Karta I amsterdam City Card – czy się opłaca?

Aktualizacja

Jedziesz do Amsterdamu i zastanawiasz się czy karta I Amsterdam City Card na pewno będzie Ci potrzebna? Nie wiesz czy jej zakup się opłaca? Przeczytaj w tym poście!

Tak naprawdę musimy sobie odpowiedzieć na jedno pytanie: po co konkretnie jedziemy do Amsterdamu? Czy zamierzamy tylko połazić po mieście, przepłynąć się promem, odwiedzić jedno czy dwa muzea (albo odpuścić muzea w ogóle), a to wszystko w ciągu 1-2 dni? Wtedy raczej karta I amsterdam nam się nie przyda.

Ale jeśli zamierzamy z tego miasta wycisnąć jak najwięcej w ciągu 2-4 dni, a do tego chcemy korzystać z komunikacji miejskiej, wtedy rozważenie zakupu I amsterdam City Card jest jak najbardziej wskazane!

Sprawdź moje pozostałe posty z Amsterdamu:
1. Najlepsze muzea w Amsterdamie 
2. Co można zjeść w Amsterdamie

I amsterdam City Card – gdzie i za ile kupić?

Kartę turystyczną I amsterdam City Card kupimy w Punkcie Informacji Turystycznej naprzeciwko dworca kolejowego Amsterdam Centraal lub w Informacji Turystycznej na lotnisku Schiphol (hala przylotów 2). Karta jest ważna od momentu pierwszego skasowania jej w komunikacji miejskiej lub wstępu do muzeum.

Możemy też wykupić ją wcześniej online przez stronę internetową iamsterdam.com.

Rodzaje I amsterdam City Card:
– 24-godzinna: 60,00€
– 48-godzinna: 80,00€
– 72-godzinna: 95,00€
– 96-godzinna: 105,00€
– 120-godzinna: 115,00€

Do karty dołączona jest ulotka informująca jakie konkretnie muzea i atrakcje zawarte są w cenie karty wraz z ich regularnymi cenami, a także dość dobra mapa miasta z zaznaczonymi atrakcjami i liniami tramwajowymi.Jeśli zastanawiasz się czy na pewno warto wydawać kilkadziesiąt euro na kartę zniżkową to warto wiedzieć…

i amsterdam city card

Co daje karta I amsterdam City Card?

Zakup karty upoważnia nas do darmowego:

– wstępu do ponad 70 muzeów (o tych topowych już pisałam, więc zachęcam do zapoznania się z listą najlepszych i moich ulubionych muzeów w Amsterdamie)
– kursu promem po kanałach Amsterdamu (normalnie od 12€)
– korzystania z komunikacji miejskiej GBV, czyli biało-niebieskiej (bilet 1-godzinny: 3,20€; bilet dobowy 8€; więcej informacji na stronie GBV)

Poza tym w ofercie jest wiele innych zniżek. Więcej informacji znajdziemy na stronie I amsterdam.

I amsterdam City Card – co nie jest wliczone?

Wstęp do bardzo popularnego wśród turystów Domu Anny Frank nie jest wliczony w kartę. Bilety można kupić przez stronę www.

Dojazd z lotniska również nie jest wliczony w kartę. Bilet kosztuje 5,50€ w jedną stronę i można go kupić przy stoisku Visitor Center, gdzie można też odebrać kartę I Amsterdam City Card.

karta i amsterdam
karta

Policzmy to!

Załóżmy, że przyjeżdżamy do Amsterdamu na 2 pełne dni i chcemy odwiedzić ze 2 muzea dziennie (te topowe) oraz skorzystać co najmniej 2 razy dziennie z komunikacji miejskiej (np. dojazd z hotelu do centrum i z powrotem). W 48-godzinnej karcie za 80 euro mamy więc przykładowo:

– Het Scheepvaartmuseum (Muzeum Morskie, 15,50€)
– Tropenmuseum (Muzeum Tropików, 16,00€)
– Amsterdam Museum (Muzeum Amsterdamu, 15,00€)
– Oude Kerk (12,00€)
– 4 kursy komunikacją miejską w ciągu dwóch dni (4 x 3,20€ = 12,80€)
W SUMIE: 71,30€

Jak widać nie opłaca się kupować karty I Amsterdam City Card, jeśli chcemy zobaczyć zaledwie dwa muzea. Gdyby jednak do tej listy dodać jeszcze jedno albo dwa, już bardziej opłacalne jest posiadanie karty.

A opcja na 3 dni? Cena karty 72-godzinnej to 95€.  Załóżmy analogicznie:

– co najmniej 2x dziennie transport komunikacją miejską (6 x 3,20€ = 19,20€)
– Het Scheepvaartmuseum (Muzeum Morskie, 15,50€)
– Tropenmuseum (Muzeum Tropików, 16,00€)
– Amsterdam Museum (Muzeum Amsterdamu, 15,00€)
– Oude Kerk (12,00€)
– kościół-muzeum Nasz Umiłowany Pan na Poddaszu (Museum Ons’ Lieve Heer Op Solder, 12,50€)
– Museum Willet-Holthuysen (12,50€)
– dorzućmy do tego jeszcze rejs po kanałach, a co! (12,00€)
W SUMIE: 114,70€

W tym przypadku więc oszczędność wynosi co najmniej ok. 20€ (co najmniej, bo przecież częściej możemy korzystać z komunikacji miejskiej czy dodać jeszcze jedno muzeum), czyli ok. 90 złotych!

Ja swoją kartę miałam na 72 godziny i w tym czasie odwiedziłam 5 muzeów oraz skorzystałam z transportu co najmniej 12 razy, co w tamtym czasie kosztowałoby mnie ponad 90 euro. Karta pozwoliła mi zaoszczędzić ponad 20 euro.

Jak widać bardziej opłaca się mieć kartę, jeśli jedziemy do Amsterdamu na dłużej i zamierzamy intensywnie zwiedzać.

karta i amsterdam city card

Karta I amsterdam City Card – kiedy się NIE opłaca?

Oczywiście, nie zawsze zakup karty turystycznej jest opłacalny. Uważam, że np. 24-godzinna karta (60,00€) jest zbędnym wydatkiem, bo żeby się faktycznie opłacała musielibyśmy odwiedzać same muzea i poruszać się jedynie komunikacją miejską (a i tak nie wiem czy to nie wyszłoby taniej niż zakup karty), a raczej nie wystarczyłoby nam czasu na powłóczenie się po tym fascynującym mieście.

Nie opłaca się też kupować I amsterdam City Card dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, bo niepełnoletni mogą wejść do muzeów za darmo lub w cenie zniżkowej (zwykle to połowa regularnej ceny), a na komunikację miejską wystarczy kupić im bilet czasowy. Na stronach internetowych muzeów zawsze jest podana konkretna cena dla młodszych odwiedzających, więc warto sprawdzić takie informacje przed wyjazdem do Amsterdamu.

Wnioski

Karta I amsterdam City Card jest opłacalna, jeśli zostajemy w mieście co najmniej 2-3 dni, zamierzamy duuużo zwiedzać, a nie tylko spacerować i przyjmujemy możliwość skorzystania z komunikacji miejskiej.

Jeśli więc zamierzacie wkrótce odwiedzić to fascynujące miasto, gorąco polecam przeanalizować czy Wam się opłaca zakup I amsterdam City Card. Ale jeszcze bardziej polecam odwiedzić kilka muzeów tam! Są naprawdę niesamowite! I miłego Amsterdamowania! 😉

Mieliście okazję korzystać z I amsterdam City Card? Uważacie, że zakup był opłacalny czy zupełnie zbędny? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach pod spodem!

# Wpis powstał dzięki współpracy z Amsterdam Marketing.

i amsterdam city card

27 odpowiedzi

 1. Baardzo dziękuję! Nawet nie wiedziałam, że coś takiego istnieje. Zamierzam wybrać się do Amsterdamu na kilka dni i myślę, że 3-dniowa karta będzie idealna 🙂 Pozdrawiam serdecznie

 2. nurtuje mnie jedna kwestia? Czy jak mam Iamsterdam city card to muszę stać w kolejkach po bilety (i drukują mi bilety za 0 Euro), czy wchodzę bez kolejki i na wejściu pokazuję kartę ?
  Bo jeśli nie trzeba stać w kolejkach po bilety to też duży atut..

  • Hej! Ciężko mi odpowiedzieć na pytanie czy trzeba stać w kolejkach, bo ja kartę testowałam w marcu, czyli kiedy nie było kolejek 😉 na pewno musiałam dostać wydrukowany bilet 0,00 euro. Nie zauważyłam jednak nigdzie informacji, że posiadacze karty mają pierwszeństwo, więc mniemam, że trzeba swoje niestety odstać. :/

 3. Bardzo fajna rzecz taka kart, w wakacje się wybieram do Amsterdamu więc dobrze wiedzieć, że takie coś istnieje. Co będę robić jeszcze nie wiem, ale na pewno wezmę kartę pod uwagę.

 4. My lecimy w kwietniu i właśnie kalkulujemy, ale licząc, że z 2 osób jedna ma 7 lat i 1 dzień spędzimy w Keukenhof, to masz rację, że karta się nie opłaca. Mimo to dzięki za podpowiedzi co zobaczyć!

 5. Czy taka karta daje możliwość przejazdu z lotniska Shiphol do Amsterdamu i na odwrót?

  Lece na 4 dni i zastanawiam się nad kupnem 72H a chce wycisnąć z miasta jak najwięcej.

 6. Bardzo fajny opis. Szukałem info o tej karcie w necie i bardzo mi pomogły informacje zawarte przez Ciebie. Jedziemy przed świętem kwiatów na pełne 3 dni do Amsterdamu. Co prawda w grupie 4 osobowej mam 2 dzieciaków 16 i 12 lat a karty dla nich już wykupiłem. Jednak mimo nadpłaty da mi to chyba komfort poruszania. Po Amsterdamie lecimy do Keukenhof na kolejne 2 dni zatem Amsterdam będzie dość intensywnie eksplorowany.
  Czy masz podpowiedzi jakieś co do rejsów po kanałach. Gdzie warto wsiadać i na jaką trasę się wybrać ?
  I pytanie co do karty – czy jest jakieś ograniczenie co do ilości odwiedzanych miejsc dziennie na jedną kartę ?
  Czy orientujesz się do jakich muzeów można i czy w ogóle można wejść z małym dwukilogramowym psem a do jakich miejsc na pewno nie ?

  Dzięki z góry za podpowiedzi.

  • Hej! Dzięki za komentarz! Co do psiaka niestety nie mam pojęcia (może na stronach muzeów będzie takie info?). Jeśli chodzi o limit dzienny – brak 🙂 zwiedzacie ile dacie radę 😉 A co do kanałów to w I amsterdam City Card macie właśnie rejsy, które chyba ruszają niedaleko dworca Amsterdam Centraal. Na stronie www karty jest dokładne info jakie firmy to organizują i gdzie można wsiąść 🙂
   Miłego wyjazdu! Już wam zazdroszczę! 🙂

 7. Hej! Bardzo pomocne informacje, za równo miesiąc jadę do Amsterdamu na niecałe 6 dni. Ja mam 17 lat, więc raczej mi karta się nie przyda, ale jadę z trzema dorosłymi osobami. Zrobiłam małą kalkulację, ale wliczyłam tylko ceny muzeów. Teraz zastanawiam się jak to jest z tą komunikacją- czy wszędzie da się dojść pieszo, czy autobusy są jednak niezbędne? chcę mniej więcej obliczyć która karta nam sie najbardziej opłaci. dziękuję za odpowiedź i świetny blog!:))

  • Hej! Zależy gdzie będziecie spać i jakie muzea zwiedzać. Np. Muzeum tropików jest dość daleko od centrum i jak się chce zaoszczędzić czas to lepiej podjechać 🙂 w Google Maps warto posprawdzać odległości między różnymi atrakcjami i w ten sposób wyliczyć 🙂
   Dzięki 🙂

 8. Hej, super blog i bardzo przydatne informacje! Wyjeżdżamy niedługo do Amsterdamu na cztery dni i myślę, że na pewno skorzystamy z karty. 🙂

 9. Witam, pomocny artykuł, ale mam pytanie co do komunikacji miejskiej, czy wsiadając i wysiadając z autobusu, tramwaju trzeba kartę gdzie odbijać przy wejściu i wyjściu, czy wystarczy ją tylko mieć z sobą? obowiązuje ona też na metro? Rozumiem że 48h to jest pełne (faktyczne) 48, czyli jeśli zacznę korzystać z karty od godziny 15.00 w środę to jest ona aktywna do godziny 15.00 w piątek ?
  dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

 10. Witam Pani Haniu,

  W kwietniu wybieram się do Amsterdamu z 22 osobową grupą młodzieży (lądowanie na schipol, od piątku do poniedziałku). Czy opłaca się w takim wypadku karta I amsterdam i czy umożliwi mi ona bezpłatną komunikację z lotniska do amsterdamu oraz do miejsca pobytu – Almere? Pozdrawiam

  • Wydaje mi się, że się nie opłaca, ponieważ I amsterdam City Card – tak jak napisałam w poście – nie uwzględnia dojazdu z lotniska, jedynie transport w mieście. Pozdrawiam!

   • Dziękuję za odpowiedź..zastanawiam się tylko czy nie wykorzystać go do wstępów do muzeów itp. Planujemy wizytę na stadionie ajaxu, ze 3 muzea i rejs kanałami, ale Pani pisała, że dla dzieci bilety po zniżkach nie są znowu takie drogie.

 11. Witam
  Wybieram sie do Amsterdamu na 4 dni w tym 2 dni na zwiedzanie Amsterdamu , 1 dzień Keukenhof. Wydaje się , że opłacalna byłaby karta na Canal Bus, pozwalająca wsiadać i wysiadać wielokrotnie. Chcemy też zwiedzić Rijksmuseum co nam zajmie ok.6 godz. Wydaje się , że Karta I amsterdam City Card jest nieopłacalna, tym bardziej, że będziemy mieszkać w Ibis hotel niedaleko lotniska. Czy dobrze rozumuję?

 12. Witam Pani Hanno,

  Wyjeżdżam do Amsterdamu na majówkę i mam do Pani kilka pytań
  1. Ile czasu średnio czeka się w kolejkach do muzeów?
  2. Czy jest możliwe zwiedzenie około 8 muzeów w ciągu 48h?
  3. Ile czasu potrzeba na zwiedzenie np muzem Van Gogha, czy muzeum diamentów?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  PS. Świetny artykuł i bardzo pomocny, oby więcej takich:)

  • Trochę za późno już na odpowiedź co do majówki ale może ktoś inny skorzysta:
   – to zależy od sezonu i od muzeum… może być od razu wejście, a może być i 20 minut
   – tak, ale wtedy będziecie zwiedzać tylko muzeua
   – godzinę lub dwie 🙂
   Pozdrawiam!

 13. Witaj! Dzieki za bardzo przydatne informacje. Karta I amsterdam obejmuje rowniez znizki do roznych restauracji, barow, pubow – czy korzystalas z nich? Moim zdaniem to tez moze pomoc zaoszedzic dostajac 25% znizki na glowne dania czesto obejmujac rowniez napoje.
  Wybieramy sie do Amsterdamu za ponad tydzien i juz sie nie moge doczekac!
  Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *