Budapest Card – czy się opłaca?

Czy opłaca się kupić Budapest Card na wyjazd do Budapesztu? Czy na pewno nasze zwiedzanie wyjdzie wtedy taniej? Odpowiedzi i obliczenia w poniższym tekście!

Budapest Card to turystyczna karta miejska upoważniająca do nielimitowanego korzystania z komunikacji miejskiej, darmowych wizyt w najważniejszych muzeach i zniżek na wiele innych atrakcji. W sumie programem objętych jest jakieś 70 miejsc i usług. Dzisiaj przedstawiam Wam małą ściągę, żebyście mogli sami ocenić, czy warto zainwestować w Budapest Card podczas Waszej wizyty w Budapeszcie.

Budapest Card może być wydana na 24, 48 lub 72 godziny. Na stronie internetowej BC możecie dokładnie przeczytać, gdzie wejdziecie za darmo lub jakie zniżki uzyskacie, natomiast tutaj wymienię tylko najważniejsze i najbardziej interesujące atrakcje i zabytki, a także podam najbardziej niezbędne informacje. Wpis został zaktualizowany w kwietniu 2016 r.

Przeczytaj moje pozostałe wpisy z Budapesztu:
1. Budapeszt w 3 dni
2. Budapeszt nocą – najlepsze atrakcje

Szukasz miejsca do spania? Rezerwuj na Booking.com. Poza tym rezerwując przez ten link lub poniższy baner nic nie dopłacasz, a pomagasz mi utrzymać bloga:Booking.com

PS. Nie porównujcie informacji ze strony www BC z innymi stronami www. Okazuje się, że wiele stron internetowych różnych atrakcji i miejsc w Budapeszcie jest po prostu nieaktualizowanych. Miałam ten przypadek z Domem Terroru, Bazyliką św. Stefana, Muzeum Vasarely’ego i za każdym razem po prostu moja węgierska couchsurferka dzwoniła do każdej instytucji, żeby dowiedzieć się czegoś zupełnie innego niż na stronie www. Natomiast strona BC jest aktualna – te same informacje możecie znaleźć w broszurze informacyjnej. Mimo to podaję niżej wszystkie strony, żebyście mogli np. sprawdzić dojazd do danej atrakcji.

budapest-card

Info organizacyjne – za ile, jak zamówić, gdzie odebrać?

Najprościej, najszybciej i o 5% taniej jest po prostu zamówić ją przez internet. Po dokonaniu wpłaty dostaniemy e-mail z voucherem, który należy wydrukować (mi ten e-mail się gdzieś zaplątał, ale napisałam na jeden z adresów podanych na stronie i wysłali mi go ponownie, więc problemów z komunikacją nie ma) i okazać w punkcie odbioru karty.

Ile kosztuje BC? Zależy, gdzie płacimy – przez internet czy w punkcie odbioru. Tak naprawdę jednak 5% zniżki jest niezauważalną różnicą, bo w przeliczeniu na złotówki to jest jakieś 3-8 złotych, więc szału nie ma. Zamawiając przez internet zapłacimy:
– 24 h – 4900 HUF
– 48 h – 7900 HUF
– 72 h – 9900 HUF.

Są cztery punkty odbioru (lub zakupu), ale dla tych przylatujących Wizzairem najwygodniej jest po prostu na lotnisku, w informacji turystycznej od razu po lewej stronie od wyjścia z terminalu 2B (IT jest czynna od 10 rano do 10 wieczorem).

Razem z kartą dostajemy broszurkę z aktualnymi promocjami i mapką z zaznaczonymi wszystkimi miejscami, które są uwzględnione w programie Budapest Card.

Warto wiedzieć, że sami wypełniamy pola z datą i godziną, od której chcemy rozpocząć zwiedzanie. Ja wpisałam piątek od 10:00, więc karta była ważna aż do poniedziałku do 10:00, czyli zdążyłam jeszcze na niej wrócić na lotnisko.

Co za darmo w ramach Budapest Card?

W momencie aktualizacji tego posta (24 marca 2016) 100 HUF to 1,36 zł.

Jest kilka miejsc i usług w ramach Budapest Card, z których skorzystamy za darmo. Przede wszystkim komunikacja miejska. Najpierw myślałam, że będę sobie z przyjemnością spacerować od atrakcji do atrakcji, ale uwierzcie mi, jeśli jeszcze nie byliście w Budapeszcie – nawet 3 dni to mało na to miasto. I żeby nie tracić czasu i energii na spacerowanie, dużo łatwiej jest po prostu korzystać w metra i tramwajów w centrum. Tym bardziej, że docierają dosłownie wszędzie, do każdej atrakcji.

Warto wiedzieć jeszcze, że w wielu miejscach obywatele Europejskiego Obszaru Gospodarczego (po ang. skrót EEA) mają zniżkę 50%! Np. w Parlamencie czy Muzeum Sztuk Pięknych.

budapest-card

Muzea, które możemy zwiedzić za darmo z BC (obok podaję kilka praktycznych info, a w nawiasie normalną cenę, jaką zapłacilibyśmy za zwiedzanie z przeliczeniem na złotówki):
Muzeum Sztuk Pięknych – głównie dla osób ceniących sztukę (normalna cena to 1800 HUF, ale dla obywateli UE to 900 HUF)
Węgierskie Muzeum Narodowe – dużo historii Węgier, oj bardzo dużo (1600 HUF, dla UE 800 HUF)
Węgierska Galeria Narodowa – galeria malarstwa węgierskiego (1400 HUF, dla UE 700 HUF)
Muzeum Vasarely’ego – znacie te wszystkie obrazki, które sprawiają wrażenie jakby się ruszały, gdy się na nie patrzy? To właśnie to! 🙂 Byłam, polecam! (800 HUF)
Muzeum Historii Budapesztu –  jak nazwa wskazuje (1800 HUF)
Aquincum – tutaj niespodzianka, bo ruiny rzymskie są zamknięte zimą… więc można oglądać tylko wystawy w muzeum (muzeum: 1600 HUF; ruiny: 1000 HUF)
Muzeum Kiscelli – podobno jedno z lepszych, usytuowane w byłym klasztorze muzeum najnowszej historii (od XVIII wieku to czasów obecnych) Budapesztu (1000 HUF).

Na każde z muzeów można liczyć ok. 1-2 godzin.

Ja zwiedziłam Muzeum Sztuk Pięknych, Węgierskie Muzeum Narodowe i Muzeum Vasarely’ego, czyli zaoszczędziłam 35 złotych. Chciałam też Aquincum, ale ruiny były zamknięte.

Co jeszcze mamy za darmo dzięki Budapest Card?
– komunikację miejską – czyli autobusy, trolejbusy, tramwaje i metro w Budapeszcie, a także dojazd z i do lotniska; normalnie 1 przejazd kosztuje 350 HUF, ja skorzystałam dokładnie 20 razy, czyli zaoszczędziłam 96 złotych;
– PocketGuide – aplikacja na smartfona, zamiast inwestować w przewodnik masz go w cenie razem z BC 🙂
– 2 zorganizowane wycieczki z anglojęzycznym przewodnikiem po Budzie i po Peszcie; normalnie cena jednej wynosi 3500 HUF; warto, jeśli ktoś lubi słuchać ciekawostek, jakie zwykle pomijane są we wszelkich przewodnikach;
– wejście do kąpieliska St. Lukacs na cały dzień (położone jest niedaleko Mostu Małgorzaty); normalnie cena to 3000 HUF.

Zniżki do innych ciekawych miejsc

Z pośród 70 atrakcji i usług jest kilka miejsc, dzięki którym możemy jeszcze zaoszczędzić kilka złotych. Grosz do grosza, a będzie kokosza. Poniżej podaję najciekawsze:
rejs po Dunaju – polecam, bo dla mnie budapeszteński Dunaj jest jedną z najpiękniejszych rzek Europy! Z BC mamy 20% zniżki, czyli rejs Duna Bella za dnia wyniesie nas tylko 3120 HUF zamiast 3900 HUF (czyli 43 pln zamiast 54 pln), a Danube Legend w nocy 4400 HUF zamiast 5500 HUF (czyli 61 pln zamiast 76 pln);
zwiedzanie Opery – wnętrze powala na kolana; dzięki BC mamy także 20% zniżki, czyli płacimy 2300 HUF zamiast 2900 HUF (czyli 32 pln zamiast 40 pln);
Muzeum Dom Terroru – warto, bo muzeum wzbudza bardzo silne emocje; dzięki BC również mamy 20% zniżki, więc zamiast 2000 HUF płacimy 1600 HUF (czyli 22 pln zamiast 28 pln).
Ponadto 10% zniżki mamy na wejście do Baszty Rybaków, Wielkiej Synagogi przy ulicy Dohany, a także na przejazd amfibiobusem po Dunaju.

Kiedy Budapest Card się opłaca?

Ja wykupiłam BC na 72h, a zwiedziłam 3 muzea za darmo i skorzystałam 20 razy z transportu publicznego, więc tak naprawdę zyskałam jakieś 20 złotych, co nie jest może jakąś wielką okazją, ale zawsze coś.

Następnym razem na pewno chciałabym zobaczyć Operę, Dom Terroru, Aquincum i muzeum Kiscelli (w sumie 83 złote) i w ciągu tych 3 dni być może znowu skorzystałabym z 15 razy z komunikacji, więc to już jest 72 złote, co razem daje 155 złotych, więc osobiście uważam, że jeśli chcecie Budapeszt zwiedzać nie tylko z ulicy, ale zobaczyć też coś jeszcze to jak najbardziej Budapest Card się opłaca.

budapest-card

Co warto zobaczyć, a nie jest wliczone w Budapest Card?

Są trzy atrakcje, które uważam, że trzeba koniecznie zobaczyć chociaż nie są wliczone w Budapest Card:
Parlament – zwiedzanie wnętrz Parlamentu trwa godzinę i uwierzcie mi – a wiele w życiu już widziałam mimo młodego wieku – tego się nie zapomina. Nawet nie wiem jak to opisać, to trzeba po prostu zobaczyć! To piękno, przepych, wszystkie elementy dekoracyjne po prostu ścisnęły mi gardło ze wzruszenia… Normalnie cena wynosi 3500 HUF, ale jako obywatele UE mamy zniżkę 50% i płacimy 1750 HUF. Zwiedzanie jest po angielsku (godz. zwiedzania to 10:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 poza dniami obrad polityków). Bilety warto kupić wcześniej;
Bazylika św. Stefana – wejście do Bazyliki jest darmowe (można wspomóc kościół 200 forintami przed wejściem), natomiast widok z kopuły na miasto kosztuje 500 HUF;
kościół Macieja – cudeńko, które w ostatnich latach zostało pieczołowicie odnowione, wnętrza są malowane i naprawdę wygląda jak kościół z bajki, cena niestety już nie taka bajkowa, bo 1200 HUF, ale naprawdę warto!

A jeśli nie chcesz zwiedzać…

… to po prostu kup okresowy bilet na komunikację miejską. Poniżej podaję aktualne ceny (na dzień 22.01):
– bilet na 24h – 1650 HUF, czyli już od 5 przejazdów się opłaca,
– bilet na 24h grupowy (dla max 5 osób) – 3300 pln, czyli od 10 przejazdów,
– bilet na 72h – 4150 HUF, czyli od 12 przejazdów,
– bilet na 7 dni – 4950 HUF, czyli od 15 przejazdów.
Jeden bilet kosztuje 350 HUF, a u kierowcy 450 HUF. Bilet transferowy z jedną przesiadką to 530 HUF. Wszystkie aktualne ceny są na stronie BKK, czyli budapeszteńskiego transportu miejskiego.

Warto wiedzieć, że z lotniska do centrum miasta trzeba najpierw przejechać autobusem E200, a potem jeszcze metrem, więc w jedną stronę to już dwa przejazdy. Nawet jeśli przyjeżdżamy tylko na 4-5 dni, tak jak ja, to już opłacalny jest bilet tygodniowy.

Jeśli uważasz, że wpis jest pomocny, podziel się nim ze znajomymi! Miłego Budapesztowania 😉

Wszystkie ceny i informacje aktualne są na 2016.

36 odpowiedzi

 1. Bardzo fajny wpis. Choć może cena 72h karty jest trochę odstraszająca (zwłaszcza x2 dla dwóch osób), to wyliczając ile realnie się na tym zaoszczędza, wychodzi na to, że kartę mieć trzeba 😉
  Super, bo czasami brakuje mi takich zestawień przy kartach w innych miastach.
  Mogłabys jeszcze napisac o znajomosci angielskiego u Węgrów, czy trudno było wam znaleźć nocleg na couchsurfingu i innych przydatnych ciekawostkach 😉

 2. Bardzo fajnie to opisałaś ale mam pytanie czy karta obejmuje też dzieci, jeśli tak to do jakiego wieku?
  Będę wdzięczny za odpowiedź.

  • Hej 🙂 nie przypominam sobie, żeby były jakieś limity wiekowe, ale proponuję, żebyś sprawdził dokładnie na stronie BC 🙂 jest tam też kontakt do info turystycznej i możesz napisać im maila z tym pytaniem 🙂

 3. Właśnie wybieram się do Budapesztu i mam dylemat:
  – karta Budapeszt
  – czy bilet 72 h ?
  Z grubsza wyliczyłem, że jednak sam bilet bardziej się opłaci ….
  I nie za bardzo rozumiem wyliczenia z końca tekstu:
  “Następnym razem na pewno chciałabym zobaczyć Operę, Dom Terroru, Aquincum i muzeum Kiscelli (w sumie 83 złote)”
  OK, ale dzięki karcie nie zyskuje się tych 83 złotych, a jedynie ok. 20% z tej sumy ….
  Przejazdy są oczywiście gratis, ale mamy przecież zwykły bilet 72h, tańszy od Karty o ok. 67 pln.
  Pytanie więc, czy darmowe wejścia i zniżki osiągną owe 67 pln.

  • Musisz to wyliczyć sam wg tego co chcesz zobaczyć. Mi się opłacało wykupić kartę, chociaż zaoszczędzona kwota nie była jakaś wielka, ale jakiś obiad ekstra pokryła. 😉

 4. Informacje faktycznie bardzo przydatne. Zastanawiam się tylko, czy nie warto jednak skorzystać z jakichś biletów dla studentów, które na pewno są tańsze?

  • Być może 🙂 mnie już jednak status studenta nie obowiązuje, więc nie mogę skorzystać z tej opcji. Natomiast studenci na pewno powinni takie rozwiązanie rozważyć. 🙂

 5. Może głupie pytanie, ale… czy ta karta zezwala na wejścia do wszystkich wymienionych muzeów czy jednego? Oficjalna stronka podaje: one free entry to the permanent exhibitions of the following museum i nie wiem, jak to zinterpretować ;))

  • Hej! Chodzi o to, że do każdej z tych atrakcji możesz wejść tylko raz: raz do Muzeum Tropików, raz do Muzeum Morskiego itd. itd. itd. 🙂

 6. Opis świetny. Wybieram się do Budapesztu z chórem. Będziemy tam od czwartku do niedzieli, a więc od 07. do10 lipca. Niezbyt długo, ale zawsze coś 🙂 Moje pytanie, ile Forintów zabrać (pobyt mamy opłacony i podobno w jego cenie jest także Budapest Card). Nie znam jeszcze dokładnego planu – co będziemy zwiedzać itp., ale chciałabym, by starczyło na bilety wstępu i drobne zakupy, pamiątkę – haftowaną bluzeczkę w stylu folklorystycznym, jakie są teraz modne, ew. coś jeszcze typowo węgierskiego 🙂 Mój ostatni pobyt w Budapeszcie miał miejsce 31 lat temu.

 7. Witam. Informacje super, bardzo przydatne. Mam tylko jedno pytanie czy syn który aktualnie ma 6 lat potrzebuje budapeszt card czy jeszcze ma za darmo?

 8. Może ktoś się orientuje jak i gdzie (najlepiej na lotnisku) wyrobić bilet 7 dniowy bo podobno potrzebne jest zdjęcie będę w Budapeszcie 5 dni i taki bilet najbardziej by mi się opłacał. Z góry dziękuje za pomoc.

 9. Hej,
  A ja mam pytanie co do karty Budapeszt, czy ona obowiązuje na darmowe wejście do dwóch muzeów spośród 12 czy jedno darmowe wejście do każdego z 12 możliwych muzeów? Czytam już o tym na kilkunastu stronach i są rozbieżne informacją raz tak a raz inaczej piszą ludzie, proszę o pomoc bo udaje się na zwiedzanie już w sobote a nie mam tam dużo czasu na miasto 🙂
  Z góry dzięki

 10. Osobiście polecam zainteresować się miesięcznym biletem studenckim. Cena niższa niż trzy dniowy turystyczny. Oczywiście dla studentów. Bilety są wydawane na podstawie naszych legitymacji.

  Nie potrzebne są zdjęcia przy wyrabiania biletów okresowych. Potrzeba jedynie dokumentu potwierdzającego ewentualne zniżki.

   • Bilety okresowe najprościej kupić po prostu w automatach z biletami. Nawet miesięczny można tak kupić trzeba tylko wpisać nr dowodu lub paszportu. Ew. wyrobić sobie kartę identfikacyjną BKK, ale przy turystycznym wypadzie ma to mały sens. Jak co to koszt takiego to 250 ft. Przy kontroli trzeba mieć przypisany do biletu dokument przy sobie.

 11. Dzień dobry, a ja mam inne pytanie 🙂 Pisze Pani o znizkach 50% dla UE. W jaki sposób dokumentuje to że jestem Europejczykiem? Dowód osobisty wystarczy?

 12. Dzień dobry. Również wybieram się do Budapesztu Wizaairem. Jeśli chcę kupić 72h bilet to powinnam zamówić go najpierw przez internet i odebrać na lotnisku czy mogę go po prostu kupić bez problemu po wylądowaniu? Interesuje mnie przejazd autobusem E200 i czy ten bilet pokryje również dojazd tym autobusem do 3 linii metra?

 13. Wyjeżdżamy do Budapesztu na 12 dni.Czy kupno kart na następny okres,okresy 72 godz jest opłacalne czy raczej po 1 okresie bilet 7 dniowy? \

 14. Dzień Dobry jestem studentem wybieram się do Budapesztu na 5 dni jest sens kupować kartę Budapest Card Czy lepiej jakiś okresowy dla studentów? Rozumiem że bielty okresowe upoważniają mnie do nieograniczonej ilości przejazdów komunikacją miejską?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *