że lecisz gdzieś na dalej do Wietnamu, skoro potrzebujesz tej wizy. Loty krajowe są z innego terminala, więc będziesz musiała wejść na terytorium Wietnamu, w takim wypadku wpisujesz we wniosku Ho Chi Minh City. 🙂

   • A jeśli mam przesiadkę w Sajgonie ale całą podróż mam na jednym bilecie oraz bagaże zostaną nadane na następny lot do Hanoi to co wpisuję na E-wizie ? 1.5 godziny przesiadka

    • W Sajgonie musisz opuścić terminal międzynarodowy i udać się na terminal krajowy (nawet jeśli bagaż zostanie nadany bez Twojego udziału), więc w Wizie musisz wpisać Ho Chi Minh City.

 63. O rany, dziekuje. lece do Ho Chi Minnh, ale przez Da Nang. Zaraz napisze do support. Dobrze, ze wczoraj wypisalam jeden wniosek z czterech 🙂

  • Ach i z reszta rodziny poczekam na odpowiedz support’u, mam jeszcze tydzień do wylotu.
   dzięki za uwagę z karta płatnicza. Mi się kiedyś zdążyło parę transakcji po zabukowaniu paru hoteli w Brazylii przez Booking.com

 64. Mam pytanie-wybieram sie do Wietnamu w przyszlym roku 2020 w maju i chcialbym sie dowiedziec jak dlugo taka wiza (e-wiza) ma waznosc od momentu wydania.Chodzi mi o to czy juz teraz moge zaczac sie starac o taka wize.Bo z tego co rozumiem to musze sprecyzowac kiedy dokladnie bede w Wietnamie i na ten okres bedzie mi ona wydana (jednorazowa,turystyczna na 30 dni,bo o taka mi chodzi).Moj pobyt w Wietnamie bedzie krotszy niz 30 dni (7 dni),przylatuje do Hanoi i z tamtad udaje sie do Kambodzy przejsciem ladowym.

 65. Mam pytanie czy posiadając e-wizę (jednorazową) mogę bez problemu odbywać loty krajowe wewnątrz Wietnamu czy e-wiza posiada w tej kwestii jakiekolwiek ograniczenia?

 66. Witaj,
  za 3 tygodnie jadę do Viet. Twoja strona jest chyba najlepsza w sieci. Wybacz wtyłkowłaztwo. Ale przeczytałem strony wszelakie, polskie, amerykańskie, wietnamskie i inne… straszny chaos jak sama napisałaś…
  twoja strona, spieła sensownie to wszystko co czytałem.
  Dzięki. Cię będę polecał i popularyzował. Ustnie, nie istnieję w sieci.
  Bardzo rzetelna informacja.

 67. Witam. W styczniu lecę do Sajgonu na cztery dni. Następnie udam się do Kambodży na mniej więcej dwa tygodnie. Po tym czasie wracam na jeden dzień do Sajgonu, bo stąd mam salolot do Polski. Jaką wizę wybrać i jak to załatwić? Nie wiem dokładnie przez które przejście graniczne będzie przejeżdżal autobus.

  • Hej! Autobus HCMC – Phnom Penh przekracza granicę w Moc Bai/Bavet. Taniej chyba wyjdzie załatwić 1 e-visa przed wyjazdem, a potem kolejną będąc już w Kambodży. Pozdrawiam! 🙂

 68. Witam ,

  chciałem zapytać o e-wize . Czy data która wyświetla się podczas wypełniania wniosku o e-wize , jako data wygaśnięcia wizy to dzień do którego należy opuścić Państwo , czy dzień w którym również można opuścić kraj ?

  Problem pojawił się gdyż wybieramy się do Wietnamu 26 lutego 2020 r. liniami Air china z postojem w Pekinie 20 h , finalnie do Wietnamu wlatujemy 28 Lutego , jeżeli dobrze rozumiem to od tego dnia powinniśmy mieć wizę ? Chcemy maksymalnie wykorzystać ten czas dlatego znaleźliśmy lot powrotny na dzień 29 Marca 2020 r. I tutaj jeżeli zerknie się w kalendarz pojawia się pytanie , czy e-wiza 30 dni nam wystarczy ? Wypełniając wniosek e-wiza data wygaśnięcia wizy pojawia się właśnie na ten dzień tj. 29 Marca . I tutaj pytanie czy to się uda ?

  • Hej! Uda się, bo skoro Wasza wiza jest do 29. marca to możecie zostać w Wietnamie właśnie do tego dnia i tego dnia powinniście wyjechać. Ale jeśli przekroczycie termin wyjazdu o 1-3 dni to płacicie 23 USD / os. za dzień! Opłata jest pobierana normalnie na lotnisku, nie trzeba tego zgłaszać nigdzie. Pozdrawiam!

 69. Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie e-wizy. Mianowicie wybieram się do Wietnamu, lotem z Warszawy przez Pekin. Wylot mamy 18 marca 2020 r. 19 Marca ladujemy w Pekinie i następnie 20 Marca w Hanoi. Chcemy wnioskować o e-wizę, a powrót mamy 19 Kwietnia 2020 r. Pytanie nr. 1 czy w Warszawie lub Pekinie mogą wystąpić problemy z faktem że wizę będziemy mieli od 20 marca czyli nie będzie ona aktualna w momencie wylotu z Warszawy oraz ladowania i wylotu z Pekinu. Pytanie nr. 2 czy ostatni dzień wizy, podany przez system do aplikacji o nią, jest dniem w którym można opuścić wietnam, czy do którego należy wyjechać? Jak widać e-wiza jest na styk, a niestety nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na te pytania od ambasady po straże graniczne przez pośredników itd. Bardzo dziękuję za pomoc !

  • Nie, nie będzie problemów, bo linie lotnicze mają też informację na Waszych biletach o lądowaniu – już w Warszawie będą wiedzieć, że Wasz samolot ląduje w Wietnamie tego samego dnia, od którego macie wizę. Jeśli w ogóle będą to sprawdzać. 😉

   Ostatni dzień na wizie, czyli w Twoim przypadku 20. kwietnia to dzień, w którym należy opuścić Wietnam, ale jeśli opuścisz np. 21 kwietnia to na lotnisku zapłacisz tylko opłatę karną w wysokości ok. 23 USD. Jeśli natomiast pytasz o to jaką datę wyjazdu powinnaś wpisać w aplikacji, to wpisz po prostu 20. kwietnia, bo do tego dnia będzie i tak ważna Twoja e-visa. W sumie nie wiem po co oni o to pytają, bo to zawsze jest ten sam dzień, ale następnego miesiąca. 😀

 70. Hej, super wpis!

  Zaczęłam aplikację o e-visę i mam wątpliwości co do jednego z pytań: „Intended temporary residential address in Vietnam.” Co jeśli nie mam jeszcze żadnego adresu? No i co najważniejsze, adresy będę zmieniać niemal codziennie, czy będzie stanowić to jakiś problem?

 71. Bardzo Ci dziękuję za ten wpis. Właśnie dostałam moją e-wizę. Jest juz pewna zmiana w jej funkcjonowaniu – dostałam maila z informacją ze wiza jest już wystawiona.

 72. Cześć wybieram sie na kilkanaście dni do Hanoi (tam przylot). W trakcie planuje na 3-5 dni wybrać się samolotem do Bangkoku (wylot i przylot z Hanoi). Rozumiem że bardziej opłaca mi się aplikować 2x e-visa (2x25USD) niż promesa wielokrotnego wjazdu i stamping fee (24 + 50 USD)
  Proszę o radę

 73. czesc Haniu, czy wyrabiając e-wizę również należy opłacić na lotnisku stamping fee czy 25 dolców to jedyna opłata związana z tą wizą? Planujemy zwiedzić Wietnam i Kambodżę i jeżeli nie ma opłaty stampling fee to w teorii wychodziłaby taniej, choć w swoim blogu piszesz i opłacie 35 dolarów za wizę do Kambo. Czy to oznacza, ze jezeli wykupię wizę wielokrotnego wjazdu przez 30 dni do Wietnamu, to nie musialabym opłacać wizy do Kambodzy i stąd ta opcja jest tańsza? dzięki! Monia

  • Moniko, wiza do Wietnamu (jakakolwiek) nie zwalnia Cię z opłaty za wizę do Kambodży. Zauważyłam właśnie niejasność w tekście i już to poprawiłam. Dla Was (rozumiem, że jedziecie na max 30 dni) bardziej opłacalna jest 2x e-visa, bo i tak musicie opłacić wizę do Kambodży. Wyrabiając VOA multiple entry stamping fee na granicy wynosi 50 USD, czyli za całość zapłacisz 74 USD + 35 USD wiza do Kambodży. Jeśli wyrobisz 2x e-visę, to płacisz 2x 25 USD (podczas aplikacji on-line) i wizę do Kambodży, czyli wychodzi taniej. Pozdrawiam 🙂

 74. Witam,Planuję podróż po Azji ,w tym też do Wietnamu. Moje pytanie- będę aplikować o e-vizę, Wiem, że jest na 30 dni ale ja nie znam dokładnej daty przylotu do Wietnamu, może być różnie, a nie chciała bym się spieszyć tam będąc i wykorzystać te 30 dni na maxa. Czy e-viza ma okres ważności np 90 dni ,120, czy tylko np od 1.01 do 01.02 tj te 30 dni i potem już pozamiatane?Pozdrawiam i dziekuje.

 75. Uzyskałam e-wizę obowiązującą od lotniska w Ho Chi Minh. Biuro podróży (Thomas Cook) splajtowało, a z innego biura wycieczki zaczynają się od Hanoi. Czy uznają tę wizę na innym przejściu niż wskazane w e-wizie?

 76. Hej, wybieram się do Wietnamu i myślę o rozwiązaniu, które zaproponowałaś: żeby 2x aplikować o e-visę na każdy wjazd do Wietnamu. Przylatuję do Ho Chi Minh, później będę w Kambodży i wracam do Wietnamu. Zastanawiam się tylko, czy żeby wyrobić drugą e-wizę, muszę skorzystać z pierwszej i wyjechać z Wietnamu, czy istniałaby możliwość, żeby jeszcze przed wyjazdem z Polski wyrobić dwie e-wizy, różniące się o tydzień datą początkową. Nie wiem, czy to byłoby możliwe, bo w końcu obie wizy będą się wtedy na siebie częściowo nakładać okresem ważności, i tak intuicyjnie wątpię, żeby to przeszło. Pozdrawiam serdecznie, Wojtek

 77. Witam ,przeczytalam pani Blogs..super .man pytanie na swieta bozenarodzenie man rejs s tatkiem Azja w Tom jeden dzien Wietnam Hanoi,i nie mam pojecia jak mam wyrobic Vize…

  • Przykro mi, ale nie do końca rozumiem pytanie. Jeśli wjazd do Wietnamu jest przejściem na rzece, to jest to wciąż przejście lądowe i jego nazwę trzeba wybrać w aplikacji.

 78. Cześć,
  na wstępie chciałbym podziękować za super opis krok po kroku jak dostać się do Wietnamu.
  Mam pytanie, ponieważ wypełniliśmy wniosek i zapłaciliśmy kartą wirtualną Revolut. Ściągnęło nam pieniądze z karty, ale wyskoczył komunikat payment faild. Natomiast w statusie wniosku widnieje Unpaid application. Czy mamy poczekać na zwrot kosztów, czy ten status się zmieni na zapłacony jak przeanalizują wniosek? Czy orientuje się Pani co zrobić w takiej sytuacji?

  • Hej! Mam nadzieję, że sytuacja się rozwiązała, ale normalnie powinno Wam anulować transakcję na Revolucie i w ciągu kilku dni koszty powinny wrócić. Raz miałam taką sytuację, ale z innym produktem. Jeśli nie, musicie pisać do Revoluta. Pozdrawiam!

 79. A ja mam takie pytanie, czy podczas składania wniosku o e-visę można wgrać zdjęcie nie takie jak w paszporcie (zrobione na wprost), tzn. zrobione z profilu. Niestety nie mam zdjęcia paszportowego w formie cyfrowej, a jak zeskanuję, to nie będzie w najlepszej jakości…

 80. Bardzo inspirujący blog , pomógł mi także w wyborze wizy – dziękuję
  Dość długo ociągałam się z podróżą do Wietnamu , właśnie z uwagi na zawiłości wizowe.
  Mogę potwierdzić , iż zadziałało wystąpienie dwa razy o e wizę , by uniknąć wyrabiania promesy.
  Pierwszy wjazd mam od 24.10.2019 a drugi od 5.11.2019 , gdyż w międzyczasie zamierzam odwiedzić Laos.

  • Niestety, nigdy nie musiałam z żadnego korzystać (i mam nadzieję, że nigdy nie będę musiała), więc nie wiem, które naprawdę są sprawdzone, a te co miałam do tej pory bardzo zmieniły warunki na dość niekorzystne. I sama mam problem z wyborem obecnie 🙁

 81. Artykuł jest bardzo pomocny i świetnie napisany. Czytałam go kilkukrotnie przed złożeniem wniosku o e-vise. Zgodnie z Twoją radą dokładnie sprawdzałam dane przed zatwierdzeniem wniosku. Klops! Pomyliłam się w numerze paszportu (o, bogowie!) – nie wpisałam serii. Najbardziej zaskakujące jest to, że następnego dnia otrzymała maila z prośbą o uaktualnienie informacji. Przy moim wniosku znajdował się link do edycji formularza. Nie wymagali dodatkowej opłaty.

 82. Cześć, wybieram się do Wietnamu. Zaaplikowałem po wizę przez stronę internetowa. Zapłaciłem oraz dostałem Visa approval. Okazało się ze nie zauważyłem ze jest to Visa on arrival. Czy jest sens żeby zaaplikować teraz po wizę online? W końcu i tak będę musiał zapłacić kolejna opłatę.

 83. Cześć, wybieram się do Wietnamu w grudniu na 3 tygodnie i chcę zwiedzić jeszcze Kambodżę, powrót do Polski z Wietnamu. Czy wyrabiając 2 e-visy w celu wielokrotnego wjazdu można złożyć o nie wniosek jednocześnie przed wyjazdem, czy najpierw wyrobić jedną, a po przyjeździe do Wietnamu wystąpić o drugą?

 84. Haniu super wpis 🙂 Mamy plan z Kambodży polecieć na Phu Quoc, następnie udać się do Ho Chi Minh skąd mamy lot do PL. Czy dobrze rozumiem, że wystarczy nam e-visa na wjazd lądowy z Phu Quoc?

 85. Hej 🙂 Dzięki za ten artykuł, bardzo pomocny, właśnie skończyłam wypełnianie formularza i opłąciłam wizę…po czym zauważyłam, że w miejscu gdzie trzeba podać wyjazdowy port lotniczy zamiast Da Nang wpisałam Hanoi. Myślisz, że to przejdzie? Było tam słowo „intended” w przeciwieństwie do „you’re allowed” w przypadku wjazdu. W sumie można przecież decyzję na temat miejsca wylotu z Wietnamu podjąć w ostatniej chwili – tak na moje rozumowanie – no i czy przy wylocie aż tak studiują wizę, jak przy wejściu do kraju? 😀

 86. Czy stamping fee na granicy trzeba opłacic w dolarach? Czy można w wietnamskich dongach? I czy trzeba gotówką czy można kartą?

 87. Witam, Będąc na e viza Warszawa – Ho chi minh- Warszawa, chciałbym wjechać do Kambodży przejściem Tien – Kampot -Tien
  Wracając do Wietnamu, muszę ubiegać się o trzecia e viza, ponieważ moja pierwsza e viza wygasła?
  Jest to logiczne, ale tak pytam dla pewności 😉

 88. Hej ! Bardzo fajny wpis.
  Jedno pytanie:
  na stronie „vietnamvisapro.com” można kupić vise typu „1 month, multiple entry” za 6$. Czy to jakaś podpucha ? Czy normalna cena, bo arrival są po 25$ płacone na miejscu gotówką, a co z ta stroną i 6$ ?

  • Hej, nie, wizy on arrival nie są „po 25usd płacone na miejscu”. 25 usd na miejscu to stamping fee, a 6 usd to opłata za approval letter (promesę), którą musisz mieć na lotnisku, żeby móc w ogóle uiścić stamping fee. To jest w tekście. 😉

 89. Hej,
  bardzo rzeczowe informacje. Ale mam pytanie i chciałbym się upewnić. A mianowicie mam wyrobioną wizę przez aplikację w internecie (PDF) do Wietnamu z wpisanym wjazdem do Hanoi. Plany się z mieniły i czy mogę na tą wizę w jechać w Ho Chi Minh?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *