Pomocy! Co zobaczyć w Lublinie?

Aktualizacja

Kilka tygodni temu rozpoczęłam osobistą grę, którą nazwałam Wyzwanie Bucket List. Polega ona na realizowaniu moich celów z bucket list, czyli listy rzeczy do zrobienia/zobaczenia przed śmiercią, z większym zaangażowaniem i motywacją. Szczególnie ambitny jest Etap Polski: Etap Wycinanek, Kogutów i Pierogów, w którym mam do zobaczenia prawie 450 interesujących obiektów w całym naszym kraju, 23 parki narodowe, zdobycie Korony Gór Polski, realizację kilku innych projektów, a także zwiedzenie 10 miast w naszym kraju.

Zwiedzanie tych 10 miast nie jest jednak przypadkowe.

Najwięcej obiektów do zobaczenia znajduje się w Warszawie, głównie dlatego, że mieszkam 40 km od stolicy i zorganizowanie kilku jednodniowych „wycieczek” warszawo-znawczych nie stanowi dla mnie większego problemu. Więc zwiedzam Warszawę wzdłuż i wszerz, kiedy tylko się da.

Pozostałe miasta, czyli: Gdańsk, Kraków, Lublin, Poznań, Przemyśl, Sandomierz, Szczecin, Toruń i Wrocław, biorą udział w comiesięcznym plebiscycie.

To znaczy, że w kolumnie po prawej stronie znajduje się ankieta, w której można zagłosować, dokąd pojadę w kolejnym miesiącu.

W ostatniej ankiecie wygrał Lublin! Otrzymał ponad 50% głosów na blogu Plecak i Walizka oraz 45% na blogu Hanna Travels.

Tak więc pod koniec listopada jadę do Lublina. W końcu!

lublin

Jest jednak jeden problem. Nie mam pojęcia co zobaczyć w Lublinie.

Moja lista rzeczy do zwiedzenia w Polsce oparta jest na Kanonie Krajoznawczym Polski wydanym przez PTTK jakoś w czasach okołoprehistorycznych. Jestem prawie pewna, że jej autorzy znali osobiście Lenina, a przez to… cóż, krótko mówiąc: ta lista jest strasznie drętwa.

Wg PTTK w Lublinie powinnam zwiedzić 10 zabytków. Są to:
– Archikatedra śś. Janów Chrzciciela i Ewangelisty,
– cmentarz przy ul. Lipowej,
– dawny obóz koncentracyjny Majdanek
– Katolicki Uniwersytet Lubelski
– Muzeum Wsi Lubelskiej w Sławinku
– Ogród botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
– Plac Litewski
– Rynek Starego Miasta
– Wzgórze zamkowe (Muzeum Lubelskie i kaplica Św. Trójcy)
– zespół klasztorny Dominikanów

Nie chcę niczego w powyższej listy wyrzucać, bo nie podważam ważności i zabytkowości tych miejsc (poza tym lubię historię, a nawet – proszę się nie śmiać – z zainteresowaniem zwiedzam kościoły!), ale ta lista po prostu trąci patosem, delikatnie mówiąc.

To znaczy nie ma na niej nic, co zachęciłoby młodego człowieka (obcokrajowca również, ale też naszych rodaków) do zwiedzania Lublina. Na szczęście zachęcające są zdjęcia na blogu Kamili z MyWanderlust.pl! 🙂

Chodzi mi o to, że przecież na pewno przez ostatnie lata powstały w Lublinie jakieś nowe miejsca, których w Kanonie PTTK nie ma. O, np. właśnie znalazłam w internecie coś takiego jak Piwnica pod Fortuną i widzę, że to świeżynka, bo na TripAdvisorze ma tylko 4 opinie!

Tak więc teraz prośba do Was, drodzy Czytelnicy:

Jeśli byliście w Lublinie lub mieszkacie tam na co dzień i znacie fajne miejsca dla młodych ludzi to bardzo proszę, żebyście podsunęli mi je w komentarzach! Pomóżcie mi i innym zainteresowanym zwiedzić Lublin! 🙂

Co konkretnie mnie interesuje?
– atrakcje turystyczne,
– kawiarnie, puby, restauracje, w których panuje fajna atmosfera, są tematyczne, serwuje się w nich smaczne dania kuchni regionalnej itp.,
– miejsca popularne wśród młodych ludzi, np. parki czy jakieś instytucje kulturalne,
– coś, czego według Ciebie nie powinnam pominąć podczas swojej wizyty w Lublinie.

Ile czasu spędzę w Lublinie będzie zależało od tego, co mam zobaczyć. Mój grafik na pewno będzie napięty, ale to dobrze. Ja lubię napięte grafiki.

Na propozycje czekam do końca października. W pierwszy listopadowy weekend aktualizuję swoją listę o nowe punkty oraz układam plan zwiedzania.

Już nie mogę się doczekać!!! 🙂

Jeśli podoba Ci się mój pomysł na zwiedzanie Polski – polub fanpage na Facebooku!

19 odpowiedzi

 1. Haniu, bylismy w Lublinie w sierpniu, co prawda tylko jeden dzień, ale bardzo się nam podobało. Do Twojej listy dorzucilabym kawiarnię Kap Kap (oprócz kawy mają również różny sprzęt do parzenia i mielenia, na sprzedaż) i sklep z cudwnymi starociami Retro-room – masa winyli, na prawdę fajnych ciuchów, biżuterii i gadżetów do domu. No i sklep sam w sobie jest bardzo klimatyczny. Pozdrawiamy!

 2. polecam podziemia, wieżę trynitarską,
  w lecie odpoczynek nad Zalewem Zemborzyckim- kompleks basenów, wypożyczalnia sprzętów wodnych, trasa rowerowa/spacerowa, pod lublinem w Kozłówce jest przepiekny pałac, i lasy na wycieczki rowerowe. od 1,5 miesiaca mamy rowery miejskie wiec o transport rowerow nie trzeba sie martwic 🙂
  w Lublinie powstaje takze aquapark lecz nie wiem kiedy ma nastapic otwarcie. Potwierdzam tez ze Kap kap caffe jest godna odwiedzenia.
  JEsli chodzi o tematyczne i najbardziej popularne puby w Lublinie to z pewnością są to szewc i czeskie piwnice, obie na starówce, ale wiekszosc z lokali tam jest warta zobaczenia. Na grodzkiej 15 na przykład warzą swoje piwo.
  ze swojej strony zapraszam także na imprezę w kubanskich rytmach salsy, w klubokawiarni incognito- ktora swoją drogą rowniez moim zdaniem warta jest odwiedznenia.
  W lublinie mozna sobie także safundować jazdę konną w stadninie nad rzeką bystrzyca.
  w lublinie praktycznie w kazdym tygodniu mazna trafic na przerozne koncerty, wystawy, imprezy sportowe czy targi mniej lub bardziej popularnych artystow odbywające sie w roznych miejscach takich jak hala MOSiR, hala sportowa na Globusie, centrum kultury, czarna owca, klub graffiti, centrum kongresowe uniwersytetu przyrodniczego itd..
  pozdrawiam i zycze udanej i owocnej wycieczki 🙂

 3. m.in. księgarnio-kawiarnia Między słowami (http://www.miedzy-slowami.com.pl ), Park Saski, Plac zabaw z rakietą (w dzielnicy gdzie mieszka Marcin Wroński -czytałaś coś o komisarzu Maciejewskim?), spacer wzdłuż Zalewu Zemborzyckiego, restauracja żydowska Mandragora, warto przejść się którymś ze szklaków (Jagieloński Szlak Unii Lubelskiej, Szlak Pamięci Żydów Lubelskich, Szlak Wielokulturowy, Szlak Zabytków Architektury, Szlak Znanych Lublinian), cerkiew prawosławna pw. Przemienienia Pańskiego, kościół pw. Ducha św., itd. mogłabym pisać 🙂 Podaję link do Lublina szeptanego 🙂 http://www.szeptany.lublin.pl/Szeptany_Lublin/Home.html 🙂

 4. Kaplica na zamku – koniecznie – i wcale nie jest drętwa. Powiedziałbym, że młodzieżowa nawet w niektórych względach. Polecam dokładnie pooglądać ściany przy wejściu 🙂 Muzeum na zamku jest takie o, ale obraz Matejki warto zobaczyć.

  Podziemia po Starym Miastem są fajne, warto się załapać na wersję z inscenizacją scen z życia średniowiecznego Lublina, to niby kierowane do dzieci, ale mi się podobało, a mam 30…

  Ogólnie Stare Miasto jest małe (Lublin się wyniósł za mury jeszcze w renesansie) więc można zobaczyć całe w kilka godzin – warto pozaglądać w podwórka, wejść na ten skwer przy Teatrze Andersa, wdrapać się na 3 wieże (na zamku, trynitarską, i bramę krakowską). Można też wejść obok na wzgórze Czwartek – panorama wzgórza zamkowego i staromiejskiego jest tego warta, a to raptem kilkaset metrów obok.

  Na Starym Mieście warto też zjeść – np w Mandragorze (żydowska restauracja – polecam).

  Poza starym miastem – Krakowskie Przedmieście, to właściwie jest kontynuacja Starego Miasta, i można tak przejść zwiedzając co się ciekawszego rzuci w oczy (kościoły, knajpy – polecam Złotego smoka, pałac przy Placu Litewskim (teraz jest tam uczelnia więc można chodzić do woli), aż do Parku Saskiego i miasteczka akademickiego. Miasteczko jest ciekawe, o ile ktoś lubi socrealizm (Wydział Matematyki i Fizyki UMCS, Rektorat, Wydział Prawa), i ogólnie jest jednym z niewielu miasteczek uniwersyteckich w Polsce skoncentrowanych w jednym miejscu, na kilkanaście minut warto zajrzeć po drodze – klimat kampusu a’la USA trochę. Potem można np pojechać do skansenu i ogrodu botanicznego (z Racławickich 2 lub 7). Skansen fajniejszy IMHO jak nie będzie czasu na oba. Potem warto też zajrzeć na ul. Zana – to jest centrum biznesowe miasta, tylko tam są nowoczesne „wieżowce” i jest dużo galerii handlowych, ale najfajniejszy jest Wąwóz – w Lublinie buduje się na wzgórzach, a między wzgórzami są wąwozy, i kilka z nich przerobiono na parki – idzie się zielonym wąwozem, drzewka, ścieżka rowerowa, a dookoła miasto, bloki, wiadukty. Bardzo fajne miejsce, raczej unikalne dla Lublina – warto się przejść (albo wypożyczyć rower i pojechać z Zana wąwozem na ścieżkę rowerową obok Bystrzycy – a potem ścieżką w prawo nad Zalew Zemborzycki – z ul. Zana nad Zalew 2-3h powinno wystarczyć, wrócić można autobusem a rower miejski zostawić nad zalewem). Zalew jest bardzo fajny – im zimniej i bardziej pada tym fajniejszy, bo mniej ludzi 🙂 Obchodzić Zalewu nie polecam – to kolejne 3-4h – pierwsze wrażenie może być mylne – Zalew jest duży.

  Poza tym warto się wybrać trolejbusem na Majdanek, można zwiedzić cmentarz żydowski przy Unickiej (czy Ruskiej – nie pamiętam jak tam dokładnie ulice idą).

 5. A ja niedawno byłam w Lublinie po raz pierwszy. I tak naprawdę udało mi się zwiedzić tylko te zabytki z listy patosowej:) Mało czasu i nie bardzo po drodze ale kiedyś wrócę bo podobało mi się bardzooo.

 6. Właśnie dziś pierwszy dzień w Lublinie. Zatrzymaliśmy się w domu na Podwalu. Samo centrum a parking mają własny, a co za tym wliczony w cenę, co miłe. No i baaardzio klimatycznie, to XVII-wieczny kompleks zabudowań, nic dodać nic ująć. Cała starówka – piękna. A zjeść polecam w knajpce – Sielsko- Anielsko.

 7. Lublin to miasto inspiracji i wielokulturowości. Szczególnie polecam odwiedzić to miasto gdy na ulicach dzieje się wiele. A dzieje się zwłaszcza podczas Carnavalu Sztukmistrzów (pod koniec lipca). a co jeszcze warto zobaczyć? … klimatyczne Stare Miasto Zamek Lubelski, Majdanek i pospacerowac wokół Zalewu Zemborzyckiego. Kto wie może zakochasz się w tym miejscu na tyle by zamieszkać na stałe. 🙂

 8. Z kawiarni i pubów polecam zdecydowanie:
  – wyżej wymienione Między Słowami
  – Pub u Szewca
  – pub regionalny Św. Michał
  – kawiarnię Kawka
  – Mrau Cafe – coś dla kociarzy 😉

 9. Koniecznie Ogród Botaniczny i wycieczka nad zalew.

  Na kawę do Mrau Cafe (dla tych, co uwielbiają koty 🙂 – jest na Kapucyńskiej i na Orlej.

  W upalny dzień wybrać się na lody do Bosko i na bubble tea do GanBei obok Bramy Krakowskiej.

  Z restauracji mogę zaproponować Armenię (duże porcje dań kaukaskich).

  A na piwo opcji bez liku: Czytelnia, Św. Michała, U Szewca, Blues Brothers, Ostro, Ceska Pivnica, Perłowa Pijalnia Piwa, Browar Lublin i wiele innych 🙂

 10. W Lublinie sporo się zmienia, oczywiście na plus 🙂

  Z obiektów, które powstały w ciągu ostatnich 5 lat polecam odwiedzić Centrum Spotkania Kultur – świetne wnętrze plus taras widokowy.

  Dodatkowo, zielony dach na Tarasach Zamkowych.

  Polecam odwiedzić Lublin przy okazji wybranego festiwalu, sądzę, że każdy coś dla siebie wybierze 🙂

  Kulinarna mapa Lublina również jest dość bogata np. kuchnia amerykańska Red Rock City, kuchnia kaukaska Jazzve, restauracja żydowska Mandragora, pub regionalny Św. Michał i wiele, wiele innych również już wymienionych powyżej.

 11. Szkoda, że nie wpadłem tu wcześniej. W Lublinie mamy masę miejsc wartych odwiedzenia. Jestem pewien, że wycieczka się udała! Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *