Wiza do Wietnamu 2018: koszt, jak wyrobić i inne informacje

Wiza do Wietnamu sprawia wiele kłopotów. Wyrobić ją jest tak naprawdę bardzo łatwo, ale o ból głowy przyprawia w ogóle decyzja, którą wizę wybrać, ile ona kosztuje i jak należy ją wyrobić. Dodatkowo przepisy wizowe tutaj zmieniają się tak szybko, że informacje napisane rok temu, prawdopodobnie są już nieaktualne.

Pomyślałam więc, że przygotuję taki aktualny mini-poradnik ze wskazówkami na temat wyrabiania wizy do Wietnamu. Mam nadzieję, że okaże się on Wam pomocny!

Tutaj natomiast znajdziecie więcej informacji praktycznych dotyczących wyjazdu do Wietnamu.

Do Wietnamu przyjechałam po raz pierwszy w marcu 2017 roku. Zamieszkałam na dłużej w Sajgonie i w ciągu niemal rocznego pobytu miałam okazję wyrobić w sumie 5 wiz – zarówno na miesiąc, jak i na trzy, jednokrotnego i wielokrotnego wjazdu, e-visę, wizę on arrival na lotnisku oraz na przejściu lądowym.

To wszystko to jest oczywiście wiza turystyczna. Tylko sposób aplikowania się różni i opłaty.

Pamiętajcie, że jest to przewodnik tylko dla Polaków. Inne narodowości mogą mieć różną długość ważności wizy, wysokości opłat, etc.

wiza do wietnamu

Jaka wiza do Wietnamu?

Informacji o wizach jest tak wiele, że najlepiej, jeśli odpowiecie sobie na te trzy pytania:
– na jak długo przyjeżdżasz do Wietnamu?
– czy chcesz być tylko w Wietnamie czy również odwiedzisz Laos i/lub Kambodżę, a następnie wrócisz do Wietnamu?
– czy do Wietnamu przylecisz samolotem czy wjedziesz przejściem lądowym (np. z Laosu lub Kambodży)?

W inny sposób wyrobicie wizę przylatując tutaj na 2 tygodnie, a inaczej kiedy przyjeżdżacie np. na 2 miesiące i w międzyczasie wyjeżdżacie do Kambodży lub Laosu, a potem wracacie do Wietnamu, bo stąd np. macie powrotny lot do Polski.

Koszt wizy i sposób aplikacji będzie zależał od tego czy jest to:
– wiza do Wietnamu na 30 dni czy na 90 dni;
– wiza jednokrotnego czy wielokrotnego wjazdu;
– e-visa (aplikacja tylko online) czy visa on arrival (trzeba mieć approval letter – promesę).

Co warto wiedzieć, żeby wyrobić wizę do Wietnamu?

Musicie mieć też ze sobą zdjęcia paszportowe wielkości 4×6 cm, które dajecie na granicy. Ale spoko, jeśli nie będziecie ich mieć to zapłacicie na lotnisku dolara lub dwa. Nieoficjalnie oczywiście. 😉

Jest taki mit, że trzeba wjechać do Wietnamu konkretnie w dniu, który podało się w aplikacji o wizę. To nieprawda. Trzeba wjechać w tym przedziale czasowym, który podało się w aplikacji, ale należy wyjechać przed końcem e-visy lub approval letter.

Przykładowo: jeśli wyrabiacie e-visę (na 30 dni) ważną od 1 marca do 1 kwietnia, to możecie wjechać nawet 20 marca, ale musicie wyjechać przed 1 kwietnia. Analogiczną sytuację ma wiza do Wietnamu na 3 miesiące.

Podczas aplikowania o e-visę lub promesę trzeba podać przejście graniczne, którym wjedziecie do Wietnamu (do wyboru z listy podczas aplikowania) i się tego trzymać. Wyjechać można każdym, jednak wjechać tym zadeklarowanym w aplikacji.

Podczas aplikacji trzeba przesłać zeskanowaną stronę paszportu ze swoimi danymi oraz zdjęcie paszportowe. Ja robiłam zdjęcie zdjęcia, bo akurat byłam w Nepalu i nie miałam możliwości zeskanowania i mimo, że zdjęcie wyszło nieco nieostre to nikt nie robił problemów. 😀

Przy e-visa do paszportu dostaniecie pieczątkę. Przy wjeździe na 3 miesiące – naklejkę na całą stronę.

E-visa do Wietnamu

E-visa to dość świeża sprawa, bo testowo została wprowadzona 1 lutego 2017 roku na okres 2 lat (co dalej, zobaczymy). Na początku była to opcja tylko dla wybranych 40 krajów, w tym Polski, i jedynie przy przylocie do Wietnamu samolotem. Teraz krajów jest już 45, a do opcji wjazdowych dodano również naziemne i morskie przejścia graniczne.

Kiedy przyjechałam po raz pierwszy do Wietnamu 3 marca 2017 roku to na lotnisku wielu urzędników nawet nie miało pojęcia co się robi z tą wizą i odsyłali mnie od jednego do drugiego okienka. Teraz powinni być bardziej zorientowani…

O e-visę aplikujecie konkretnie przez TĘ OFICJALNĄ STRONĘ. Jest to strona rządowa. Podczas aplikacji trzeba wgrać zeskanowaną stronę paszportu i zdjęcie paszportowe.

Pamiętajcie, że e-visa jest ważna tylko przez 30 dni. Jest to wiza jednokrotnego wjazdu (single entry), więc jeśli planujecie wyjechać np. do Laosu albo Kambodży to wasza wiza do Wietnamu straci ważność i trzeba będzie aplikować o nową.

Aplikacja o e-visę kosztuje 25 USD, płatne online. Jest to jedyna opłata i nic więcej nie płacicie już na żadnym przejściu granicznym. Tym samym jest to najtańsza opcja. Pamiętajcie jednak, że jeśli się pomylicie to opłata nie jest zwracana.

Po aplikowaniu dostaniecie specjalny numer z kodem kraju – wygląda to mniej więcej tak: 384693846POLXX123454321. Czekacie ok. 3 dni (choć ja miałam już następnego dnia) i po tym czasie na stronie w zakładce SEARCH podajecie numer i pozostałe dane, i sprawdzacie czy wiza do Wietnamu została przyznana. Jeśli tak, to będzie PDF do ściągnięcia z tytułem ELECTRONIC VISA – należy go wydrukować i pokazać na granicy.

I teraz uwaga: miałam taki przypadek, że moi rodzice źle zaznaczyli płeć mamy 😛 i wizy nie dostali. Skontaktowałam się jednak z działem wsparcia (zakładka e-visa support u góry strony) i napisałam o tym błędzie. Jeszcze tego samego dnia przysłali na maila informację, że zostało to poprawione i mama jednak dostała wizę bez płacenia dodatkowo. Jednak płeć to błąd jedynie kosmetyczny, raczej nie przeszło by to ze złym numerem paszportu czy coś. Ale jakby co – warto próbować. 😉

Wiza do Wietnamu on arrival na lotnisku

Jeśli przyjeżdżacie do Wietnamu na dłużej niż 30 dni lub chcecie też wyskoczyć do Laosu i/lub Kambodży, a następnie wracacie do Wietnamu (czyli potrzebujecie wizę z możliwością wielokrotnego wjazdu – multiple entry), to najlepszą opcją jest aplikowanie o wizę on arrival. Jedyny minus jest taki, że do Wietnamu trzeba przylecieć samolotem, więc nie da się aplikować o tę wizę będąc już w Kambodży lub Laosie.

Wiza do Wietnamu on arrival polega na tym, że najpierw musicie otrzymać promesę (approval letter), czyli list z pozwoleniem o wjazd do Wietnamu. Trzeba go pokazać na granicy. Ja zawsze wyrabiam ten list przez stronę visa guru, ale każda inna strona będzie dobra – tylko porównajcie sobie koszty. Na “moim” serwisie, list z promesą na 3 miesiące single entry kosztuje 17 USD (10 USD na 30 dni single entry; cena jest wyższa przy multiple entry są niewielkie zniżki przy większej ilości osób).

Tak samo jak w przypadku e-visa, musicie wysłać zeskanowaną stronę paszportu i podać miejsce wjazdu (wlotu) do Wietnamu. Wybór niestety jest ograniczony, bo wizę on arrival można uzyskać tylko na lotniskach w Hanoi, Ho Chi Minh City i Da Nang.

Za approval letter płacicie online podczas aplikacji. Na lotnisku uiszczacie jeszcze opłatę wjazdową – stamp fee – 25 USD za single entry lub 50 USD za multiple entry. Nie ma znaczenia na jak długo wjeżdżacie.

No dobrze, a co jeśli chcecie przyjechać do Wietnamu przejściem lądowym z Kambodży lub Laosu? Jest jeszcze jedna opcja, o której piszę poniżej.

Wiza do Wietnamu on arrival na przejściu lądowym lub w ambasadzie

Jedna z opcji to wyrobienie wizy w ambasadzie Wietnamu. Można to zrobić w Phnom Penh w Kambodży lub w Luang Prabang w Laosie. Płacicie raz i więcej już nic, ale nie wiem niestety jakie są ceny. Pamiętam, że na 3 miesiące multiple entry w PP płaciłam 80 usd.

Jeśli natomiast chcielibyście dostać wizę na 3 miesiące na przejściu lądowym, a jesteście już w Wietnamie, to potrzebujecie mieć approval letter z oryginalną pieczątką. Musicie więc odebrać oryginał listu w Wietnamie i okazać go na granicy wjeżdżając ponownie.

Na granicy również płacicie stamp fee. Podobno 25 USD, ale mi w Moc Bai (Wietnam – Kambodża) kazali zapłacić 30 USD. Nie wiem czy to oficjalna cena czy łapówka, ale pewnie nigdy się nie dowiem. 😛

W Sajgonie chyba każde biuro turystyczne organizuje takie oryginalne listy, ale ja korzystam z usług pani Jane, którą na Facebooku znajdziecie pod tym linkiem. Biura turystyczne w centrum mają wyższe ceny.

Nie wiem kto zajmuje się tym w Hanoi, ale wystarczy, że znajdziecie grupy dla expatów w Hanoi (np. Hanoi Expats) i tam zapytacie.

Lądowe przejścia graniczne z Kambodżą, Laosem i Chinami

Poniżej podaję Wam listę przejść granicznych między Wietnamem a pozostałymi państwami, żebyście sprawniej znaleźli je podczas wypełniania wizowego formularza. 😉 Bądźcie tak dobrzy i sami wyguglajcie, które przejścia będą dla Was najdogodniejsze.

Kambodża: Bavet / Moc Bai (Phnom Penh – Ho Chi Minh City), Kaam Samnor / Ving Xuong, Phnom Den / Tinh Bien, Prek Chak / Xa Xia, Le Thanh / O Yadao crossing

Laos: Nam Phao / Cau Treo, Sop Hun / Tay Trang, Na Maew / Nam Xoi, NamCan / Nam Khan, Dansavanh / Lao Bao, Bo Y / Ngoc Hoi

 

Chiny: Mong Cai / Dong Hung, Dong Dang/Ping Xian, Lao Cai / Hekou

###

Jeśli przepisy się zmieniły i macie bardziej aktualne informacje, to proszę podajcie je w komentarzach pod spodem.

Mam nadzieję, że ten mini-przewodnik będzie dla Was pomocny! 🙂 Miłego pobytu w Wietnamie!

6 odpowiedzi

 1. Będąc w Kambodży. Wizę wyrabialismy w jednoosobowej firmie. Po odwiedzenia tuzin podobnych. Że średnia obawa. Gdyz zaproponowano nam połowę ceny oficjalnej rządowej… Wizę na 90 dni. Jak sobie życzylismy dostaliśmy w jeden dzień. Kilka miesięcy później w Laosie odsunął moje wydruki rezerwacji hotelowych biletów.. Człowiek wziął tylko paszport…. W obu przypadkach ominelismy czas dojazdu do konsulatu. Ambasady. Kolejki i drugi wyjazd po wizy. Jak oni to robią. Uzyskując wizy w trymiga za pół ceny nie wnikam. Tylko już szukam lokalnych biur załatwiania wszystkiego w jeden dzien

  • W Kambodży też nie jeździłam sama do ambasady, tylko w hostelu mi załatwili. A robią to normalnie – to są kraje jadące na łapówkach. Wiele rzeczy jest niemożliwych do momentu jak się opłaci odpowiednią osobę. 😉

 2. Wyjazd do Wietnamu to moje małe marzenie 🙂 Z pewnością jeszcze wielokrotnie odwiedzę Twojego bloga, a już w szczególności, jeśli moje marzenie będzie miało się urzeczywistnić. Dziękuję za tak szczegółowe opisy. Ta wiedza jest inspirująca! 🙂

 3. Hej, wspaniały blog! Planujemy lecieć do Ho Chai Mingh pod koniec sierpnia na 2 tygodnie. W zwiazku z tym mam pytanku, czy jeśli podczas pobytu w Ho Chai Mingh planujemy również przelot do Da Nang i z powrotem – to czy e-visa wystarczy? Czy potrzeba załawiać tę multiwjazdową? 🙂
  Serdecznie dziekuje!
  Karolina

  • Hej, tak, wizę wyrabiacie na jeden kraj, a już jak będziecie się po nim poruszać – samolotem, pociągiem czy autobusem to nie ma różnicy. Loty krajowe to loty krajowe. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *