Izrael: informacje praktyczne, ceny, noclegi – 2018

Aktualizacja

Izrael większości kojarzy się z pielgrzymkami i nieustającymi atakami terrorystycznymi. Kraj ten ma jednak wiele do zaoferowania, posiada niesamowite walory przyrodnicze i historyczne, a zwiedzanie go nie musi wcale opierać się na pielgrzymkach. Wszelkie informacje praktyczne dotyczące wyjazdu do Izraela zebrałam dla Was w poniższym poście i zaktualizowałam je w roku 2018. 

Izrael to bez dwóch zdań mój ulubiony kraj. To tu zaczęła się moja przygoda z podróżowaniem, kiedy mój tata był na misji pokojowej ONZ na Wzgórzach Golan w 2002 r., a ja z mamą i siostrą odwiedziłyśmy go na cały miesiąc. Wracam tam kiedy mogę, a najdłużej spędziłam w Izrealu dwa miesiące (bez 10 dni – w tym czasie byłam w Jordanii – tutaj informacje praktyczne dla Was) i była to chyba jedna z moich najbardziej aktywnych podróży.

Jedyna rzecz, nad którą ubolewam jeśli chodzi o Izrael to… koszty. Niestety, kraj ten jest bardzo drogi i jadąc nawet na chwilę trzeba liczyć się z wysokimi cenami. Boli mnie to mocno, bo uwielbiam mieszkać w różnych miejscach na świecie i marzy mi się co najmniej kilka miesięcy w Tel Awiwie lub Jerozolimie. Oczywiście, jeśli jedziemy na krótko wcale nie znaczy to, że będzie to bardzo tani wyjazd…

izrael
Widok na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie

Jak więc podróżować po Izraelu, żeby zobaczyć (i zjeść!) jak najwięcej, a jednocześnie nie zbankrutować? Co w ogóle warto tu odwiedzić i ile czasu spędzić w Izraelu, który co prawda jest 15x mniejszy od Polski, ale ma do zaoferowania naprawdę wiele? O tym wszystkim piszę właśnie w tym poście! Mam nadzieję, że moją serią wpisów o Izraelu uda mi się przybliżyć Wam ten kraj i zachęcić do odwiedzenia go.

1. Czy warto jechać do Izraela? Co zobaczyć lub zrobić w Izraelu?

Warto, warto, warto! Jak już wspomniałam, Izrael jest cudownym krajem: małym (z północy na południe jest ok. 500 km, w najszerszym miejscu natomiast mniej niż 150 km), a praktycznie każdy znajdzie tu coś dla siebie, zarówno atrakcje historyczne, kulturalne, jak i przyrodnicze. Szczerze mówiąc to nie wiem naprawdę od czego zacząć opisywanie tego kraju, bo dla mnie wszystko tu jest niesamowite: jedzenie, które po prostu uwielbiam, historia i kultura, bo zawsze interesowała mnie starożytność i archeologia biblijna, a także natura, czyli rafy koralowe w Morzy Czerwonym, Wzgórza Golan, Morze Martwe, no i oczywiście rozległe pustynie, które powalają mnie na kolana.

Pielgrzymki to klasyk, w końcu to Ziemia Święta, w której nauczał Jezus, ale nie są to jedyne walory historyczne kraju. Izrael można zwiedzać chronologicznie: od starożytności (np. Masadę, Cezareę Nadmorską, Bet Szean), przez średniowiecze i epokę wypraw krzyżowych (Akko, twierdza Nimrod), czasy nowożytne (Stare Miasto w Jerozolimie, którego kształt w większości pochodzi z XV w.), aż po współczesność (Nowe Miasto w Jerozolimie, Tel Awiw). Do tego dochodzi cały miszmasz kulturowy, który szczególnie da się zauważyć właśnie w Jerozolimie – chociażby rano spacerując po żydowskiej dzielnicy Mea Sze’arim, w ciągu dnia po Starym Mieście, a wieczorem wychodząc na piwo do suku Yehuda, jednego z moich ulubionych miejsc, chętnie odwiedzanym przez lokalnych i turystów. A jeśli mowa o kulturze – w wielu historycznych miejscach organizowane są koncerty, opery, sztuki teatralne na świeżym powietrzu.

izrael
ruiny w Cezarei Nadmorskiej

Jeśli jednak bardziej interesuje nas natura, to… Izrael może popisać się jeszcze bardziej. Patrząc na mapę od południa: zaczynamy od rafy koralowej w Morzu Czerwonym (sezon trwa cały rok), następnie mamy ogromną pustynię Negew z Machteszem Ramon, tworem geologicznym (wygląda trochę jak krater i kanion w jednym, ale to jednak coś innego) typowym tylko dla Bliskiego Wschodu, kanionem Awdat i setkami kilometrów szlaków pieszych (zresztą hiking to nie jedyna aktywność, którą można uprawiać na pustyni!), następnie Morze Martwe, w którym po prostu trzeba się zanurzyć!, i wodospad Ein Gedi.

A im dalej idziemy na północ, tym bardziej zielone są krajobrazy, występują źródła termalne oraz takie walory przyrodnicze jak groty Rosz Hanikra nad Morzem Śródziemnym, którego zresztą całe wybrzeże jest przepiękne, z szerokimi piaszczystymi plażami. Ach, no i nie mogę zapomnieć o wulkanicznych zielonych Wzgórzach Golan, gdzie znajduje się mój ulubiony rezerwat z wodospadem Banias, a zimą można tu nawet jeździć na nartach.

Jadąc do Izraela nie możemy też zapomnieć o cudownym jedzeniu – hummusie, tahinie, falafelu, szakszuce, burekach, chałwie, bakłażanie, świeżo wyciskanych sokach z owoców oraz winach! Moje ulubione pochodzą z winiarni Odem Mountain Winery na Golanie.

I wszystkiego tego miałam okazję spróbować w ciągu dwóch miesięcy. Szczerze? Specjalnie pojechałam na tak długo, żeby odkryć dla Was jak najwięcej tego kraju. I nie, nie zawiodłam się. Uwielbiam Izrael!!!

izrael
groty Rosz Hanikra

2. Czy Izrael jest bezpieczny?

Osobiście w Izraelu czułam się bardzo bezpiecznie, chociaż muszę przyznać, że jeśli ktoś bardzo chce kłopotów, to nie musi się zbytnio wysilać, żeby je znaleźć.

Przede wszystkim – kradzieże i kieszonkowcy. Nigdy przenigdy nie zostawiajmy swoich rzeczy bez opieki na plaży w Tel Awiwie (nie zdziwmy się, jeśli ktoś nas poprosi o przypilnowanie jego rzeczy – tam każdy sobie nawzajem pilnuje). Nasze kosztowności, jak np. portfel czy telefon, mogą zniknąć stamtąd w ciągu kilku sekund, szczególnie nocą. Na kieszonkowców uważajmy też w bardziej turystycznych i zatłoczonych miejscach, np. w Akko czy na Starym Mieście w Jerozolimie.

Jeśli chodzi o zamachy, bo pewnie większość osób tego właśnie się obawia, to muszę przyznać, że w czasie tych dwóch miesięcy naprawdę nie biegałam między bombami i terrorystami. Mogłam natomiast biegać między minami – na Wzgórzach Golan pól minowych jest mnóstwo, ale są one ogrodzone i oznakowane, więc tylko głupi by się pchał. [Żeby było śmieszniej – za pierwszym razem byłam w Izraelu w 2002 r. w czasie II Intifady, czyli palestyńskiego powstania i też nie czułam się jakoś specjalnie zagrożona. Chociaż na Terytoria Palestyńskie wjechać nie było można.]

Unikałabym jednak odwiedzania miejsc religijnych w czasie świąt, głównie żydowskich (np. 13 września 2015, podczas rozpoczęcia żydowskiego Nowego Roku, Rosz Haszana, miał miejsce atak na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie), a w Szabat w Jerozolimie uważajcie na uliczne demonstracje ultraortodoksyjnych Żydów. Chociaż tak naprawdę ciężko to nazwać demonstracjami, oni po prostu biegają po mieście w poszukiwaniu otwartych restauracji i w najlepszym przypadku tylko skandują „Szabas, szabas!„, a w najgorszym rzucają butelkami i kamieniami. Nie ważne którą opcję wybiorą danego dnia, zawsze za nimi biega wojsko i ich pałuje. Jak chcecie popatrzeć, to lepiej z daleka. 😉 A, zapomniałabym. Nigdy przenigdy nie idźcie w Szabat do Mea Sze’arim, bo Was tam po prostu nie chcą i możecie dostać kamieniem w łeb. Jeśli chcecie tam iść w inne dni, to – tutaj ogromny apel do Pań – ubierzcie się skromnie. Szczegóły ubioru w kolejnym podrozdziale.

izrael
Mea Sze’arim

Ale ogólnie uważam, że Izrael jest bezpieczny. Kontrole bezpieczeństwa są na niemal każdej stacji kolejowej, czasem też autobusowej, wojsko i policja co kilka kroków… Ja się tam czułam naprawdę świetnie!

3. Jak kobieta powinna ubierać się w Izraelu?

O kobietach podróżujących do Izraela przeczytajcie też w moim innym, bardziej osobistym wpisie Blondynka na Bliskim Wschodzie.

Izrael oficjalnie jest krajem żydowskim, ale należy pamiętać o mniejszości arabskiej, która zamieszkuje nawet całe osiedla. Ponadto, jeśli chcemy odwiedzić religijne miejsca, to również stosowny ubiór nas obowiązuje, a jeśli mamy w planach wizytę w ultraortodoksyjnej dzielnicy Mea Sze’arim to ubiór może mieć ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Szczegóły poniżej.

Jadąc do Izraela na pewno nie można zapomnieć szortów, t-shirtów czy bikini. Szczególnie nad Morzem Śródziemnym, Morzem Czerwonym, czy wybierając się na hiking na pustynię Negew lub Wzgórza Golan. Ale na wieczór polar się przyda. 😉

Jeśli planujemy zwiedzanie, to typowo letnie ubranie nie powinno być problemem, o ile nie planujemy zwiedzania miejsc religijnych (trzeba zakryć ramiona i kolana) np. ze Szlaku Jezusa czy w Jerozolimie, lub miejsc typowo arabskich, np. Stare Miasto w Jerozolimie, Akko czy Dżisr Az-Arqa nad M. Śródziemnym, więc tutaj proponuję po prostu długie luźne spodnie i jakąś koszulę, tak jak w kraju arabskim.

izrael

Planując wizytę w Mea Sze’arim powinnyśmy naprawdę nie zbagatelizować specyfiki tego miejsca. Wielu ultraortodoksyjnych Żydów ma umysł kompletnie zamknięty na inność kulturową. Jeśli pokażemy się tam w dżinsach i t-shircie w najlepszym wypadku zostaniemy poproszone o opuszczenie dzielnicy. W najgorszym oplute lub obrzucone jajkami, czy nawet kamieniami. [Zresztą, oplute możemy być nawet w skromnym stroju, ultraortodoksi po prostu nie lubią nie-Żydów.] Idąc do Mea Sze’arim należy mieć długą spódnicę (nie spodnie!) i zakryty dekolt oraz ramiona, najlepiej do połowy przedramienia. Mężatki (albo w ogóle idąc tam z facetem) powinny zakryć włosy. Im bardziej workowato i nieatrakcyjnie wyglądasz, tym lepiej. 😉

izrael
skromny strój do Mea Szearim

4. Kiedy jechać do Izraela?

Teoretycznie do Izraela można jechać przez cały rok, ale pory roku oczywiście różnią się od siebie, na co trzeba się przygotować.

Zimą Wzgórza Golan na północy kraju są białe, natomiast w Eilacie na południu mamy 27 stopni Celsjusza (polecam wtedy wypad na rafę koralową). Reszta kraju to ok. 10-15 stopni w ciągu dnia, ale dość zimne noce na pustyni Negew. Poza tym jest dość wietrznie i zdarzają się opady śniegu i deszczu.

Lato (lipiec-sierpień) jest upalne, 35-45 stopni w ciągu dnia, chociaż przyznam, że w nocy zdarzyło mi się założyć polar (na Wzgórzach Golan i na pustyni Negew) lub cienki sweterek (w Jerozolimie). Wilgotność powietrza (75%) może być nie do wytrzymania w Eilacie lub nad Morzem Śródziemnym. Przyznaję, że ja się w Eilacie dosłownie dusiłam, uczucie takie jakby ktoś mi ścisnął płuca. Niezbyt przyjemne.

Nie jest to też najlepszy okres na hiking na pustyni Negew, gdzie nie ma cienia, a temperatura może dojść do 50 stopni. Słyszeliśmy o tegorocznych przypadkach odwodnień i śmierci wśród turystów, nam też zdarzyło się odwodnienie i uwierzcie mi, czekanie przez kilka godzin na pomoc to nie jest komfortowa sytuacja, że tak to delikatnie ujmę. Jeśli chcecie jechać latem na szlaki piesze, to polecam tę aktywność bardzo wcześnie rano lub późnym popołudniem. Najgorętsze godziny w ciągu dnia lepiej spędzić w chłodniejszym miejscu.

izrael
hiking latem na pustyni Negew w Izraelu

Wiosna i jesień to najlepszy okres, szczególnie jeśli interesuje nas aktywny wypoczynek, czyli np. hiking. Dni są ciepłe, ale nie upalne, wieczory natomiast mogą być chłodniejsze, ale nie zimne. Poza tym północ kraju jest zielona i kwitnąca.

Te dwie pory roku to również najlepszy czas na przejście Israel National Trail (głównego szlaku pieszego w Izraelu, który liczy prawie 1000 km i jego pokonanie zajmuje ok. 2,5 miesięcy) lub jego fragmentów. Wiosną (od początku marca) zaczynamy na południu i wraz ze wzrostem temperatur idziemy ku chłodniejszej północy, jesienią natomiast idziemy w przeciwnym kierunku i na początku grudnia kończymy w Eilacie.

Zawsze przed wyjazdem upewnijmy się, kiedy dokładnie wypadają święta w Izraelu, bo potrafią one sparaliżować cały kraj i zepsuć nam plany.

5. Ograniczenia w podróży po Izraelu: Szabat i inne święta

Szabat i święta żydowskie mogą mocno pokrzyżować plany, jeśli zamierzacie korzystać z lokalnego transportu, bo poza Hajfą praktycznie transport publiczny nie kursuje. Cały kraj staje, dlatego najlepiej spędzić ten czas w okolicach arabskich osiedli, np. w Akko czy na Starym Mieście w Jerozolimie (chociaż to miejsce odradzam w święta żydowskie, bo nie wiadomo co Palestyńczykom strzeli do głowy, jak zwykle), na Wzgórzach Golan lub pustyni Negew, gdzie mamy do przejścia mnóstwo pieszych szlaków, albo w Tel Awiwie, gdzie większość miejsc praktycznie jest otwartych, bo ludzie tam są naprawdę wyluzowani. 😉

Szabat zaczyna się w piątek ok. 17-18 i trwa do zachodu słońca w sobotę, kiedy wszystko znowu się otwiera, a Jerozolima i Tel Awiw żyją nocą. 🙂

Na szczęście transport z lotniska Ben Guriona w Tel Awiwie działa – po prostu można skorzystać z arabskiej taksówki, ale o tym będzie więcej nieco niżej.

izrael
puste ulice Jerozolimy w Szabat

6. Jak się dostać do Izraela? Jak połączyć Izrael z Jordanią lub Egiptem?

Do Izraela mamy bezpośrednie połączenia z Polski w całkiem przyzwoitych cenach, jeśli rozejrzymy się za lotami wcześniej. Na lotniska w Tel Awiwie i Ejlacie latają Polskie Linie Lotnicze LOT, El Al Israel Airlines oraz lowcosty Wizzair i Ryanair. Istnieją też połączenia z przesiadkami, ale czy warto sobie tym zaprzątać głowę, jeśli mamy bezpośrednie połączenia do Izraela praktycznie z każdego lotniska w Polsce?

Jak już wspomniałam, możemy polecieć z Polski do Tel Awiwu i Ejlatu. W Jerozolimie nie ma lotniska, bo lotnisko Ben Guriona znajduje się wystarczająco blisko i są stamtąd organizowane transfery.

Jeśli chodzi o ceny lotów, to znalazłam bilety nawet za 39 zł w Ryanairze w jedną stronę (bez bagażu rejestrowanego), po ok. 500-600 zł w Locie czy nawet w lowcostach. Trzeba szukać i bukować, jeśli macie okazję. 🙂

Izrael i Jordania – przejścia graniczne

Pomiędzy Izraelem i Jordanią są trzy przejścia graniczne: King Hussain Bridge (Allenby Bridge), Sheikh Hussein Bridge (czyli przejście na rzece Jordan) i Wadi Araba-Icak Rabin, czyli przejście graniczne pomiędzy Ejlatem i Akabą. Z Tel Awiwu możemy też polecieć do Ammanu.

Do Jordanii potrzebna nam będzie wiza. Jeśli potrzebujecie więcej informacji praktycznych o tym kraju to oczywiście polecam mój praktyczny wpis o Jordanii, a tymczasem krótko opiszę wizy.

Wizę do Jordanii dostaniemy na lotnisku w Ammanie i na każdym lądowym przejściu granicznym oprócz King Hussain Bridge (jeśli zamierzamy tu przekraczać granicę to wcześniej trzeba się o wizę ubiegać w jordańskiej ambasadzie w Izraelu). Ogólnie rzecz biorąc opłata za wizę do Jordanii różni się na każdym przejściu granicznym i wynosi od 10 do 60 JOD. Zależy od tego na ile jedziecie – im dłużej tym taniej, najdroższa opłata obowiązuje za mniej niż 2 noce w Jordania i pobierana jest na przejściu w Akabie (czyli np. jak spędzacie wakacje w Ejlacie i macie ochotę na krótką wycieczkę do Petry czy Wadi Rum…).

Wjeżdżając do Jordanii warto zwrócić uwagę, żeby nie stemplowano naszego paszportu ani w Izraelu ani w Jordanii – na szczęście ostatnio wprowadzono odrębne karteczki, na których dostaniemy stemple. Wystarczy, że poprosimy, żeby nie wbijano nam pieczątki do paszportu.

Wyjeżdżając z Izraela należy uiścić opłatę wyjazdową w wysokości ok. 110 NIS.

Izrael i Egipt – przejścia graniczne

Pomiędzy Izraelem i Egiptem jest przejście graniczne w Tabie. Dojedziemy tam z Ejlatu autobusem 282, który kursuje wtedy, kiedy lądują samoloty na lotnisku w Ejlacie, serio, więc nie szukajcie rozkładu jazdy. Teoretycznie wiza na Synaj jest bezpłatna, ale dotyczy to tylko miasta Taba. Jeśli chcemy je opuścić i np. jechać do Sharm el Sheikh (albo przez Sharm do Kairu) to należy uiścić tzw. border tax, który wynosi 120 funtów egipskich, czyli jakieś 20-kilka złotych.

Wyjeżdżając z Izraela należy uiścić opłatę wyjazdową w wysokości ok. 110 NIS.

7. Wjazd do Izraela i pieczątki z krajów arabskich w paszporcie

Na temat samego wjazdu do Izraela krąży wiele legend i mitów, szczególnie o pieczątkach i wywiadach…

Więc po kolei: pieczątka z Izraela w paszporcie. Uniemożliwi nam ona wjazd do wielu krajów na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej: Libanu, Iranu, ZEA, Syrii, Iraku, Kuwejtu, Libii, Jemenu, Arabii Saudyjskiej czy Sudanu. Nie powinniśmy natomiast mieć problemów z wjazdem do Izraela z pieczątką z tych krajów, chociaż mogą nas dłużej przepytywać w biurze (potwierdzone empirycznie).

Na szczęście lecąc do Tel Awiwu na lotnisku Ben Guriona nie dostaniemy pieczątki do paszportu, a tylko niebieską karteczkę (nie wyrzucajcie jej – w każdym hotelu muszą ją zeskanować na dowód, że jesteście turystami, inaczej będziecie musieli zapłacić podatek). Podczas wyjazdu dostajecie karteczkę wyjazdową – różową.

izrael

Chyba, że… Przekraczacie granicę z Jordanią lub Egiptem i z tej granicy macie pieczątki. Nawet niekoniecznie izraelskie, wystarczą pieczątki egipskie lub jordańskie z nazwą przejścia granicznego (choć jak pisałam już wyżej – w Jordanii również zaczęli dawać karteczki). Przecież wiadomo, że jeśli masz pieczątkę z Taby, to jedyne przejście graniczne w Tabie jest między Egiptem a Izraelem. Poza tym, o ile na lotnisku dostajesz karteczki, tak na przejściach lądowych dostajesz do paszportu izraelskie pieczątki. W takim wypadku reaguj szybko i poproś o stempel na oddzielnej kartce. Inaczej będziesz mieć paszport do wymiany, tak jak ja. 😉

Taka pieczątka uniemożliwia odwiedzenie wielu krajów na Bliskim Wschodzie, ale nie przeszkadza w przesiadkach, np. na lotnisku w Dubaju, o ile nie zamierzamy opuścić lotniska. Potwierdzone empirycznie i u linii lotniczych Emirates.

izrael

Drugą sprawą jest wywiad podczas wjazdu do Izraela. Kiedy wjeżdżaliśmy do Izraela w 2002, służby bezpieczeństwa zabrały nas do biura i dokładnie przepytywały przez jakąś godzinę. Tym razem na szczęście odbyło się bez biura, ale ja (głupia!) musiałam się pochwalić, że będę na miejscu współpracować z jedną firmą turystyczną. Pani celnik chciała dowodów, więc pokazałam jej moją korespondencję mailową (tak, przygotowałam się), którą namiętnie przeczytała. Całą.

Pytania przy wjeździe są zawsze mniej więcej takie same, choć nie muszą się wszystkie trafić: po co przyjeżdżasz do Izraela, co będziesz tutaj robić, gdzie się zatrzymasz, czy kogoś tu znasz (czy masz do niego kontakt), czy masz tu jakąś rodzinę, czy znasz hebrajski, co myślisz o Izraelu. Złota rada: mów jak najmniej (ale prawdę) i udawaj głupiego turystę.

Jeśli macie pieczątki z krajów arabskich w paszporcie to celnik może zadać o nie dodatkowe pytania. I znowu – mówicie prawdę, ale najlepiej, żebyście nikogo w tych krajach nie znali, bo otwiera to kolejną pulę pytań (a jak znacie to się po prostu nie przyznawajcie). 😉

Ale oprócz wjazdu, jest jeszcze kwestia wyjazdu, również owiana mroczną tajemnicą. Krążą nawet głosy, że trudniej jest wyjechać z Izraela, niż do niego wjechać, a kontroli bezpieczeństwa nie będzie obchodzić czy zdążysz na samolot, czy nie. Z tym drugim muszę się zgodzić – lepiej być na lotnisku 3 godziny przed odlotem, bo jak im się zechce to Wam zrobią skan całego ciała albo rewizję komputera. Oba przypadki zdarzyły się moim znajomym. Poza tym nie uważam, żeby było trudniej wyjechać z Izraela niż do niego wjechać.

Jednak pytania przy wyjeździe są takie jak przy wjeździe, a do nich można jeszcze dorzucić: czy pakowałeś sam swój bagaż, czy ktoś miał dostęp do Twojego bagażu po zapakowaniu go, gdzie i z kim podróżowałeś po Izraelu. I znowu najlepiej udawać głupiego turystę. (Tym razem już nie paplałam, że współpracowałam na miejscu z lokalnymi firmami.)

Polecam Wam też praktyczne wpisy Karola z Kołem Się Toczy: Izrael praktycznie – ciekawe miejsca, co warto zobaczyć oraz Łukasza Kędzierskiego: Izrael informacje praktyczne

8. Łączność, internet, poczta, elektryczność w Izraelu

W Izraelu używa się gniazdek takich jak u nas, więc wtyczki naszych ładowarek powinny spokojnie pasować i nie trzeba się martwić o przejściówki.

Choć teoretycznie można dostać w Izraelu kartę SIM, to ja się mocno nałaziłam, żeby taką kupić. Z drugiej strony Izrael jest bardzo rozwiniętym krajem i wi-fi wszędzie tutaj to standard, więc nie ma sensu raczej kupować lokalnej karty. Wi-fi znajdziecie w hostelach i hotelach, kawiarniach, restauracjach, dworcach i innych miejscach publicznych (nawet na plażach!).

Jeśli jednak chcecie z jakiegoś powodu kupić lokalną kartę SIM to dostaniecie ją w serwisie telefonicznym lub sklepie z telefonami. Karta SIM z 8 gb internetu i nielimitowanymi rozmowami w Izraelu na miesiąc: 20 ils (karta) + 140 ils (doładowanie). Korzystałam z Orange BigTalk, ale dostępne są też inne taryfy, np. na tydzień.

Pocztówki (koszt znaczka to ok. 5 zł) można wysyłać z urzędu pocztowego albo zapytać w hotelu czy hostelu czy je nam wyślą.

9. Izrael: pieniądze, waluta

Jak pisałam na początku – Izrael to nie jest tani kraj. Zakwaterowanie jest drogie, transport jest drogi, ceny wstępów są drogie jak cholera i tylko jedzenie na ulicy nie wali po kieszeniach (choć ciągle ceny są wyższe niż w Polsce) – natomiast w restauracjach już tak. Nie da się tanio podróżować po Izraelu, ale jest kilka sposobów, żeby zrobić to taniej. Najdroższym miastem jest Tel Awiw, który ze względu na różnice cenowe w stosunku do innych miast Izraela, został nazwany Państwem Telawiwskim.

Walutą w Izraelu jest nowy izraelski szekel (ils). 1 ils = 0,95 zł

Kartą można płacić praktycznie wszędzie, a już na pewno w większości hosteli i hoteli. Bankomaty są powszechnie dostępne, ale uwaga – niektóre z nich (szczególnie te ustawione w sklepach) pobierają prowizję (nawet 7 zł), a zdarzyło mi się też, że nie obsługiwały mojej karty MasterCard tylko Visa.

10. Izrael: noclegi, gdzie spać, przykładowe ceny w 2018

W tej części wymieniam miejsca, w których nocowałam w Izraelu i które polecam. Zwykle szukam hosteli (w Izraelu są naprawdę świetne!!!), niedrogich hoteli i pensjonatów.

Na wstępie tylko powiem, że cena za łóżko w hostelach w salach wieloosobowych wynosi ok. 30 usd za noc. Pokoje dwuosobowe w hostelach to ok. 120 usd. W hotelach i pensjonatach oczywiście więcej. 

Booking.com

Tel Awiw – pierwszą noc spędziłam w hostelu Overstay TLV, potem wróciłam tam na 2 noce, a na końcu trafiłam tam na 2 tygodnie jako wolontariuszka. Zdradzę, że hostel jest bardzo imprezowy, więc jeśli tego szukacie, to gorąco polecam. Poza tym leży tuż przy Starej Jafie (plaża!) i artystycznej dzielnicy Florentine.

Kilknij tutaj, żeby sprawdzić też inne opcje zakwaterowania w Tel Awiwie.

Jerozolima – najpierw zatrzymałam się w Citadel Hostel na Starym Mieście, ale przyznam, że wszyscy gorąco polecają Abraham Hostel. Nie miałam okazji go wypróbować, bo później nocowałam u jednego couchsurfera, ale ponieważ słyszałam bardzo pozytywne opinie o Abrahamie zarówno od turystów, jak i lokalnych, to chyba mogę go Wam polecić.

Kliknij tutaj, żeby sprawdzić inne opcje zakwaterowania w Jerozolimie.

Nazaret – idealna baza wypadowa na zwiedzanie północy, szczególnie jeśli macie wynajęty samochód. W Nazarecie zostałam kilkanaście dni, gdzie pracowałam jako wolontariuszka w jednym z hosteli (ale już go nie ma), za to polecam nocleg w Fauzi Azar, który należy do tej samej sieci co Abraham Hostel i znajduje się w ponad 200-letnim arabskim domu. Cudeńko!

Pod tym linkiem możecie znaleźć inne opcje zakwaterowania w Nazarecie.

Eilat – tutaj nocowałam w trochę dziwnym, kolorowym Corinne Hostel, który mogę polecić za 1) położenie – 200 metrów od dworca autobusowego (jedziemy na rafę!), 7 minut spacerem od lotniska, 13 minut od plaży, 2) cenę – za 5 dni w pokoju prywatnym z łazienką, lodówką zapłaciliśmy 1200 zł za dwie osoby – i była to najniższa cena na tyle dni w Eilacie. Niestety, Corinne to dość psychodeliczny hostel, który większość czasu jest zarezerwowany.

Moi rodzice natomiast podczas ostatniego pobytu w Ejlacie zatrzymali się w większym resorcie Club Hotel Eilat i byli baaaardzo zadowoleni i też go polecają. 😉

Kliknij tutaj, żeby sprawdzić też inne opcje zakwaterowania w Eilacie.

Micpe Ramon – jedźcie na pustynię Negew i koniecznie zatrzymajcie się w the Green Backpackers (rezerwacja tylko przez ich stronę www), jednym z najlepszych i najfajniejszych hosteli, w których miałam okazję nocować, nie tylko w Izraelu, ale ogólnie w czasie swoich kilkuletnich już podróży. Niewielki i dość kameralny, urządzony w bardzo przytulnym stylu, nie da się tam nie integrować z innymi podróżnikami. Do tego położony jest na skraju Micpe Ramon, tuż przy szlakach pieszych na pustyni. A jeśli macie ochotę przeżyć jakąś pustynną przygodę (od jeep touru poprzez zjazd z klifu na linie, jazdę konną na pustyni o zachodzie słońca i oglądanie gwiazd przez teleskop), to właściciele pomogą Wam ją zorganizować. Polecam gorąco!!!

Tutaj możesz sprawdzić inne opcje zakwaterowania w Micpe i dokonać rezerwacji.

izrael
jeep tour na pustyni

Wzgórza Golan – jest tylko jedno miejsce, gdzie powinniście się zatrzymać na Wzgórzach Golan: the Golan Heights Hostel w Odem. Kolejny rodzinny, niewielki hostel, urządzony w bardzo przytulnym stylu, czysty, położony wśród zieleni Moszawu Odem (gdzie jest winiarnia the Odem Mountain z najlepszymi winami z Izraela jakie piłam!), tuż przy szlakach pieszych, niedaleko krateru Wielka Dżuba i jakieś 12 km od mojego ulubionego wodospadu Banias. Poza tym jeśli macie ochotę na inne atrakcje, takie jak rafting czy dzień nad rzeką Jordan, to wszystko to właściciele mogą Wam zorganizować. Gorąco, GORĄCO polecam!!!

Pod tym linkiem znajdziecie zakwaterowanie w całym regionie Wzgórz Golan.

izrael
wspólna integrująca kolacja w GHH

Dżizr Az-Zarka – to niewielka arabska miejscowość nad Morzem Śródziemnym, na północ od Cezarei Nadmorskiej z przepiękną, szeroką, bezludną plażą. Chcecie wypocząć nad morzem z dala od tłumów, jedźcie do Dżizr i zatrzymajcie się w jedynym w mieście pensjonacie Juha’s Guesthouse. Miejsce bardzo fajne, przytulne i w samym centrum miasteczka, jakieś 7 minut drogi od plaży.

izrael

11. Izrael: transport, koszty, ceny przejazdów 2018

Transport, z jakiego korzystałam w Izraelu to autobusy, pociągi, raz zdarzył się autostop i raz wynajęliśmy auto. Z autostopem mam najmniejsze doświadczenie w Izraelu, ale zdążyłam zauważyć, że wielu miejscowych (szczególnie na pustyni Negew i Wzgórzach Golan) bardzo go sobie chwali i polecało mi go, nawet mimo faktu, że podróżowałam solo. I spróbowałam. Przeżyłam. 😉

Linie kolejowe w Izraelu są dość ograniczone, a kolej droga. Z autobusami jest już lepiej, ale do niektórych, szczególnie małych, miejsc połączenia są ograniczone (np. w piątek z Eilatu do Micpe Ramon był tylko jeden autobus o 6:30 rano). Poza tym autobusy są dość drogie – konkretne ceny będą już w następnym paragrafie.

Zdarzyło nam się też wynająć samochód na 1 dzień w 5 osób, co jest chyba najbardziej popularną opcją wśród turystów i cenowo niewiele droższą od transportu publicznego, a na pewno bardziej elastyczną i pozwala nam na szybsze przemieszczanie się po kraju.

Jeśli chodzi o transport z lotniska do Tel Awiwu, to ja korzystałam z kolei, jednak są one ograniczone czasowo, co jest szczególnie uciążliwe, jeśli macie przylot lub wylot w nocy. Na szczęście uruchomiono transfer na lotnisko FloShuttle (podjeżdżają bezpośrednio pod wasz hotel lub hostel!), który można sobie wcześniej zarezerwować przez stronę internetową. Ceny znajdziecie również na stronie internetowej. Wspomnę tylko, że jest to dużo tańsza opcja niż dojazd taksówką!!!

Poniżej podaję trochę przykładowych cen:
– przejazd pociągiem z lotniska do głównej stacji kolejowej HaHagana w Tel Awiwie – 16 ils
– bilet na transport publiczny w Tel Awiwie / Jerozolimie – 6,90 ils
– istnieje karta zniżkowa Rav Tav na transport publiczny w Jerozolimie i Tel Awiwie – więcej informacji w komentarzu Moniki pod tekstem

– autobus z Tel Awiwu do Nazaretu – 40 ils
– autobus Nazaret – Akko (w jedną stronę) – 31,50 ils
– autobus Nazaret – Bet Szean (z przesiadką w Afuli) – 27 ils
– autobus Nazaret – Amman – 80 ils
– autobus Eilat – Micpe Ramon (pustynia Negew) – 46 ils
– autobus Micpe Ramon – Ein Avdat – 15,40 ils
– autobus Micpe Ramon – Jerozolima (z przesiadką w Ber Szewie) – 50 ils
– autobus Jerozolima – Tel Awiw – 19 ils
– Tel Awiw – Dżizr az Zarka – 34 ils (pociąg do Beniaminy 26 ils + autobus do Dżizr 8 ils)
– pociąg Tel Awiw – Akko – 45 ils
– autobus Tel Awiw – Kiriat Szmona (Wzgórza Golan) – 75 ils
– autobus Kiriat Szmona – Odem (WG) – 17 ils

– wynajęcie samochodu na cały dzień dla 5 osób kosztuje 200-250 ils (dla 4 os. ok. 150-200 ils)
– litr paliwa to ok. 6,50 ils
– ogólnie z Nazaretu zrobiliśmy wycieczkę na jakieś 250 km i wyszło nas 85 szekli za osobę (odwiedziliśmy Kanę, Tabgę, Kafarnaum, Górę Błogosławieństw, wodospad Banias i twierdzę Nimrod, a wracając zatrzymaliśmy się w Rosz Pinie na obiad)

12. Izrael: jedzenie, przykładowe ceny 2018

Jedzenie w Izraelu jest bardzo różnorodne, a z typowego street food trzeba wymienić na pewno falafele i szoarmy, hummus z chlebem pita, a wielu Izraelczyków w domu używa tahiny (moja miłość). W dużych miastach na targach kupimy świeże owoce i warzywa, ale na pewno najtaniej zakupy wyjdą nam w supermarketach.

Poniżej kilka cen:
– falafel w chlebie pita – 10-15 ils
– szoarma w chlebie pita – 20-35 ils
– falafel / szoarma w formie dania w restauracji – 35-50 ils
– talerz hummusu – 15-20 ils
– butelka wody mineralnej 1,5l – ok. 5 ils
– puszka coca-coli – 7 ils
– butelka piwa Goldstar w sklepie – 10 ils
– 0,5l piwa w lokalu – 25 – 36 ils
– świeżo wyciskany sok z owoców – ok. 15 ils

izrael
rafa koralowa w Eilacie

13. Zwiedzanie Izraela, koszty wstępów do największych atrakcji w 2018

Kilka cen wstępów do różnych atrakcji:
– całodniowa wycieczka z lokalnym touroperatorem Tourist Israel do Cezarei, Haify, Akko i Rosz Hanikry – 103-114$ (z Tel Awiwu / z Jerozolimy; bilety wstępu w cenie)
– Wodospad Banias i Forteca Nimrod na Wzgórzach Golan – 41 ils (bilet łączony; oddzielnie analogicznie: 29 i 22 ils)
– Zippori – 29 ils
– Bet Szean – 40 ils
– miejsca ze Szlaku Jezusa: Kana, Tabga, Góra Błogosławieństw – darmowe, Kafarnaum – 3 ils
– bilet wstępu w Akko (Cytadela, Tunel Templariuszy) – 40 ils
– Cezarea Nadmorska – 40 ils
– Miasto Dawida (Mury Miejskie) w Jerozolimie – 29 ils
– Masada – 29 ils
– En Gedi – 29 ils
– Kanion En Avdat i ruiny miasta Avdat – 46 ils (bilet łączony; oddzielnie: 29 i 29 ils)
– rafa koralowa – 35 ils

Bilety wstępu, jak widać według powyższej listy, są bardzo drogie, ale dostępne są (na szczęście!) bilety zniżkowe – szczegóły znajdziecie na tej oficjalnej stronie (także listę miejsc, gdzie dostaniecie te bilety); warto w nie zainwestować, tym bardziej, że w Izraelu mamy ponad 60 parków narodowych! Bilety są ważne 14 dni od pierwszej wizyty:
– 3 parki narodowe: 78 ils
– 6 parków narodowych: 110 ils
– nielimitowana liczba parków narodowych: 150 ils
Akko i Mury w Jerozolimie nie są uwzględnione w bilecie zniżkowym.

Jeśli chcemy odwiedzić np. rafę koralową, Masadę i Cezareę Nadmorską, zapłacilibyśmy za wstępy 104 ils, oszczędzamy więc 44 ils za osobę.
Jeśli przyjeżdżamy do Izraela na 2 tygodnie i chcemy zobaczyć cały przekrój kraju, od północy do południa, z jego najważniejszymi miejscami, polecałabym (patrząc od północy kraju): wodospad Banias, fortecę Nimrod, Bet Szean, Cezareę, Masadę, En Gedi, En Avdat i rafę koralową, co kosztowałoby nas 253 ils. Z biletem zniżkowym oszczędzamy więc 103 ils.

Mam nadzieję, że ten post się wam przyda i uda wam się zwiedzić Izrael tak, żeby jak i ja się w nim zakochać. 🙂 Jeśli macie pytania lub chcecie podzielić się dodatkowymi informacjami, piszcie je w komentarzach!

Wybieracie się do Izraela? Macie jakieś dodatkowe pytania? A może już odwiedziliście ten kraj i chcielibyście coś dodać od siebie? Wszystkie wątpliwości i uwagi piszcie w komentarzach! 

PS. Swoją podróż do Izraela w terminie 14.07 – 15.09.2015 odbyłam we współpracy z Tourist Israel, Tourist Israel Tours oraz hostelami the Green Backpackers, Juha’s Guesthouse i the Golan Heights Hostel, którym dziękuję za pomoc. Wszystkie opinie w tekście są subiektywne. W Izraelu byłam także prywatnie w innych terminach 🙂

146 odpowiedzi

 1. Ja bym jeszcze dodała informacje o karcie Rav Kav na transport – może się przydać, jeśli ktoś tak jak ja się zatrzyma w Jerozolimie albo Tel Avivie i będzie robił sobie tylko wycieczki.
  Zwykle na forach jest o karcie na okaziciela (która jest chyba płatna), ale można za darmo wyrobić kartę ze zdjęciem – trzeba się zjawić w biurze, stanąć w kolejce, która szybko idzie, dać sobie zrobić zdjęcie i ma się kartę którą można załadować i wtedy przejazdy nie są jednorazowe, ale ważne 90 minut, są tez chyba trochę tańsze niż 6,90 (ale nie pamiętam dokładnie ile?),a jeśli jedzie się autobusem i kupuje od razu bilet powrotny to płaci się 20% mniej.
  Jeśli ktoś nie planuje przemieszczać się transportem miejskim, ani jeździć autobusami tam z powrotem to może nie warte zachodu, ale…. karta jest za darmo więc mi się opłacało.
  Jak kierowca autobusu był miły to nawet raz czy dwa potraktował dwa bilety kupowane w jedna stronę tak jakby były jednym powrotnym i też nam dał zniżkę 😉

 2. Chyba najbardziej konkretny i rozbudowany praktyczny wpis jaki czytałam. Sama pewnie bym się obawiała zamachów. Szwagier koleżanki pochodzi z Izraela i opuścił ten kraj ze względów bezpieczeństwa.

  • Cóż, kraj pod tym względem jest naprawdę specyficzny, przyznaję. Jak jest wojna to faktycznie trochę może to irytować, siedzisz sobie w domu, a tu co chwila jakieś syreny wyją. Ale ludzie, z którymi rozmawiałam aż tak bardzo na to nie narzekali 😉
   Cieszę się, że wpis Ci się podobał! 🙂

 3. Witaj. Dzięki za informacje. Zastanawiam się nad podróżą do Izreala na przełomie grudnia/stycznia, samolotem do Eliatu. Czy ewentualnie mogę Cię prosić o wskazówki dotyczące miejsc, które koniecznie powinniśmy zobaczyć w 10 dni startując na południu? Czy polecasz wyjazd z 3 letnim dzieckiem? Dziękuję.

  • Hej, nie ma raczej przeciwwskazań, żeby nie jechać z 3 letnim dzieckiem, więc tak 🙂
   Jeśli chodzi o miejsca na 10 dni – na pewno polecam co najmniej 1 cały dzień na rafie koralowej w Eilacie, i ze 2 dni w Jerozolimie, gdzie możecie dojechać zatrzymując się po drodze w Micpe Ramon na pustyni Negew 🙂 Dodatkowo Masada i Morze Martwe i już macie 5-6 dni 🙂 Nie wiem co jeszcze by Was interesowało, więc za bardzo nie wiem co mogę jeszcze polecić.
   W razie co piszcie też na priv. Pozdrawiam! 🙂

 4. Świetny post. Na wyjazd do Izraela zabieram się już od kilku lat, ale cały czas mam wątpliwości. Znacznie je rozwiałaś ale wciąż się waham 😉 Jestem miłośniczką przyrody, pięknych krajobrazów i pieszych wędrówek, więc ten kraj kusi mnie pod tym względem. Jednak obawiam się ludzi, nie chciałabym czuć się niemile widziana.

 5. WITANKO, JEDZIEMY do Izraela od 27 luty do 5 marca i tak naprawde dylemat jakie zabrac ciuchy , jak w tym czasie wyglada pogoda ,bierzemy w 9 osob renault trafic i w tydzien chcemy zaszalec , moze wiesz jaka pogoda jest w Izraelu w tym czasie -pozdro

  • Hej! W lutym w Izraelu jest dość deszczowo i zimno. Nie wiem jakie miejsca dokładnie chcecie zobaczyć w tydzień, ale na pewno w Jerozolimie i na północy może być chłodniej niż na południu, w Eilacie będzie ciepło. Weźcie na pewno cieplejsze ciuchy i coś od deszczu 🙂 Pozdrawiam!

 6. Izrael jest piękny… Byłam tam w lipcu 2014, w trakcie tych wszystkich wydarzeń o których głośno było w naszej prasie. Mimo tego, że byłam świadkiem w sumie dwóch ataków rakietowych (jednego w trakcie lądowania, a drugiego gdy byliśmy na plaży pomiędzy Jaffą a Tel Awiwem), to może dziwnie to zabrzmi, ale jednak czułam się tam bardzo bezpiecznie. Ten kraj mnie oczarował, muszę tam kiedyś wrócić 🙂

 7. Wybieram się do Izraela, ale mam w paszporcie wbitą pieczątkę z Egiptu czy powinnam zmienić paszport. W jednym biurze mówią, że nie ma potrzeby a w innym że raczej powinnam ? Czy w marcu jest tam deszczowo?

  • Hej! Na pewno powinnaś zmienić biuro podróży, bo jeśli pracownicy biura podróży twierdzą, że trzeba zmieniać paszport jeśli ma się pieczątkę z Izraela, to nie mają nawet podstawowej wiedzy o tym regionie. Zapytaj ich o wycieczki fakultatywne do Jerozolimy z Synaju, czyli właśnie Egiptu, ciekawa jestem ich odpowiedzi 😉
   Oczywiście nie musisz zmieniać paszportu, Izrael, Egipt i Jordania żyją w dobrych stosunkach.
   W marcu nie powinno być już deszczowo, ale nie będzie też gorąco (zależy jeszcze od części Izraela – na południu zawsze jest gorąco).
   Pozdrawiam! 🙂

 8. Witam serdecznie,
  Pani wpis czyta się z ogromną przyjemnością. 🙂 Po raz pierwszy byłem w Izraelu w lipcu 2014 r. Była to wycieczka fakultatywna z Sharm el Sheikh. Na przejściu granicznym Taba-Ejlat byliśmy drobiazgowo sprawdzani i wypytywani osobno o różne dziwne sprawy typu: czy lubisz starsze osoby? Polecam jedno – zachować spokój i odpowiadać lakonicznie. Ale to nic w porównaniu z tym, co widzieliśmy potem. Zakochałem się w tym kraju i postanowiłem przylecieć tam w tym roku ponownie na dłużej. Mam w związku z tym dwa pytania: w tym roku wybiera się tam z nami osoba, która nie zna żadnego języka obcego. Czy na lotnisku Ben Guriona będzie mogła liczyć na jakąś pomoc tłumacza? Jakie temperatury panują w Izraelu na początku maja? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Hej! Na początku maja jest tam ciepło i przyjemnie, na pewno nie ma duszących upałów ani nie pada. 🙂
   Jeśli chodzi o lotnisko to ktoś z Was może podejść do okienka z osobą nieznającą angielskiego i razem się odprawicie. My tak robiliśmy, nie było problemu. Oni są tam bardzo mili 🙂 Pozdrawiam!

 9. Świetny post, bardzo mi pomógł – pod koniec lutego wybieram się na kilka miesięcy do Jerozolimy 🙂 Czy mogłabyś napisać gdzie się ubezpieczałaś przed wyjazdem? polecasz jakąś konkretna firmę?

  • Hej Magdo! Ja jestem członkiem Alpen Verein i z tego tytułu tam jestem ubezpieczona na cały świat. Nie wiem ile masz lat i czy masz jeszcze status studenta, ale podobnie działają EURO26 i ISIC. 🙂 Nie polecam nigdy żadnej konkretnej firmy jeśli chodzi o ubezpieczenia, bo mi samej nigdy się nic nie przydarzyło, więc nie mogę powiedzieć, że ta i ta firma jest świetna i nie zostawi Cię na lodzie, a tamta świetna nie jest… Musisz czytać opinie w internecie, niestety.

 10. Hej świetny wpis, wiele bardzo praktycznych informacji 🙂

  Ja wybieram się do Izraela na przełomie lutego-marca.

  W skrócie: w środę będę jeszcze w Haifie i później mam czas do soboty wieczór (w niedzielę nad ranem mam lot powrotny z Tel Awiwu) na zwiedzenie kilku miejsc.

  Myślałam o Jerozolimie, Morzu Martwym i nie wiem czy dam radę zobaczyć coś więcej… obawiam się też szabatu, że będę miała problem aby wrócić z temtego rejonu do Tel Awiwu na czas.

  Poradziłabyś coś? 🙂

  Pozdrawiam!

  • Hej! Jeśli chodzi o szabat – wszystkie połączenia zamierają w piątek wieczorem (a nawet wcześniej, zależy od trasy). Rozkład jest na http://www.egged.co.il więc musicie tak to rozłożyć, żeby zdążyć… Albo skorzystajcie z jakiejś wycieczki zorganizowanej na miejscu już!

 11. Sprawna stronka tylko zastanawiam się na jej wartością dodaną, zwlaszcza obecnie. Jest przecież tyle papierowych (chocby Lonely Planet czy Routard) i internetowych przewodników / blogów traktujących o turystyce (jak się dostać, najlepiej tanio, z miejsca X do Y, gdzie i jak tanio spac, jaki kolejny widok/zjawisko-wow zaliczyć), w tym z informacjami o podróżach dla kobiet. Fajnie by było poczytać co głębszego o podróżach (a la Tiziano Terrzani , Kapuściński), a nie o banalnej, jednorazowej turystyce i np. w kontekscie Izraela/Palestyny dowiedzieć się jak wygląda (i jak mozna zauczestniczyc w nim) posiłek szabasowy u ortodoksyjnych Żydów z Mea Shearim, jak i gdzie sprawnie poznac podstawy hebrajskiego/arabskiego, jak wyglada przysiega w Masadzie czy pod Sciana Placzu mlodziutkich zolnierzy i zolnierek izraelskich,jak przezywa sie całonocne czuwanie, wspolnie z wieloma rytami chrześcijaństwa, w Grobie Pańskim, jak dostać się na nocny obiad w czasie Ramadannu do Palestyńczyków w Ramallah…. itd….

  • Jednak statystyki u mnie podają, że takie wpisy są jednak potrzebne. A to o co pytasz… poszukaj, jest mnóstwo reportaży z Izraela wydanych na papierze, które o tym wspominają 🙂

 12. Hej, chciałbym pojechać do Izraela „autostopem”, bez pieniędzy.
  Mogę mieć problem z wjazdem?

  PS. moi rodzice mają pochodzenie żydowskie.

  • Hej! Jako że najprostsza droga autostopem do Izraela wiedzie przez Turcję i potem Iran, Irak i Jordanię, to jeśli nie będziesz mieć pieniędzy na wizy to tak, możesz mieć problem.
   Ewentualnie jeśli umiesz pływać proponuję przepłynąć Morze Śródziemne.

 13. Hej, jade do Izraela za kilka dni..wycieczka zorganizowana, mam pytanie..czy grupy maja dyskretny monitoring policji?..pytam gdyz roznie bywa w czasach gdzie nie wiadomo z ktorej strony moze ktos sie pojawic z…-:) i jeszcze jedno pytanie jak jest z wifi?..czy w miare w hotelach nie ma problemu z polaczeniem? pozdrawiam -:) Bogdan

  • Hej! Nie mam pojęcia czy grupy mają tam dyskretny monitoring policji, ale z tego co udało mi się zaobserwować przez 2 miesiące pobytu w Izraelu, to nie sądzę, żeby grupy turystów były celem terrorystów, oni tam zawracają sobie głowę sobą nawzajem, a nie przyjezdnymi 😉 wi-fi jest praktycznie wszędzie, nie miałam z tym żadnego problemu 🙂 pozdrawiam!

 14. Mam pytanie na temat Morza Martwego. Gdzie można sie zatrzymac, by zażyc kąpieli w tym cudzie i pozniej móc sie normalnie opłukać z tej zupy? A najlepiej gdzie zatryzmac sie najedną noc? Wybieram sie do Izraela na 10 dni 22 wrzesnia br.

 15. witam chcemy wybrać się do Izraela w grudniu wylot z polski w sobotę. chciałam zapytac czy wnsobote.dostaniemy się jakoś autobusem do eli a tu? gdzie szukać. tego transportu ☺

  • Lotnisko znajduje się w mieście, poza tym szabat nie jest tam aż tak bardzo przestrzegany, więc jeśli hotel jest daleko to spokojnie można złapać autobus lub taksówkę 🙂

 16. Witam, super blog dzięki, wybieram się do Izraela w styczniu na tydzień Wizzair lotnisko Ovda mam nadzieję dostać się do Ejlat autobusem. Chciałabym o ile to możliwe zobaczyć Jerozolimę, Tabę, wzgórza Golan, to moja pierwsza taka daleka wyprawa może poleciłabyś mi jakieś w miarę tanie wycieczki po Izraelu. Pozdrawiam terka

 17. Hej,
  jadę sama do Izraela, teraz, dokładnie 05.01. W Jerozolimie mam nocleg 1 km poza Starym Miastem, u stóp Góry Oliwnej (okolice Ibrahimia College), czyli w okolicy zamieszkałej prze ludność muzułmańską. Gdzieniegdzie pojawiają się opinie, że to nieciekawe miejsce i lepiej go unikać, jednak bez konkretów. Pytanie czy jest na tyle bezpiecznie, że będę mogła w dzień na piechotę się tam przemieścić? Czy muszę sie obawiać?
  Będę Ci wdzięczna za informację.

  • Hej Alu! W dzień nie powinno być kłopotów z przemieszczaniem się, wszędzie można dojść. Ja osobiście nie lubię tamtego miejsca, bo jest dużo chodzenia pod górę i praktycznie nie ma za bardzo co tam robić. Polecam raczej Yafo Street i okolice, ale nie wiem czy jeszcze możesz zmienić. Pozdrawiam!

 18. Witam Haniu, mam takie pytanie lecimy do Eljatu 17 stycznia na 5 dni, chcemy zwiedzić Masade i oczywiście morze martwe, ale także mamy plany posnurkowac, będziemy zakwaterowanii w centrum Eljatu, co byś nam poleciła jakąś fajną rafe, gdzie mamy się udać, pozdrawiam Darek. Ps super 👌 opisujesz Izrael.

   • na polowe dnia mozna na rafe dostac sie w wycieczce np po 3 ch parkach narodowych , ktorej koszt jest dwa trzy razy nizszy,niz suma bileteow na wjazd i przejazd,nie maja zadnych uwag,aby o godz 14 stej pozostac na snoorkowaniu ,cena za trzy parki to 55 szekli,,czyli tyle samo ile za dojazd i wstep do Parku z rafa…tam mi poradzili w Tourist Izrael, ,coz jade na trzy dni, wypelnione zwiedzaniem ,domniemuje,iz kolejny wyjazd,gdy obadam tipy i triki, ,moze byc na 7- 14 dni do Eilat na rafe,zamist do Marsa Alam ,zatem moj wyjazd jest rozponawczy jak i Izrael w intesywnej skompresowanej pigulce,Petra Jordania ,plus Jerozolima,Morze Martwe,Betlejem i 3 parki + snorkowane .juz dzis w nocy, Wiele podrozowalem,ale Blog Hanny ,winien byc pisany z duzej litery, semsowny,koncetrat istotnych info z humorem,dzieki,skorzystalem wiecej niz z wikitravel,tripadviser i inne blogi ,stronki odyssa itp,

    • Czy możesz podać stronę gdzie można kupić bilet na opisaną wycieczkę po 3 parkach? Bardzo zależy mi na snorkelingowaniu ogladając rafę koralową – nie mogę znaleźć tych informacji w sieci 🙁

    • Wystarczy pogooglowac. Wycieczki po trzech parkach… Niekiedy mimo przyjęcia zamówienia. W przeddzień powiadamia Izrael tourist iz z powodu braku ilości zainteresowanych możliwa jest tylko do jednego parku. Uwaga płacić sugeruję z karty typu portmonetka. Gdyz po podaniu danych karty. Karta jest dopiero kilka dni później ręcznie obciążania. Zapłaciłem dwukrotnie…. Po tygodniu. Gdy wykazał. Oddali szmal. Rafa. Cóż drogi dojazd. Płatny wysoko wstęp na plażę. Drogo delfin atrium cokolwiek. Zrezygnowałem. Skorzystałem z publicznej plaży w Eilat. Na snoorking poleciał do Marsa Alam Aurora Oriental rafa w laguna. Można w odróżnieniu od innych raf pływać cały dzień. Na rafach. Gdzie dostęp z pomostu od 9.lub 10czarna flaga. Zakazane. Połowa hoteli nie respektować ubezpieczenia sportów extremalnych. Czyli możliwa była tylko jedna wycieczka po górach kopalniach. Oraz do Jeruzalem. Oraz Petra. Skorzystałem polecam

   • Hanna, dzięki za cenne wskazówki! uświadomiłaś mi wiele ważnych „szczegółów”, jak choćby pis ze zdjęciem jak się ubrać do dzielnicy Żydów ortodoksyjnych 🙂
    Marzę o zwiedzeniu rafy w Ejlat i zastanawiam się, jak tam dotrzeć z samego miasta? kursują autobusy miejsce/lokalne busy/czy też można dotrzeć na pieszo?

    • Hej Doroto! Tak, do rafy można normalnie dojechać i wrócić autobusem, ale też autostopem – to bardzo popularne tam na dole, wielu miejscowych też tak robi i my wracaliśmy podobnie 🙂 Pieszo trochę za daleko i na pewno za gorąco!!!

 19. Bardzo się cieszę, że trafiłam na Pani bloga. Jest świetny! Wielu rzeczy się dowiedziałam czytając go, niemniej mam jeszcze pytanie dot. pieniędzy, bo różne opinie słyszę. Czy lepiej mieć dolary czy szekle? I czy lepiej opłaca się kupić w Polsce czy na miejscu wypłacić z bankomatu? Czy karta debetowa wystarczy, by wypłacić z bankomatu lub zapłacić w sklepie? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź!

 20. Cześć,
  Wybieramy się do Izraela w czerwcu na ponad dwa tygodnie.
  Mogłabyś podać (orientacyjnie, oczywiście) jaką sumą powinniśmy dysponować( trzyosobowa rodzina), żeby czuć się swobodnie (ale bez luksusów)?
  I jeszcze jedno…upał o tej porze roku da się jakoś znieść?
  Pozdrawiam serdecznie
  Aga

  • Przykro mi, ale nie podam Wam takiej kwoty. Musicie sami policzyć na podstawie tego wpisu. Każdy bowiem inaczej rozumie „swobodę”, jest to pojęcie bardzo względne. Mam nadzieję, że poradzicie sobie sami 🙂 pozdrawiam!

 21. Witaj
  Wybieramy się na tydzień do Izrael, chciałem zapytać gdzie można kupić te bilety zniżkowe do parków narodowych, zastanawiamy się na 6 ale nad wszystkimi?
  Niestety nie znalazłem takiej informacji na tej stronie którą podałaś?

 22. Dziękuję za świetne wskazówki, lecę do Izraela pod koniec kwietnia,nie mogę się doczekać , jest to wyjazd religijny, mam pytanie chciałabym kupić lampę oliwną, czy jest to duży wydatek i czy bez problemu wywiozę ją?Pozdrawiam serdecznie.

 23. Świetny post, bardzo mi pomógł – pod koniec marca wybieram się na kilka dni do Jerozolimy! Wiem że płaci się podatek wyjścia z Israela czy tez na lotnisku? lub jest uwzględniony z bilecie lotniczym? dzieki Pozdrawiam Magda

 24. Przeczytałam Twój wpis o Jordanii, który bardzo mi pomógł! I już jestem niestety po (za krótkiej) wizycie w Jordanii. Zamierzam się wybrać następnym razem do Palestyny (z lotniska w Izraelu).. czy masz może jakieś informacje na temat przedostania się z Izraela do Palestyny?
  Z góry dziękuje!
  Pozdrawiam,
  JK

  • Hej! Niestety, w Palestynie jeszcze nie byłam, więc nie mam wiedzy na ten temat, ale myślę, że można znaleźć odpowiednie informacje na ten temat w google 🙂 pozdrawiam!

 25. Witam, czy masz taką informację, że granica między Egiptem a Izraelem jest nadal zamknięta. Będziemy za tydzień w Egipcie i chcieliśmy pojechać na wycieczkę do Jerozolimy i drugie pytanie, czy bez problemu można płacić w Jerozolimie dolarami?

  • Hej! W Jerozolimie raczej lepiej jest płacić szeklami. Nie słyszałam nic natomiast, żeby granica między Izraelem a Egiptem była zamknięta, ale lepiej poszukać aktualnych informacji. Pozdrawiam!

 26. Z Pani bloga dowiedziałem się wielu praktycznych wskazówek. Dziękuję. Wybieram się do Jerozolimy w drugiej połowie października, ale już teraz planuję wyprawę. Jestem już w starszym wieku i bardzo istotna dla mnie sprawa, to pogoda, temperatury i opady. Mogłaby mi Pani coś więcej opowiedzieć o tej prze roku? I jeszcze jedno – sprawa kupowania biletów na przejazdy autobusowe w Jerozolimie. Czy takie same bilety obowiązują w autobusach miejskich izraelskich i palestyńskich? Czy można kupić jakiś karnet na kilka przejazdów, czy można nabyć bilet poza automatem? W jakims sklepie, kiosku lub czyms podobnym? Słyszałem że automaty nie wydają reszty, to prawda?

  • Hej! Wydaje mi się, że autobusy izraelskie i palestyńskie to jest inna firma, więc i inne bilety. Nie ma karnetów, bilety kupuje się na dworcu. Z automatów nigdy nie korzystałam, więc nie wiem czy wydają resztę, ale biletomaty na tramwaje w Jerozolimie wydawały 🙂 pozdrawiam!

   • Dzięki, a jak pogoda w drugiej połowie października? Dalej lato, czy zabrac jakiś polar? Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz bardzo dziękuję. 🙂

    • Wieczorami może być chłodniej, więc na wszelki wypadek miałabym ze sobą coś cieplejszego, ale niezbyt grubego 🙂

 27. witam,
  Wybieram się właśnie do Izraela 14 maja i mam obawy co do reakcji mojego organizmu na tamtejsze jedzenie i wodę.czy powinnam zabrać ze sobą jakieś specyfiki?

 28. Bardzo ciekawe informacje- dziekuje bo pomogły mi w podjęciu decyzji
  Właśnie kupiłam bilet na wyjazd 28 grudnia
  Samego Sylwestara chcemy spędzić w Jerozolimie
  Masz moze fajne miejsce zeby zjeść Sylwestrową kolacje?
  Nie chodzi o coś ekstra tylko kimatyczna fajna restauracyjka?
  Będziemy 7 dni
  Tel Aviv-Jerozolima – Tel Aviv
  Masz jakies sugestie co warto lub koniecznie powinnismy obejrzeć, spróbować ?
  Pozdrawiam
  Kasia

  • Ciężko mi doradzić w sprawie sylwestrowej kolacji, bo mało kto tam obchodzi naszego Sylwestra, oni mają swoje żydowskie święta. Na pewno w Jerozolimie warto nie ograniczać się tylko do Starego Miasta, ale zobaczyć też Nowe Miasto i okolice Yafo Street. A w Tel Awiwie polecam Karmel Market 🙂

 29. Haniu, super blog i świetny wpis o Izraelu do którego wybieram się w listopadzie. Niestety (bo z Twoich opowieści wyniosłam tyle, że jadę tam na zbyt krótko 🙂 ) będę w Izraelu tylko 3 dni (pn-śr). Zatrzymuję się w Tel Avivie. Co jeszcze mogłabym zobaczyć w tak krótkim czasie? Jerozolima to w zasadzie mój punkt numer jeden i wiem, że jeden dzień to pewnie za mało. Ale może się uda? Czy uda się ‚biegiem’ zobaczyć Jerozolimę i jeszcze podjechać nad Morze Martwe? Czy może lepiej zrezygnować z drugiego noclegu w Tel Avivie i zanocować w Jerozolimie i wtedy podjechać nad Morze Martwe? Pytam czysto logistycznie, bo nie mam pojęcia ile czasu na to wszystko potrzebuję. Jestem osobą aktywną i nie przeraża mnie wędrówka kilometrami i zwiedzanie 😉 Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

  • Hej! Ja bym zrezygnowała z jednego noclegu w TLV, została w Jerozolimie i stamtąd pojechała nad Morze Martwe i do Masady 🙂 a jakby się udało to nawet Masadę zrobić o wschodzie słońca, a po niej kąpiel w Morzu Martwym i rezerwat Ein Gedi 🙂 pozdrawiam!

 30. Wybieram się do Izraela po raz pierwszy , Cezarea, przerasta mnie to że w necie mało jest restauracji z ang. menu i cenami..jak sobie radzić z wyborem restauracji ?

 31. witam
  czy mogla bys cos wiecej napisac o tej karcie ze znizkami do odwiedzanych miejsc
  jak ja zdobyc i jak z niej korzystac
  dzieki

   • znizki uzyskasz juz kupujac transfer z lotniska ,luknij na oferte JEDYNEJ firmy ,niestety znizki nie sa duze i nie sumuja sie, mimo kupienia drogich wycieczek Jordania,Petra, Jeruzalem, Parki ,mimo napisania w roznym stylu 50 emaili, nie uzyskalem nawet dlugopisu,beretu/zart/ czyli niczego wiecej niz na stronie firmy. Odradzam samodzielne zwiedzanie parkow /np 3ch w okolicy Eilat/przewodnik i samochod terenowy to 10 razy wiekszy pozytek ze zwiedzania,umyka sporo atrakcji, Jestem zwolennikiem samodzielnego zwiedzania ,/zwiedzilem samodzielnie Indochiny, Pacyfik-wyspy/sporo krajow dalekiej Azji,ale w 5 procentach tylko warto skorzystac z opcji wykupionej,Patrki znaczna powierzchnia ,malo komunikatywne napisy .,czyli angielski sporadycznie, jesli chodzi o informacje z Izraela,to takiego bogactwa jaki jest na kolezanki blogi to pozazdroscic, i korzystac,plus google w angielskojezycznej werski,wpisz toutist Izrael ,,,,znajdzisz wystarczajaco wiele info i linkow, pozdrawia wszystkich

 32. Hej, lecę do Eilatu w styczniu na 3 dni (sb rano-wtorek południe) i zastanawiam się jaka trasę wycieczki obrać. Mamy w zasadzie pół soboty i cała niedziele i poniedziałek. Uwielbiamy wodę wiec na pewno plaża i rafa, a doradziłabyś coś więcej? Dziekuje 🙂

  • Hej, lecicie od razu do Ejlatu? Sobota odpada na cokolwiek, bo będzie szabat i do wieczora ani nic nie jeździ, ani nie wypożyczycie samochodu, ale jeśli lecicie bezpośrednio do Ejlatu, to on jest bardziej wyluzowany, więc może uda się coś wypożyczyć na miejscu. Poza tym Ejlat jest dość daleko od wszystkiego, więc skupiłabym się na dniu na rafie koralowej i ewentualnie jeszcze w okolicy jest kanion Nakhal Gishron to polecam trekking na kilka godzin. 🙂 Pozdrawiam!

   • Lecimy na lotnisko Ovda (z Warszawy za 165 w obie strony!), potem bus do samego Eilatu i mamy dwa i pół dnia. Wiem właśnie ze w szabat nic nie będzie czynne wiec spisuje ten dzień na straty, w dodatku ponoć dość wcześnie robi się ciemno? Myślałam o jednym dniu z delfinami i jednym na nurkowaniu na rafie, chociaż chętnie bym obejrzała ten park narodowy ale nie wiem którego dnia go wcisnąć 😀 Jestem zachwycona Twoim blogiem:) Bardzo dziekuje za odpowiedz 🙂

    • I jak było? My wybieramy się w grudniu na Święta..Nie wiem czy wybrać opcję hotelu z posiłkami, a lecimy sami( już mamy bilety) czy jednak na mieście się stołować. Nie wiem też czy przez tydzień wybrać jeden hotel czy się przemieszczać? No i wreszcie czy wypożyczyć samochód przez internet czy zrobić to na miejscu? Pomocy)))

    • Ja wybrałabym jednak stołowanie na mieście, bo być w Izraelu i nie jeść na mieście to tak jakby w Izraelu nie być! Co do hoteli – na tydzień to max. 2 wybrać w różnych miejscach. Samochód też chyba wzięłabym na miejscu, ale to mówię dlatego, że raz tak zrobiłam i było wszystko ok. Online nie rezerwowałam, więc nie mam porównania. 🙂

 33. Hej. Lecimy do Izraela pod koniec wrzesnia. Bedziemy nocowac w Jerozolimie przez trzy noce. Chcialam sie zapytac czy orientujesz sie czy w Jerozolimie są zorganizowane wycieczki jedniodniowe nad Morze Martwe i do Masady. Przezbjakies biura itp i ewnt namiary i ceny. Pozdrawiamy

  • Hej Michale! To naprawdę zależy gdzie i jak zamierzasz się stołować. Możesz codziennie jeść falafel w chlebie pita za 15 szekli lub w formie dania za 50 szekli. We wpisie znajdziesz przykładowe ceny, które dadzą Ci rozeznanie. Myślę, że najlepiej po prostu policzyć ile średnio wydasz na posiłek, pomnożyć przez ilość posiłków w ciągu dnia i ilość dni na miejscu. No i dodać do tego jakąś zapasową kwotę 🙂

 34. Świetny przewodnik! Gratuluję wyczerpujących i barwnych opisów!
  Chcielibyśmy pojechać do Izraela pod koniec grudnia, czy to dobry pomysł. Co byś polecała, jakie miejsca zwiedzać o tej porze i co tam robić?

  • Hej Ago! Nie wiem czy polecam na zimę Izrael wszędzie poza Ejlatem. Na sam wypoczynek nad Morzem Czerwonym jest ok, bo tam jest wtedy ze 27 stopni, ale już na przykład na pustyni Negew jest 12 stopni, a na północy w górach mają nawet wyciąg narciarski. Poza tym zimą może być bardzo wietrznie i deszczowo… 🙁 Ewentualnie jeśli pojedziecie na tydzień to możecie zwiedzić Jerozolimę i Morze Martwe oraz okolice. Ale ciągle pogoda może być podobna – chłodno i wietrznie. 🙁

 35. Bardzo dziękuję za piękny i wyczerpujący przewodnik po Izraelu!
  Lecimy tam w grudniu, do Eljat. Czy masz może jakieś rekomendacje jeśli chodzi i tanie miejsce noclegowe i ciekawe rzeczy, które możemy tam robić w okolicy?

  • Hej! Jeśli chodzi o Eljat w grudniu to niestety ale polegałabym na booking.com, bo zainteresowanie może być duże i ceny podobnie 🙁 Jeśli chodzi o to, co robić w okolicy to na pewno rafa koralowa i kaniony na pustyni Negew (może być potrzebne cieplejsze ubranie) albo wypad do Petry w Jordanii.

 36. Cześć 😉 mam pytanie odnośnie autobusów z Tel Awiwu do Ejlatu. Czy najlepiej linią Edgged czy są jakies inne linie autobusowe z ktorych mozna wybierac? 🙂 I czy w tych edggedach mozna kupic bilet u kierowcy na taki kurs czy trzeba wczesniej jakos zarezerowac no i jaki koszt bedzie mniej wiecej ? 🙂 Pozdrawiam 🙂

 37. Cześć Haniu! przylatujemy do Tel Avivu w czwartek o 20, a lot powrotny mamy w niedzielę o 21. Jest to nasza pierwsza podróż do Izraela. Jak rozplanowalabys te podróż, biorąc pod uwagę, dni szabasu?
  Pozdrawiam ciepło!

 38. Dziękuję za wszystkie porady, ciekawy treściwy opis, ale brakuje informacji dla osób niepełnosprawnych, a właśnie wybieramy się z pielgrzymką. Które hotele są dostępne, czy jest transport dla osób niepełnosprawnych, które miejsca są dostępne? Chociaż to wszystko na pewno będą wiedzieć nasi organizatorzy, ale na wszelki wypadek. No i jeszcze telefon do ambasady, jakbym się zgubiła czy coś takiego-gdzie szukać pomocy, jeśli nie za dobrze znam język angielski. Pozdrawiam. Danuta.

 39. Cześć 🙂 wybieram się do Tel Avivu w przyszłym tygodniu. W planach mam min. jednodniową wycieczkę nad Morze Martwe i wodospad Ein Gedi. Widziałam, że polecasz, żeby zahaczyć o Masadę. Miałam ją w planach, ale z tego co patrzyłam na mapie to jest nad Jeziorem Galilejskim? A może się mylę? Czy możesz mi podpowiedzieć czy wyrobię się czasowo? Dzięki za wiele przydatnych info o Izraelu. Pozdrawiam 🙂

 40. Witam mam zamiar wybrać się do Izraela końcem lutego wypożyczyć samochód na dwa tygodnie i nocować na pustyni lub nad morzem w namiocie . MAM PYTANIE JAK WŁADZE MAJĄ SIE DO NOCOWANIE NA DZIKO ??

 41. Dzień dobry. Haniu, chciałam podziękować- jesteś kopalnią wiedzy, dzięki temu blogowi mam dokładny plan podróży i wiem co przede wszystkim chcemy zobaczyć.
  Mam pytanie dotyczące zakupu biletów do parków narodowych – czy przed wejściem do danego parku można zakupić bilety w opcji na kilka parków? Czy to jakoś internetowo wcześniej zrobić?

 42. Dzień Dobry,
  wybieramy się 4-osobą grupą na tydzień w lutym, jesteśmy raczej samodzielni, ale mamy parę pytań
  1. czy zwiedzanie Jerozolimy śladami Chrystusa samodzielnie jest trudne, czy lepiej zapłacić za lokalnego przewodnika
  2. Czy wejścia do Grobu Pańskiego i Narodzenia Pańskiego są płatne, a jeśli tak to czy karta wstępu do parków tam działa i w ogóle czy jest duży problem z wejściem ( mam na myśli tłumy zwiedzających)
  Na Jerozolimę z Betlejem chcemy przeznaczyć tylko 2 dni i zależy nam, żeby zobaczyć jak najwięcej jeszcze biorąc pod uwagę krótki dzień.

  • Zwiedzanie Jerozolimy jest bardzo proste, przewodnik wydaje mi się zbędny. Wejścia do świątyń są bezpłatne z tego co pamiętam… Kolejki do Grobu Pańskiego mogą być bardzo długie.

   • Byłem w wielu krajach miastach samodzielnie. Jednakże Izrael zwiedzalem wykupiwszy wycieczkę z eljat do Jerozolimy. Morza martwego. Betlejem.. To była koncentracja. Która samodzielnie zabrała y mi dwa razy lub trzy czasu w drogim Izraelu. Trafiłem na superprzewodniczke. Wiele przekazała wiedzy. Więcej niż miałem z dwu przewodników, dlatego polecam. Ale też druga połowa wycieczki miała miłego przewodnika. Który tylko prowadził i jedno dwa zdania o obiektach. Ja jestem super zadowolony iz akurat wybrałem formę wycieczki zorganizowanej.

 43. Ja się wybieram w lipcu na dwa tygodnie. Jestem tak podekscytowana, że spać w nocy nie mogę 😊 Mam pytanie. Wybieram się tam z dziećmi-sama. Czy na lotnisku jest wymagana pisemna zgoda ojca dzieci?? Z góry dziękuję za informację , jeśli takowe Pani posiada😊 Pozdrawiam. Blog świetny!

 44. Czy jadąc do Eilatu na początku lutego będzie można tam poplażować i popływać w morzu?
  Czy jest dostępna bezpieczna plaża z wchodzeniem do morza (nie z pomostu)?

  Czy jadąc na tydzień z biurem podróży do Jordanii, lądując w Ovdzie, będziemy mieli jakąś opłatę wyjazdową za opuszczanie Izraela, czy w Jordanii konieczna jest wtedy płatna (sporo zresztą) wiza?

  Pozdrawiam

   • pływalem rok temu na publicznej plaży w Eljat ,plaża kamienista,polecany kocyk pod tyłek ,bez płotów,bez opłat.woda w bardzo dobrej temperaturze ,takze ciepla woda pod koniec stycznia była w morzu Martwym.Z Eljat poprzez Izraelskie biuro podrozy udałem sie na wycieczke do Petra,w cenie bodajze 95 USD wycieczki były wszelkie op laty w tym graniczne ,stemplowanie w dwu bodajze okienkach ,jest juz mozliwosc po jordanskiej cenie podczas procedur zakupienie kawy,goracych i zimnych przekasek,pamiatek juz z Petry po dobrej cenie/.w Petrze wszytsko jest po bardzo turystycznych cenach/ . Sugeruje przed wyjazdem podjac dezyzję czy zabieracie wałówke z domu i unikaxie horendalnych cen w Izraelu,czy tez smaki Izraela chcecie tez poznać ,albowiem spotkałem zwlaszca w Izraelu i na Islandii są popularne sposoby podrózzowania z własnym wyzywieniem,osobiscie odradzam ,albowiem mimo kosztów takze i smak Izraela w potrawach nalezy poznac.

 45. ps,
  są tez oddalone ,czyli z dojazdem słynne plaże ,z opłatami, delfinami itd ,jednakze nie były one w moich planach ,jedno popołudnie tylko mialem okienko,to na publicznej plazy,bez pomostu ,spędziłem,potrzebne rexzniki,kocyk, towarzystwo do przypilnowania maneli zostawianych podczas pływania.

 46. Haniu. Bardzo dziękuję za wiele cennych informacji o Izraelu. Świetny, praktyczny poradnik. Trochę się obawiałem pierwszego organizowanego prywatnie (bez pomocy biura) wyjazdu, ale uważna lektura Twojego bloga oraz Twoich odpowiedzi na komentarze respondentów rozwiały większość moich obaw. Wybieramy się z żoną do Tel Awiwu na przełomie marca i kwietnia – 6 noclegów w jednym z hoteli na wybrzeżu. Jak rozplanować pobyt, aby jak najwięcej zobaczyć – wracając jednak do hotelu na noc. Przylatujemy w środę przed południem – sobota z uwagi na Szabat raczej na miejscu-natomiast w niedzielę i poniedziałek moglibyśmy gdzieś pojechać. Jak to zrobić w ramach jednodniowych wyskoków z Tel Awiwu?

  • Dziękuję za miłe słowa, staram się! 🙂 Jeśli chodzi o wyskoki z TLV to komunikacja działa bardzo sprawnie, polecam autobusy Egged albo pociągi. Możecie też wynająć samochód i poruszać się nim nawet w szabat. 🙂

 47. Witam , byłam w Jerozolimie w grudniu ub roku ,i jak u wielu jestem nie nasycona pobytem ,zaraziłam tym swoich znajomych i oto lecimy w listopadzie 19 osobową grupą. Bilety kupione , transfer z i na lotnisko zarezerwowany , noclegi z wyżywieniem w Nowym Domu Polskim także. Mam jednak jedną niedograną sprawę . Jak sprawnie z taką grupą dojechać w niedzielę po południu nad Morze Martwe i zarzyć kompieli i wysmarować się błotkiem.Poprzednio mięliśmy wynajęty samochód, teraz chcę korzystać z transportu publicznego . Moje pytanie dotyczy właśnie dojazdu nad i z Morza Martwego do Jerozolimy. Pozdrawiam

 48. Dzień dobry, z małżonką planujemy wyjazd do Izraela. Chcemy na miejscu wynająć samochód, aby łatwiej było zwiedzać kraj. Stąd też moje pytanie, jakie miasto (miejsce) wybrać jako bazę wypadkową?

 49. ,,cześć , mamy zaplanowane 7 dni we wrześniu, Czy masz jakieś namiary na polskiego przewodnika , chętnie byśmy podpieli sie na jeden dzięń pod wycieczkę – maciej

 50. Czesc Hanna 🙂 Wybieramy się do Izraela i chciałybysmy zapytac Bywalczynię, jak wygląda sprawa z przewozem prowiantu? Mamy swoje smaki, a dolegliwosci jednej z nas sprawiają, ze powinna zabrac swoją wałówkę. Czy można wwieźć do Izraela jakieś produkty spożywcze do własnego użytku? Oczywiście ma to także ograniczyć wydatki, nie ukrywam 🙂

 51. Izrael to piękny ,a zarazem specyficzny kraj.
  W styczniu 2017r. byłam w Izraelu po raz pierwszy, a w październiku tego roku będę już trzeci raz.
  Zakochałam się w tym kraju od pierwszego wejrzenia i gdyby nie rodzina i praca zostałabym tam na dłużej, a tak to tylko 10 dni.
  Super blog
  Pozdrawiam

 52. Witam. Co prawda nie jestem kobietą, ale z kobietą podróżuję, więc pozwolę sobie zadać pytanie 🙂 – może Ty mi pomożesz, bo w sieci nie bardzo umiem znaleźć odpowiedź.

  Wybieramy się do Izraela we wrześniu, a to okres świąt żydowskich. Jak wiadomo w Jom Kippur kraj staje. Ale nie orientujesz się jak jest w święto Sukkot? Akurat wtedy mam samolot powrotny, a nie wiem jak z komunikacją publiczną. Na stronach kolei jest informacja, że kursują, ale oni piszą, że kursują też w Jom Kippur, co nie wydaje mi się prawdą. Będę wdzięczny za jakieś informacje. 🙂

  Pozdrawiam

  • Hej! Święto Sukkot trwa tydzień, ale tylko pierwszy i ostatni dzień to święto państwowe i może być utrudniona komunikacja. Jeżeli wtedy wypada Wasz lot, to nastawiałabym się na wyjazd na lotnisko dużo wcześniej i taksówką – Arabowie często pracują jako taksówkarze, oni nie obchodzą święta. Pozdrawiam 🙂

 53. Witam, pod koniec października jedziemy rodzinnie ( z 3 dzieci) na kilka dni do TLV , proszę czy mogłabyś podpowiedzieć jak dojechać z lotniska do centrum miasta, oraz którą część miasta wybrać na nocleg aby skorzystać z plaży oraz ” coś” zobaczyć ?
  Jak dojechać do Jerozolimy , i co na miejscu zobaczyć , czy są potrzebne jakieś bilety?

  • Do Tel Avivu z lotniska dojedziecie pociągiem, natomiast z TLV do Jerozolimy kursują autobusy firmy Egged, połączenia i ceny można zobaczyć na ich stronie www. Jeśli chodzi o nocleg to polecam Jafę. 🙂

 54. Witam 🙂

  Na początku chciałabym ogromnie podziękować Ci za tak dobre opisanie Izraela.

  Niedługo wybieram się do Ziemi Świętej , Twój wpis ogromie pomógł mi w zrozumieniu panujących tam zasad oraz przybliżył mnie do celu mej podróży.

  Pozdrawiam 🙂

 55. Świetny wpis 🙂
  Ja tylko w temacie internetu, bo zanim znalazłem to sporo musiałem się naczytać.
  Najlepszy i najtańszy jaki znalazłem:
  https://www.simtoisrael.com/?ref=simpl
  przed wyjazdem kartę wyślą do Polski, a jeśli nie zdążą, to można ją odebrać na lotnisku w Izraelu z „paczkomatu”
  30 GB w pakiecie plus rozmowy lokalne, wystarcza dla całej rodziny na wyjazd.

 56. Bardzo dziekuję za ten tekst. Własciwie wszystki informacje, których potrzebukemy w jednym miejscu. Konkretnie. Na temat, ale i zachecająco do zakochania się w Izraelu. Mam nadzieję ze nam się ro przydarzy 😊. Na pewno będzie to nasz przewodnik po Izraelu. Jedziemy z 3 dzieci na 10 dni w styczniu.
  Trudne decyzje przed wyjazdem – transport publiczny czy wynajęty samochód przy takiej grupce?
  Czy są jakieś zniżki dla dzieci w transporcie czy biletach do atrakcji turystycznych?
  Co powinniśmy wiedzieć przy podróżowaniu po Izraelu z dziećmi?
  Będę wdzięczny za jakieś wskazówki.

  • Hej! Raczej brałabym samochód, bo nie będziecie uzależnieni od transportu, który nie pracuje w szabat. Ciężko mi powiedzieć jak ze zniżkami dla dzieci, bo sama dzieci nie mam, a to chyba zależy od konkretnego wieku. Ogólnie Izrael jest bardzo łatwy w podróżowaniu i chyba nie ma znaczenia czy jedziecie z dziećmi, czy bez – ja byłam po raz pierwszy w Izraelu właśnie z rodzicami, kiedy miałam 14 lat i tam złapałam swojego podróżniczy bakcyl. To przyjazny i bezpieczny kraj. 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *