Atrakcje Sri Lanki: co warto zobaczyć + CZEGO NIE POLECAM

Aktualizacja

Sri Lanka to niewielki, ale bardzo interesujący kraj. Może nas nawet przytłoczyć ilość atrakcji, które Cejlon ma do zaoferowania. Co zobaczyć i co robić na wyspie? Jakie są największe atrakcje Sri Lanki? Przeczytajcie w tym zestawieniu i zaplanujcie swoje zwiedzanie!

Plecak i walizka to blog podróżniczy poświęcony głównie Sri Lance i krajom, w których mieszkałam. Zdobytym doświadczeniem dzielę się z Czytelnikami bloga w formie wpisów przewodnikowo-poradnikowych. Polecam Wam szczególnie post pełen informacji praktycznych dotyczących Sri Lanki, cen i noclegów. Jeśli natomiast zastanawiacie się nad najlepszym terminem wyjazdu, sprawdźcie kiedy najlepiej jechać na Sri Lankę.

Uwielbiam Sri Lankę i sporo po niej jeździłam sama – tu przeczytacie o kobiecym podróżowaniu po Sri Lance, a tutaj o przygodzie w dżungli! Jedyne, na co zawsze musiałam uważać i czego nie znoszę, to naciąganie. Ostatnio też napisałam post o bezpieczeństwie na Sri Lance po zamachach – zapoznajcie się z nim koniecznie!

Wszystkie moje porady i wskazówki dotyczące podróżowania po Sri Lance znajdziecie w moim autorskim przewodniku. Napisałam go na podstawie setek pytań i komentarzy, które przez lata otrzymywałam od Czytelników bloga! Skorzystajcie z moich wskazówek i zaplanujcie swoją podróż bez problemu! Przewodnik znajdziecie tutaj. 🙂

sri lanka przewodnik

A jeśli szukasz pomysłu na wyjazd na Sri Lankę, chcesz jak najlepiej wykorzystać swój czas na wyspie, zamiast tracić nerwy i pieniądze to skorzystaj z mojego doświadczenia w organizacji wyjazdów. Zaoszczędź godziny poszukiwań, zdobądź przydatne wskazówki i rekomendacje oraz omiń turystyczne pułapki!

Atrakcje Sri Lanki, które warto zobaczyć

Zwykle planując wizytę w nowym kraju dokładnie nie wiemy, co możemy tam zobaczyć. Przekopujemy internet w poszukiwaniu informacji i inspiracji. Zastanawiamy się, co wrzucić do naszego programu wyjazdu i czy na wszystko wystarczy nam czasu.

Poniższa lista prezentuje wszystkie atrakcje Sri Lanki. Większość z nich da się zobaczyć w dwa tygodnie – jeśli tylko dobrze zaplanujecie swój pobyt na wyspie.

Pamiętajcie, że zabytki Trójkąta Kulturalnego można zwiedzać cały rok. Kraina Herbaty naszą zimą jest cieplejsza i bardziej słoneczna. To dobry sezon na piesze wędrówki. W lipcu i sierpniu jest tu chłodno i deszczowo – odradzam wyjścia na szlaki, ale zwiedzanie wciąż jest możliwe.

Wypoczynek na plaży również zaplanujcie na odpowiednim wybrzeżu. Dobra pogoda będzie naszą zimą na południowym i zachodnim wybrzeżu. Latem zdecydowanie polecam wschodnie wybrzeże.

1. Sigiriya* – to warto zobaczyć!

Wielka wulkaniczna skała pośrodku równiny, na której w V w. n.e. wznosił się pałac króla Kasjapy. U stóp Sigirii w dżungli ukryte były baseny z ogrodami. Wrażenie robią nie tylko rozmiary kompleksu pałacowego, ale także rozwiązania hydrologiczne (pompy, fontanny, klimatyzacja) bardzo zaawansowane jak na ówczesne czasy. Tutaj znajdziemy też słynne malowidła konkubin. Osobiście uważam, że jest to jedno z najciekawszych miejsc na wyspie.

sri lanka atrakcje co zobaczyć zwiedzanie
w Trójkącie Kulturalnym znajdziemy główne atrakcje Sri Lanki związane z jej historią

2. Polonnaruwa*

Polonnaruwa to druga – po Anuradhapurze – starożytna stolica państwa Syngalezów. Jest młodsza, a dzięki temu mniejsza i dużo lepiej zachowana od swojej poprzedniczki. Do tego bliskość Sigirii i Dambulli oraz pełnego słoni Parku Narodowego Minneriya sprawia, że jest chętniej wybierana przez turystów na zwiedzanie. Jeśli zastanawiacie się, które ruiny wybrać – Polo czy Anu – to osobiście również polecam Polonnaruwę.

sri lanka atrakcje co zobaczyć
Polonnaruwa i Anuradhapura to historyczne atrakcje Sri Lanki

3. Dambulla

W jaskiniach w Dambulli ponad 2000 lat temu ukrywał się król Valagamba. Po odbiciu z rąk indyjskich Tamilów stolicy kraju, Anuradhapury, w podzięce przerobił swoją kryjówkę na świątynie. Znajdziemy tu setki posągów Buddy, a także jego wizerunki wymalowane są na ścianach i sufitach. To jedno z tych miejsc na wyspie, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Na blogu nie znajdziecie wszystkich moich porad dotyczących podróżowania po Sri Lance. Moje sekretne tipy i wskazówki związane ze Sri Lanką zebrałam w autorskim przewodniku. Są w nim pomysły na zwiedzanie, opisy plaż, rekomendacje noclegów oraz mnóstwo przydatnych informacji. Przewodnik znajdziecie pod tym linkiem 🙂

co zobaczyć na sri lance

4. Anuradhapura

To miejsce przez niemal 1500 lat było stolicą państwa Syngalezów. Tutaj przyjęto buddyzm i zasadzono przywiezioną z Indii gałązkę ze świętego drzewa Bodhi, pod którym Budda doznał Oświecenia. Dziś to miejsce przyciąga zarówno wyznawców buddyzmu, jak i rzesze turystów, którzy chcą lepiej poznać historię Sri Lanki i jej atrakcje.

5. Kandy, Świątynia Zęba i inne atrakcje

Na wyspie nie ma zbyt wielu miast, ale Kandy jest najciekawszym z nich. To kulturalna stolica kraju pełna kolonialnej historii pomieszanej z lankijskim chaosem. Warto tu zobaczyć Świątynię Zęba Buddy (Tooth Temple), gdzie przechowywana jest ta relikwia. Poza tym w Kandy i okolicy znajdziemy też inne atrakcje, jak np. parki czy Ogrody Botaniczne. Kandy to też brama do Krainy Herbaty.

sri lanka atrakcje
atrakcje Kandy: Świątynia Zęba Buddy

6. Ogrody Botaniczne w Paradenii

Rzut beretem od Kandy znajdują się Ogrody Botaniczne. Na 147 akrach zobaczymy tu ponad 4 tysiące gatunków przeróżnych roślin. Ogrody zostały założone w 1843 r. przez Brytyjczyków, a dzisiaj są popularnym miejscem wizyt Lankijczyków i turystów. Tak popularnym, że proponuję omijać to miejsce w weekendy. 😉 Do Ogrodów Botanicznych dojedziemy z Kandy w pół godziny.

7. Adam’s Peak

To pojedyncza góra wznosząca się we wschodniej części górzystej Krainy Herbaty. Na szczycie, gdzie według tradycji Budda zostawił odcisk swojej stopy, znajduje się świątynia i – jak się domyślacie – ciągną do niej rzesze pielgrzymów. W sezonie na Szczyt Adama wchodzą też turyści, którzy chcą zobaczyć spektakularny wschód słońca.

Uwaga! Na Szczyt Adama można wejść tylko zimą. Latem panuje tu pora monsunowa, chmury zasłaniają widoki, a wejście jest śliskie i niezbezpieczne.

8. Galle*

To najlepiej zachowane kolonialne miasto z czasów holenderskich w tej części Azji i jedno z moich ulubionych miejsc na Sri Lance. Cały fort został odrestaurowany, pełno tutaj przyjemnych kawiarni i restauracji. Idealne miejsce na jednodniową wycieczkę!

Uwaga! Galle można zwiedzać naszą zimą. Latem panuje tutaj pora monsunowa, ale można wybrać się na jednodniową wycieczkę z Colombo. Tylko miejcie coś od deszczu!

sri lanka co zobaczyć
Galle zdecydowanie warto zobaczyć

9. Jaffna

Na Sri Lance znajdziemy też takie atrakcje, do których mało kto dociera. Warto zapuścić się na daleką, wciąż nieturystyczną północ Sri Lanki. Zobaczycie tu przepiękną Nallur Kandaswamy Kovil. Ta pozłacana świątynia hinduinstyczna poświęcona jest bogowi wojny Muruganowi. Dla tych, którzy nie byli wcześniej w Indiach, będzie to przedsmak tego kraju i kultury.

Uwaga! Jaffna położona jest 10 godzin jazdy pociągiem z Colombo. Polecam tylko, jeśli macie ponad 2 tygodnie na zwiedzanie Sri Lanki.

sri lanka zwiedzanie
atrakcje Jaffny: Świątynia Nallur Kovil

10. Ella*

W okolicy Elli znajdziemy takie atrakcje jak plantacje i szlaki piesze. To Kraina Herbaty w pigułce. Są tu fabryki herbaty czy 100-letni most kolejowy w Demodarze. Szlaki są dość łatwe i idealne na podziwianie wschodów słońca i całej okolicy. Do tego doliczcie też wodospady, świątynie i bardzo dobre jedzenie. I duży wybór zakwaterowania w niskich cenach!

Uwaga! Ellę najlepiej odwiedzić naszą zimą.

11. Dzielnica Pettah w Colombo

Jedno miasto, a tak wiele twarzy. Przyznaję – Colombo nie jest najciekawszą metropolią na świecie. Ale jest zwariowane i zupełnie inne od pozostałej części Sri Lanki. Sama mieszkałam tutaj miesiąc i udało mi się docenić uroki Colombo! W ciągu jednego dnia zobaczycie najważniejsze atrakcje w mieście – tutaj znajdziecie moją propozycję zwiedzania Colombo w 1 dzień! Przede wszystkim polecam chaotyczną lankijską dzielnicę Pettah i położony tuż obok uporządkowany Fort, a także kolonialną zabudowę w okolicy Viharamahadevi Park.

A jeśli chcecie połączyć dwie atrakcje Sri Lanki – polecam zwiedzanie Colombo z perspektywy tuk tuka! Tutaj znajdziecie szczegółu na temat wycieczki z przewodnikiem.

12. Plaże*

Tropikalne piaszczyste plaże i ciepłe wody Oceanu Indyjskiego to idealne warunki na relaks! Dodatkowo klimat kraju sprawia, że nad oceanem można wypoczywać o każdej porze roku (trzeba tylko wybrać odpowiednie miejsce). Plaże na Sri Lance mają wiele do zaoferowania – miejsca spokojne, imprezowe, do wypoczynku, pływania i uprawiania innych sportów wodnych, a także obserwowania życia morskiego. Każdy znajdzie tu atrakcje dla siebie!

Sri Lanka blog podróżniczy
plaże na Sri Lance są piękne i piaszczyste

13. Hiking*

Na Sri Lance szlaki piesze znajdziemy głównie w rejonach górskich – w rezerwatach Sinharaja i Knuckles Range, parku narodowym Równiny Hortona, a także w okolicach Elli i Haputale. Wybór nie jest duży, ale warto wybrać się na chociaż jeden. Widoki mogą być naprawdę cudowne! Można podziwiać wschody słońca, plantacje herbaty, góry i przepaście, dżunglę. Natura to zdecydowanie najlepsza atrakcja Sri Lanki!

sri lanka co zwiedzić
w Krainie Herbaty jest wiele szlaków pieszych

14. Słonie*

Słonie na Sri Lance to najlepiej rozpoznawalne zwierzęta. Czasem można nawet spotkać je dzikie na wolności! Są miejsca, jak np. parki narodowe, gdzie w jednym momencie zobaczymy całe rodziny, a nawet stada liczące kilkaset osobników. Jeśli będziecie mieć szczęście, zobaczycie nawet męskie osobniki z ciosami, które występują bardzo rzadko. Słonie są przepiękne i oglądanie ich wolnych w ich naturalnym środowisku, kiedy zrywają gałązki z drzew lub kąpią się w jeziorze, to cudowne doświadczenie.

15. Safari* – to musisz zrobić!

Uzbrojeni w aparat fotograficzny wybierzmy się na safari w jednym z wielu niesamowitych parków narodowych na wyspie. Najbardziej polecam parki narodowe, gdzie ilość różnorodnych gatunków zwierząt jest największa, np. park Yala lub park Wilpattu. Można tam spędzić ekscytujący dzień, od wschodu do zachodu słońca. W buszu wypatrujmy rodzin słoni, krokodyli, kolorowych ptaków, niedźwiedzi wargaczy i – najbardziej upragnionego – lamparta.

16. Ptaki

Oglądanie zwierząt podczas safari jest ekscytujące, ale polecam również zainteresować się samymi ptakami Sri Lanki. W kraju znajduje się aż 80 IBA – Important Bird Areas. Występuje tutaj ponad 400 gatunków ptaków (połowa z nich migruje), a 26 gatunków jest endemicznych, czyli nie znajdziemy ich nigdzie indziej na świecie. Pełno tutaj przeróżnych gatunków orłów, pelikanów i flamingów, dławigadów, dziborożców, rajskich ptaków, bocianów, czapli i innych.

17. Wieloryby i delfiny

Płetwale błękitne i kaszaloty to gatunki wielorybów, które migrują u wybrzeży Sri Lanki. W miesiącach zimowych można spotkać je na południe od wyspy, a w letnich – na wschód. Poza tymi największymi na Ziemi ssakami morskimi, w wodach Oceanu Indyjskiego można zobaczyć też delfiny.

18. Żółwie

Na wybrzeżu znajdziemy wiele miejsc, gdzie wylęgają się żółwie. Ja mam swoje sprawdzone na plaży Talawella obok Unawatuny. Wypoczywając na piasku możemy zobaczyć je niedaleko brzegu, gdzie żerują. Pokazują się na chwilę nad powierzchnią wody, łapią powietrze, a potem nurkują w poszukiwaniu pożywienia. Żółwie na wolności zobaczmy też podczas nurkowania czy snorklowania.

sri lanka co warto zobaczyć
żółw żerujący niedaleko brzegu

19. Nurkowanie i snorklowanie

Mimo że Sri Lanka oblana jest dookoła wodami ciepłego Oceanu Indyjskiego, nie ma tutaj niestety łatwo dostępnych nurkowych rajów. Mogę jednak polecić takie ciekawe miejsca jak np. rafa koralowa w parku narodowym Pigeon Island czy wraki statków w okolicy Unawatuny.

20. Wodospady

W Krainie Herbaty co krok zobaczymy spektakularne wodospady. Na całej wyspie jest ich ponad 300, a 50 z nich liczy co najmniej 10 m wysokości. Najwyższy wodospad to Bambarakanda i liczy 263 m wysokości. Trzeba się co prawda trochę natrudzić, żeby dotrzeć do tych najwyższych czy najpiękniejszych, ale myślę, że warto. A w niektórych można się nawet kąpać!

sri lanka atrakcje
na każdym kroku w Krainie Herbaty zobaczymy wodospady

21. Jazda pociągiem przez Krainę Herbaty*

Trasa kolejowa z Kandy do Elli wijąca się między górami pokrytymi plantacjami herbaty zaliczana jest do 10 najpiękniejszych tras kolejowych na świecie. Przejażdżka tym pociągiem to coś co po prostu trzeba zrobić! Po drodze widzimy wzgórza w całości pokryte plantacjami herbaty, wiejskie życie, wspaniałe wodospady. Jednak nie tylko krajobrazy, ale też sama specyfika jazdy pociągiem na Sri Lance ma swój urok. Tego po prostu trzeba spróbować!

sri lanka co zobaczyć
atrakcje Sri Lanki: jazda pociągiem przez Krainę Herbaty

22. Jazda tuk tukiem*

Nie da się być na Sri Lance i ani razu nie przejechać tuk tukiem. Musisz tego spróbować! To świetna zabawa, a na bardziej ruchliwych drogach adrenalina może nam tryskać uszami. W ostateczności polecam zamknąć oczy i zaufać kierowcy – on wie co robi. Można też poprosić kierowcę o znalezienie jakiejś spokojnej drogi i samemu spróbować prowadzić ten pojazd. To naprawdę niezła frajda! 😀

sri lanka zwiedzanie
Colombo można zwiedziać też tuk tukiem!

23. Surfing

Jeśli chcieliście kiedyś spróbować swoich sił na desce surfingowej, to na Sri Lance możecie to zrobić w dwóch miejscach – w Welligamie (europejską zimą) i w Arugam Bay (latem). Szczególnie polecam A’Bay, które jest jednym z topowych miejsc na świecie jeśli chodzi o surfing! Są tu miejsca o różnym stopniu trudności – od początkującego do zaawansowanego, a główna plaża w Arugam nadaje się również do kąpieli!

24. Jedzenie*

Na Sri Lankę warto pojechać nawet dla samego jedzenia! Najbardziej popularne danie to ryż z różnymi rodzajami curry, np. serwowaną wszędzie soczewicą (dhal), ale też ziemniakami, fasolą, dynią czy nawet orzechami nerkowca. Poza tym trzeba spróbować roti, różnego typu przekąsek, tropikalnych owoców, curdu, czyli jogurtu z mleka bawolego, a na wybrzeżu świeżych owoców morza. Nie zapominajmy też o napojach – sokach owocowych, herbacie oraz araku – alkoholu produkowanego ze sfermentowanego soku z kwiatów palmy kokosowej.

sri lanka blog podróżniczy
siekanie kottu

25. Herbata* – tego musisz spróbować

Sri Lanka słynie z przepysznej herbaty. Jest czwartym na świecie największym jej producentem i ciągle konkuruje z Kenią o pierwsze miejsce w kategorii ‚największy eksporter’. Będąc na Sri Lance po prostu trzeba zobaczyć plantacje herbaty oraz obejrzeć cały proces produkcji tego napoju w fabryce herbaty – ostrzegam, że w fabrykach czuć bardzo intensywny zapach mielonej herbaty, osobiście jeden  z moich ulubionych zapachów ze Sri Lanki! Polecam też wziąć udział w degustacji herbaty.

sri lanka atrakcje
warto zobaczyć fabrykę herbaty na Sri Lance

26. Ajurweda*

Medycyna ajurwedyjska liczy sobie już kilka tysięcy lat i pochodzi z Indii. Jest szczególnie popularna na Sri Lance, a gabinety oferujące ajurwedyjskie masaże i kąpiele w olejkach znajdziemy praktycznie w każdej miejscowości. Choć taki masaż jest raczej turystyczną atrakcją, to i tak idealny sposób na relaks, szczególnie po męczącym zwiedzaniu wyspy!

27. Zakup pamiątek

Wiem, że pamiątki to atrakcje takie same jak w każdym innym kraju na świecie. Jednak na Sri Lance naprawdę trudno oprzeć się pokusie szaleństwa zakupów. Można przywieźć stąd przyprawy, naturalne kosmetyki, kolorowe ubrania w indyjskim stylu, drewniane figurki i biżuterię, a przede – przepyszną herbatę! Będąc po raz pierwszy na Sri Lance nie mogłam się opanować i nakupiłam suwenirów za jakieś 500 zł. A najwięcej przywiozłam przypraw! 🙂

28. Święta hinduistyczne

W czasie takich świąt jak Święto Światła – Deepavali czy Nallur Kovil Festival trwający nawet miesiąc, warto zasiedzieć się w hinduistycznej świątyni. Często możemy tu zobaczyć różne religijne obrzędy, jak np. składanie darów z kwiatów i owoców. Największe wrażenie robią jednak tak rzadkie wydarzenia jak np. tańczący szaman w transie, który służy za medium ze światem zmarłych. Tak, widziałam to na żywo. To jedno z najbardziej niesamowitych momentów, jakich doświadczyłam na Sri Lance!

sri lanka co zwiedzić
Festival Nallur Kovil w Jaffnie

29. Pokaz lokalnych tańców

Jeśli przyjeżdżamy na Sri Lankę w czasie, kiedy nie odbywa się żadna procesja w świątyni buddyjskiej, można obejrzeć kandyjskie tańce podczas specjalnie przygotowanego przedstawienia. Chociaż to atrakcja bardzo turystyczna, warto na żywo zobaczyć tancerzy w kolorowych egzotycznych strojach (takich jak na lankijskich banknotach) poruszających się w rytm uderzeń bębnów.

sri lanka co warto zobaczyć atrakcje
warto zobaczyć pokaz lokalnych tańców w Kandy

sri lanka przewodnik

30. Kandy Esala Parahera

Mam mieszane uczucia do tego festiwalu. Podczas tej najważniejszej buddyjskiej procesji odbywającej się na przełomie lipca i sierpnia, można zobaczyć dziesiątki tancerzy i połykaczy ognia, co jest naprawdę spektakularnym widowiskiem i z tego powodu polecam wziąć udział w festiwalu. Z drugiej strony jednak w procesji wykorzystuje się słonie, które na co dzień pracują w świątyniach, czyli żyją w niewoli. I ze względu na nie – tej procesji nie polecam. Decyzja należy do was.

sri lanka atrakcje co zobaczyć
Kandy Esala Perahera

BONUS: Atrakcje Sri Lanki, których nie polecam

Przede wszystkim odradzam wizytę w sierocińcu Pinnawala. Słonie są przetrzymywane tu w zupełnie nienaturalnych warunkach (betonowych boksach), mimo że oficjalnie ideą sierocińca jest zajmowanie się słoniami, które nie poradzą sobie na wolności – są ranne, osierocone albo trafiły tu z niewoli. Ponadto miejsce jest bardzo turystyczne. Na domiar złego, w 2012 r. wyszło na jaw, że słonie, które były fizycznie zdrowie zostawały odsprzedawane z sierocińca ponownie do niewoli…

Kolejną rzeczą, które nie polecam zrobić jest wizyta w wylęgarni żółwi. Jest to po prostu zoo, gdzie żółwie przetrzymywane są w małych betonowych basenach. Za małych na ich potrzeby. Te baseny nawet nie przypominają ich naturalnego środowiska. Co innego gdyby choć trochę się wysilić i zbudować dla nich duże akwaria przypominające dno oceanu. Wylęgarnie żółwi to smutny widok i nie znajduję żadnego wytłumaczenia na przetrzymywanie tych biedactw w takich warunkach.

Wiele osób też pyta mnie gdzie można spotkać rybaków na palach. Na przykład w Welligamie niedaleko Unawatuny, jeśli… zapłacicie. Rybakom po prostu bardziej opłaca się pozowanie do zdjęć niż łowienie ryb. Cena zrobienia zdjęcia zależy od godziny (o zachodzie słońca cena jest wyższa), ale możecie spodziewać się, że krzykną wam 1000 rupii.

Mam nadzieję, że wpis podsunie Wam kilka pomysłów na zwiedzanie Sri Lanki! Przeczytajcie też pozostałe moje posty o Sri Lance. Udanego wyjazdu! 🙂

77 odpowiedzi

  • Hej 🙂 Czy warto zatrzymać się w Galle ? Nie przepadamy za miastami początek swojej podróży chcemy skupić się na plażach i naturze potem uderzamy w stronę ella , przystanek w galle ucina nam jeden dzień a wiem ze ludzie jadą tam głównie do tego fortu

   • Hej! Galle to jedno z moich ulubionych miejsc na Sri Lance, więc ja osobiście bardzo polecam 🙂 ale jeśli szkoda Wam czasu na miasta, to oczywiście skupcie się na naturze. Tak jak lubicie 🙂

 1. To ciekawy i bardzo pomocny post. Wyjeżdżamy w najbliższą sobotę z Twoim blogiem zamiast przewodnika 🙂 To będzie nasz pierwszy raz na Cejlonie. Znajomi przestrzegają przed komarami. Czy to rzeczywiście taki duży problem? Pozdrawiam

 2. Jesteś w stanie podpowiedzieć – otóż wybieram się na Sri Lanke na 6 dni.
  Chce przede wszystkim obejrzeć plaże + bardzo chetnie safari ewentualnie też plantacje herbaty. Czyli mamy 3 sprawy, 6 dni i lądowanie w Colombo.
  Czym podróżować, jak rozplanować wycieczke

  • To mało czasu, ale da się zrobić. Lepiej jednak z prywatnym kierowcą, bo transport publiczny zajmuje dużo czasu. Po szczegółową pomoc proszę o maila. 🙂

 3. Mam w planach w tym roku Sri Lanke niestety czas będę miała mocno ograniczony, bo tylko tydzień. Czy możesz mi (subiektywnie) polecić co powinnam na pewno umieścić na swojej liście? Nie chce się spieszyć, wolę na spokojnie pobyć w jednym miejscu dłużej, nacieszyć się nim niż tylko przyjechać, zobaczyć, zrobić fotkę i uciekać bo lista długa.

  • Doroto, zależy co Cię interesuje. W tydzień możesz zobaczyć Krainę Herbaty i główne zabytki Trójkąta Kulturalnego. Wszystko też zależy od terminu, w którym przyjeżdżasz. 🙂

   • Nie udało mi się do marca więc pewnie pod koniec roku (słyszałam, że najlepszy czas to grudzień-kwiecień) Co mnie interesuje – zdecydowanie przyroda 😉

 4. Wspaniały blog! Siedzę na nim od kilku tygodni, bo na przyszły rok planujemy wyjazd w 7 osób. Mam pytanie: Czy park Yala jest do zobaczenia na przełomie lipca i sierpnia? Wiem, że to monsun na południu i dlatego zastanawiam się, czy nie ma wówczas problemu z safari.

  • Hej! Jest o tej porze problem z safari w Yala, bo dużo pada, busz jest gęsty i zwierzęta nie wędrują w poszukiwaniu wody. Zależy jakie gatunki zwierząt chcecie zobaczyć, ale raczej polecam Minneriyę lub Wilpattu. Pozdrawiam!

 5. A ja wraz z rodziną wybieram się na Sri Lankę w połowie listopada. Nie wiem czy nie popełniłam błędu zamawiając bilety w takim okresie ?!? Bylaś kiedyś o tej porze? Twoja relacja bardzo mnie zainspirowała i mam ogromną nadzieję, ze nie będzie przez cały czas padać, bo tyle chciałabym zobaczyć… pozdrawiam

 6. Cześć! Super blog 🙂 Ja też mam pytanie o termin podróży. Bilety już prawie kupione, ale cały czas zastanawiam się, czy podróż w lipcu to dobry pomysł. Czy wiesz coś na ten temat? Zależy mi głownie na słoniach, safari w parku Yala, plantacjach herbaty w Ella, wielorybach i wejściu na Adam’s peak (lub ewentualnie inny hiking po górach). W dwa tygodnie chyba do zrobienia. Wiesz może, czy deszcz jest do przeżycia, czy leje non stop i nie warto jechać w lipcu?

  • Powtórze to, co napisałam w mailu, będzie dla potomnych. 😉 Yala i Adam’s Peak najlepsze są naszą zimą. W lipcu w tych miejscach może dużo padać, bo trwa pora deszczowa. Ogólnie jechać warto, ale z innymi miejscami w planie. Więcej szczegółów jest w moim poście praktycznym o Sri Lance, zapraszam! 🙂

 7. Hej,
  właśnie zastanawiamy się nad wyjazdem na Sri Lankę. Przyznam, że mnie to trochę nie przekonuje, wolałabym Indonezję. Ale może warto? (z bloga wynika, że na 100%)
  Mam pytanie, jaka pogoda może być we wrześniu, w który rejon najlepiej pojechać i ewentualnie jaką plażę wybrać na kilka dni lenistwa przed powrotem w polską jesiedń. Będę bardzo wdzięczna za radę. Przesyłam pozdrowienia.

 8. Czy naszym latem (koniec lipca-sierpień) warto pojechac na Sri Lankę? I jak ma się sprawa bezpieczeństwa jeśli kobieta podrózuje sama (chciałam pozwiedzać w stylu backpacking spiac w hostelach i wykupując wycieczki/lub zwiedzać sama). Z góry dziekuje za jakies wskazówki!!!!

  • Warto wtedy jechać, ale nie nastawiaj się na wypoczynek na południu – wtedy najlepsza pora jest na wschodnim wybrzeżu wyspy. Sri Lanka była moim pierwszym krajem w Azji z plecakiem i jak najbardziej uważam, że jest ok dla solo podróżniczek! Ja uwielbiam podróżować sama po Sri Lance, byłam już kilka razy! 🙂

   • Bardzo dziękuję za miłą odpowiedź, i szybką! 🙂 Podziwiam Cię i życzę wielu wspaniałych podróży. Ja pierwszy raz byłam tak daleko sama w tamtym roku, zwiedzałam południe i środkową Brazylię i było bardzo w porządku, ale Azja a szczególnie tak daleka Sri Lanka wydaje mi się być czymś zupełnie zupełnie egzotycznym dlatego dziękuję raz jeszcze za odpowiedź 🙂 Pozdrawiam serdecznie!

 9. Witam Myślę o podróźy na Sri lankę na początku sierpnia Która cześć warto zwodzić i w której części warto mieszkać aby zobaczy najciekawsze miejsca 🙂

 10. Hej, mam okazję pojechać do Kolombo w połowie września. Czy to dobry czas , chodzi mi głównie o porę deszczową. Czy Kolombo będzie dobrą bazą wypadową czy szukać innej ? Jakie pieniądze ze sobą zabrać? Jak komunikacja z mieszkańcami , angielski da radę? Mam jeszcze wiele pytań, ale to najważniejsze. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Hej Agnieszko, na Sri Lance w ogóle rozwiązanie z bazą wypadową do zwiedzania wyspy się nie sprawdza, bo tam nawet 200 km można jechać 7 godzin. Zachęcam do przeczytania wpisu z informacjami praktycznymi o Sri Lance – tam znajdziejsz odpowiedzi na pytania. 🙂

 11. Witam bardzo serdecznie
  Przeczytałam juz chyba wszystko co Pani napisała o Sri Lance i jestem po wrażeniem 😀 Wybieramy sie tam pierwszy raz na przełomie lutego i marca przyszłego roku. Mam nadzieje że to dobry czas na dobrą pogode i zwiedzanie i myslimy o krótkim wypadzie w tym czasie na Malediwy. Proszę mi powiedzieć jak się do niego zabrać? Czy jest bardzo kosztowny i czy można to załatwić będąc na miejscu w Sri Lance?
  Pozdrawiam

 12. Witam, planujemy z żoną udać się w połowie listopada na sri lankę, natomiast patrząc na ten miesiąc zdania są podzielone ze względu na ilość opadów. Czy możesz nam doradzić, czy termin od ok 15 listopada do początku grudnia jest terminem w którym warto odwiedzić ten kraj? Zależy nam, aby podzielić wyjazd na dwie części, zwiedzanie jak również uwielbiamy plaże i czy w tym terminie kąpiele słoneczne również będą możliwe? Bardzo dziękuje za odpowiedź .

  • Hej! Dla mnie listopad i początek grudnia to był pod względem pogodowym najgorszy czas, który spędziłam na Sri Lance. Po prostu bardzo dużo padało na wybrzeżu i w Krainie Herbaty, ale Trójkąt Kulturalny był słoneczny chociaż bardzo upalny. Pozdrawiam! 🙂

 13. witam, my właśnie pozdrawiamy ze Sri Lanki, jesteśmy tu od 03 października, najpierw Dambulla, potem Kandy, a od wczoraj ( tk. 12 października) Mirissa. Ogólnie od początku wyjazdu towarzyszy nam deszcz, ale zdarzały się też dni upalne, gdzie deszcz był dopiero po kilku godzinach intensywnego słońca. Ogólnie muszę powiedzieć, że deszcz na Sri Lance nie jest jakiś strasznie dokuczliwy, jest intensywny ale ciepły i odświeżający. Najbardziej dał nam się we znaki w Kandy gdzie mieszkaliśmy dość wysoko w górach i dodatkowo nie mieliśmy ciepłej wody na kwaterze. Tam też pogryzły nas komary. Ale to chyba cecha charakterystyczna krainy herbaty. Inne miejsca jak Dambulla i Mirissa, w której obecnie jesteśmy nie sprawia problemów mimo opadów. Nie ma tu tak strasznie przenikliwej wilgoci, mimo deszczu.
  Pozdrawiamy serdecznie i dziękujemy Ci Haniu za tego bloga- kopalnia wiedzy. W przyszłym roku planujemy atak na Wietnam :)))całujemy :*

 14. Zastanawiamy się z mężem nad tegorocznymi wakacjami, i dzięki twojemu blogowi poważnie zaczęłam myśleć o Sri Lance: ) mam kilka pytań, czy można tam wynająć skuter (w tamtym roku byliśmy w Tajlandii i ten środek transportu bardzo nam się spodobał, oczywiście na krótkich odległościach), jak szukać, zarezerwować noclegi u zwykłych mieszkańców a nie w hotelach, no i czy na Sri Lance jest bardzo brudno…..? Słyszałam różne opinie na ten temat. Serdecznie pozdrawiam

  • Hej! Może być wymagane prawo jazdy na skutery jeśli myślicie o ich wypożyczeniu, więc jeśli takiego nie macie to może to być problem. Jeśli chodzi o czystość to można powiedzieć, że jest bardziej brudno niż w Europie, ale czyściej niż np. w Wietnamie, z tym że jest to tylko moja opinia. 🙂 Noclegi u zwykłych mieszkańców można przez booking (rodzinne pensjonaty) albo po prostu można szukać na miejscu. Pozdrawiam!

 15. Dzień dobry, dzięki za wiele cennych informacji na blogu. Wybieramy się z dwójką siedmiolatkow w końcu stycznia. Po tygodniu zwiedzania chcemy trochę plażowac. W której części można wtedy liczyć na najlepszą pogodę. I jeszcze pytanie , który park na safari wybrać? Czy Parki Narodowe są wzglednie podobne czy może powinno się odwiedzić jakieś dwa różne?

 16. Cześć . Lecę na Sri Lankę w styczniu . Wyjazd zorganizowany przez biuro podróży , ale chciałabym trochę pojeździć po wyspie . Naczytałam się o niebezpieczeństwie napotkania żmijo , węża itd w miejscach turystycznych . Jak to jest faktycznie ? Na co i gdzie uważać ? Będę wdzięczna za prawdziwą odpowiedź . Pozdrawiam Ania

 17. Wow! Ileż przydatnych informacji 😊
  Wybieram się na SL w maju, później prawdopodobnie Bali.
  Kiepski czas na zwiedzanie Azji, ale to podróż poślubna na prawie miesiąc, inny termin nie wchodzi w grę.
  Maj ok?
  Wyczytałam, że to dobry czas, ale zdanie fachowca od SL na wagę złota 😚

 18. Hej, dzięki za wyczerpujące informacje, wybieram się z przyjaciółmi na początku marca ok 2 tyg. Czy chcąc zobaczyć wyspę polecasz zatrzymać się w jednym dowolnym miejscu na południu i z tego miejsca zwiedzać wyspę czy tez warto zatrzymać się w kilku ?

  • Zdecydowanie lepiej zaplanować objazdówkę na zwiedzanie centralnej części wyspy, bo transport na Sri Lance jest bardzo wolny i z południa do np. Kandy będziecie jechać co najmniej 3-4 godziny w jedną stronę. Wypoczynek na plaży najlepiej zostawić na koniec 🙂

 19. Hej, czy Twój przewodnik sprawdzi się dla zapalonych podróżników, ale tym razem po raz pierwszy jadących dalej ze swoim rocznym potomstwem? 😊 Wiadomo, nam warunki nocowania nie straszne były, ale z synkiem szukamy trochę „europejskiego luksusu” 😊 Dzięki za odpowiedź!

  • Hej Maju! Tak, myślę, że właśnie się sprawdzi – ten przewodnik zdecydowanie jest dla tych podróżników, co szukają nieco lepszych warunków 🙂 pozdrawiam!

 20. Witam Haniu
  Wybieram sie na poczatku sierpnia z szescioletnim synkiem. Mam pytania czy spotkalas sie z malaria na Sri Lance? Same komary nam nie straszne ale malarii sie boje. Drugie pytanie czy czesto pojawiaja sie perturbacje zoladkowe po jedzeniu? Czy jedzenie jest higienicznie przygotowywane ?

  • Hej! Malaria nie występuje już na Sri Lance. Jeśli chodzi o zatrucie pokarmowe to jest to indywidualna kwestia każdego z nas… w najtańszych miejscach nie mogę powiedzieć, żeby było przygotowane higienicznie… W drogich restauracjach natomiast się nie stołuję, więc nie wiem, ale podejrzewam, że mogą tam być lepsze warunki 🙂

 21. Pani Haniu
  Mam 62 lata,jestem osobą zdrową.
  Czy w moim wieku mogę odwiedzić Sri Lankę./grudzień,oczywiście w towarzystwie/byłam kilka lat temu na Jukatanie,czułam się dobrze.
  Z opinii nie wynika ile,kto ma lat,więc nie wiem czy ja mam szansę.

 22. Hej
  A ja z takim oto pytaniem. Jedziemy w lutym z dziećmi. Mamy jak zwykle ambitne plany które we wszystkich poprzednich wycieczkach wypaliły więc i liczymy, ze tym razem pójdzie podobnie. Oto pytanie. „Najciaśniej” będziemy mieli w połowie wycieczki gdzie plan wygląda następująco:
  Wczesnym rankiem wyjazd z Ella w kierunku parku Undawalawe – zwiedzanie parku poranną sesją i przejazd na wybrzeże do Marissa. A teraz pytanie które w sumie dotyczy transportu na Sri Lance – o ile zakładam, ze z Ella do parku znajdę transport to pytanie czy równie łatwo znajdę transport z parku na wybrzeże – poruszać się będziemy raczej taksówkami / samochodami z kierowcą. No i generalnie czy lecąc na Sri Lankę można uznac że w sumie w każdym miejscu (które ma związek z turystyką) i o każdej porze znajdziemy jakąś taksówkę lub osobę zainteresowaną zawiezieniem nas w dowolnie wybrane miejsce.

 23. Hej, wybieram sie na poczatku marca. Mam w planie jak najwiecej aktywnego wypoczynku. I pytanko : czy potrzebuje butow trekkingowych czy trasy sa niezbyt wymagajsce. Lece tylko z bagazem podrecznym tak ze limit miejsca sporo ograniczony
  😉 Dzieki za swietny blog.
  Pozdrowka

 24. Cześć, wypeniłam internetowy wniosek o wizę i dostałam potwierdzenie że wiza została przyznana ale nie mam żadnego załącznika/dokumentu potwierdzającego czy to znaczy że ten meil jest potwierdzeniem, mam go wydrukować i zabrać na lotnisko czy powinnam jednak coś jeszcze dostać? Pisałam na mejla podanego przez nich do kontaktu ale mi go odrzuca, dlatego szukam odpowiedzi gdzie indziej proszę, wiesz to może? A poza tym Twój blog bardzo mi pomógł przy planowaniu podróży, bardzo dziękuję!

 25. Czesc Haniu,

  Na Twoj blog trafilam przez przypadek.
  Na Sri Lance bylam w styczniu 2016, na wycieczce zorganizowanej, Dzieki Twojemu postowi wrocily tamte mile wsponienia I chcialam Ci za to podziekowac. Pozdrawiam1

 26. Cześć!
  Hania, obserwuję Cię od jakiegoś czasu, bo planujemy podróż poślubną na Sri Lankę. Chcemy na to przeznaczyć 2 tygodnie, ew. 2,5.
  Chcemy zobaczyć jak najwięcej, a na ostatnie kilka dni poleżeć na plaży.

  Cały czas się wahamy w jakim okresie polecieć, czy Sierpień, czy poczekać i lecieć w drugiej połowie Grudnia.
  Kiedy mamy większe szanse na to, żeby zobaczyć i zwiedzić ja najwięcej? Warto poczekać do końca roku?

  Pozdrawiam serdecznie! 🙂

  • Zwiedzanie o każdej porze roku będzie takie samo, jedynie pora monsunowa wypada na innych wybrzeżach. Zimą plażuje się na południu, latem – na wschodzie. Latem też może być bardziej deszczowo i pochmurnie w Krainie Herbaty, więc góry i trekkingi odpadają. Mam nadzieję, że nieco pomogłam. 🙂 Pozdrawiam!

 27. Witam
  ja to jestem dopiero na początku planowania mojej wyprawy, na Sri Lanke, kilka tygodni temu wróciłem, z Tajlandi którą tez sobi sam zaplanowałem, chyba się rozkręciłem bo od razu szukam nowych miejsc na moja kolejna wyprawe z żoną i ciesze się że znalazłem Pani blooga kopalnia wiedzy o Sri Lance, przydała by się jakaś mapka Sri Lanki zaznaczonym miejscami które warto zobaczyć. Bardzo dziekuje za wszystkie informacje coż czuje że gdy przebije się przez całego bloga to już tej Sri Lanki nie odpuszcze.

 28. Dzień dobry!
  Bardzo miło czyta się Pani porad. Wiele świetnych informacji, za co bardzo dziękuję.
  W styczniu jadę z rodzinką na SL. Będziemy mieszkać raczej w prywatnych domach, małych hotelikach. Chciałbym zapytać co poleciłaby Pani na prezent? Chcielibyśmy kupić gospodarzom coś z Polski.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

 29. Witaj,
  wiele ciekawych miejsc opisujesz, czytam i czytam…i mam pytanie odnośnie plaży Dalawella Beach. Czy znajdę tam tubylców, którzy popłyną na poszukiwanie wielorybów i delfinów? Chciałabym uniknąć kupowania wycieczki w jakimś biurze…
  Drugie pytanie to, czy podróż na własną rękę, pociąg lub autobus czy tuk tuk, do krainy herbaty Nuawara Eliya oraz przejażdżka słynnym pociągiem, jest do zrobienia w jeden dzień zważywszy na to,że stacjonujemy w jednym hotelu, w Ahungalla?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Hej! Raczej nie znajdziesz możliwości wypłynięcia na wieloryby bez biura podróży, bo to się płynie kilka godzin od brzegu łodzią motorową… A takie łodzie mają zwykle albo rybacy, których nie ma w Talawelli, albo właśnie biura turystyczne.
   Z Ahungalla do Nuwara Elii jedzie się ok. 4 godziny w jedną stronę samochodem. Publicznym transportem nie zrobicie tej wycieczki w jeden dzień, bo w jedną stronę to ok. 10h, a tuk tukiem już na pewno, bo chyba Wam głowy pourywa. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *